Uniswap (UNI) Simgesi nedir? | bozuk para hoparlörü

Kripto borsası Uniswap ve yeni piyasaya sürülen ve sadece bir hafta içinde yedi katına çıkarak kripto alanında dalgalar yaratan UNI'nin kapsamlı bir incelemesini keşfedin.

Uniswap, Ethereum'a dayalı otomatik likidite sağlanması için merkezi olmayan bir protokoldür. Daha basit bir ifadeyle, Uniswap, jetonları değiştirme yeteneğine dayanarak ERC-20 jetonlarının otomatik olarak satılmasına ve satın alınmasına izin verir’ değerler.

Protokol, merkezi olmayan borsalardaki likidite sorununu, borsaların alıcıların ve satıcıların müdahalesi olmadan token değiştirmesine izin vererek etkin bir şekilde çözmeye çalışıyor. Platformun, Ethereum tabanlı en büyük merkezi olmayan borsalardan biri olduğu ortaya çıktı.

İşlem ücreti alan çoğu borsanın aksine, Uniswap hayır için tasarlanmıştır. Topluluğunun ücretsiz jeton ticareti yapması için bir yol olarak yaratıldı. Uniswap ile ilgili bir diğer benzersiz özellik, platformda alıcı ve satıcılara katılmak, alım satım yapmak ve fiyatları belirlemek için basit bir matematik denklemi, jeton havuzları ve Ethereum kullanma yeteneğidir; Çoğu borsadan farklı olarak, o kadar otomatik değil.

Uniswap'ı Kim Kurdu?

Hayden Adams, yaygın olarak kullanılan Ethereum tabanlı borsayı yarattı. Kasım 2018'de Uniswap kurulmadan önce Adams, Siemens'te makine mühendisi olarak çalıştı. Siemens'te işten çıkarıldıktan sonra, o sırada Ethereum vakfında çalışan arkadaşı Karl Floersch tarafından Ethereum aracılığıyla kripto dünyasına girmek için ilham aldı.

Tek bir likidite sağlayıcısıyla akıllı bir sözleşme de dahil olmak üzere ilk kavram kanıtını oluşturdu ve basit takaslara izin verdi. Stony Brook Üniversitesi'nden makine mühendisliği mezunu, aynı zamanda Ethereum'un kurucusu Vitallik Buterin'den de ilham alıyor.

Uniswap'ı Farklı Kılan Nedir

Uniswap ve diğer DEX'ler arasındaki fark esas olarak şudur: Uniswap, Sabit Ürün Pazar Yapıcı Modeli (CPMMM) olarak bilinen bir fiyatlandırma mekanizmasını benimser

Uniswap cüzdanını finanse ederken, Ethereum veya ERC20 tabanlı tokenler kullanılabilir. Bu, belirli bir belirteç için yeni bir Uniswap akıllı sözleşmesi başlatarak kullanılacak belirteç için bir değişim yapmayı ve ardından belirli bir belirteç miktarı ve ETH'de aynı değere sahip bir likidite havuzu oluşturmayı içerir. Uniswap, diğer kripto borsaları gibi alıcıları ve satıcıları eşleştirmek yerine fiyatı otomatik olarak belirlemek için sabit bir denklem (x * y = k) kullanır.

Denklemde x ve y, likidite havuzu tarafından sağlanan Ethereum ve ERC20 jetonlarının miktarına eşittir ve k sabit olarak alınır. Bu denklem, ERC20 jetonları ile ETH arasındaki ilişkiyi ve söz konusu jetonun değerini doğru bir şekilde belirlemek için arz ve talep uygulamasını kullanır.

Örneğin, bir kullanıcı ETH ile USDT jetonları satın aldığında, USDT arzı azalır ve ETH arzı artar, bu da USDT'nin fiyatının artmasına neden olur, yani Uniswap'taki bir tokenin fiyatı ancak takas yapılırsa büyüyebilir. Prensipte, Uniswap'ın yaptığı şey, talep ve tedarik zincirine dayalı olarak belirli bir jetonun değerini ve takası dengelemektir.

Uniswap'ın Diğer Ayırt Edici Özellikleri

Her jetonun kendi akıllı sözleşmesi ve likidite havuzu vardır ve hemen hemen tüm Ethereum tabanlı jetonlar, Uniswap'ta mutlak özgürlükle ve izin gerekmeden listelenebilir. Uniswap, buna sahip olmayan jetonlar için akıllı bir sözleşme ve likidite havuzu oluşturacak kadar ileri gider. Bu koşullar yerine getirildikten sonra, tüm kullanıcılar jetonu takas etme veya jeton ve ETH'nin eşit değeriyle likidite havuzuna ekleme ve %0,3 likidite sağlayıcı ücreti alma özgürlüğüne sahiptir.

Ücretsizdir.

Ücretsizdir. Uniswap yönetim ücreti talep etmediğinden ve jetonları dahil etmek bir DIY süreci olduğundan, jetonları platforma dahil etmek; fabrika sözleşmesindeki bir özelliği çevirerek. Bu, ‘CreateExchange’ kullanılarak yapılır. platformda. Bu özellik daha sonra, kayıt için zaten başlamış bir değişim sözleşmesinin varlığını doğrular.

Uniswap, platformunda iki farklı sözleşmeye sahiptir; ilki, aynı anda değiş tokuş edilebilen farklı jetonu ve Ether için benzersiz olan bir takas sözleşmesidir. Diğer sözleşme, değişim sözleşmelerini simüle eden ve günlük adresine ERC20 jetonlarını içeren fabrika sözleşmesidir.

Uniswap UNI Tokens Nasıl Yapılır

Bir ETH/ERC20 ticareti olduğunda, tokenler bir Uniswap likidite havuzuna yatırılır. Jetonları takas eden kullanıcıya, ERC20 jetonları olarak alınabilecek bir havuz jetonu verilir. Bu jetonlar serbestçe takas edilebilir veya taşınabilir ve fonlar çekildiğinde havuz jetonları Uniswap tarafından yok edilir.

Her havuz jetonu, kullanıcının havuz jetonunun toplam varlıklarındaki payını temsil eder. . Ayrıca, kullanıcı havuzun %0,3 işlem ücretinden pay alır. ERC20, teşvikler, faizler, borç bonoları ve diğer pek çok seçenek gibi temel bir ödeme birimi olarak kullanılır.

Token Swap Nasıl Yapılır

Uniswap jetonları, uniswap.exchange platformundan alınabilir. Değişim Ethereum tabanlı olduğu için kullanıcının bir Ethereum adresine sahip olması da zorunludur. Bunlardan sonra, kullanıcı artık Uniswap likidite havuzuna jeton ekleyebilir. Platformda çok sayıda jeton bulunduğundan, kullanıcı herhangi bir jetonu başka bir jetonla takas etmek için seçebilir. Kullanıcının daha sonra cüzdanını kullanarak işlemi onaylaması ve ardından takası onaylaması gerekir. Evet, bu kadar kolay!

Uniswap, birkaç ödeme arabiriminin Uniswap kullanıcı arabirimine erişmesi gerekmeden Uniswap havuzlarına para eklemesine izin verir. IntstaDApp, kullanıcının Uniswap arabiriminden geçmeden Uniswap havuzlarına para yatırmasına olanak tanır. Kullanıcılar, başka bir ERC20 ile ETH eklemenin olağan yolu yerine sadece ETH kullanarak para eklemek için Zapper.fi'yi de kullanabilirler. Bu, Uniswap'ın birçok resmi ve gayri resmi kaynağın protokol üzerine inşa edildiği bir platform oluşturma hedefiyle uyumludur.

Uniswap UNI Token Launch and Airdrop

Uniswap UNI jetonu Eylül 2020'de piyasaya sürüldü ve 1 Eylül 2020'den önce Uniswap protokolünü kullanan her cüzdana ücretsiz 400UNI jetonu verdi. Şimdiye kadar, ilk 24 saatte 66 milyon birim talep edilen 150 milyondan fazla UNI jetonu ele geçirildi. yalnız. Uniswap, ilk yılda tokenların %40'ını dağıtmayı planlasa da, tüm tokenlerin toplam tahsisi sağlanana kadar sonraki her yıl dağıtımı %10 oranında yavaşlatacaktır.

1 milyar UNI jetonu, Uniswap topluluğuyla, en yüksek faydayı sağlayanlar (%60) ve çalışanlarına tahsis edilen %21,5'i ve kalan %18,5'i yatırımcılara ve danışmanlara giden Uniswap topluluğu ile 4 yıl boyunca dağıtılacaktır. Bu, Uniswap'ın topluluk tarafından işletilen bir kripto ekosistemi haline gelme arzusunu gösteriyor.

Uniswap'ın Kollarında Yeni Bir Hile Var mı?

Uniswap 2018'de piyasaya sürülmesine rağmen, o zamandan beri gelişmektedir. UNI’nin başarısının ilk versiyonu hala müjdeleniyor, ancak Uniswap, halihazırda piyasaya sürülen V2'den büyük bir yükseltme olan yeni Uniswap V3'ü piyasaya sürmeyi planlıyor. V2, mümkün olduğunda ETH'yi denklemden çıkararak doğrudan ER20/ER20 ticaretine izin verir.

Yeni protokol ayrıca OMG ve USDT gibi başlangıçta uyumsuz olan jetonları da destekler ve Uniswap'ı daha çekici hale getiren önemli bir teknolojik gelişmeye sahiptir. kripto dünyasına. Bu, şu anda toplam değer kilitli (TVL) açısından lider DeFi platformu olan Uniswap için daha büyük şeylere doğru bir basamak taşıdır.

Uniswap, UNI ile kripto dünyasında bir dayanak noktası haline geliyor ve potansiyelini yaşıyor. jeton, piyasaya sürüldüğü ilk hafta 1$'dan 7$'a yükseldi.

Share