FinTech ve TechFin: Bankacılığın Geleceği Hangisi? | bozuk para hoparlörü

FinTech firmalarının devasa finansal desteğine rağmen, hızlı tüketici memnuniyeti açısından TechFins'in gerisinde görünüyorlar. Peki hangi teknolojinin bankacılığın geleceği olma şansı daha fazla? Bu kılavuza göz atın.

Finansal çözümlerin ön saflarında yer alan bankacılık sektörünün, müşterilerine finansal hizmetler sunan TechFin şirketlerinin gelişimine ayak uydurmak için yavaş yavaş fikirleri tükeniyor gibi görünüyor. büyük tüketici tabanı. Bu, çeşitli FinTech şirketleri arasındaki bir işbirliğinin veya birleşmenin onlara çok eksik olan rekabet etkinliğini getirip getiremeyeceği fikrini gündeme getiriyor.

Bu kurumların işbirliği, daha büyük bir tüketici tabanı, yaratıcı düşünce ve geliri artırmak için gelişmiş dijital hizmetler çekmelerine olanak tanıdığından, ilgili tüm taraflar için üretkenliği artırmaktır; bunların tümü geleneksel finans kurumlarında yoktur.

Bununla birlikte, bu finansal kurumlar, tüm yasal düzenlemeleri sağlarken müşterilerine yeterli gelir ve üçüncü taraf ödeme hizmetleri sağlarken yıllar içinde sağlam bir itibar oluşturdular. yasalara uyulur.

Efma ve CapGemini tarafından Nisan 2020'de yayınlanan raporlar, geleneksel bankaların sundukları ile müşterilerinin beklentileri arasında önemli bir boşluk olduğunu gösteriyor. Bu açığı kapatmak için bu bankaların finansal teknolojiyi operasyonlarına entegre etmesi ve yaratıcı bankalar olma yolunda cesur adımlar atması gerekiyor.

Ayrıca, düzenli yıllık gelir elde eden fintech firmaları, onlara cazip hizmet oranları sunarken daha küçük bir müşteri tabanına hizmet vermeye odaklandı. Fintech firmalarının sahip olduğu devasa finansal desteğe rağmen, müşteri hizmetlerinde gerekli olan birçok politika ve düzenleme, hızlı tüketici memnuniyeti açısından TechFin firmalarına ayak uydurmalarını engelliyor.

FinTech ve TechFin arasındaki farklar

FinTech ve TechFin'in her ikisi de ilgili müşterilerine finansal hizmetler sağlamalarıyla tanınırken, farklılıkları kurucu şirketlerinde yatmaktadır. FinTech'ler genellikle, geleneksel bankaların sunduğu hizmetlerin temel örnekleri olan mobil bankacılık uygulamaları, mobil cüzdanlar gibi modern metodolojileri kullanarak faaliyetlerini yürüten firmalarla bağlantılıdır.

FinTech Örnekleri

FinTech Örnekleri Paypal, Venmo, Revolut, Zelle, Monzo ve Starling Bank gibi günümüzde Avrupa ve Güney Amerika'da popüler olarak bilinen firmalar gelişmiş bankacılık sistemlerine sahiptir.

Revolut

Revolut, Nikolay Storonsky ve Vlad Yatsenko tarafından Nikolay'ın CEO olarak günlük operasyonlara öncülük ettiği bir İngiliz firmasıdır. Firma, mobil uygulaması ile hem yerel hem de uluslararası işlemleri ücretsiz olarak tamamlamayı kolaylaştıran uzaktan finansal işlemler için bir platform görevi görüyor. İngiltere merkezli bir firma olmasına rağmen, Revolut 35'ten fazla ülkede faaliyet gösteriyor ve 1500'den fazla çalışanı ile yılda 50 milyon sterlinin üzerinde gelir sağlıyor.

Paypal

Paypal Inc., Amerika'da Ken Howery, Elon Musk, Luke Nosek, Russel Simmons, Max Levchin, Yu Pan ve Peter Thiel'e ait bir çevrimiçi işlem hizmetidir. Firma, Elon Musk tarafından başlatılan X.com ile birleşmeden sonra 2001 yılına kadar Confinity olarak biliniyordu ve daha sonra PayPal Inc olarak yeniden adlandırıldı. 2002 yılına kadar, firma eBay'in büyük bir yan kuruluşu haline geldi ve bir ve yarım milyar dolar. Şu an itibariyle PayPal, 20.000'den fazla çalışanı ile her kıtada dünya çapında 200'den fazla ülkede kabul görmektedir.

TechFin Solutions

TechFin ise, finansal kurumların sunduğu benzer hizmetleri geniş teklif yelpazesinin bir parçası olarak sunmanın gelişmiş yollarını bulan teknoloji konusunda bilgili ve yazılım çözümü firmalarıdır. Son birkaç yıldır, finansal hizmetler sunan ve o zamandan beri gelişen teknoloji tabanlı kuruluşlar olan GAFA (Google, AliPay, Facebook, Apple).

Google

Google LLC, 1998 yılında Alphabet Inc olarak bilinen bir holdingin önemli bir yan kuruluşu olan Larry Page ve Sergey Brinn tarafından kurulmuş uluslararası bir kuruluştur.

GooglePay, Google Cüzdan ve Android pay arasındaki birleşmeden doğan 1998 yılında kuruldu. Bu ödeme çözümünün orta derecede verimli olduğu kanıtlanmıştır ve şu anda dünya çapında 30'dan fazla ülkede kullanılmaktadır. Yazılım tüketicisi kitlesine doğru bir şekilde pazarlandıktan sonra, ApplePay ve Wechat Pay gibi kısa bir süre içinde muazzam bir büyüme göstermesi bekleniyor.

AliPay

Alipay, Jack Ma ve Alibaba Group tarafından 2004 yılında kuruldu. Organizasyon düşük beklentilerle yavaş yavaş başlasa da, şu anda 150 milyar dolar civarında bir değerleme ile günümüzün en büyük TechFin start-up'larından biri. Şirket, 2013 yılında dünyanın en büyük ödeme çözümü olan Paypal'ı gasp ederek ilerleme belirtileri göstermeye başladı.

2016 yılına kadar, aylık aktif kullanıcı sayısı yaklaşık 400 milyona ulaştı ve bugün birkaç kıtadan yaklaşık 1 milyar aboneye ulaştı. Alipay şu anda dünyanın 50'den fazla ülkesinde faaliyet gösteriyor ve müşterilerinin sahip oldukları kart türü ne olursa olsun her yerden ödeme yapabilmelerini sağlamak için Visa ve Mastercard gibi saygın hizmetlerle iş ortaklığı yapıyor.

Facebook

Benzerleri kadar başarı kaydetmeyen Facebook Pay, 2015 yılında arkadaşlarla para paylaşma aracı olarak kuruldu. Bunun başlıca nedeni, Whatsapp Inc, Instagram Inc ve Twitter Inc.'in gelişinden bu yana ana sosyal medya platformunun her zamanki gibi günlük trafik kazanmamasıdır.

Apple

2014 yılında Apple Inc., iOS 8.1 veya üzeri bir sürümü olan tüm Apple kullanıcılarının akıllı kartlar aracılığıyla işlem gerçekleştiren diğer kişilerle ödeme ve işlem yapmalarını sağlayan Apple Pay özelliğini yayınladı. Apple ödeme özelliği basittir; iOS cihazı kullanıcıları, ister parola, ister yüz tanıma veya parmak izi sensörü olsun, cihazlarında etkinleştirilen güvenlik önlemlerinden herhangi biriyle ödeme yapar.

Bu özellik başlangıçta Amerika sınırındaki tüketicilerle sınırlıydı, ancak o zamandan beri ufkunu 25'ten fazla ülkeye genişletti, Avrupa, Afrika, Avustralya ve Asya'ya ulaştı ve American Express, Visa ve MasterCard gibi dünya çapındaki itibarlı şirketlerle ortaklık kurarak küresel müşterilerini garanti altına aldı. sahip oldukları kart türünden bağımsız olarak ödeme hizmetine erişebilirler.

FinTech ve TechFin: Gelecek Nedir

Finans kurumlarında insanların karşılaştığı olağan sıkıcı prosedürler TechFin kuruluşlarının müşterilerine finansal hizmetler sunma kolaylığı ve hızı ile can sıkıcı hale gelmek. Önümüzdeki yıllarda TechFin şirketlerinin sahip oldukları geniş müşteri veri tabanı göz önüne alındığında FinTech kuruluşlarını geride bırakmaları bekleniyor. Ancak bu, TechFin şirketlerinin sunabilecekleri finansal hizmetlerde hala sınırlamaları olduğu için FinTech kuruluşlarının neslinin tükeneceği anlamına gelmiyor.

Her ne kadar TechFin ve FinTech firmaları arasında yakın gelecekte birleşmelerin yaşanması beklense de , kesin olan bir şey var ki, her ikisinin de tüketici finansmanını daha iyi, daha hızlı ve verimli bir şekilde yönetmeyi amaçladığı kesin.

Share