Vega (VEGA) Simgesi Nedir?

Kılavuz, tıpkı Ethereum gibi, merkezi olmayan finansın temel altyapılarından biri olmaya çalışan Vega Protokolünün net bir resmini sunar. Ticaret yapma özgürlüğünü garanti eden araçlar oluşturmayı ve bu özgürlüğü dünyadaki herkes için erişilebilir hale getirmeyi amaçlar.

Merkezi olmayan finansın (DeFi) büyümesi, son yıllarda geleneksel finans piyasalarının dışında birçok kişi için alternatifler yarattı. Bu, yüksek ücretler, üçüncü taraf aracılar, sansürler ve finansal piyasaları yıllardır rahatsız eden daha fazlasının zorluklarından artık kaçınılabileceği anlamına geliyor. Birçok platform, blok zinciri teknolojisi aracılığıyla çeşitli finansal ürünler ve hizmetler sunan DeFi trendine atladı. VEGA simgesiyle Vega platformu bunlardan biridir. Platform, blok zincirini finans ve ticaret dünyasına bağlayan merkezi olmayan bir köprüdür.

Vega'nın Arka Planı

Vega, finansal ürünlerin yürütülmesini ve ticaretini kolaylaştıran merkezi olmayan bir protokoldür. Halka açık ağlarda tam otomatik ticaret için oluşturulmuş bir hisse ağının kanıtıdır. Merkezi olmayan pazarlar oluşturmak için herkes protokolü kullanabilir. Ancak protokolün uygulanması, yalnızca ağın omurgasını oluşturan düğümler arasında dağıtılmış bir şekilde yapılabilir. Her düğüm, Proof of Stake (PoS) mekanizması aracılığıyla ağa katılır ve tam güvenliği sağlamak için tüm düğümler bir Bizans konsensüs protokolü çalıştırır.

Vega blok zinciri, Tendermint üzerine kuruludur ve bu, merkezileştirilmiş borsalar gibi benzer deneyim ve yeteneklere sahip merkezi olmayan ağında türevlerin ticaretini mümkün kılar. Ayrıca platform, merkezi olmayan ticaret için optimize edilmiştir ve Ethereum (ETH) dahil olmak üzere birkaç katmanlı ağ ile köprü kurabilir.

Her tür karmaşık pazarın ve ürünün zincir üzerinde oluşturulmasını sağlayan teknik bir katmandır. Geliştiriciler, tüccarlar ve pazar yaratıcıları dahil olmak üzere herkes için bir platformdur. Platformun amacı, DeFi sisteminin temel altyapılarından biri olmaktır ve misyonu, herkes için ticaret yapma özgürlüğü sağlayacak araçlar geliştirmektir.

Vega’nın Yenilikçi Yaklaşımı

Platform, piyasa yapıcı kaynakları çekmek ve tahsis etmek için dinamik likidite piyasasından yararlanan yenilikçi bir yaklaşım kullanır. Bu yerleşik likidite teşvikleri, protokolün herhangi bir finansal üründe tüccarlar ve piyasa yapıcılarla eşleşmesini sağlar. Platformda yeniliği teşvik etmek için Vega, Akıllı Ürünler olarak bilinen bir özelliği dahil etti. Kullanıcıların yeni ürünler oluşturmasına ve yeni pazarlar başlatmasına olanak tanır.

Kapsamlı bir ekonomik temeller ve ürün özellikleri paketi, katılımcıların nakit akışları ve ödemeler ile ilgili tüm talimatları belirlemesine olanak tanır. Platform, karmaşık enstrümanların güvenli ticaretini sağlamak için merkezi olmayan risk yönetimi standartlarına göre de çalışır.

Vega Market Network

Vega Ağı, piyasalar, katılımcılar, yönetişim eylemleri ve ürünler gibi çerçevesinin diğer bileşenlerinin üzerine oturduğu temeldir. Ağdaki piyasalar, belirli bir ticaret türü için tasarlanmış ticarete konu olan enstrümanları çağrıştırır. Piyasaların, enstrüman yaşam döngüsü aşamasına ve herhangi bir işlemin ticareti etkileyip etkilemediğine bağlı olarak farklı türleri vardır. Bunlar önerilen, aktif, askıya alınmış ve kapalıdır. Genel olarak, pazarlar iki kategoriye ayrılır:

  • Açık Piyasalar. Takas için yeterli teminatı olan katılımcılara açıktırlar. Bunlar, hisse senetleri, forex vb. için halka açık piyasalara benzer. Ayrıca, zaman zaman diğer modları da kullansalar da, çoğunlukla limit emir defterini kullanarak işlem yaparlar.
  • Ad-hoc veya OTC Piyasaları. Bunlar, çevrimdışı olarak kabul edilen fiyatlara dayalı bir ticaret başlatmak veya fiyat keşif sürecini etkinleştirmek için Vega protokolünü kullanmak gibi belirli bir amaç için bir katılımcı tarafından oluşturulur.

Vega'nın Teminatı Yönetim

Güvenli ticaret, Vega ağının önemli bir parçasıdır. Bunu garanti altına almak için, halka açık bir Vega ağındaki her ticaret yeterli teminatlandırmaya tabidir. Aksi takdirde, bunlar kapatılacaktır. Bu nedenle ağ, Vega ağı ile kripto varlığı için ana zincir arasında basit bir para yatırma/çekme protokolü arayüzü ile kolay yönetime izin veren merkezi olmayan bir sistem kullanarak tüm varlıklarda teminat tutar. Bu, gerektiğinde varlık eklemeyi sağlar. Ana zincirin performansı, para yatırma ve çekme hızını belirleyecektir. Ancak varlıkların Vega Network'e yatırılmasından sonra, Vega Altyapıları tahsis, ödeme, serbest bırakma veya transfer hızını belirler.

Bir varlığın teminat olarak nitelendirilmesi için kriter, Vega ağının yönetme yeteneğidir. ve bu dört kritere bağlıdır. Şu anda yalnızca blok zinciri tabanlı kripto para birimleri ve dijital jetonlar bu kriterleri karşılamaktadır.

Vega'da Ticaret ve Hesap Görme

Alım satım talimatlarından nihai takasa kadar tüm işlemlerin her düğümde deterministik bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için alım satım ve takas Vega ağında tamamen otomatiktir. Bu, piyasadaki her katılımcının her eylem için aynı sonucu görmesini sağlamak için ademi merkeziyetçilik gereksinimleriyle uyumludur.

Vega ağında altı işlem modu veya yeni işlem oluşturma yöntemi mevcuttur. Bunlar sürekli ticaret, ayrı ticaret, açık artırmalar, askıya alınmış piyasalar, fiyat teklifi talepleri (RFQ) ve eşleşen işlemlerdir. Çeşitli koşullarda uygulanabilirler ve piyasanın ihtiyaçlarını karşılarken adalet ve esneklik standartlarını karşılarlar. Öte yandan, takas piyasası yatırımcıların güvence altına alınmasını sağlar’ hesaplar, bir işlemin yaşam döngüsünün belirli noktalarında doğru bir şekilde alacaklandırılır ve borçlandırılır.

VEGA Token

Vega'nın yerel kripto para birimi VEGA jetonudur. VEGA bir ERC20 jetonudur, yani Ethereum ile uyumludur ve bir Ethereum-Vega köprüsü aracılığıyla Vega blok zinciri ile etkileşime girer. Belirteç bir yönetişim belirteci olarak hizmet eder ve sahiplerinin platformda oy hakları vardır. Simgenin bir kısmı zaten ICO aracılığıyla tahsis edildi. Kilitli kalsalar da, sahipleri ağ canlı olduğunda belirteci stake edebilir ve devredebilir. Bu, belirteç sahiplerinin doğrulayıcıya belirteçler atayarak ve yeni pazarlar ve platformun yönetimi gibi konularda öneride bulunarak ve oy vererek ağa katılabilecekleri anlamına gelir. Sahipler tokeni payladığında veya devrettiğinde, altyapı ücretinin belirli bir yüzdesi şeklinde ve zincir üstü hazineden ödüller alacaklar.

Vega tokenlerinin toplam arzı 64.999.723'tür. Tahsis şu şekilde gerçekleşir:

  • Seed round: %26,5 (17 milyon).
  • Stratejik tur: %11 (7,2 milyon).
  • Ekip (A dilimi): %6,5 (4,2 milyon).
  • Ekip (B dilimi): %23 (15 milyon).
  • Coinlist satışı: %9 (6 milyon).
  • Topluluk ödülleri ve bağışları: %5 (3 milyon).
  • Zincir üstü teşvikler: %9 (6 milyon).
  • Proje hazinesi: %10 (6,5 milyon).

2 Haziran arasında ve 3 Haziran 2021'de Vega ICO CoinList'te gerçekleşti. Orada, 59.750,00 $ değerinde 4 milyondan fazla token sattı. Kalan satılmayan jetonlar, topluluk ve teşvikler için yapılan harcamalara gidecek. Diğer bir deyişle, Vega, protokolün daha da geliştirilmesi için ek bağış toplama veya diğer girişimleri finanse etme amacıyla gelecekte kullanmak üzere küçük bir hazineye sahip olmaya devam edecektir.

Vega ICO

Vega ICO, 2 Haziran – 3 Haziran 2021 tarihleri ​​arasında CoinList'te gerçekleşti. Orada Vega, 59.750,00 $ değerinde 4 milyondan fazla jeton sattı. ICO'nun üç fiyat kategorisi vardı ve jetonlar bazı kriterlere bağlı olarak 5$, 10$ veya 15$'a çıkıyordu. Özellikle, 5 dolarlık tokenlerin 12 aylık bir kilitlenme süresi vardır ve bundan sonra 12 aylık bir serbest bırakma süresi, maksimum 1.000 ABD dolarıdır. Ayrıca, 10$ değerindeki jetonların 6 aylık bir kilitlenme süresi vardır ve bundan sonraki 6 aylık serbest bırakma süresi maksimum 2.500$'dır. Son olarak, 90 günlük bir kilitlenmenin ardından, maksimum 10.000 ABD doları olmak üzere 15 ABD doları değerindeki jeton serbestçe işlem görecektir.

ICO, Vega protokolü için büyük bir başarıydı.

Sonuç

Vega protokolünün, tıpkı Ethereum gibi, merkezi olmayan finansın temel altyapılarından biri olma gibi yüksek bir hedefi vardır. Ticaret özgürlüğünü garanti eden araçlar oluşturmayı ve bu özgürlüğü dünyadaki herkes için erişilebilir hale getirmeyi amaçlar. Bunu başarıp başaramayacağını söylemek için henüz erken. Yine de protokol, onu izlemeye değer bir proje haline getiren çeşitli yenilikçi yaklaşımlara sahiptir.

Share