DeFi Kredisi nedir?

Merkezi Olmayan Finansman'ın, geleneksel finans sistemine göre sayısız avantajı olduğu görülüyor. Bu kılavuzda size DeFi Lending hakkında her şeyi anlatacağız.

Üçüncü taraflara ihtiyaç duymadığınız bir finansal sistem hayal edin ve herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda herhangi bir kısıtlama olmaksızın herkesle işlem yapabilirsiniz, evet! Bu DeFi. Merkezi Olmayan Finans, blok zinciri teknolojisi üzerine kurulmuş bir tür finansal sistemdir.

Teknoloji, herkese açık ve tamamen merkezi olmayan (merkezi otorite olmayan) açık kaynaklı, izinsiz, güvenilmez ve şeffaf bir finansal hizmet ekosistemi yaratmayı amaçlıyor. Kullanıcılar, varlıkları üzerinde tam kontrol sahibi olacak ve merkezi olmayan uygulamalar (DApp'ler) veya P2P arayüzü aracılığıyla bu ekosistemle etkileşime girecekti.

Akıllı sözleşmeler, Merkezi Olmayan Finansmanın yapı taşlarıdır. Bilgisayar programları veya işlem protokolleri, DeFi işlemlerinde taraflar arasındaki işlem anlaşmasını otomatik olarak yürütür, kontrol eder ve uygular. Ethereum, DeFi uygulamalarını başlattı ve çoğu DeFi uygulaması Ethereum tabanlıdır ve ekosistemdeki çoğu jetonu ERC-20 jetonu yapar.

DeFi, geleneksel finans sistemine göre birçok avantaja sahiptir. Finansal hizmetlere kısıtlama olmaksızın kolay erişim sağlar. Merkezi değildir (merkezi otorite yoktur). İşlem ücretlerinin maliyetini azaltacak aracıların veya hakemlerin varlığını ortadan kaldırmıştır. Ayrıca, DeFi'deki ödünç verme seçeneği, kolayca erişilebilir olduğu için avantajlıdır ve Merkezi Olmayan Finans kredisi kullanılarak kâr elde edilebilir.

DeFi Kredisi Nedir?

DeFi kredisi, borçlunun kredi verenle platformda güvene dayalı olmayan bir şekilde buluştuğu bir platform sunar. Yani, aracılar ve hakemler olmadan. Platformdaki kripto sahiplerinin jetonlarını borç verme havuzlarına koyma olasılığını açar. Ödünç almak isteyen bir kullanıcı daha sonra bir P2P arayüzünde borç verenle doğrudan eşleştirilir.

Bir kullanıcı kriptolarını DeFi ödünç verme platformunda ödünç vermek istediğinde, bu tokenlar bir ödünç verme havuzuna gider. borçlu erişebilir. Akıllı sözleşmeler hem borç vereni hem de ödünç alan arasında bağlantı kurar.

Yine de, her iki taraf da son derece anonimdir, çünkü bu durumda, geleneksel finans sistemlerinin genellikle yaptığı gibi teminat olarak kullanılacak fiziksel bir mülk yoktur. Borç alan, ödünç almak istediği tokenin en az aynı değerini yatırmak zorundadır. Örneğin, ödünç verme havuzlarından 10 Bitcoin ödünç almak istiyorsanız, 10 Bitcoin eşdeğerini DAI'ye yatırmanız gerekecek, yani 84.263,75 DAI.

Bir süre sonra geri ödemek istiyorsunuz. kredi + %10, borç verme havuzunda ödemeniz gerekir ve ardından başlangıçta yatırdığınız DAI size geri verilir ve %10 Bitcoin, borç verme sürecinde yer alan yatırımcı havuzuna gider.

Merkezi Olmayan Finans, Ethereum tabanlı ağdaki kilitli kripto para varlıkları açısından tartışmasız en değerli DApp'lerdir ve Ağustos 2020'de 8 milyar dolarlık kilitli kripto para varlığına sahiptir.

DeFi Lending ve Geleneksel Lending

DeFi şimdiye kadar merkezileşme, güvenlik vb. gibi geleneksel finans sistemlerinin karşı karşıya olduğu eski sorunlara çözümler önerdi. Yine de, likidite eksikliği gibi yeni karmaşıklıklara yol açtı. DeFi'nin geleneksel kredilendirmeye göre avantajlı olduğu ve olmadığı alanlardan bazılarını inceleyeceğiz.

Merkezi Olmayan Finans kredisi, işlemleri için blok zinciri tabanlı bir ağ kullanır ve tüm süreci herhangi bir merkezi otoriteden, üçüncü taraflardan veya hakemlerden arındırır. Bu, DeFi kredisini, bir aracının (çoğu durumda bankaların) aracılık etmesi ve tahkim tarafından desteklenmesi gereken geleneksel kredi yerine borç alan ve borç veren arasında sorunsuz, sorunsuz ve özel hale getirir.

DeFi kredilerinin merkezi olmayan yapısı büyük bir artı ama dezavantajları da var. Tüm süreç merkezi değildir ve evrak, kimlik veya KYC'ye gerek yoktur, DeFi'yi kara para aklama uygulamalarına duyarlı hale getirir.

DeFi kredisinin geleneksel krediyi geride bıraktığı bir husus, teminat temsili alanındadır. Geleneksel finans kredisi sistemi, fiziksel özellikler şeklinde teminat gerektirir. Çoğu zaman, arazi mülkleri. Yine de, DeFi kredileri teminat olarak fiziksel özellikler gerektirmez; bunun yerine, DeFi protokollerine yatırılan tokenler teminat olarak kullanılır.

Bunun bir dezavantajı, bazen DeFi ödünç verme platformlarının ihtiyaç duyduğu teminatın her zaman iyi olmasıdır. Örneğin, DeFi kredi platformu MakerDAO, borçluların kredilerine, talep edilen kredinin değerinin en az %150'si oranında teminat vermelerini şart koşuyor.

Bununla birlikte, teminatın değerinin yükselebileceği gerçeği yatırımcılar için bir çekiliştir. Örneğin, bir kredi için teminat olarak 1 Bitcoin (BTC) yatırdığınızda, yatırdığınız Bitcoin'in değeri ödünç verme süresi içinde artabilir. Teminatı geri alma zamanı geldiğinde, değer artacak ve bu süreçte size kar sağlayacaktı.

DeFi kredisi almak için tek ihtiyacınız olan bir internet bağlantısı, bir DeFi cüzdanı ve bir DeFi cüzdanı açmak. akıllı sözleşme.

En İyi DeFi Borç Verme Platformları

Birkaç DeFi ödünç verme platformu mevcuttur; bazı popüler Merkezi Olmayan Finans kredi platformlarına göz atacağız.

Aave

Aave, kullanıcıların istikrarlı ve değişken faiz oranları kullanarak çeşitli kripto para birimlerini ödünç vermelerini ve ödünç almalarını sağlayan bir tür DeFi borç verme protokolüdür. Başlangıçta ETHLend olarak piyasaya sürüldü, 2017 yılında Stani Kulechov tarafından kuruldu. Kasım 2017'de düzenlenen ETHLend ICO, 1 milyar LEND tokeni karşılığında 600.000 dolar değerinde Ether topladı. ETHLend daha sonra Eylül 2018'de Aave olarak yeniden adlandırıldı.

Aave'nin belirgin bir özelliği, bir Hızlı Kredi sistemi kullanmasıdır. Bu, platformda kredi talebinde bulunmak için teminatınızın olması gerekmediği anlamına gelir. Hızlı Krediler, teminatla geri ödemeyi garanti etmek yerine, kredinin geri ödeme zamanlamasına güvenir. Kredi kullanıldığı ve çıkarıldığı blok içerisinde tamamı geri ödendiği sürece onaylanır. Öte yandan, kredi aynı blok içinde geri ödenmezse, tüm işlem başarısız olur. Aave ayrıca borç verme faizinde esnek oranlar sunar.

Aave'i kullanmaya başlamak için web sitelerini ziyaret etmeniz ve web 3.0 jeton cüzdanınızı kullanarak kaydolmanız gerekir.

Compound.Finance

Compound.finance, çoğu DeFi ödünç verme platformu gibi, Ethereum üzerine inşa edilmiş, açık bir şekilde erişilebilir akıllı sözleşmeler sistemidir. Robert Leshner, 2018'de kurdu. Yerel jetonu cToken'ı, kullanıcıların paralarından para kazanmalarına ve aynı zamanda uygulamadaki işlemler için kullanmalarına izin vermek için kullanır; bu, Compound.Finance'ı diğer DeFi ödünç verme platformlarından farklı kılar.

Bileşik'in bir diğer belirgin özelliği, kullanıcının fonları ERC-20 jetonlarına dönüştürüldüğünde, diğer DApp'ler aracılığıyla kolayca hareket ettirilebilmesidir. Farklı protokolleri yapı taşları olarak birleştirme yeteneği, DeFi hareketinin temel bir özelliğini temsil eder.

Yine de bileşik ekip şu anda protokolü yönettiği için bileşik merkezi değildir. Yine de şirket, tüm yetkiyi Compound topluluğu tarafından yönetilen bir Merkezi Olmayan Otonom Kuruluşa (DAO) devrederek %100 yerel yönetime ulaşmayı planlıyor.

Maker

Maker, kullanıcıların yalnızca DAI belirteçlerini ödünç almalarını sağlayan bir DeFi ödünç verme platformudur. Şu anda yalnızca ETH ve BAT token ticaretine izin veriyor. MKR, ağ için faiz oranları olarak hareket eden “yönetim ücretleri” getirerek kullanıcıları operasyonel kazançlarına dahil eder. Kullanıcılar, DAI oluşturmak için Teminatlandırılmış Borç Pozisyonu (CDP) adlı temel Maker akıllı sözleşmesinde teminatlarını tutabilir.

Maker, haftalık yönetim ve risk çağrılarından haberdar olmak isteyen kullanıcılar her Perşembe saat 12'de ağırlanır. PM EST. Bu çağrıların özetleri Maker'ın Youtube kanalında yayınlanıyor.

Sonuç

Merkezi Olmayan Finans, işlemlerini merkezi olmayan hale getirmek, transferi azaltmak gibi bazı önemli avantajlarla geleneksel finans sistemini gölgede bırakma yolunda ilerliyor. maliyetleri ve kredi vermeyi kolay ve sorunsuz hale getirir. Merkezi Olmayan Finans, teknik ve operasyonel riskler, suç uygulamalarının hakim olma eğilimi vb. gibi büyümesini engelleyebilecek bazı dezavantajlara sahiptir. Yine de, DeFi'nin finans dünyasını tamamen ele geçirmesine karşı bahse girilmez.

Share