WHO, SHO, IEO, IGO, IFO, IDO Bağış Toplama Modelleri Nelerdir?

WHO, SHO, IEO, IGO, IFO, IDO kısaltmaları, henüz kripto terimlerine aşina olmayan meraklılar için belirsiz görünebilir. Kitlemize her bir kısaltma ve bunların kripto alanında neyi temsil ettiği hakkında canlı bir bilgi sağlayacak bir kılavuz burada.

Kaynak yaratma, sektördeki önemi ve alaka düzeyi nedeniyle ihmal edilemeyecek kripto alanındaki özel faaliyetlerden biridir. Birincil amacı işletmelerin genişlemesini kolaylaştırmak ve finansal aksaklıkları azaltmak için fon toplamalarına yardımcı olmak amacıyla oluşturulmuş çok sayıda bağış toplama platformu vardır. En popüler bağış toplama modelleri arasında WHO, SHO, IEO, IGO, IFO ve IDO bulunmaktadır. Bu kılavuzda, yeni ortaya çıkan meraklıların iyi iş ve yatırım kararları verirken sektörü daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için her birini keşfedeceğiz.

Cüzdan Sahibi Teklifi (WHO)

Cüzdan Sahibi Teklifi (WHO), güvenli, kullanıcı dostu ve kullanımı kolay kullanıcı arayüzü aracılığıyla verimli ve doğru bir airdrop sürecini kolaylaştıran merkezi olmayan bir projedir. Geleneksel ödül dağıtım kampanyalarının getirdiği verimsizlikleri ortadan kaldırmak ve düzeltmek birincil amacı ile oluşturulmuş genç bir airdrop altyapısıdır.

DSÖ, benzersiz tasarımında, cüzdan kullanıcıları ve blok zinciri projeleri arasında bir bağlantı görevi görmesini sağlayacak şekilde çalışır. Başka bir deyişle, daha iyi airdrop verimliliği için cüzdan kullanıcılarını blockchain projeleriyle birleştirir. Bu nedenle, hem cüzdan kullanıcıları hem de blok zinciri projeleri için özel işlevler sağlar.

Cüzdan Sahibi Teklifi (WHO), temel olarak kullanıcı tabanının etkin bir şekilde büyümesini, ürün kullanımına gerçek katılımı ve blok zinciri projeleri için geri bildirimi geliştirir. Sonuç olarak, büyük aktif üyelerle güçlü bir sosyal topluluk oluşturmalarına yardımcı olur.

Ayrıca, Cüzdan Sahibi Teklifi (WHO), “Öğrenme Yoluyla Kazan” cüzdan kullanıcıları için protokol.

Airdrop mekanizmasını başlatan ilk cüzdan Safepal'dir. 2021'in sonlarında, platformun platformunda yaklaşık 3 DSÖ'ye ev sahipliği yaptığı bildirildi.

Güçlü Sahipler Teklifi (SHO)

Bir diğer popüler bağış toplama projesi, zincir içi faaliyetler ve diğer tescilli veri setleri aracılığıyla nitelikli ve uygun yatırımcıları seçen bir bağış toplama altyapısı olan Strong Holders Offer (SHO)'dur.

Güçlü Sahipler Teklifi ile yeni projeler belirli bir kripto para biriminin sahiplerinden para toplayabilir. Altı ay boyunca bir rakip madeni paraya sahip olan yatırımcılar veya merkezi olmayan bir borsada (DEX) aktif likidite sağlayıcıları için çok uygundur. Strong Holders Offer, DAO Maker'ın bir ürünüdür.

Adından da anlaşılacağı gibi, Güçlü Sahipler Teklifi, “güçlü ellere” veya kripto varlıklarını uzun süre elinde tutabilen yatırımcılara odaklanmaktadır. Bu kitle fonlaması mekanizmasıyla, güçlü elleri olan yatırımcılar, DAO Maker onları bir SHO'nun katılımcısı olmaya uygun hale getirerek onları teşvik ederken aynı zamanda onlara koruma sağladığı için özel avantajlardan yararlanır.

Moreso, bu mekanizma, daha önce belirtildiği gibi yatırımcılara gerekli güvenliği ve korumayı garanti eder. Bir SHO'ya yer vermeden önce bir dizi teste proje önermeyi zorlar. Bu, düşük kaliteli girişimlerin ve dolandırıcılık yapan manipülatörlerin cesaretini kırmaya ve onlardan kurtulmaya yardımcı olur.

Güçlü Sahipler Teklifi, yatırımcıların belirli kriterler altında belirli bir proje için desteği geri çekmelerine olanak tanıyan benzersiz bir model kullanır. Daha ayrıntılı olarak, katılımcılara geri ödeme talep etme hakkı sağlar. Bununla birlikte, ilk Güçlü Sahip Arzı sırasında bir proje tarafından verilen tokenin değeri arttıkça bu hak geçersiz hale gelebilir ve 120 gün boyunca %400'de kalır.

İlk Değişim Teklifi (IEO)

Bu, kripto projeleri arasında en yaygın ve en çok benimsenen bağış toplama modellerinden biridir. İlk Borsa Teklifi (IEO), kripto para girişimlerinin bir borsa veya ticaret platformunda listeleme yoluyla para toplamasına olanak tanıyan bir tür bağış toplama mekanizmasıdır.

Kripto jetonlarını piyasaya sürmeye başlayan şirketler, yeni yatırımcıların dikkatini çekmeye yardımcı olmak için kripto borsalarında İlk Değişim Teklifleri gerçekleştirir. Ancak, ilgilenen yatırımcıların katkıları IEO'ya ev sahipliği yapan platform üzerinden gönderilir.

Bağış toplama modelinin ardından bu start-up'lardan bir ücret alınır. Ayrıca, borsada para toplamak için belirteçlerin belirli bir kısmı satılmaktadır. IEO etkinliğinin tamamlanmasının ardından, tokenler borsalarda listelenir. Bu aktivite, yatırımcıların ilgisini tokenlere çekerken ilgili şirketlerin profilini yükseltmeye yardımcı olur.

İlk Değişim Teklifi, benzersiz özellikleriyle kullanıcılara şeffaflık ve güven sağlar. Sektörde tanınan ilk birkaç IEO platformundan biri Binance.

İlk Oyun Teklifi (IGO)

Blockchain endüstrisindeki oyun projelerinin artması, İlk Oyun Teklifinin (IGO) icadını beraberinde getirdi. İlk Oyun Teklifi, ilgili yatırımcılara erken bir aşamada bu oyun projelerine yatırım yapma fırsatı sunarken, takas edilemeyen jetonlar (NFT'ler) veya jeton tabanlı oyun projeleri ile ilgilenen bir tür bağış toplama mekanizmasıdır.

Yatırımcıları, piyasaya sürüldükten sonra büyük getiri sağlama potansiyeline sahip oyun projelerine kesinlikle maruz bırakır. Oyun projelerinin oyun içi para birimi ve ödül olarak jetonları veya NFT'leri kullanmasını sağlar.

Bu kitle fonlaması mekanizması, yatırımcıların fonlarını IGO fırlatma rampalarından oyun projelerine katkıda bulunmalarına izin verecek şekilde çalışır. Bu arada, oyun projesi büyük kripto borsalarında başlatıldığında veya belki de yazıldığı sırada büyük ölçüde benimsenen oyun topluluğunda popülerlik kazandığında, onlara önemli ve ağız sulandıran bir yatırım getirisi umutları veriyor.

GameFi (GAFI), Enjinstarter (ENJINSTARTER), Gamesstarter (GAME), Seedify.fund (SFUND) ve diğerleri, blockchain oyun projelerinin icadından bu yana ortaya çıkan İlk Oyun Teklifi (IGO) başlatma rampalarına örnek olarak verilebilir.

İlk Çiftlik Teklifi (IFO)

İlk Çiftlik Teklifi (IFO), merkezi olmayan borsalar tarafından yapılan sert proje incelemelerinin ardından ev sahipliği yapan satış öncesi etkinliklere katılarak, yeni geliştirilen DeFi projelerinin fon toplamasına yardımcı olan bağış toplama modellerinden biridir. Başka bir deyişle, projeler, merkezi olmayan borsaların sunduğu çiftçilik özelliği sayesinde bu modeli kullanırken sermaye artırabiliyor.

Bu model, ilgilenen yatırımcıların DEX tarafından barındırılan yerel belirteçlerin satış öncesi etkinliklerine katılmalarını sağlar. Model, Temel Satış ve Sınırsız Satış olmak üzere iki yaygın bağış toplama etkinliğine sahiptir. İlki, kullanıcıların önceden belirlenmiş bir ücret ödemesini gerektirir ve böylece mümkün olduğu kadar çok BNB ve CAKE tokeni stake etmelerine izin verir. İkincisi, kullanıcılardan herhangi bir katılım ücreti talep etmeden yalnızca belirli sayıda jetonun stake edilmesine izin verir. PancakeSwap, IFO için yaygın olarak kullanılan başlatma rampalarından biridir.

İlk DEX Teklifi (IDO)

İlk DEX Teklifi (IDO), yeni bir bağış toplama etkinliği tarzına sahip, izinsiz bir kitle fonlaması mekanizmasıdır. Genç projelerin, merkezi olmayan bir likidite borsası aracılığıyla jetonlarını başlatmasına olanak tanır.

Diğer yandan, Merkezi Olmayan Likidite Borsası, tüccarların jeton takas etmesine izin verilen likidite havuzlarına dayanan bir tür kripto varlık borsasıdır. hangi kripto paraları ve sabit paraları içerir. Örneğin, merkezi olmayan likidite borsalarında Bitcoin (BTC), Tether (USDT) ile takas edilebilir.

İlk DEX Arzının (IDO) özellikleri, yatırımcılara her fiyat seviyesinde daha iyi ve anında likidite fırsatı sunar. IDO, yeni projelerin hemen fon toplama ve bunlara erişme isteklerine yardımcı olur.

Kripto alanında başarılı olan ve daha önce yürütülen İlk DEX Teklifinin bazı örnekleri arasında Raven Protokolü IDO, Evrensel Pazar Erişim Protokolü IDO, SushiSwap IDO yer alır. , ve diğerleri.

Sonuç

Yukarıda bahsedilen altyapılar, kripto para projelerinin erken aşamalarında fon toplamak için kullandığı yeni ortaya çıkan fon yaratma modelleri olarak adlandırılabilir. Kamu, bu fon yaratma modellerini bebek projelere ve yatırımcılara sundukları ayrıcalıklı faydalar nedeniyle benimsemiştir.

Sermayesi yetersiz olan projeler, bu modellerden herhangi biri aracılığıyla fon toplayabilir ve bu nedenle finansal sorunları erken aşamalarda ele alabilir. .

Temel olarak, bu kitle fonlaması teknolojileri, şirketlerin blok zinciri ve merkezi olmayan finans kullanarak fon toplamasına yardımcı olurken, daha fazla genişleme için daha fazla fon bulmak üzere yeni başlayanlar ve büyük şirketler arasındaki uçurumu kapatır.

Share