Karanlık Web Nedir?

Karanlık ağ, adından da anlaşılacağı gibi, yalnızca belirli belirli yazılımlar, yapılandırmalar veya yetkiler aracılığıyla erişilebilen görünmez bir ağ olarak kabul edilebilir. Daha iyi bir anlayış için karanlık ağla ilgili her şeyi inceleyelim.

İnternetin daha çok çevrimiçi etkileşimlerin yürütüldüğü ikinci bir dünya olmasıyla birlikte, halka farklı şekillerde hizmet ediyor ve nesilden nesile hüküm sürmeye devam edecek bir teknoloji araç seti oldu. İnternet, insanların çevrimiçi işlemleri için interneti en iyi şekilde kullanmalarını sağlamak için web'in çeşitli kategorilerini içerir. Böylece, karanlık ağ, derin ağ ve açık ağ vardır. Yukarıda belirtilen web kategorileri farklı özelliklere sahiptir ve farklı özellikler için kullanılmaktadır. “Dark Web” terimi ile birçok kişi tanışmış olsa da, bu konuda çeşitli yanlış anlamaların olduğu da gözlemlenmiştir. Bu kılavuz, terimle ilgili temel gerçekleri ortaya çıkarmak için karanlık ağ üzerinde büyük bir vurgu yapacaktır.

Karanlık Web Tanımı

Karanlık ağ, internetin görselliği kısıtlı olan kısmıdır. geleneksel arama motorlarından ve yalnızca Tor gibi özel anonim web tarayıcıları aracılığıyla erişilebilir.

İnternetin her kullanıcısı, internete her eriştiğinde kimliğini temsil eden kendi benzersiz IP adresine sahiptir. Bu IP adresi, bir internet operatörünün kolayca izlenebilir olmasını sağlar, bu da internetteki iyi veya kötü herhangi bir faaliyetin operatörlerini izlemeyi kolaylaştırır. Ancak karanlık ağ, internet etkinliklerini anonimleştirmeye ve bunları gizli hale getirmeye yardımcı olduğu için buna sınırlamalar getirmiştir.

Dark web ile, operatörün IP adresi görünmez hale gelir ve kullanıcının gerçek IP adresini anonimleştiren bir model benimsediği için izlenemez. Böylece, bir cihazın ziyaret ettiği web sitelerini bulmak çok zorlaşıyor. Daha önce de belirtildiği gibi, karanlık ağa özel yazılımını kullanabilen herkes erişebilir, popüler bir karanlık web tarayıcısı Tor (The Onion Router) olarak bilinir.

Karanlık Web'in Tarihi

Karanlık ağın evrimi yıllar önce başladı, en dikkate değer olanı 2000'lerin başında. Web, Ian Clarke tarafından kullanıcıları hükümetin izinsiz girişine ve siber saldırılara karşı korumak için yapılan bir geliştirme olan Freenet ile birlikte icat edildi.

Daha önce açıklandığı gibi, bu sistem kullanıcıların internette takip edilmeden özgürce içerik oluşturmasına veya internette aktivite yapmasına olanak tanır ve yazının yazıldığı ana kadar hala modadır.

2000'lerin başında, ABD Deniz Araştırma Laboratuvarı bilim adamları, açık internetin gözetime karşı tamamen savunmasız olduğunu fark ettiler ve bu nedenle karanlık ağın açık internet üzerindeki üstünlüğünün farkına vardılar. Ekip, dark web'i kolayca erişilebilir hale getirmeye çalıştı ve 2002'de TOR projesini ortaya çıkardı. Onion Router (TOR), ABD Deniz Araştırma Laboratuvarı tarafından geliştirilen karanlık ağa erişmek için özel yazılım tarayıcısıdır. TOR tarayıcısı 2008'de piyasaya sürüldü ve karanlık ağa erişmek için kullanılan en yaygın tarayıcılardan biri haline geldi. Tarayıcı, temel olarak istihbarat kaynaklarına, özellikle kişisel güvenliğin önemli olduğu düşmanca alanlarda kolay ve güvenli bir şekilde iletişim kurmanın bir yolunu sağlayan bir tasarıma sahiptir.

Kripto para birimlerinin karanlık ağda alım satım yapan insanlar için genellikle büyük bir anonimlik sağladığına şüphe olmadığından, kripto alanı dünyanın birçok yerinde sıcak bir trend haline gelmeye başladığından beri dark web daha alakalı hale gelmeye başladı.

Dark web çoğunlukla kötü operatörler tarafından benimsenmiş olsa da, genellikle yasal amaçlar için de kullanılır. İnternette manipülatif aktörler tarafından karanlık ağın hızlanan kullanımı, düzenleyici endişeleri web'e yöneltti.

Karanlık Web, Derin Web ve Açık Web

Bunun anlaşılması önemlidir. web'in çeşitli kategorileri, çünkü pek çok kişi henüz dark web'i derin web'den ayırt edemiyor.

Özel bir web tarayıcısı aracılığıyla herkesin erişebildiği dark web'in aksine, derin web'in herkese açık erişimi son derece kısıtlıdır. Derin ağ, olağandışı yollarla güvenli bir şekilde erişilebilen veritabanlarından oluşur. Bir işletme, muhtemelen çevrimiçi satın almalar, bankacılık amaçları ve daha fazlası için derin web ile çalışmayı seçebilir. Derin web, şirketin web içeriğinin görünürlüğünü, güvenli şifreleri olan çalışanlar gibi yetkili kişilerle sınırlandırmasını sağlayacaktır.

Bu nedenle, dark web'in derin web'den farklı çalıştığı oldukça açıktır, çünkü ilki kullanıcının internet kimliğini temel olarak anonimleştirir ve bu da kullanıcının gerçek IP adresini izlemeyi zorlaştırır.

Açık ağ ise internetin genel olarak günlük olarak kullanılan ve herkesin görebildiği kısmıdır. Dark web ve derin web'in aksine, açık web'e Google veya Bing gibi geleneksel arama motorları aracılığıyla erişilebilir.

Karanlık Web Yasal mı?

Dark web veya özel tarayıcı TOR'u, yasal işlemler için mükemmel bir şekilde yatıştırıcı olabilen, temel olarak açık web'in gözetime karşı savunmasızlığı üzerinde bir avantaj sağlamak için başlatıldığı için yasa dışı olarak kabul edilemez. Bununla birlikte, kötü niyetli aktörler, yasadışı faaliyetlerini yürütmek için karanlık ağın farklı özelliklerinden yararlanmaktadır. Bu nedenle, yasa dışı ticaret yapmak, terörizmi teşvik etmek veya ağır uyuşturucu veya silah gibi yasa dışı öğeleri satmak gibi anonim olarak yasa dışı eylemler gerçekleştirmek yasa dışı hale gelir.

Karanlık Web Neden Kullanılır

Karanlık web, kişinin IP adresini anonimleştirme ihtiyacını karşılar, çünkü insanların çevrimiçi kimliklerini korumak isteyebilecekleri birçok iyi neden olabilir. İnsanların açık web'de anonim olarak gezinmesi için bir yol sağlar.

Moreso, karanlık ağ, insanların gizli hizmetlere kolayca erişmesine yardımcı olur. Gizli hizmetler, IP adresinin tanımlanamadığı bir web sitesi tarafından sunulan çevrimiçi hizmetlerdir, bu nedenle barındırıcısı, konumu veya içeriği hakkındaki bilgiler, TOR tarayıcısı aracılığıyla erişilmesi dışında görünmez kalır.

Özel Hususlar

Karanlık ağın, halkın yüksek derecede anonimlik sunan web sitelerini kolayca kurmasına ve bunlara erişmesine yardımcı olduğunu belirtmek önemlidir. Dark web'deki işlemler genellikle kripto para birimleri ile yapılsa da bu, dark web'lerin kripto ağları olduğu anlamına gelmez. Böylece kripto para birimleri dark web dışında da kullanılabilir.

Sonuç

Saldırılardan korkmadan kendilerini özgürce ifade etmek isteyenler, dark web'i kullanarak bunu kolayca yapabilirler. Karanlık ağlar için yasa dışı işlemlerin çok ötesinde çok daha iyi kullanım örnekleri var. Karanlık ağların farklı doğası, kötü operatörlerin siber manipülasyonlarını gerçekleştirmelerine yardımcı olabilir; bu, karanlık ağın başlatılmasının arkasındaki amaç değildir.

Dolayısıyla, karanlık ağın, özelliklerinin ve yararlarının net bir şekilde anlaşılması , hem de başlatılmasının ardındaki hikaye, karanlık ağla ilgili trend olan yanlış anlamaları ortadan kaldırabilmelidir.

Share