Zilliqa (ZIL) Nedir?

Bu kılavuz, 2017'de piyasaya sürülen Zilliqa protokolüne ve ZIL belirtecine odaklanmaktadır. Platform şimdiye kadar finans, dijital reklamcılık ve oyun gibi çeşitli sektörlerde gerçek dünya yararını bulmuştur.

Ethereum (ETH), parçalama olarak bilinen bir fikir birliği algoritması kullanan ilk halka açık blok zinciriydi. Bu, işlemlerin ve hesaplamaların “paket” bilgi veya parçalar. Bu parçalar daha sonra birlikte tek bir yığın halinde iletilebilir. Başlangıçta Bitcoin (BTC) geliştiricileri tarafından kavramsallaştırılan bir fikir, ancak Ethereum daha ölçeklenebilir bir şey uygulayabileceğini umuyordu. Hâlâ sorunları vardı ve Zilliqa (ZIL) o zaman ortaya çıktı.

Zilliqa, ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmek için benzersiz bir yaklaşım kullanıyor. Tüm müşterilerin verilerini doğrulayan ve koruyan PoW-BFT hibrit mekanizması aracılığıyla veri ileterek, gönderim katmanı için zincirler arası işlemleri başlatır.

Zilliqa'nın Tarihi

2017 yılında, Singapur Ulusal Üniversitesi'nden bir bilim insanı ekibi Zilliqa'yı yarattı. O yılın Haziran ayında, Xinshu Dong, Yaoqi Jia, Amrit Kumar ve Prateek Saxen ilk ekip üyeleri olarak katıldı. İlk önemli başarıları ilk test ağlarıydı.

31 Ocak 2019'da proje ilk kez başlatıldı. Bu bir dönüm noktası olayıydı çünkü ilk önyükleme modu, mayınlı ödüller gönderildiğinde ve erken saldırılara karşı koruma sağlamak için bu aşamada işlemler henüz kabul edilemedi.

Zilliqa'nın İşleyişi

Zilliqa, parçalama ve scilla'ya odaklandığı için kripto para birimi endüstrisinde türünün tek örneğidir. Zilliqa'nın parçalama sisteminin ana ağı, Ocak 2019'da çevrimiçi hale geldi ve yakın zamanda tamamlanma tarihi nedeniyle onu diğer tüm genel blok zinciri platformlarından bir adım öne çıkardı.

Her şeyden önce, Zilliqa parçalama kullanır. Parçalama, blok zinciri düğümlerini farklı gruplara ayırma işlemidir. Her grup birbiriyle kabaca aynı sayıda düğüme sahiptir, bu nedenle bir parça saniyede on işlem yapabiliyorsa, tüm parçalar birlikte saniyede 100 işlem işleyebilir. Bilgi güvenliği için düğümler büyük olmalıdır. Zilliqa blok zincirinde görünebilecek iki tür işlem vardır: transfer işlemleri ve para basma işlemleri. Transfer işlemleri, bir kullanıcı bir sözleşmede ZIL'i ileri veya geri gönderdiğinde gerçekleşir. Minting işlemleri, madencilerin 600'den fazla düğümle bunlara eklenen yeni işlemlerle yeni bloklar oluşturduğunda gerçekleşir.

Zilliqa'nın fikir birliği mekanizması, İş Kanıtı aşamasında başlar. Bu aşamada, yatırımcılar bireysel bir hash tamamlayarak blok zincirini onaylamalıdır. Bu işlemin kesinliği vardır, yani çoğu düğümün, sonlandırılmadan önce bir mini blok üzerinde anlaşmaya varması gerekir.

Zilliqa İşlemleri

Zilliqa blok zincirinde görünebilecek iki tür işlem vardır: transfer işlemleri ve para basma işlemleri. Transfer işlemleri, bir kullanıcı bir sözleşmede ZIL'i ileri veya geri gönderdiğinde gerçekleşir. Madencilik işlemleri, madencilerin kendilerine eklenen yeni işlemlerle yeni bloklar oluşturduğunda gerçekleşir.

Zilliqa, işlemleri gerçekleştirmek için hızlı bir platformdur. Zilliqa işlemlerinin hızı saniyede 2.500 işlem olurken, en öne çıkan dijital varlıklar BTC ve ETH oranları sırasıyla 7 TPS ve 15 TPS'dir.

En önde gelen dijital para birimi Bitcoin gibi, Zilliqa da ilk madencilik kimliklerini oluşturmak ve Sybil saldırılarına karşı savunmak için iş kanıtı (PoW) konsensüs protokolünü kullanır. İkincisi, ağdaki bir düğümün, itibar sistemlerindeki otoriteyi yıkmak için aynı anda birden fazla kimliği çalıştırdığı bir saldırı türüdür.

Pratik Bizans Hata Toleransı

Zilliqa'nın yönetişim sistemi, işlemlerin gerçekleşmesini sağlar ve düğümlerin senkronize kalmasına yardımcı olur. Bir düğüm, Pratik Bizans Hata Toleransı'ndan (pBFT) gelen ilk fikir birliği olmadan bir işlem bloğuna katılamaz. Belirli parçalara atanan tüm düğümler, işlemi tamamlamadan önce pBFT'ye uymalıdır, yani ZIL'e sahip olan herkes ağdaki güncellemelere oy verebilir veya çalıştırma veya oylama yoluyla ağ güncellemelerine yardımcı olabilir. Bundan sonra, her düğüm, işlemleri doğrulamak için ödüller alır.

Zilliqa Simgesi

ZIL yardımcı programı belirteci, Zilliqa blok zincirinde akıllı sözleşmelerin ve işlem ücretlerinin yürütülmesi için kullanılır. Bu belirteçler ayrıca gelecekte kaynakları ağa ve stakerlara adayan PoW madencileri için ödüllerdir. Binance veya Coinbase gibi büyük kripto para borsaları Zilliqa (ZIL) tokenlerini listeledi.

27 Aralık 2017'den 4 Ocak 2018'e kadar Zilliqa bir ICO yürütüyordu. 22 milyon $'a varan bir artış sağlamayı başardı.

Zilliqa ile İlgili Avantajlar ve Riskler

Zilliqa kullanıcıları birçok avantaja sahiptir. Ağın merkezi olmayan yapısı, kullanıcıların sansüre dayanıklı bir platformda işlem yapmalarını sağlar. Platformun işlevselliği, büyük döviz transferlerini ve küçük işlemleri yönetmesine olanak tanır. Mikro işlemler, geliştiricilerin daha derin uygulamalar oluşturmasına ve tüketicilerin talimatları daha az maliyetle gerçekleştirmesine olanak tanır.

Zilliqa, işlemleri yürütürken ve madencilik sırasında çok fazla enerji kullanan Bitcoin'e kıyasla çevreye zararlı değildir. süreçler.

Sonuç

Zilliqa'nın parçalama tasarımı, kripto pazarında ölçeklenebilirliği kolaylaştırır. Tüm kripto para piyasası, önümüzdeki ay gerçekleşecek olan boğa koşusunu memnuniyetle karşılıyor gibi görünüyor. Bunun gerçekleştiğini varsayarsak, ZIL 2021'in sonunda 1 dolara ulaşabilir.

Share