Yığınlar (STX) Nedir?

BTC'nin karşılaştığı ölçeklenebilirlik sorunlarını azaltmayı amaçlayan Bitcoin ile tümleşik bir platform olan Stacks hakkında bilinmesi gereken her şeyi anlamaları için okuyucularımıza sağlanan bir kılavuz burada.

Tüm kripto para birimlerinin ilki ve en başarılısı olan Bitcoin (BTC), sahip olduğu ayrıcalıklı özelliklerle kullanıcıların kalbini kazandı. Madeni para, ekonomik kabiliyetindeki verimlilik göz önüne alındığında kripto para birimlerinin kralı haline geldi. Bununla birlikte, birçok blok zinciri projesinin üstesinden gelmeyi önerdiği ağda hala bazı boşluklar var. Bitcoin ağının karşılaştığı dikkate değer sınırlamalardan biri, sahip olduğu ölçeklenebilirlik sorunlarıdır. Bu büyük kusurlar, blok zinciri projeleri arasındaki endişeleri artırdı ve bu sorunları azaltmak için yenilikleri gündeme getirdi. Katman 1 blok zinciri projesi olan Stacks (STX), Bitcoin'in karşılaştığı ölçeklenebilirlik zorluklarını ele alıyor.

Stacks, ağ üzerinde akıllı sözleşmelerin ve merkezi olmayan uygulamaların kullanımını kolaylaştıran bir platformdur. Blok zinciri platformu, güvenlik ve işlemlerin yürütülmesi için ona bağlı olduğu için gücünü Bitcoin'den alır.

Başka bir deyişle, Bitcoin ağı, içinde yer alan ve yürütülen akıllı sözleşmeler için kesinlik ve güvenlik katmanı görevi görür. Yığın Blockchain. Bu arada, platformun benimsediği Aktarım Kanıtı mekanizması aracılığıyla mümkündür.

Yığın blok zinciri ve Bitcoin arasındaki bağlantı, yığın ağındaki işlemlerin yürütülmesine ve ayrıca Bitcoin blok zincirinde doğrulamaya olanak tanır.

Yığınlar’ Ekip

Stacks'ın evrimi 2013'te başladı. Başlangıçta daha iyi bir internet sistemi sağlamayı amaçladı. Proje, Blockstack'in kurucuları Muneeb Ali ve Ryan Shea tarafından oluşturuldu.

Yıllar sonra proje Combinator, Digital Currency Group ve Winklevoss gibi sermaye fonlarından destek almaya başladı.

<

Daha sonra, proje daha da geliştirildi. Ekibinin üyelerinden bazıları MIT, Princeton ve Stanford'dan önde gelen araştırmacıları içerir.

Transfer Kanıtı

Ağlarını güvence altına almak için iş kanıtı ve hisse kanıtı mekanizmasını kullanan diğer blok zinciri projelerinden farklı olarak, Stacks, çalışması ve ağı güvence altına almak için mükemmel bir şekilde uygun yeni bir fikir birliği algoritması geliştirdi. Mekanizma, Proof-of-Burn konseptinden çıkarılmıştır. Aktarım Kanıtı (PoX) olarak bilinen, iki blok zinciri kullanan ilk fikir birliği mekanizmasını işaret etti. Bu konsept, mevcut ve doğrulanmış bir blok zincirinin halihazırda mayınlı ve mevcut kripto para birimlerinin yakılmamasını sağlar. Bunun yerine yeni blok zincirini güvence altına alırlar.

Transfer Kanıtı mekanizması, kripto para birimleri yakma sistemini ortadan kaldırır. Madenciliği yapılan kripto para birimlerinin ekosistem içindeki diğer katılımcılara aktarılmasını gerektirir.

Yeni Aktarım Kanıtı fikir birliği mekanizması, ağın ödül protokolünü kolaylaştırmasına yardımcı olur. Daha da ilginci, sistem ağ katılımcılarının mevcut ve istikrarlı kripto para birimlerinde ödül ve işlem ödemeleri almasına izin verir. Bu katılımcılara aynı anda yeni blok zincirine katılma fırsatı verir.

Bu sistem, Stacks'ın kullanıcıların yeni blok zincirleriyle yaşadığı zorlukları ortadan kaldırmasına olanak tanır. Böylece, yeni kullanıcılar ağa katılma konusunda kendilerini güvende hissediyorlar.

Moreso, ağ temel olarak zaten mevcut blok zinciri (Bitcoin) ile entegre olduğundan, yeni İş Kanıtı zincirleri ve kripto para birimleri gerektirmeden yeni zincirleri güvence altına almak için zaten son derece güvenli bir blok zinciri kullanır.

Açıklık Programlama Dili

Daha önce de belirtildiği gibi, Stacks Blockchain, akıllı sözleşmeler, merkezi olmayan uygulamalar için destek sağlar. Ayrıca, kolayca aktarılabilen esnek sanal varlıkların oluşturulmasını da geliştirir.

Bu akıllı sözleşmelere destek sağlamak amacıyla ağ, bu etkinlikleri güvence altına almak için Clarity programlama dilini kullanır.

Clarity programlama dili, derleyici kullanmayan öngörülebilir bir programlama dilidir. Stacks, Bitcoin'e akıllı sözleşmeler getirmesine yardımcı olmak için bu programlama dilini dağıttı.

Daha doğrusu, programlama dili akıllı sözleşmeleri blok zinciri düğümlerinde yayınlarken bunları yürütmek için öngörülebilir kaynak kodu kullanır.

Bu nedenle sistem, karar verilebilir programlama dili aracılığıyla Stack ekosisteminin güvenliğini kolaylaştırmak için bu aracı kullanır.

Stacks ve Bitcoin

Yığınlar ve Bitcoin, temelde el ele çalışan birbirine bağlı iki blok zinciri ağıdır. Her iki blok zinciri ağının da birbirine bağlı olmaması oldukça ilginçtir. Bunlar, Proof-of-Transfer konsensüs mekanizması aracılığıyla birbirine bağlanan bağımsız ağlardır.

Bu sistem aracılığıyla madenciler, Stack ağının diğer katılımcılarına Bitcoin üzerindeki akıllı sözleşmelerin yanı sıra yeni kripto para birimleri aktarabilir.

Yığın 2.0

Stacks 2.0, Stack ekibi tarafından Bitcoin'e güvenli uygulamalar ve akıllı sözleşmeler getirmek için geliştirilmiş bir yeniliktir.

Stacks 2.0 ana ağ lansmanı, geliştiricilerin Bitcoin üzerinde kullanıcıya ait bir internet oluşturmak için Stacks protokolünü kullanmalarına olanak tanır. Platform, kullanıcıların Bitcoin kazanmalarına olanak tanır.

STX Token

STX token, Stacks Blockchain'in tescilli tokenidir. Ağ üzerinde gerçekleştirilen etkinlikler, STX belirteçlerine dayanır.

STX belirteçleri, temel olarak Stacks ağındaki akıllı sözleşmelerin yürütülmesini teşvik eder. Belirteç, blok zincirine yeni akıllı sözleşmeler yayınlamak için bir araç olarak işlev görür. Ücret ödeme, ödül alma gibi işlem süreçlerinde de kullanılmaktadır. Belirteç, blok zinciri ağı ile aynı başarılı yolu takip ediyor. Özellikle Clarity akıllı sözleşmelerini arzulayan kullanıcılar olmak üzere önemli sayıda kullanıcının ilgisini çekti.

Token, yasal ve önde gelen kripto para borsası şirketlerinde ticaret için kullanılabilir.

Stacks'ın 8217; Kullanım Örnekleri

Yığınlar (STX), ekosistemine, özellikle de Bitcoin ağına inanılmaz işlevsellik sundu. Bitcoin statik olduğu ve ayarlamalar için esnek olmadığı için Bitcoin ağına yeni özellikler önerir. Bitcoin ile entegrasyonu sayesinde, kullanıcılar Bitcoin'in kendisini değiştirmek zorunda kalmadan ağa yeni özellikler başlatabilir.

Moreso, Bitcoin ağı için büyük bir zorluk ölçeklenebilirliktir. Böylece, Stacks blok zinciri, Bitcoin ile ilgili ölçeklendirme sorunlarını çözmeye çalışır. Yığınlar, Bitcoin'in işlemler için sınırlı alanı olduğundan, Bitcoin işlem kapasitesini artırır.

Ayrıca Stacks, ekosistem içinde gerçekleştirilen işlemleri korumak için Bitcoin'in verimli güvenliğini ve kesinliğini benimser. Ağ, oluşturulan her blok için Bitcoin blok zincirindeki işlemleri düzenlemek için Bitcoin kullanır.

Yığınların Avantajları

Yığınlar, özellikle Stacks topluluğunun üyeleri olmak üzere kripto kullanıcıları için çok faydalıdır. Stacks blok zinciri, kullanıcılara her etkinlikte iki bağımsız blok zincirinin birleşik özelliklerinden yararlanma avantajını sundu.

DeFi alanının üyeleri, akıllı sözleşmeler yürütürken Bitcoin'in genişletilmiş özelliklerinden yararlanabilir.

Dahası, Stacks, üyelere Bitcoin kazanma fırsatı verir. Ağın sağladığı belirli ödül programları genellikle Bitcoin ile birlikte sunulur. Stacks blok zincirinin Staker'ları, ödüllerini daha sonra Bitcoin'e dönüştürmelerini gerektirecek herhangi bir token yerine Bitcoin'de kazanma fırsatına sahiptir.

Sonuç

Stacks (STX) ile benzersiz özellikler, blockchain endüstrisine büyük bir katkıdır. Kullanıcılara akıllı sözleşmeleri Bitcoin'in işlevselliği ile birleştirmenin faydalarını sağladığı için, Stacks'in #8217; hizmetler, kripto endüstrisinde Bitcoin'in benimsenmesini ve kullanımını artıracaktır.

Stack blok zincirinin olağanüstü işlevselliği, sektördeki ağ için başarılı bir geleceği tahmin etmeyi mümkün kılar.

Kullanıcılara yalnızca ağa katılarak BTC kazanabilmelerini sağladığı yol da ağa yönelik bir çekim noktasıdır.

Share