Yumuşak Çatal vs Sert Çatal: Ayrıntılı Kılavuz

Çatallar, blockchain geliştirmede kullanılan güçlü bir araç haline geldi. Blockchain kullanıcıları tarafından önerilen çeşitli sorunların çözülmesine yardımcı olurlar. Aşağıdaki kılavuz iki tür çatalı açıklamaktadır: yumuşak ve sert çatallar.

Her sistem belirli bir noktada bir yükseltme veya değişiklik gerektirir. Ek bir özellik eklemeye veya kurulumdaki küçük bir kusuru düzeltmeye sık sık ihtiyaç vardır. Birkaç bilgisayar yazılımı geliştiricisi, hataları düzeltir ve sık sık ürünlerinin güncellenmiş sürümlerini sunar. Blok zinciri kullanıcıları, blok zinciri sistemi değişmez bir dijital defter teknolojisi (DLT) olsa bile, bir blok zincirinde bazı değişiklikler yapmayı önerebilirler. Fork, bir blok zincirini değiştirmek için gereken bir dizi eylemdir. İki tür çatal vardır: yumuşak çatal ve sert çatal.

Blockchain'in Evrimi Olarak Çatallar

2008'den beri blok zinciri sistemi kalıcı ve değişmez bir sistem olarak kaldı. Kullanıcılar blok zincirinin ilkelerine bağlı kalmalı, şikayete yer yoktu. Hata sorunları, yetkisiz işlem etkinlikleri ve güvenlik döngüleri sistemde düzeltilemez. Neyse ki 2016 yılında Ethereum (ETH) kurucusu Vitalik Buterin fork sürecini tanıttığında muhteşem bir dönüşüm gerçekleşti. Ethereum'da başlatılan bir projenin çalınan fonunu tersine çevirmek için bunu uyguladı. Bundan sonra çatal, blok zinciri geliştirmede kullanılan güçlü bir araç haline geldi. Blockchain kullanıcıları tarafından önerilen çeşitli sorunların çözülmesine yardımcı oldu.

Soft Forks'u Anlamak

Yumuşak çatal, düğümleri ve madencileri mevcut blok zinciri sürümüne yükseltmeye zorlamadan bir blok zinciri ağına yeni bir dizi kural eklemenin geriye dönük uyumlu bir yöntemidir. Bununla birlikte, blok zinciri, yükseltilmiş sürüme geçmek için birçok düğüm ve madenci gerektirir. Bu tür çatal, eski ve yeni blok zincirler arasında etkileşime izin verir.

Soft fork'a mükemmel bir örnek, Bitcoin'in (BTC) SegWit'idir (Segregated Witness). Fork, 2017'de işlemlerin şekillendirilebilirliğini düzeltmek ve Bitcoin ölçeğine yardımcı olmak için etkinleştirildi. Bitcoin blok zincirindeki katılımcılar, zincirin bazı önemsiz zorluklarını çözmeyi kabul etti. Bu sorunlardan bazıları yetersiz blok boyutunu ve zincirin yavaş işlem hızını içeriyordu. Çözüm olarak, zincirde daha fazla işlem tutabilecek alan boşaltmak için SegWit'i tanıttılar. Yeni blok zinciri, 1 MB içinde birkaç işlemi daha hızlı kabul ederek işlem doğrulama sürecini hızlandırır.

Sert Çatalları Anlamak

Yumuşak çatallardan farklı olarak, sert çatallar orijinal blok zincirine paralel olarak farklı bir blok zinciri yolu oluşturur. Burada yükseltme, mevcut tüm düğümlerin ve madencilerin yeni zincire katılmasını gerektirir; bu çatal geriye dönük uyumsuz. Eski ve yeni zincir, aralarında hiçbir etkileşim biçimi olmadan bağımsız olarak çalışır. Blok zincirleri, güvenlik açıklarını düzeltmek, yeni ticaret özellikleri eklemek, kripto para biriminin tüm sürümünü değiştirmek veya işlemleri tersine çevirmek için hard forklar uygulayabilir.

SegWit yumuşak çatalından sonra, bazı Bitcoin düğümleri ağın daha büyük işlemleri kabul edemediğinden şikayet etti. Bu düğümler ve geliştiriciler, Bitcoin Cash (BCH) adı verilen ayrı bir blok zinciri oluşturdu. Bitcoin Cash ağını 32MB'a kadar olan işlemleri kabul edecek şekilde tasarladılar. Bitcoin Cash, piyasa değeri sıralamasında başarıyla 30. sırada yer alıyor. Bitcoin Cash geliştiricileri, tüccarların yüksek işlem ücretleri nedeniyle Bitcoin blok zincirini terk edeceklerini umuyor. Daha sonra Bitcoin Cash iki gruba ayrıldı: Bitcoin Cash ABC ve Bitcoin Cash SV. Bitcoin Cash'in her fraksiyonunun farklı hedefleri vardı. Kesirin bir kısmı sistemi korumak istiyor, diğeri ise blok boyutunu 32MB'den 128MB'a çıkarmayı planlıyor. Gerçekleştirilen diğer Bitcoin hard forkları arasında Bitcoin Gold (BTG), Bitcoin Diamond (BTCD), Classic, Unlimited vb. yer alır.

20I6'da, Ethereum ağında Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO) başlatıldı. DAO, bağış toplama faaliyetinden 150 milyon doların üzerinde para topladı. DAO'nun piyasaya sürülmesinden sonra, bilgisayar korsanları yatırımcılardan 60 milyon doların üzerinde Ethereum çaldı. Ethereum, asıl sahiplerin bilgisayar korsanının cüzdan adresinden fonları almasına yardımcı olmak için yeni bir blok zinciri oluşturdu. Bunun yanı sıra, bilgisayar korsanlarının cüzdanlarından para aktarmalarını önlemek için bir soft fork gerçekleştirdiler.

Soft Forks ve Hard Forks

Bir blok zinciri, tercih ettiği çatalı seçme özgürlüğüne sahiptir. Özellikle, hard fork önceki blok zinciri versiyonuyla uyumlu değilken soft fork eski versiyonla uyumlu. Hard fork, blok zinciri protokolünü tamamen değiştirerek tüm düğümlerin yeni sürüme yükseltilmesini gerektirir. Bu arada, yumuşak çatal yalnızca mevcut sürüme isteğe bağlı bir yükseltme gerektirir. Ne yazık ki geliştiriciler, işlemleri blok zinciri düzenlemelerine karşı doğrulamak için madencileri kolayca manipüle edebilir. Sert çatal, bir blok zincirini fon kaybetme ve çift harcama oluşumlarına karşı savunmasız hale getirir. Hard fork çekişmeli ise, bir toplulukta anlaşmazlık olabilir. İyi planlanmış bir hard fork, genel olarak benimsenmesini sağlayabilir. Çoğu zaman, bir blok zinciri topluluğu, sosyal çatlak olmadan yumuşak çatallar gerçekleştirebilir. Ancak, birçok blok zinciri geliştiricisi ve düğümü, hard fork'u tercih ediyor.

Forks'un Yatırımcılar için Faydaları

Çatalların çeşitli avantajları vardır. Değişmez bir dijital defter teknolojisi olan blok zincirini değiştirmek için bir yol sağlamıştır. Bir çatal, bir blok zincirinin aşamalı gelişimine izin verir. Çatal ayrıca tüccarların ve yatırımcıların gelişmiş blok zinciri performansı için harekete geçmesine izin verir. Depolama ve hız yeteneklerini artırmak için bir yol sağlar. Başarılı bir hard fork'tan sonra, yatırımcılar yeni para biriminde orijinal kriptoya eşdeğer miktarda alacaklar.

Ne yazık ki, fork süreci, kripto balinalarından ve büyük yatırımcılardan gelen saldırılara karşı savunmasızdır. Çataldan önce büyük miktarda yerel token satın alabilirler ve çataldan sonra daha büyük bir miktar kazanabilirler. Beklendiği gibi, temel etki ana kriptonun fiyatını artırıyor. Bu balinalar daha sonra önceden edinilmiş jetonları satarak jetonları düşürür’ fiyat. Bir çataldan yararlanmanın haksız bir yoludur. Ancak bazı blok zincirleri, fork başlamadan önce alım satım faaliyetlerini askıya alabilir.

Son zamanlarda, Ethereum, iş kanıtı mekanizmasından (PoW) hisse kanıtına (PoS) geçişi tamamladı. PoW'nin aksine PoS, yeni ölçeklendirme çözümlerini uygulamak için daha güvenli, daha az enerji yoğun ve geliştirilmiş bir platform sağlar. İlginç bir şekilde, tüccarlar artık nispeten düşük gaz ücretleriyle ticaret yapabilirler. Ethereum, birleşme gerçekleşmeden birkaç saat önce tüm ticaret faaliyetlerini durdurdu. Belki de Ethereum'un eylemi, süreçten sonra bir pompanın fiyatta uçuşan spekülasyonlarından kaynaklanıyordu.

Sonuç

Çok sayıda yazılım, oyun ve sistem gerektirir. çalışma modlarına zamanında yükseltmeler. Bu rutin blok zinciri ağını muaf tutmaz. Çatallar, blok zincirinin önerilen yükseltmeleri uygulamasına izin verir. Blok zinciri geliştiricileri, madenciler ve düğümler, bir çatal aracılığıyla blok zincirinin verimliliğini ve üretkenliğini artırabilir.

Sert çatallar ve yumuşak çatallar, merkezi olmayan bir ağın bakımında ve yükseltilmesinde önemli roller oynar. Çatallar ayrıca bir blok zincirinin güvenliğini artırmaya da yardımcı olur.

Share