Yakın Protokol Nedir?

Merkezi olmayan uygulamalar oluşturmanın bir yolunu arıyorsanız, NEAR Protocol aradığınız çözüm olabilir. Bu yazılım, geliştiriciler için bir platform çalıştırmak için bir bilgisayar ağını teşvik eder. Bu kılavuz, NEAR Protocol'ün ne olduğuna ve nasıl çalıştığına daha yakından bakacaktır.

Ağınızı çalıştırmanın maliyeti ve karmaşıklığı hakkında endişelenmeden merkezi olmayan uygulamalar oluşturmanın bir yolu olsaydı ne olurdu? Near Protocol, geliştiricilerin tam da bunu yapmasına izin veren yeni bir yazılımdır. Near ile güvenli ve ölçeklenebilir bir ağın üzerine merkezi olmayan uygulamalar oluşturabilirsiniz. Bu, herkesin temel altyapı hakkında endişelenmeden dapp'lerini başlatmasını kolaylaştırır.

Near Protocol Definition

Yakın protokol, hızlı, ölçeklenebilir ve kullanıcı dostu merkezi olmayan uygulamalar sağlayan bir blok zinciri protokolüdür. Ağın işlemleri hızlı ve güvenli bir şekilde işlemesine olanak tanıyan, parçalanmış bir Hisse Kanıtı (PoS) konsensüs mekanizması üzerine inşa edilen protokol, durum paylaşımı ve parçalar arası iletişim gibi özellikleri de içerir ve bu da onu yüksek düzeyde ölçeklenebilir hale getirir.

<

Yakın protokol belirteci (NEAR), Yakın protokol blok zincirinin yerel para birimidir ve işlem ücretlerini ve platformla ilgili diğer maliyetleri ödemek için kullanılır. Stake için NEAR tokenleri gereklidir, bu da kullanıcıların fikir birliği sürecine katılım için ödüller kazanmalarını sağlar ve ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı olur. NEAR belirteçleri, yönetim kararlarını oylamak ve protokolün geleceğini şekillendirmeye yardımcı olmak için de kullanılabilir.

Yakın protokol ekibi, blockchain, kriptografi, dağıtılmış sistemler ve yazılım mühendisliği dahil olmak üzere çeşitli geçmişlere sahip deneyimli geliştiriciler ve araştırmacılardan oluşur. Ekip, San Francisco'da bulunuyor ve çok sayıda tanınmış risk sermayedarı ve kripto para yatırımcısı tarafından destekleniyor.

Near protokolünün ana amacı, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasını ve başlatmasını kolaylaştırmaktır. . Protokol, ölçeklenebilir ve verimli olacak şekilde tasarlanmıştır. Sharding, ağın birden fazla işlemi işlemesine olanak tanır.

Near of Near

Yakın protokol, açık kaynaklı akıllı sözleşmeler için parçalanmış bir hisse kanıtı blok zinciri protokolüdür. Cornell, Google ve MIT'den deneyimli mühendisler ve akademisyenlerden oluşan bir ekip tarafından tasarlanan Near'ın tek bir amacı vardır: herkesin hızlı, yüksek düzeyde ölçeklenebilir merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasını kolaylaştırmak.

Yakın Protokol fikri, kurucu ortaklar Alex Skidanov ve Illia Polosukhin'in Ethereum (ETH) için ölçeklendirme çözümleri üzerinde çalıştıkları 2017 yılının başlarında ortaya çıktı. Mevcut blok zinciri protokollerinin, yavaş performansları ve yüksek ücretleri nedeniyle büyük ölçekli uygulamalar oluşturmak için pek uygun olmadığını fark ettiler. Bu nedenle, daha verimli ve kullanıcı dostu olacak yeni bir protokol oluşturmaya başladılar.

Yaklaşık iki yıllık araştırma ve geliştirme sürecinin ardından Nisan 2019'da Near protokolü başlatıldı. Protokol, NEAR tarafından destekleniyor. işlem ücretlerini ve gaz maliyetlerini ödemek için kullanılan jeton.

Yakın protokol ölçeklenebilir, verimli ve kullanımı kolaydır. İşlemleri birden fazla düğüm arasında bölmek için parçalamayı kullanır, bu da onu diğer blok zinciri protokollerinden çok daha hızlı hale getirir. Ve hisse kanıtı olduğu için enerji yoğun madencilik operasyonları gerektirmez.

Near ekibi, kurucu ortaklar Alex Skidanov ve Illia Polosukhin tarafından yönetiliyor. Skidanov, Google ve Facebook'ta eski bir mühendis, Polosukhin ise EOS projesine temel katkı sağlayanlardan. Ekip, Andreessen Horowitz, MetaStable ve Electric Capital gibi bir dizi önemli yatırımcı tarafından destekleniyor.

Near Protocol Nasıl Çalışır?

Near protokolü, “Adaptive Proof of Stake” (APoS), enerji yoğun madencilik olmadan hızlı ve güvenli işlem işlemeye olanak tanır. Ayrıca yatay ölçeklenebilirlik sağlayan ve saniyede binlerce işlemin gerçekleştirilmesini mümkün kılan durum parçalama özelliğine sahiptir.

Near'da bir dapp çalıştırmak için geliştiricilerin önce ağda bir hesap oluşturması gerekir. Bir hesap oluşturulduktan sonra geliştiriciler, işlem ücretlerini veya bahis ödüllerini ödemek için kullanabilecekleri NEAR tokenlerini hesaplarına yatırabilir.

Bir hesap finanse edildiğinde, geliştiriciler dapp'lerini ağ üzerinde dağıtabilir. Bunu yapmak için öncelikle bir “sözleşme” dapp'nin işlevselliğini belirten bir kod parçası. Bir sözleşme oluşturulduktan sonra, ağa dağıtılabilir ve ağda hesabı olan herkes tarafından erişilebilir.

Near protokolündeki sözleşmeler, Rust, AssemblyScript ve Solidity dahil olmak üzere çeşitli dillerde yazılır. Ancak protokol dilden bağımsızdır, yani Near protokolünde dapp'ler geliştirmek için herhangi bir dil kullanılabilir.

Near protokolü, akıllı sözleşmeler yazmak için kullanılan “Move” adlı yerleşik bir programlama diline sahiptir. Hareket, güvenli ve kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmış statik olarak yazılmış bir dildir. Ayrıca Turing tamamlandı, yani herhangi bir tür dapp yazmak için kullanılabilir.

Bir sözleşme oluşturulduktan sonra, ağa dağıtılabilir ve ağda hesabı olan herkes tarafından erişilebilir. Near'daki işlemler, her 10 saniyede bir oluşturulan bloklar halinde işlenir.

Near'daki her blok, ağ düğümleri tarafından işlenen işlemlerin bir listesini içerir. Düğümler iki türe ayrılır: doğrulayıcılar ve tam düğümler. Doğrulayıcılar, işlemleri işlemekten ve ağın durumunu korumaktan sorumludur. Tam düğümler, ağın geçmişini depolamaktan sorumludur.

Near Protocol Technology

Near Protocol, “Proof of Stake” (PoS). PoS ile doğrulayıcılar, ağı güvence altına almak için jetonlarını kullanır. Ne kadar çok jeton stake edilirse, blok üreticisi olma ve ödül kazanma şansı o kadar artar.

Near platformu üç temel ilke üzerine kuruludur: erişilebilirlik, ölçeklenebilirlik ve güvenlik.

 • Erişilebilirlik. Near platformu kullanıcı dostudur ve teknik uzmanlıktan bağımsız olarak herkes tarafından erişilebilir. Sezgisel bir geliştirme ortamı, araçlar ve canlı bir inşaatçılar topluluğu içerir.
 • Ölçeklenebilirlik. Near platformu, saniyede binlerce işlemi gerçekleştirmesini sağlayan benzersiz konsensüs algoritması sayesinde oldukça ölçeklenebilir. Bu, onu neredeyse anında kesinlik gerektiren merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için ideal hale getirir.
 • Güvenlik. Near platformunun güvenliği, protokolün geliştirilmesine fon sağlayan ve ağın güvenliğini sağlayan doğrulayıcılara finansal teşvikler sağlayan Near Foundation Hazinesi tarafından sağlanır.

Yakına Dayalı Projeler

Piyasadaki en yeni protokollerden biri olarak Near, esneklik düşünülerek tasarlanmıştır. Bu, birçok projenin benzersiz özelliklerinden ve avantajlarından yararlanan protokolün üzerine inşa edildiği anlamına gelir.

Metabase böyle bir projedir. Kullanıcıların kendi NFT'lerini oluşturmalarına ve satmalarına olanak tanıyan, değiştirilemez bir belirteç (NFT) basım platformudur. Bu, Near'ın akıllı sözleşmelere verdiği destek sayesinde bu dijital varlıkları oluşturmayı ve yönetmeyi kolaylaştırıyor.

Flux, Near'ın yeteneklerini kullanan başka bir projedir. Geliştiricilerin varlıklara, emtialara, gerçek dünya olaylarına ve daha fazlasına dayalı pazarlar oluşturmasına olanak tanıyan bir protokoldür. Bu, bu varlıkların hızlı ve güvenli ticaretini sağlayan Near'ın merkezi olmayan borsasının kullanılmasıyla mümkün oluyor.

Üçüncü projenin adı Narthex. Kullanıcıların Near'da yerleşik dapp'leri keşfetmesine ve kullanmasına olanak tanıyan merkezi olmayan bir uygulama mağazasıdır. Bu, bu uygulamaları yönetmeyi ve kullanmayı kolaylaştıran Near'ın hesap sistemi kullanılarak mümkün olur.

Near'ın yeteneklerinden yararlanan bir projeye daha Locus Chain adı verilir. Merkezi olmayan uygulama geliştirmeye izin veren bir blok zinciri platformudur. Bu, bu dapp'leri oluşturmayı ve yönetmeyi kolaylaştıran Near'ın akıllı sözleşme işlevi kullanılarak mümkün olur.

Son olarak Bricks & Harç. Kullanıcıların gayrimenkul alıp satmasına izin veren merkezi olmayan bir pazardır. Bu, Near'ın bu varlıkların hızlı ve güvenli ticaretine olanak tanıyan merkezi olmayan borsası kullanılarak mümkün kılınmıştır.

Bunlar, Near'ın üzerine inşa edilen projelerden sadece birkaçıdır. Protokol çekiş kazanmaya devam ettikçe, benzersiz özelliklerinden ve avantajlarından yararlanan daha fazla projenin ortaya çıktığını görmeyi bekleyebiliriz.

NEAR Token

NEAR Token, NEAR Protokolünün yerel belirtecidir. NEAR'ın toplam arzı 1 milyar jetondur ve Temmuz 2020 itibariyle dolaşımdaki arz 350 milyondur. Kalan 650 milyon NEAR Vakfı bağış fonunda kilitlidir.

NEAR'ın birincil kullanımı durum, ağı güvence altına almak ve ödüller kazanmak için doğrulayıcılar ve aday gösterenler tarafından belirlenecektir. Bu nedenle yüksek derecede likiditeye sahiptir ve Binance, Kraken ve Gate.io dahil olmak üzere birçok borsada işlem görmektedir.

NEAR ayrıca ağdaki işlem ücretlerini ödemek için de kullanılır. Ücretler, bir işlemi gerçekleştirmek için gereken hesaplama kaynaklarıyla orantılı olarak ödenir ve bu da NEAR'ı işlem maliyetleri açısından en verimli blok zinciri protokollerinden biri haline getirir.

NEAR'ın temel özellikleri şunlardır:

 • EVM uyumluluğu, yani Solidity akıllı sözleşmelerini çalıştırabilir;
 • Sharding teknolojisi sayesinde ağa daha fazla düğüm katıldıkça yatay olarak ölçeklendirin;
 • Hızlı işlem kesinliği.

Near protokolü hala geliştirme aşamasındadır ve henüz üretim uygulamaları için hazır değildir. Bununla birlikte, kullanıcıları doğru bilgileri paylaşmaya teşvik eden bir sosyal medya platformu olan Can't be Evil; 0xcert, dijital varlıkların gerçekliğini doğrulamak için merkezi olmayan bir protokol; ve bir kullanıcı veri yönetim platformu olan 3box.

Profesyoneller ve amp; Yakın Protokolün Eksileri

Yakın protokol, yüksek performanslı merkezi olmayan uygulamalara olanak tanıyan bir blok zinciri protokolüdür. Yakın protokolünü kullanmanın avantajlarından bazıları şunlardır:

 • Ölçeklenebilirlik. Yakın protokol, saniyede 10.000'e kadar işlem gerçekleştirebilir. Bu, Ethereum gibi diğer blok zinciri protokollerinden çok daha hızlı olmasını sağlar.
 • Geliştirici dostu. Near protokolü, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasını kolaylaştıran, kullanımı kolay bir geliştirme platformuna sahiptir.
 • Güvenlik. Yakın protokol, verilerini ve işlemlerini güvence altına almak için kriptografi kullanır. Bu, bu güvenlik önlemini kullanmayan diğer protokollerden daha güvenli olmasını sağlar.

Yakın protokolünü kullanmanın bazı dezavantajları da vardır. Bunlar:

 • Destek eksikliği. Yakın Protokol hala yeni bir protokoldür ve büyük borsaların ve cüzdanların desteğinden yoksundur. Near token satın almak ve satmak için yer bulmak zor olabilir.
 • Karmaşıklık. Near protokolü diğer bazı protokollerden daha karmaşıktır. Bu, kullanıcıların nasıl çalıştığını anlamasını zorlaştırabilir.

Genel olarak, Near Protocol birçok faydası olan gelecek vaat eden yeni bir blok zinciri protokolüdür. Ancak, henüz geliştirme aşamasındadır ve kullanmadan önce bazı dezavantajların göz önünde bulundurulması gerekir.

Sonuç

Near protokol, blok zinciri uygulamaları için yatay ölçeklenebilirlik sağlayan yeni nesil bir parçalama protokolüdür. . Protokol, ademi merkeziyetçiliği, güvenliği ve esnekliği korurken yüksek işlem verimi elde etmek için durum parçalamayı kullanır ve parçalamayı engeller. Near ekibi, “nightshade” bu, ağın özel donanım gerektirmeden çalışmasına izin verir. Ayrıca Near protokolü, akıllı sözleşmelerin dağıtımını kolaylaştıran bir sanal makineye sahiptir.

Share