GreenTech Nedir?

Greentech veya yeşil teknoloji, çevreyi korurken yeni bilimsel ürünler yapma eylemini tanımlar. Yeşil teknoloji hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Teknoloji, dünya genelinde birçok değişikliğe ve etkiye neden olan çok önemli bir faktör olmuştur. Teknolojinin küresel standart üzerindeki etkisi, eski zamanlara kıyasla, şeyler sistemine büyük ilerlemeler getirdi. Bu değişiklikler bireylere ve topluma büyük fayda sağlamıştır. Bu arada, birçok olumsuzluk da var. Çok dikkate değer bir tanesi, belirli ürünlerin yapım sürecinde çevreye verilen toksik zarardır. Bu toksik etkilerin çoğu, birçok kişinin sağlığını ve yaşamını tehdit eden çok sayıda hasara ve çevresel tehlikeye neden olmuştur. Ancak yeşil teknoloji (greentech), teknolojinin bu dezavantajını azaltma vizyonunu benimsiyor ve bu nedenle çevreye dost teknolojik çözümler sunmayı hedefliyor.

GreenTech'i Anlamak

Greentech veya yeşil teknoloji, çevre dostu yeni inovasyonlar ve gelişmeler yapmak için bilim ve teknolojiyi kullanma sürecini tanımlar. Bu konsept, çevreye yönelik iklim hasarlarını önlemeyi temel amaç edinerek çevre bilimini altyapı çözümleri ile bir araya getiriyor. Yeşil teknoloji temel olarak toplum için güvenli ve sağlıklı bir çevre sağlamayı amaçlar. Bu nedenle, bu tür hasarların kaynaklarını azaltarak veya ortadan kaldırarak mevcut hasarlarla daha fazla ilgilenir.

Daha iyi bir anlayış için, yeşil teknoloji temel olarak, operasyonel performansı artıran ve aynı zamanda maliyetleri, enerji tüketimini, israfı ve çevre üzerindeki diğer olumsuz etkileri sınırlayan ürünler ve hizmetler oluşturmak için bilim ve teknolojiyi kullanma eylemiyle ilgilenir.

GreenTech'in Hedefleri

Yeşil teknolojinin temel amacı, insanların çıkarlarını korumak için çevre dostu yenilikler yapmaktır. Bu nedenle, yeşil teknolojinin amacı, çevre üzerinde hiçbir toksik veya olumsuz etkiye neden olmayacak şekilde toplumun ihtiyaçlarını karşılamaktır.

Daha önce de belirtildiği gibi, yeşil teknoloji, mevcut teknolojileri çevre dostu teknoloji ürünleriyle değiştirebilecek yeni ve verimli devrimler geliştirmeyi de temel bir sorumluluk haline getiriyor. Moreso, greentech çevreye verilen zararın kaynağını kontrol eder ve yönetir, böylece kaynakların tüketimini, atık oranını ve kirliliği azaltır.

GreenTech'in Tarihi

Yeşil teknolojinin varlığı, sanayi devriminin pratiği kadar eskidir. Bununla birlikte, yeşil teknolojinin ilk kayda değer uygulaması, II. Dünya Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleşti. O zamanki koşullar, ulusun sürdürülebilirlik adına tüketim ve atık oranını sınırlama gereğini düşünmesine neden oldu.

Bu nedenle, savaş sırasında yeniden işlenip yeniden kullanılabilecekleri atık metal, kağıt, kauçuk ve diğer malzemeleri toplamak için çok sayıda gönüllü yetiştirildi ve görevlendirildi. Doktorlar ve bilim adamları, kimyasal pestisitlerin ve nükleer radyasyonun çevre üzerindeki etkisinin bilincine vardılar. Geri dönüşüm ve yeşil teknoloji uygulaması toplumlar için büyük önem taşıyan bir şey olmaya başladı. Merkezi bir çekicilik kazanmaya başladı ve bugüne kadar giderek daha fazla benimsendi.

GreenTech Türleri

Yeşil teknolojinin, ele alma ve çözme eğiliminde oldukları sorunlara bağlı olan çeşitli biçimleri vardır. . Yeşil teknolojinin çeşitli türleri aşağıda açıklanmıştır.

  • Geri dönüşüm. Bu çok yaygın bir yeşil teknoloji türüdür. Geri dönüşüm, atık veya önceden kullanılmış malzemeleri yeniden kullanarak ve bunları yeni ürünlere dönüştürerek kıt kaynakların arzını artırmayı amaçlar.
  • Alternatif Enerji. Bu, mevcut teknolojiler gibi atmosferik karbon oluşturmayan alternatif enerji kaynaklarının benimsenmesi sürecini içerir. Bu alternatif enerji kaynakları çoğu zaman güneş ve rüzgar enerjisini içerir ve diğer enerji kaynaklarından daha düşük maliyetlidir.
  • Sürdürülebilir tarım. Yeşil teknoloji kavramı tarım alanına da yayılmıştır. Yeşil teknoloji, geleneksel tarım ve çiftlik hayvanlarını kontrol etme sürecinin neden olduğu ekolojik zararları ve yüksek su ve arazi maliyetlerini azaltmak için tarım sektörüne organik tarım teknikleri fikrini getirdi.

Örnekler: GreenTech

Çevreye oldukça dost olacak şekilde icat edilmiş birçok yeşil teknoloji örneği vardır. Birçoğu küresel olarak benimsenmiştir ve her gün artan sayıda insan tarafından kullanılmaktadır. Aşağıda bunlardan bazıları verilmiştir.

  • Elektrikli araç. Elektrikli araçlar, otomotiv emisyonlarını azaltmak için icat edildi. Dünya, daha iyi gaz kilometre deneyimi yaşamak için petrolle çalışan araçlardan elektrikle çalışan araçlara geçiyor. Yenilikçi elektrikli araçlara sahip şirketler arasında Tesla Inc (NYSE: TSLA), BMW AG (ETR: BMW), Nissan Motor Co (TYO: 7201).
  • Solar paneller. Güneş enerjileri güç üretmek için kullanıldığından, güneş panelleri, güneş enerjili su ısıtıcıları gibi yenilikler daha ucuz oldukları ve maliyetleri önemli ölçüde azalttığı için en iyi seçim haline geliyor.

Yeşilliğin diğer örnekleri. teknoloji dikey tarım, programlanabilir termostatlar, LED aydınlatma, rüzgar enerjisi, bulut depolama ve daha pek çok şeyi içerir.

Düşünülmesi Gereken Faktörler

Artan sayıda şirket işlerinde yeşil enerjileri çok uygun hale getirdiğinden, yeşil teknoloji küresel olarak benimsenmeye başlıyor. Bu nedenle, yeşil enerji çağının dünyaya çekici geldiği kanıtlanmıştır ve kuruluşlar yeşil teknolojilerin geliştirilmesine katkıda bulunmaya isteklidir.

Yeşil teknoloji sektörü iyi gittiğinden, yatırımcılar fonlarını riske atmaya isteklidir. sektöre girdi. Bu nedenle, yeşil teknolojiler daha fazla büyüme ve gelişme için yatırımcıların ilgisini çekmeyi başardı.

Ancak, bazı yeşil teknoloji çözümlerinin uygulanmasına yönelik bazı eleştiriler gündeme geldi. Otonom araçlar gibi yeşil teknolojiler için kullanılan verilerin toplanması ve saklanmasıyla ilgili yasal sorunlar yaşandı. Bu araçların kullanımı için toplanan verileri oluşturan kaynaklar, belirli düzenleyici kaygılara yol açmıştır.

Son Söz

Yeşil teknoloji çevreye belirli sınırlamalar getirebilse de, şimdiye kadar toplum için faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

Yeşil teknolojilerin artan oranda benimsenmesi, yatırım amacıyla önemli ölçüde daha iyi kararlar alınmasına olanak sağlamıştır. Olumlu ve kullanışlı bir ekosistem kuşkusuz ideal olduğundan, yeşil teknoloji kesinlikle ana akım çekiciliğe dönüşüyor.

Share