Yearn.Finance İncelemesi: Yüksek Verimli Bir DeFi Protokolü | bozuk para hoparlörü

27.000$'ı aşan, en popüler dijital para birimlerinden biri ve en pahalı kripto para birimi haline gelen ve nispeten bilinmeyen bir kredi toplayıcısı olan Yearn.finance hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yearn.finance, kullanıcılarının sahip olduğu kripto para birimleri için maksimum yıllık yüzde getiriyi (APY) sağlama vizyonuyla bir protokol oluşturdu. Protokol (YFI), şirketin, şu anda protokolde kilitli 200 milyon doların üzerinde varlıkla, token sahiplerine tüm yönetişim haklarının kontrolünü vermesi anlamında benzersizdir. Bu, YFI'yi sıcak bir emtia haline getirdi ve çok sayıda insanın pastadan bir parça için çabalamasına neden oldu.

Yılın Arkasındaki Beyinler.Finance

Yearn.finance, biraz münzevi bir karakter ve tek seferlik haydut bir programcı olan Andre Cronje tarafından kuruldu. Stellenbosch Üniversitesi'nde hukuk okudu, ancak üç yıl sonra CTI Education grubunda bir bilgisayar bilimi programına devam etmek için ayrıldı ve 3 yıllık bir kursu bir yıldan kısa bir sürede tamamladı. Lemiscap, Kosmos Capital, CryptoCurve vb. gibi çeşitli finans ve kripto kurumlarında çalışarak zengin deneyimini Yearn.finance'i geliştirmek için kullandı.

Cronje bir kripto meraklısı oldu ve bunu yapması gerektiğini anladı. Yüksek verim karları elde etmek için verim çiftçilik süreçlerini tamamen otomatikleştirin. Kripto pazarında tonlarca araştırma ve analiz yaptı ve merkezi olmayan finansal protokolde stabil kripto paralar için sunulan yüksek getiriler ilgisini çekti.

Bu, bu protokollere kapsamlı bir şekilde yatırım yapma ve yatırım fonlarını manuel olarak en yüksek yıllık getiri yüzdesine sahip platformlara aktarma arzusunu ateşledi. Verimi artırmak için DeFi protokolleri arasında geçiş yapacak bir program geliştirirken, pazarın verimliliğini artırabileceğini ve bunu herkese açık hale getirebileceğini keşfetti. Bu ışıkta, yEarn jetonu Curve Finance ve Aave ile işbirliği içinde oluşturuldu.

Yearn.finance'i büyük ölçüde getiri optimizasyonu için yaptı ve bu, varlıkları en yüksek yüzde değerine ödünç vererek ve ödünç vererek elde edildi. Süreci basitleştirmek için programı kodladı. O sırada farklı getiri sağlayıcıları arasında otomatik olarak geçiş yapmasına izin verdi ve kullanıcıların para yatırma ve çekmelerine açık hale getirdi.

Cronje, yıllık 42.000 $'ı ve denetimler ve barındırma için miktarın yaklaşık iki katını harcadı ve 20.000 $'dan fazla borcu olduğunda bile kurucu olarak öz sermayenin bir kısmını kendisi için almayacaktı; diğer herhangi bir kullanıcının yapacağı gibi jetonu kendisi toplamayı tercih etti. Kendi sözleriyle:

“Yearn'ın kendisi kar getiren bir sistemdir. İlk günden beri kârlı oldu ve ihtiyacım olan herhangi bir masrafı karşılayabildi ve bu yüzden herhangi bir jeton atama ihtiyacı hissetmedim. herkesle aynı kurallara göre oynamaktan mutluydu.”

Yıln.Finance Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yearn.finance, Ethereum'daki kredi protokolleri, likidite havuzları ve topluluk tarafından yönetilen protokoller aracılığıyla çeşitli varlıkların mevduat sahipleri için yüksek riskli ayarlanmış getiriler oluşturmanın basit ve etkili bir yolunu oluşturmaya odaklanan bir dizi merkezi olmayan finans (DeFi) protokolüdür.

Yearn.finance konsepti, kullanıcılara optimum getiri sağlamaktır’ Aave ve dYdX gibi DeFi kredi platformları arasında fonların otomatik olarak taşınması yoluyla maksimum miktarda yıllık yüzdeler elde etmek için yatırımlar. Yearn.finance kullanıcıları, yUSDT, yTUSD ve yDAI arasında otomatik bir piyasa yapıcının (AMM) tanıtılmasıyla, kullanıcı tarafından yatırılan tokenlardan dönüştürülen yToken'ları entegre ederek platformlarda hem borç verme ücretleri hem de ticaret ücretleri kazanabilirler.

YFI Kripto Para Birimi Nedir?

YFI, Yearn.finance ekosisteminde kullanılabilen bir yönetim simgesidir. Yalnızca Ethereum platformunda (ERC-20) tasarlanmış ve kullanılmıştır. YFI, yTokens ile tasfiyeden kazanılabilir ve önceden çıkarılamaması veya kurucuya hisse senedi olarak tahsis edilmemiş olması, şu anda piyasadaki en merkezi olmayan tokenlerden biri olduğu inancına güven veriyor. Maksimum YFI miktarı 30.000'dir ve tamamı ekosistem içinde dağıtılmıştır.

YFI, sistemin yönetimini yalnızca topluluğa ait kılmak için oluşturulmuştur.

Topluluğun YFI'nin mevcut değerini görerek bu fikre katılmadığı ortaya çıktı ve artık Uniswap ve diğer platformlarda alınıp satılabiliyor.

Yearn.finance ekosistemine likidite akışını artırmak amacıyla YFII geliştirilmektedir; bu jetonun maksimum miktarı 60.000'dir ve üç ay içinde dağıtılacaktır.

Temel Ürünler

  • Kasalar: topluluk tarafından geliştirilen getirilerdir yatırım riskini azaltmak ve karı maksimize etmek için belirli bir yol haritasını izleyen madencilik robotları.
  • Kazan: yVaults'un tasarımlarına göre hareket ederler ve krediler arasında otomatik olarak fon geçişi yaparak kâr elde ederler. platformlar.
  • Zap:Bu araç, kullanıcının çeşitli sabit paralar ve bir dizi ilgi çekici sabit para arasında geçiş yapmasını sağlar. Kullanıcılar ayrıca, temel varlıklardan havuzları doğrudan içeri veya dışarı zaplayarak veya eğri havuzları oluşturarak gaz ücretlerinden de tasarruf edebilirler.
  • Kapak: yInsure protokolü çeşitli akıllı cihazlar için finansal kayıplara karşı sigorta sağladığından, bu çoğunlukla sigorta ile ilgilidir. Nexus Mutual tarafından üstlenilen sözleşmeler ve ürün teklifleri.

Yılın.Finance Nasıl Çalışır?

Yearn.finance, diğer DeFi platformlarından daha kolay anlaşılır; fonların bir varlık havuzundan diğerine (Compound, Aave ve DyDx) hareketini içerir. Bu fonlar, en az üretilen APY'ye sahip varlık havuzundan en fazlaya doğru hareket eder ve böylece getiriyi artırır. DAI, USDC ve USDT gibi diğer sabit paralar da kullanılabilir.

Kullanıcı tarafından yatırılan sabit paralar, yTokens olarak bilinen, verimi optimize edilmiş jetonlara dönüştürülür. Bu fonlar daha sonra en yüksek getiriye sahip havuza bağlı olarak Bileşik, Aave ve dYdX arasında otomatik olarak taşınır.

Belirli bir yüzde, Yield.finance havuzuna yatırılır ve yCurve'de (yCRV) bir getiri sağlar. Bu y(CRV), kullanıcının Yearn.finance ekosistemindeki yönetişim belirteçleri için verim.finans havuzunda birikmiş fonlarını takas etmesine olanak tanır. Kullanıcı bu şekilde YFI kripto para birimi kazanabilir. bir

YFI kazanmanın başka bir yolu da %98 – Dengeleyici jetonları (BAL) kazanmak için DAI ve YFI'nin dengeleyici havuzuna %2 karışımı. BAL jetonları daha sonra YFI almak için yGov'a yatırılır. Üçüncü bir seçenek de uygulanabilir. YFI jetonlarını almak için yGov'a yatırılan Balancer havuz jetonlarını takas etmek için bir YFI ve yCRV kombinasyonunu Balancer'a yatırmayı içerir.

Yearn.finance topluluğu, üyelerin yaratıcılığı teşvik edilecek ve ödüllendirilecek şekilde yapılandırılmıştır. Herkes yeni bir plan önerebilir. Topluluk tarafından kabul edilirse, stratejiyi öneren üye, Yearn.finance'deki herhangi bir kişinin protokolleri her kullanıldığında oluşturulan faizin bir kısmını alır. Kullanıcılar ayrıca Yearn.finance'in resmi twitter hesabı veya yEarn yönetişim forumları aracılığıyla devam eden YIP'leri izleyebilir.

Sonuç

Yiln.finance'in yolculuğu muhteşem oldu ve şu anda 30.000 doların üzerinde bir değere sahip en pahalı kripto para birimi; işlevleri ve mevcut diğer DeFi protokolleriyle çalışabilme kapasitesi sayesinde DeFi'nin duruşunu yepyeni bir düzeye taşımıştır. Fiyatlar Yearn.finance protokol havuzlarındaki kilitli varlıkların sayısına göre belirlendiğinden, YFI'nin fiyatının istikrarı da büyük bir artıdır.

YFI'ın platformu bir topluluk haline getirme vizyonu- Ayrıca, etkileyici bir yatırım getirisi ve mükemmel risk yönetimi ile kullanıcılara varlıkları üzerinde daha fazla güç ve kontrol sağladığı için hoş bir gelişme olan Yearn.finance, hem mevcut kullanıcıların hem de potansiyel yatırımcıların ilgisini çekecektir.

Bunun, yakın gelecekte DeFi nişinin birçok yenilikçi ilerlemesinden yalnızca ilki olmasını umuyoruz.

Share