Zcash (ZEC) Nedir?

Bu kılavuz, Zcash belirtecine, temel özelliklerine, kullanım örneklerine ve sanal para biriminin kullandığı teknolojiye odaklanır. Ayrıca, Zcash'in en popüler dijital varlık olan Bitcoin'e (BTC) göre avantajlarını da vurgular.

Bitcoin'in (BTC) atılımı, Zcash (ZEC) jetonu gibi yüzlerce başka kripto para birimini de beraberinde getirdi. Sanal varlık kullanıcıları, bir blok zincirindeki işlemleri takip edebildiklerini keşfettikçe, gizlilik talebi arttı. ZOOKO Wilcox-O’Hearn, Ekim 2016'da internet kullanıcılarına yanıt vermek için ekstra güvenlik özellikleriyle Zcash'i yarattı’ açık bankacılık sistemi talepleri.

Zcash: Gizlilik Odaklı Kripto Para Birimi

Zcash'in misyonu, herkesin ekonomik bağımsızlığa ulaşmasını sağlamaktır. Zcash ile herkesin mahremiyet hakkı vardır, ekonomik bağımsızlık arayışı asildir ve paranın geleceği, saldırı ve sansürden etkilenmeyen sanal bir para birimidir.

Zcash, Zcash ile aynı yapıyı korumayı amaçlar. Bitcoin, ancak ek bir özellik olarak anonimliği ve değiştirilebilirliği ile. Değiştirilebilirlik, bir malın diğeriyle değiştirilme kolaylığı anlamına gelir. Para, altın veya ABD Doları gibi nakit ise, takas edilebilir çünkü onu başka herhangi bir şeyle değiştirebilirsiniz.

Ayrıca, Zcash'in amacı, sanal para birimi müşterilerine, merkezi olmayan bir ağ üzerinden işlemler sırasında ek gizlilik sağlamaktır. Zcash, dijital para birimi açısından Bitcoin ile aynıdır. Ancak temel fark, iki sanal varlığın her biri tarafından sağlanan gizlilik ve değiştirilebilirlik derecesidir.

Zcash Özellikleri

Zcash pratik ve verimlidir. Nakit, hızlı ve güvenli para göndermek ve çevrimiçi alışveriş yapmak için kullanılabilir. Ek olarak, Zcash düzenlenir ve denetlenebilir. Bilgi paylaşımı, üçüncü taraf denetimleri veya yasal gerekliliklere uygunluk için Zcash kullanıcılarının özel adresleri ve işlemleri olabilir.

Zcash'in temel özelliklerinden biri, PIVX tarafından benimsenen ZK-SNARK teknolojisinin entegrasyonudur. Etkileşen taraflar korumalı işlemleri izleyemezler. Zcash ayrıca kullanıcıların işlem kalkanı, KYC'yi devre dışı bırakmasına ve takas ve aracılık işlevlerini kullanmasına olanak tanır.

ZK-SNARK Teknolojisi

ZK-SNARKs, Sıfır Bilgi Özlü Etkileşimli Olmayan Bilgi Argümanının kısaltmasıdır. Bir blok zinciriyle uğraşırken güven oluşturmaya yardımcı olurlar ve meraklı gözlerden verileri gizlerken bir işlemi doğrulama hızını önemli ölçüde artırırlar.

'Sıfır bilgi' terimi; bir tarafın doğru bir önermeyi neden doğru olduğunu açıklamadan göstermek istediği bir durumu ifade eder.

Bir blok zinciri ile etkileşime girerken, bir kullanıcının bir işlemi tamamlamadan önce belirli koşulların karşılandığını kanıtlaması gerekebilir. Örneğin, cüzdanlarında ne kadar olduğunu açıklamadan bir işlemi tamamlamak için gerekli fonlara sahip olduklarını göstermelidirler.

ZK-SNARKs sistemi, iki kişinin işlemlerini ifşa etmeden sürdürmelerini sağlar. adresler. ZK-SNARK'ları kullanırken, işlem adresleri ve Zcash blok zinciri işleminin değeri engellenerek ZEC işlemleri izlenemez hale gelir.

ZK-SNARK'lar, bir blok zincirinde kişinin kimliğini kanıtlamak için de faydalı olabilir. Örneğin, B, A'nın kimliğini doğrulamak isterse, A'ya ne olduğunu söylemeden gizli bir mesaj gönderebilir ve A'dan kendi özel anahtarını kullanarak bu mesajı çözmesini isteyebilir. A daha sonra mesajı B'ye geri gönderebilir, böylece kimlikleri belirlenir.

Zcash'in Bitcoin'e Göre Avantajları

Zcash, ağ düğümlerinin hassas işlem bilgilerini açığa çıkarmadan işlemleri doğrulamasını sağlayan ZK-SNARK'ı kullanır. Bununla birlikte, bir blok zincirinin rolü, genel halk için yararsız değildir. Zcash işlemleri, halka açık bir blok zinciri aracılığıyla yönlendirilmelidir. Bitcoin'den farklı olarak, ZEC işlemleri gönderen veya alan adresleri veya gönderilen miktarı görüntülemez. Zcash işlemleri, şeffaflığı artırmak ve düzenleyici standartlara uymak için denetimlere veya mevzuat uyumluluğuna tabi olabilir. Ayrıca, ZEC madeni paraları, değiştirilebilir veya değiştirilebilir oldukları için Bitcoin'den çok daha esnek ve verimlidir. Bitcoin önceki kayıtları ve geçmişi içerir. Ancak, ZCash işlemlerindeki geçmiş kayıtların mevcut etkinlikleri üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Zcash Kullanım Örnekleri

Yatırımcılar Coinbase ve Binance gibi değişim platformlarında ticaret yapmak için ZEC kullanır. Birçok yatırımcıyı kripto para satın almaya iten şey, Zcash'in gizlilik odaklı bir kripto para olması ve kriptograflardan oluşan akademik bir geliştirme ekibine sahip olmasıdır.

Flexa ve Gemini Pay gibi en büyük kripto ödeme sağlayıcıları Zcash'i kabul ediyor. 39 binden fazla büyük perakendeci, kafe, sinema salonu ve diğer kurumlarda Zcash şu anda kabul edilmektedir. Zcash vakfı, veri koruması hem bir değişim aracı hem de bir değer deposu için gerekli olduğundan, Zcash'in diğer kullanımlarını sağlamak için ortaklarla ilişki kurmaya devam etti. Yüzlerce mağaza ve kar amacı gütmeyen kuruluş zaten Zcash'i kabul ediyor. PaywithZcash, Zcash'in kullanıma sunulduğu, kalabalık tabanlı bir web sitesi veritabanıdır.

Zcash (ZEC) Madenciliği

Zcash, çoğu dijital para birimi gibi blok zinciri işlemleri eklemek için madencilere bağımlıdır. İşlemlerin geçerliliği Zcash ağındaki her düğüm tarafından artırıldığından, madencilik şirketleri ağ koruması için çok çalışıyor. Zcash (ZEC) destek vermiyor. Bunun yerine iş kanıtı (PoW) için Bitcoin ile aynı fikir birliğini kullanır.

Özellikle, Zcash benzersiz bir Bitcoin madenciliği algoritması kullanır. Equiphash, özelleştirilmiş ASIC madencilerinin verimli madenciliğine ihtiyaç duyan Zcash'in algoritmasıdır. Çok sayıda ASIC madencisi dışında, çoğu kullanıcı düzenli ödüller almak için madencilik havuzunun bilgisayar gücünü tercih ediyor.

Madencilik, popüler olan Zcash pazarlarına girmenin düşük maliyetli bir yolu olabilir. yüksek oynaklıkları nedeniyle tüccarlar arasında. İyi ya da şanslı bir tüccarsanız, karınızı artırabilirsiniz.

ZEC, piyasaya sürülmesinden bu yana, Haziran 2017'de 400 doların üzerine çıkarak piyasadaki en pahalı kripto para birimlerinden biri olmuştur. Bu nedenle, Bugün önemli miktarda ZEC birikimi biriktirmek, yalnızca ZEC satın almaktan daha az riskle gelecekteki fiyat artışlarından kâr etmenizi sağlayabilir.

Zcash Güvenliği

Zcash Güvenliği fikir birliğine bağlıdır. Zcash ağıyla etkileşime giren bir program fikir birliğinden saparsa, güvenliği zayıf olacaktır. Ayrılığın nedeni önemli değil. Programınızda bir hata olabilir, uyguladığınız bu belgelerde bir hata olabilir veya her şeyi doğru yapıyor olabilirsiniz, ancak ağdaki diğer yazılımlar beklenmedik şekilde davranıyor olabilir. Özel neden, serveti kaybolan yazılımınızın kullanıcıları için önemli olmayacaktır. Bununla birlikte, güvenlik analizi, protokolün anlaşılması ve Zcash ile ilgili yazılımın bakımı için amaçlanan davranışın belirtilmesi çok önemlidir.

Sonuç

Zcash (ZEC) lansmanından bu yana. jeton başarılı oldu. Belirteç, ana Bitcoin platformunun ayak izlerini takip ediyor gibi görünüyor. Amacı, güvenli bir kripto para birimi platformu sağlamaktır. Birçok kripto yatırımcısı, hızla popüler bir seçim haline gelen Zcash kripto para birimine ilgi duyuyor.

Share