Waves Protokolüne ve WAVES Token'a Giriş

Kılavuz, bir kripto para birimi, bir jeton başlatma ve bir merkezi olmayan değişim (DEX) işlevlerini birleştiren bir blok zinciri platformu olan Waves protokolü hakkında bilmeniz gereken her şeyi sağlar.

Blockchain teknolojisinin tanıtılmasıyla birlikte geliştiriciler, erişilebilirlik, kullanılabilirlik ve özellik seti gibi özellikleri arasında bir denge kurmayı zor buldular. Ancak Waves (WAVES) protokolü bu endişeyi önemli ölçüde giderebilmiştir. Waves, Web 3'ün geleceğine güç verebilen, kullanıcı dostu bir blok zinciri çözümü ile oluşturulmuştur.

Waves Nedir?

Waves, bir kripto para biriminin, bir jeton lansmanının ve bir merkezi olmayan borsanın (DEX) işlevlerini birleştiren bir blok zinciri platformudur. Bu kripto para birimi belirteçlerine genellikle akıllı sözleşmeler denir. Waves blok zincirinde, kullanıcılara diğer kripto para birimlerini satın alma, satma ve takas etme özgürlüğü veren bir seçenek vardır.

Waves, piyasaya sürülmesinden bu yana, etrafındaki en başarılı 100 kripto para biriminden biri haline geldi. Bu büyüme, Temmuz 2021 itibarıyla yaklaşık 700 milyon dolarlık bir piyasa değeriyle sonuçlandı.

History of Waves

Waves, 2016 yılında piyasaya giriş yaptı. Blockchain platformu, başlangıçtan ve firmanın İlk Para Teklifi'nden (ICO) itibaren bir başarıydı. Lansmanında 16 milyon doların üzerinde bir güvence sağladı. Platformun lansmanından sonra ne kadar başarılı olduğu konusunda platformda çalışan ekibin deneyimi büyük rol oynadı.

Waves ağı Eylül 2018'de büyük bir yükseltme geçirdi. Bu yükseltme, aşağıdakiler gibi çeşitli özelliklerin entegrasyonuna yol açtı. çoklu imza adresleri, atomik takaslar, belirteç dondurma, oylama ve kahinler için destek. Oracle'lar, blok zinciri ile iletişim kuran zincir dışı sensörler olarak hizmet eder.

Tam olarak bir ay sonra, Waves analistleri platformda tek bir günde 6,1 milyon işlem gerçekleştirdi. Böylece, herhangi bir blok zinciri platformunun bir günde en çok işlenen işlemleri için rekor kırılıyor.

Dalgalar Blok Zinciri

Waves blok zincirinde birkaç temel bileşen var. Bunlara düğümler, PoS ve LPoS, Waves NG, akıllı sözleşmeler dahildir.

  • Düğümler

Waves ağını koruyan iki katmanlı mimari, tam düğümlere ve hafif düğümlere ayrılmıştır. Tam düğümler, işlemleri doğrulayan ve blok zincirine yeni bloklar ekleyen madencilerdir. Bu arada, hafif düğümler ağ içindeki işlemleri ve iletişimi hızlandırır. Hafif düğümleri daha hızlı yapan şey, blok zincirini indirememeleridir.

  • Dalgalar PoS ve LPoS

LPoS, Leased Proof of Stake'in kısaltmasıdır. Waves'in dağıtılmış konsensüs yoluyla Waves ağını güvence altına almayı amaçladığı PoS konsensüs algoritmasının geliştirilmiş bir versiyonudur. Kullanıcılar, kiralama başına 0,002 DALGA oranında tokenlerini tam düğüme kiralayabilirler. Düğüm sahipleri için kiralanan tokenler, blok oluşturmalarına ve madencilik ödülüne erişmelerine yardımcı olabilir. Ayrıca, token sahipleri, tokenlerini Waves düğümlerine kiralama ve komisyon kazanma fırsatına sahip oldukları için kiralamadan faydalanabilirler.

  • Waves NG

Waves NG, Waves platformu tarafından tanıtılan ve blok zincirinin mümkün olan en kısa sürede çok sayıda işlemi gerçekleştirmesini sağlayan yeni bir protokoldür. Bu özellik, Bitcoin NG'yi yansıtır ve ilkeleri, blokları benzer aralıklarla keşfetme ilkesini atar. Ayrıca kullanıcılara, talepler ağa gönderilir gönderilmez işlemlerini gerçekleştirme özgürlüğü verir.

  • Akıllı Sözleşmeler

Akıllı sözleşme özelliği Eylül 2018'de kullanıma sunuldu. Lisk (LSK), EOS (EOS), Ethereum (ETH) ve NEO (NEO) gibi rakiplerle rekabet etmeyi hedefliyor. Waves akıllı sözleşmesi, atomik takaslar, jeton dondurma, çoklu imza adresleri, oylama ve oracle'lar sağlamayı vaat ediyor.

Waves Protokolünün Temel Özellikleri

Waves'ı diğer blok zinciri platformlarından ayıran birkaç özelliği vardır. .

Öncelikle Fiat Gateway'leri kullanır. Bu, kullanıcıların Waves aşamasında verilen herhangi bir jetonu bir bankada tutulabilecek fiziksel nakit ile takas etmelerini sağlar. Bir örnek USD/EUR/CNY'dir.

İkincisi, KYC/AML özelliği itibari parayı depolar ve geri çeker. Ancak KYC, dijital para birimi değişimleri için önemli değildir.

Üçüncü olarak, tWaves'taki işlem ücretleri normal bir işlem için 0,001 DALGA kadar düşük olabilir veya script.

Ayrıca, WavesDEX, kullanıcıların WAVES karşılığında BTC/ETH'lerini ve diğer dijital para birimlerini değiştirmelerine olanak tanır. WavesDEX, Waves blok zincirine dayalı olarak merkezi değildir.

Son olarak, herhangi bir programlama deneyimi gerekmediğinden herkes  Waves'te akıllı sözleşmeler başlatabilir. Bunun nedeni, Ethereum kadar karmaşık değil, güvenli ve yetenekli olmalarıdır.

Waves Protokolü Örneklerini Kullan

Waves protokolünün kullanım örneklerinden bazıları bir  şeffaf risk sermayesi kuruluşu Tokenomica, birsiyasi katılım girişimi Upcoin, bir yeşil üretim işletme teknolojisi ZrCoin, bir bir mobil oyun platformu MobileGo. Ayrıca, bir güvenli telekomünikasyon altyapısı şirketi EncryptoTel ve ayrıca Incent adlı bir blockchain sadakat planı Waves'i kullanın.

Dalgaların Avantajları

Waves, pazarda öncü bir güç rolünde, basitlik yoluyla kitlesel benimseme için farkındalık yaratmaya devam etti. Bu nedenle blok zinciri platformunda çok sayıda avantaj vardır.

Waves'in kullanımı çok kolaydır. Basit blok zinciri teknolojisi sayesinde kullanıcılara kendi jetonlarını oluşturmanın daha kolay bir yolunu sunar. Ethereum, akıllı sözleşmeleri yürütebilmek için geliştiricilerin Solidarity gibi programlama dillerini anlamalarını talep ediyor. Ancak Waves jetonlarının programlanması kolaydır ve yardımcı program jetonları ve sadakat programları gibi temel işlevleri olan firmalar için idealdir. 

Waves'teki kullanıcılar, kripto para birimlerini stake etme ve karşılığında bir ödül kazanma özgürlüğüne sahiptir. Waves blok zinciri ağındaki stakerların amacı istikrarı korumaktır. Kullanıcıların kötü niyetli bir düğüm çalıştırması durumunda oluşabilecek olası finansal kayıplara karşı sigorta sağlamak için PoS ağı, kullanıcılardan düğüm olarak katılmak için büyük miktarda para yatırmalarını talep eder.

Waves'ta bir tüccar olarak, herhangi bir Waves tabanlı jeton ile diğer Waves tabanlı jetonlar arasında saniyeler içinde işlem yapmanızı sağlayan merkezi olmayan bir borsaya (DEX) erişiminiz vardır. Platform aynı zamanda projelere anında likidite erişimi sağlar ve bu da onu token başlatma stratejileri için mükemmel hale getirir.

WAVES Token

Waves token, blok zincirindeki en önemli kriptodur. Belirteç bir ödeme seçeneği olarak hizmet edebilir ve ayrıca yeni belirteçler veya ödüller için hisse oluşturmak için kullanılabilir. Bu, jetonu çok yönlü hale getirir. Waves'in dolaşımda toplam 100.000.000 jetonu var. Platform, Nisan-Mayıs 2016 arasında gerçekleşen ICO'su sırasında 16,4 milyon dolar toplamayı başardı. Jetonları Binance, Bittrex vb. dahil olmak üzere çeşitli borsalarda ticaret için kullanılabilir.

Share