AWS Kavramını ve İş İçin Yararlarını Açıklama

Bu gönderide, Amazon Web Services'in (AWS) ne olduğunu, işletmelere nasıl uygulanabileceğini ve bundan nasıl yararlanabilirsiniz.

Bulut hizmetleri ve bulut bilişim ivme kazanıyor. Bugün, çeşitli nişlerden birçok girişimci, sağladıkları maliyet etkinliği ve ölçeklenebilirlik nedeniyle bulut hizmetlerine yöneliyor. Amazon, çeşitli bulut hizmetlerinin en ünlü sağlayıcısıdır. Ancak AWS işinize ne gibi avantajlar sağlar ve bunun yardımıyla hangi süreçler geliştirilebilir?

AWS nedir?

Amazon Web Services ile İnfografik Liste

AWS, Amazon Web Hizmetleri anlamına gelir. AWS kavramı, Hizmet Olarak Altyapıdır (IaaS). Farklı amaçlara sahip çok sayıda hizmet içerir. Bazı hizmetler analiz ve veritabanlarıyla ilgilenirken, diğerleri yazılımın güvenliğiyle ilgilenir.

Amazon Web Hizmetleri, platform güvenlik önlemleri sayesinde veri sızıntısı risklerini azaltır ve veri bütünlüğünü korur. AWS çok sayıda farklı hizmet içerir, ancak aralarında en popüler olanları seçeceğiz.

AWS Elastic Compute Cloud

AWS Elastic Compute Cloud, bir IaaS bilgi işlem hizmetidir. Uygulamanızı Elastic Compute Cloud (EC2) üzerinde dağıtmadan önce, projeyi çalıştırmanıza izin veren uygun bir sunucu altyapısı oluşturmanız gerekir. Basitçe söylemek gerekirse, uygulamayı başlatmak için sanal sunucuları açmanız ve ayarlamanız gerekir. Bunun da ötesinde, uygun bir işletim sistemi seçmeli ve veritabanı örnekleri eklemelisiniz. Web geliştirme şirketlerinin çoğunda, EC2 altyapısının ayarlanmasından DevOps mühendisleri sorumludur.

EC2 bize AWS'nin başka bir avantajını gösteriyor. Uygulama dağıtımından önce altyapı oluşturabilir. Ayrıca EC2, otomatik ölçekleme ile veri yükünü dengelemenize ve manuel ayarlamayı atlamanıza olanak tanır. Ayrıca önceden yapılandırmalı anahtar teslimi şablonlar sunar.

AWS Elastic Beanstalk

Elastic Beanstalk, geliştiricilerin çeşitli komutların yardımıyla uygulamaları AWS Cloud'da dağıtmasına olanak tanır. Komutlar, AWS tarafından sağlanan Yönetim Konsolu'nda çalıştırılabilir. Elastic Beanstalk, dağıtıldığında, sunucu altyapısını insan müdahalesi olmadan yönetebilir.

Bu hizmet, sistem üzerindeki gelişmiş kontrol düzeyi, faydalı bilgiler, istatistikler ve kapsamlı süreçlerinize erişim gibi daha da fazla fayda sağlar. app.

İş Dünyasında AWS Kullanım Örnekleri

Amazon Web Servisleri, sahip olduğu araçlarla, şirketteki iç süreçlerin verimliliğini artırmaya, çalışanların üretkenliğini artırmaya ve şirket hakkında güçlü istatistikler elde etmeye olanak tanır. Şimdi, üst düzey şirketlerde AWS'nin bazı kullanım örneklerine daha yakından bakacağız.

AWS kullanan ünlü hizmetler

McDonald's

McDonald's, dünyanın en büyük fast food zincirlerinden biridir. Şirket günde 60 milyondan fazla müşteriye hizmet verdiğinde, teslimat hizmetini düşünmeye değer. İşte burada AWS, McDonald's'a yardım etti. Bir fast food zinciri Amazon Web Services'i kullanarak 4 ayda bir dağıtım ağı kurmayı başardı. Şimdilik, bu bulut tabanlı teslimat platformu saniyede yaklaşık 20000 siparişi işliyor. Diğer gıda dağıtım platformlarıyla büyük entegrasyon potansiyeline sahiptir.

WeWork

WeWork, bir AWS hizmetinden diğerine geçiş yapan şirketin mükemmel bir örneğidir. Başlangıçta şirketin FieldLens adlı bir proje yönetim aracı vardı. İlk başta, bu sistem Amazon Elastic Compute Cloud'a dayanıyordu ve 2 yıldan fazla bir süredir harika bir performans sergiledi. Ancak yazılım projelerinin çoğunun temel sorunu ölçeklenebilirliktir. WeWork'un yazılımının kapasitesini genişletmesi gerekiyordu ve alternatifler aradı.

Docker ve AWS Elastic Container, WeWork için kurtarıcı bir el haline geldi. FieldLens, bu araçlarla 80.000 kullanıcıyı ve 110.000 projeyi barındırabilir.

Repp Health

Hizmet hızı, sağlık kuruluşlarında hizmet kalitesini etkileyen temel faktörlerden biridir. Hastalar zamanlarını kuyrukta bekleyerek harcamak istemiyorlar, bu nedenle sağlık hizmeti sağlayıcılarının bir tür çözüm bulması gerekiyor. Ancak, çok sayıda ziyaretçi ve doktorların her hastayı ziyaret etmeden önce ekipmanı ayarlaması gereken süre nedeniyle bu görev karmaşıktır.

Repp Health, bulut tabanlı bir izleme çözümü ile geldi. AWS, IoT cihazları tarafından toplanan verileri depolamak ve analiz etmek için araçlar ve bir platform sağlar. Böylece doktorlar hastanın sağlık durumunu uzaktan izleyebiliyor. Ayrıca yazılım, hastaların EHR'lerini en son verilerle otomatik olarak günceller, böylece doktorların rutin görevlerle zaman kaybetmesine gerek kalmaz.

AWS for Businesses'ın Faydaları

Gördüğünüz gibi , birçok şirket yazılımlarını AWS'ye dayalı olarak oluşturur. Ancak bu altyapı girişimcilere tam olarak ne gibi avantajlar sağlıyor ve bundan nasıl faydalanıyorlar? Her şeyi çözelim.

AWS Fiyatları

AWS ile kullanmadığınız tüm hizmetler için ödeme yapmak zorunda değilsiniz. Sadece ihtiyacınız olanı seçin ve onunla devam edin. Ayrıca, sizden dakika başına ücret alır, böylece ihtiyacınız olduğunda ödemeyi durdurabilirsiniz. Sade bir dille, bir sunucuyu 2 saat kullandıysanız, bu iki saat için ödeme yaparsınız ve bir dakika fazlası değil.

Ölçeklenebilirlik

Şirket içi model, ölçeklenebilirlik açısından zayıftır. Depolama alanınızı genişletmek için yeni donanım satın almanız veya kiralamanız, ağı ayarlamanız ve sunucu odanız için daha fazla alan bulmanız gerekir. Ancak bulut yapısı size performans açısından ihtiyaçlarınızı karşılayacak sınırsız miktarda depolama sunar. Bir bulut modeli, sürekli olarak ödeme yapmanızı sağlasa da, her seferinde kendi sunucunuzu genişletmekten daha kârlıdır. Ayrıca, hızlı ölçeklendirme, bir SaaS uygulaması oluşturmak isteyen girişimciler için faydalıdır. Bu uygulamalar sunucu kaynaklarına bağlıdır, dolayısıyla bu niş için AWS şiddetle tavsiye edilir.

Güvenlik

AWS, bulut güvenliğini yepyeni bir düzeye taşıyor. Altyapınızın hem fiziksel hem de ağ korumasını sağlar. Güvenlik duvarları, birinci sınıf kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı, güvenlik açıklarının olmaması, AWS ağlarını dünyadaki en güvenli bulut hizmeti haline getirir. Kameralar, personel yetkilendirme, biyometrik sensörler ve diğerleri gibi fiziksel güvenlik araçları, veri güvenliğini içeriden sağlar.

Sarmalama

Özetlemek gerekirse, Amazon Bulut Hizmetleri yeni nesildir. mimari sorunları basitleştiren, depolamayı ölçeklendirmeye yardımcı olan, verileri analiz eden ve farklı şirketlerin gelirlerini artıran altyapı. AWS ile veri güvenliği, şirket içi bir sunucunun performansı veya ölçeklenebilirlik konusunda endişelenmenize gerek yok. Ancak, projeyi AWS'nin yardımıyla dağıtmak için muhtemelen profesyonel bir geliştirici ekibine ihtiyacınız olacak.

Bu kılavuz, ile işbirliği içinde geliştirilmiştir. Vitaly Kupreko, Cleveroad – Ukrayna'da bir web ve mobil uygulama geliştirme şirketi.

Share