Curve Finance Nedir ve Nasıl Çalışır? | bozuk para hoparlörü

Ocak 2020'de piyasaya sürülmesine rağmen Curve Finance, merkezi olmayan finans alanında önde gelen platformlardan biri olmaya şimdiden hazır görünüyor. Neden? Niye? Bu kılavuzda öğrenin.

Curve Finance, dijital para birimleriyle ticaret yapmakla ilgilenen kişilere Ethereum varlıklarına dayalı faaliyetler yürütmeleri için bir platform sağlamaya yatırım yapan bir hizmettir.

Curve Finance hizmeti, Ocak 2020'de fizik doktoru Michael Egorov tarafından oluşturuldu. Hizmet şu anda merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışıyor ve Ethereum tabanlı ticarette en büyük firmalardan biri haline geldi.

Otomatik pazardan yararlanan hizmet, varlıklarının likiditesini artırmak için sahte kodlar kullanıyor. siparişleri satın alma ve satış siparişleriyle ilişkilendirmeye çalışan diğer birçok platformun aksine.

Otomatik sistem, alım satımların ve siparişlerin daha yüksek hızlarda gerçekleştirilmesini sağlayarak, kullanıcının satın almayı planladığı varlığın değerindeki dalgalanma olasılığını azaltır. Bunun yanı sıra otomasyon, pazarlarına aynı hizmeti sunan diğer çevrimiçi platformlardan neredeyse 100 kat daha fazla derinlik sağlıyor.

Bu hizmetten yararlanırken alım satım yapmak genellikle tek bir işlemle düşük risklere sahiptir. kullanılan mekanizma; ancak havuzlarda likidite sağlamak biraz daha yüksek risk, ancak daha iyi ödüller sunar. Platformda bulunan bazı özellikler aşağıda açıklanmıştır:

  • Minimum Geçici Kayıplar – bunlar işlem sırasında oluşan kayıplardır. Çoğu hizmet emirleri hemen yerine getiremez, önce bir emir alırlar, alınıp satılacak varlığı Ethereum'a dönüştürürler, depolarlar ve ardından gerekli olan yeni varlığa veya madeni paraya geri dönüştürürler. Yeni varlığın değeri, sipariş ve teslimat zamanı arasında yükselirse, hizmet, kullanıcılara bekledikleri değeri sağlamak için kaybın yükünü üstlenir. Curve Finance, anında işlem sistemiyle yalnızca sabit paralarla işlem yaptığından, böyle bir şeyin olma olasılığı son derece küçüktür.
  • Birleşmeler – Merkezi olmayan değişim sistemlerinin çeşitli avantajlarından biri, tüccarlar için karı en üst düzeye çıkarmak için çeşitli kripto para birimlerinin birleşimidir. Bununla birlikte, söz konusu kombinasyonla birlikte, büyük kayıplardan kaçınmak için bağlantılı varlıklar arasındaki döviz kurlarını sürekli olarak izleme ihtiyacı ortaya çıkıyor.
  • Havuzlar– hizmet, likidite havuzlarından yararlanır ve sağlayıcıları, kullanıcıların himayesinden elde edilen kâr yüzdeleriyle ödüllendirir, ancak müşterilerin uğrayacağı herhangi bir zarardan yasal olarak sorumlu değildir.

Üç tane vardır. havuzların alt bölümleri – Yüksek verim, orta verim ve düşük verim. Adından da anlaşılacağı gibi, her havuz, eşanlamlı bir risk düzeyi ile birlikte farklı bir kar düzeyi sağlar. Bununla birlikte, her havuzun, başarısına ve likidite tedarikçisine bağlı olarak, düşük getiri ile orta veya hatta yüksek getiri havuzuna yükselme potansiyeline sahip olarak değer değiştirebileceğini ve bunun tersini de belirtmek önemlidir.

Hizmetin dördü (Y, Bileşik, BUSD ve PAX) borç verme havuzu olmak üzere yedi benzersiz havuzu vardır; bu, hem alım satım hem de borç verme işlemlerinden para kazanabileceğiniz anlamına gelir. İkisi (sBTC ve sUSD) ticaret süreçlerinde teşvik sunar ve ikisi jeton tabanlı havuzlardır (REN ve sBTC)

  • Getirilerde dalgalanma– bu platformdaki havuzlar, uzun bir süre boyunca orta ve düşük getiri havuzlarına indirgenen yüksek getiri sağlayan havuzlarla nispeten kararsızdır. Ancak, havuzlara girmek ve havuzlarda işlem yapmak için gereken ücretler nedeniyle havuz değiştirme tavsiye edilmez; işlemleri havuzlara yaymak en iyi stratejidir ve ücretler düşüldükten sonra önemli getiriler kaydetmenizi sağlar.
  • Ücretler– daha önce vurgulandığı gibi, Curve platformu, havuzlara girmek ve havuzlarda işlem yapmak için kullanıcılarından ücret alır; hizmeti verimli bir şekilde yürütmek için kullanılan bu ücretlerden elde edilen paradır. Yüksek getirili havuzlar bulmak için havuzları değiştirmek tavsiye edilmez, çünkü sonuçta elde edilen kârın üzerinde olabilecek yüksek miktarda ücret ve masrafla karşılaşabilirsiniz veya elde edilen getiriden çok büyük bir yüzde düşebilirsiniz.

Curve Finance ve Uniswap karşılaştırması

Hem Curve Finance hem de Uniswap sabit paralarla ticaret – merkezi olmayan finans sistemleri ve yüksek talep dünyasındaki önemli rolleri göz önüne alındığında. Daha popüler borsa sistemlerinde (CEX'ler, DEX'ler) alınıp satılabilmelerine rağmen, popüler hizmetlerden alınan ücretler Curve Finance veya UniSwap'ı kullanmaktan çok daha yüksektir.

Uniswap, kullanıcılar arasında ERC20 belirteçlerinin değişimini sağlayan, dijital para birimlerinin alım satımı için kolayca bir ticaret platformu sağlarken, birkaç merkezi olmayan değişim sisteminin karları artırma konusunda karşılaştığı sorunların çoğunu ortadan kaldıran Ethereum varlık tabanlı bir çevrimiçi platformdur.

Uniswap üzerinde işlem yapmak iki adımdan oluşur:

  • İlk sabit para, eşdeğer bir Ethereum değeriyle takas edilir.
  • Ethereum değeri şuna dönüştürülür: ikinci sabit paranın eşdeğer değeri.

Bunu yaparken, kullanıcı işlemin her aşaması için bir tane olmak üzere çift ücrete tabidir. ETH varlıklarının değerindeki akış, likidite tedarikçilerinin kârını çok kolay bir şekilde kısaltabilir, bu nedenle Curve Finance yalnızca birbirleriyle doğrudan stabilcoin ticareti yapar.

Her iki hizmet de birbirine çok benzer, Curve otomatikleştirilmiş bir sistemdir. ve Uniswap'ın daha basit versiyonu, çok daha iyi bir kullanıcı arayüzüne, daha düşük işlem ücretlerine ve Uniswap'a göre daha iyi kâr oranlarına sahip.

Curve Finance ile İlişkili Riskler

Olasılık minimuma indirilmiş olsa da, kalıcı kayıplara maruz kalma riski hala mevcuttur. Bu tür kayıplar, kripto para birimlerini bir cüzdanda depolamak yerine işlemlerde otomatik süreçleri kullanan çoğu çevrimiçi platforma tabidir.

Kayıplar, ya belirli bir havuzda bulunan varlıkların değeri farklı yönlerde hareket ettiğinde ya da likidite tedarikçileri, bazı değişiklikler nedeniyle havuzdaki varlıkların fiyatlarını reel piyasada işlem gören değere göre yeniden dengelemeye karar verdiğinde ortaya çıkar.

Curve Finance'in yalnızca sabit paralarla işlem yaptığı göz önüne alındığında, değerlerin farklılığının kar kaybında büyük etkilere neden olacak kadar büyük olması pek olası değildir; menkul kıymetlerin değerlerinin her an değişebileceğini akılda tutarak.

CRV Token

CRV, Curve Finance'ın temel tokenidir ve bir kullanıcı, diğerlerine karşı bir stablecoin yatırarak ve ticaret yaparak platformu kullandığında elde edilir. Temel olarak, platformdaki havuzlara likidite sağlayıcılarına, harçlardan elde ettikleri para payları olarak bir ödeme şekli olarak hizmet eder. Belirteç, hizmetin başlangıcından 8 ay sonra, hizmet geliştiricilerinin onayı olmadan bağımsız bir geliştirici tarafından platformda yayınlandı.

Firma, tokenin kuruluş geliştiricilerinin ekibinden gelmediğini genel halka yayarak durumun kontrolünü ele geçirmeye karar verdi, ancak platformdaki birkaç kullanıcının madencilikte büyük katılımını takiben kuruluş, jetonun kendilerine ait olduğunu iddia edin, özellikle jeton üzerinde kontroller yapıldıktan ve jetonun herhangi bir faul yapılmadan hizmetlerine bağlı olduğunu onayladıktan sonra.

Hizmet, lansmanından sadece birkaç saat sonra kullanıcılar tarafından yaklaşık 100.000 mayınlı jeton kaydetti ve kripto para birimi endüstrisinde birkaç tüyü karıştırdı. CRV jetonu, piyasaya sürüldüğü gün 50 ABD dolarının üzerinde bir değere ulaştı ancak o zamandan beri jeton başına yaklaşık 5 ABD dolarına düştü, bu da jetonun oldukça kararsız olduğunu gösteriyor, bu nedenle kullanıcılara jeton satın alırken dikkatli olmaları önerilir.

<

Token, diğer kullanıcılar tarafından ödenen ücretler üzerinden hizmet tarafından üretilen paranın bir kısmı olarak, platformdaki havuzların likidite tedarikçilerine bir ödeme şekli olarak hizmet eder. Ayrıca, sahiplerine, kullanıcının sahip olduğu jetonların miktarına bağlı olarak, hizmeti ve kullanıcılarını etkileyen kararlar alma konusunda belirli bir yüzdede hak ve oy hakkı verir.

Sonuç

Teknoloji ve finansın geleceği kripto para birimlerine ve merkezi olmayan ağ sistemlerine doğru giderken, birçok kişinin ve işletmenin bir sonraki büyük şeye katılmaya ilgi duyması şaşırtıcı değil.

Curve Finance, bunlardan biri olmaya hazırlanıyor. iş dünyasında nispeten yeni olmasına rağmen, merkezi olmayan finans alanındaki lider platformlar. Bu nedenle, hizmet ve jeton nispeten yeni olduğundan, özellikle düşük risk toleransınız varsa, yatırımlarınızı sınırlandırmanız önerilir.

Share