DeFi'den Nasıl Faiz Kazanabilirsiniz | bozuk para hoparlörü

Yaygın olarak kullanılan DeFi Uygulamaları, önemli sabit paralar ve faiz kazanma yolları hakkında daha fazla bilgi edinmek için DeFi'den faiz kazanmayla ilgili adım adım kılavuzumuza göz atın.

Son yıllarda DeFi, teşvik ettiği birçok gelecek vaat eden blok zinciri tabanlı uygulama için spot ışığında yer aldı. Blok zincirinin kendisi tamamen merkezi olmayan bir yapıya sahip olsa da, DeFi'nin tamamen merkezi olmayan birkaç yönü vardır. DeFi'nin farklı özelliklerini kullanan Akıllı Sözleşmeler görüyoruz, ancak yine de birkaç merkezi tarafı var.

Her gün daha yenilikçi yöntemlerin ortaya çıktığını gördükçe, ademi merkeziyetçilik daha belirgin hale gelecek. Şimdilik DeFi dApp'i gözetimsiz bir hizmet olarak değerlendirmek uygun olur. En sık kullanılan DeFi Uygulamalarından bazıları şunlardır:

 • CompoundFinance
 • DyDx
 • Fulcrum
 • Dharma

Merkezi olmayan finans okyanusuna daldığınızda, sonunda sabit paralarla karşılaşmanız gerekir. Sabit para, itibari para birimi gibi sabit bir değere sabitlenmiş bir kripto para birimidir.

Değerleri rezerv varlıklara dayandığından, çoğu kripto para biriminden daha merkezidir. Merkezi bir taraf itibari para birimini rezervlerde tutar ve karşılığında rezerv para biriminin değerini temsil eden bir jeton çıkarır.

Durağan paralar ayrıca size borç verme yoluyla faiz oranları elde ederek pasif gelir elde etme fırsatı verir. DeFi'de kullanılan dikkate değer sabit paralar şunlardır:

 • Dai (DAI): Ether'i teminat olarak kilitleyerek ve Teminatlandırılmış Borç Pozisyonu (CDP) açarak MakerDAO'da oluşturulur.
 • USD Coin (USDC): Bu, California merkezli kripto borsası Coinbase tarafından şu durumlarda kullanılır: Coinbase cüzdanınıza ABD doları yatırırsınız. Borsa, ABD dolarınızı otomatik olarak USDC'ye dönüştürür.
 • TrueUSD (TUSD): TrustToken tarafından verilen bir sabit para. TrustToken'a gönderilen ABD doları TUSD'ye dönüştürülür.

Çeşitli borsalarda satın alınabilecek başka birçok sabit para da vardır.

Borç Vererek Nasıl Faiz Kazanırım?

Hangi stablecoin'i kullanmak istediğinizden emin olduktan sonra, başlamak için bu basit adımları uygulamanız yeterli.

 1. Kripto varlıklarınızı depolamak ve DeFi dApp'e bağlanmak için bir Cüzdan'a ihtiyacınız olacak. Sorunsuz bir deneyim için yaygın olarak kullanılan ve güvenilir bir cüzdan kullanmak daha iyidir. MetaMask'ın web uzantısını Chrome web tarayıcınıza yükleyin. Ethereum Blockchain ile etkileşime girmenize yardımcı olur ve tarayıcı içinde Ethereum cüzdanınız için özel anahtarlarınızı yönetir.
 2. Metamask'ı yükledikten sonra, genel bir Ethereum adresi alacaksınız. Genel bir adrese yalnızca özel anahtara sahipseniz erişebilirsiniz. Genel adres kullanıcı adı gibidir ve özel anahtar şifre gibidir. Kullanıcı adınızı paylaşabilirsiniz, ancak şifrenizi asla. Varlıklarınızı bu adrese aktarın.
 3. Şimdi bir DeFi platformu seçin, en iyisi yüksek faiz oranı veren ve bunu sürdüren platformları kullanmaktır.

DeFi darbesinde faiz oranları karşılaştırması

Kaynak: DeFi Pulse

 1. Bir DeFi platformu seçtikten sonra Metamask'ı dApp'e bağlamanız gerekir.

Cüzdanınızı Compound'a bağlamanın basit yolu

Kaynak: Bileşik

 1. İlk kullanımınızdan önce, varlığı işletmesine izin veren DeFi akıllı sözleşmesini onaylamanız gerekir. Etkinleştir'i tıkladığınızda, Metamask işlem ayrıntılarınızı açar.

Ayrıca, akıllı bir sözleşmeyle her etkileşimde bulunduğunuzda Ether'de (ETH) bir gaz ücreti olduğunu unutmayın.

Bileşikten WBTC işlevselliğini etkinleştiren açılır pencere

Kaynak: Bileşik

Bileşik uygulamasından onay ekranı

Kaynak: Bileşik

Pahalı gaz ücretleri büyük bir düşüş olabilir, ancak Ethereum 2.0'ın piyasaya sürülmesi sadece an meselesi ve bu da gaz ücretlerinde önemli bir düşüş getirecek.

 1. Etkinleştir'e bastıktan sonra, artık kar elde etmeye başlamak için stablecoin varlığınızı tedarik edebilirsiniz. Protokole sağlamak istediğiniz miktarı seçin. Metamask tekrar açılacak ve ilgili gaz ücretiyle işlemi onaylamanız gerekecek.

Comound uygulamasından Sypply DAI sayfası

Kaynak: Bileşik

Aferin! Artık açık bir finansal devrimin parçasısınız. Artık bir üçüncü taraf yerine bilgisayar kodu fonlarınızı yönetiyor. Fonlarınız ödünç alındıkça gerçek zamanlı olarak faiz kazanmaya başlayacaksınız, her blok zincirinin madenciliği yapıldıkça güncellenmeye devam edecek.

 1. Herhangi bir noktada borç vermeyi durdurmak isterseniz, para çekme işlevini kullanarak paranızı çekebilirsiniz. DeFi ekosisteminde, fonlarınızın kontrolü tamamen sizde.

Riskler ve Hususlar

DeFi, geleneksel sistemin tüm eksikliklerine kusursuz bir çözüm gibi görünebilir. finansal sistem. Ancak, arkasındaki teknolojiyi önceden tam olarak anlamak ve beraberinde getirdiği riskleri dikkatlice değerlendirmek en iyisidir.

1. Hatalar ve Güvenlik Açıkları

Kodların her zaman hatalara ve hatalara açık olduğunu anlamak önemlidir. İyi haber şu ki, bu tür riskler üçüncü taraf güvenlik firmaları tarafından ele alınabilir.

Yüksek değerli DeFi pazarı birçok siber saldırıyı çekme eğilimindedir. Ancak, henüz DeFi ürünlerinin hiçbirinin saldırıya uğramadığını vurgulamakta fayda var.

Ağustos 2019'da OpenZepplin, Compound'un kodunu birçok kez denetledi ve modelde birkaç risk tespit edilmesine rağmen hiçbir önemli hata bulamadı. teşvik yöntemleri.

2. Faiz Oranı Dalgalanmaları

Akıllı sözleşmelerle etkileşime girerken faiz oranında büyük değişkenlik vardır. %20 APR oranı uzun süre geçerli olmayabilir ve anında %5 gibi daha düşük bir orana düşebilir. Daima tetikte olun ve yüksek beklentilerinizin sizi alt etmesine izin vermeyin.

3. Tasfiye riskleri

Borçlular tarafından teminat olarak kullanılan düşük likiditeye sahip varlıklar, hızlı bir düşüş yaşama potansiyeline sahiptir. Ethereum ağı, çok sayıda işlemi aynı anda yürütme konusunda en verimli ağ değildir ve bu da, ödenmemiş kredilerin zorunlu satış kapsamında olmamasına neden olabilir.

Ancak, bu sorunlar çoğunlukla iyileştirilmiş risk alınarak çözülmüştür. yönetim önlemleri.

4. Stablecoin Hıçkırıkları

Stablecoin'ler, itibari para birimiyle aynı değeri paylaşan itibari para destekli kripto para birimidir. Ancak stablecoin ihraççısı Tether'in bankacılık ortağıyla ilgili sorunlar, 1 USDT'nin değerinin kısa bir süre için 0,90 ABD dolarına kadar düşmesine neden oldu.

Stabilcoin'ler, kripto piyasasının oynaklığına iyi bir çözüm olarak gelse de, merkezi kripto varlığını yöneten faktörlerin farkında olmak en iyisidir.

DeFi'nin Kapsayacak Çok Yeri Var

<

DeFi ekosistemi hala erken aşamalarında. DeFi ile yeni yatırım fırsatları artıyor ancak hala birçok belirsizlik var. En son piyasa trendlerinden haberdar olmak ve yatırım yapmadan önce kapsamlı araştırma yapmak en iyisidir. Yeni yeniliklerin bizi daha az zorlu yollara sürüklediğinden asla emin olamazsınız.

Bu kılavuz, 2016'dan beri çeşitli yayınlar için blockchain ve kripto alanını ele alan Anupam Varshney tarafından hazırlanmıştır. Kripto yolculuğu başladı. 2013 yılında anonim bir Reddit kullanıcısından Bitcoin satın aldığında. Hindistan'da daha fazla insanı kriptodan haberdar etme arayışında, Delhi'de şimdi binlerce üyeye ulaşan küçük bir blok zinciri topluluğu kurdu. Kriptoyla ilgilenmediği zamanlarda satranç oynarken bulunabilir.

Share