2021'de En İyi Performans Gösteren Enerji Stokları

Enerji sektörü patlama yaşıyor ve bu eğilimin birçok nedeni var: benzin fiyatlarındaki artış, dünya çapında artan yatırımlar ve sondajı her zamankinden daha verimli hale getiren yeni teknolojiler. Bu kılavuzda, bu alandaki en iyi performans gösteren hisse senetlerinden bazılarına göz atacağız.

Enerji sektörü değişiyor. ABD Enerji Bakanlığı, 2022 yılına kadar Amerika Birleşik Devletleri'ndeki elektrik üretiminin 2005 yılına göre yaklaşık %30 daha temiz olacağını tahmin ediyor. Bu eğilimden yararlanmanın bir yolu, yenilenebilir enerji teknolojisinde lider olan şirketlerin hisselerine yatırım yapmak ve petrol arama veya emisyonları düşürürken verimliliği artırmak için adımlar atanlar. 2021'de enerji sektörü Wall Street'teki birkaç parlak noktadan biri oldu. Küresel petrol ve gaz talebindeki istikrarlı büyüme ve ABD, Kanada ve Brezilya gibi daha verimli üreticilerin üretimindeki artış, hisse senedi fiyatlarının her yerde yükselmesine yardımcı oldu. 2021'de en iyi performans gösteren enerji hisselerinden bazılarına göz atalım.

Yatırım Yapılabilecek En İyi Enerji Hisseleri

2021'de dikkate alınması gereken en iyi şirketler arasında Chevron Corp, Devon Energy Corp, ConocoPhillips, Green Plains Inc, Cheniere Energy, Inc ve NRG Energy Inc.

Chevron Corp

Chevron Corp (NYSE: CVX), petrol ve gaz endüstrisinin her alanında faaliyet gösteren büyük bir entegre enerji şirketidir. Texaco'yu satın aldıktan sonra 1984'te adını Chevron olarak değiştirmeden önce Pacific Coast Oil Company olarak başlayarak 100 yılı aşkın bir süredir faaliyet göstermektedir. Chevron'un faaliyetleri arasında dünya çapında arama ve üretim, rafinaj/pazarlama, kimyasal üretim, petrol ürünleri ticaret şirketleri yer almaktadır. 2015 yılında Chevron, Anadarko Petroleum Corporation'ı 33 milyar dolara satın alarak Chevron'un zaten etkileyici varlık portföyüne önemli rezervler ekledi.

Chevron Corp, dünyanın dördüncü büyük petrol şirketidir. 130'dan fazla ülkede yaklaşık 23.000 benzin istasyonuna sahiptir. Chevron, “Dünyanın En Beğenilen Petrol ve Gaz Şirketlerinden” Fortune Magazine tarafından altı yıl üst üste. Şirket ayrıca NASCAR Sprint Cup sürücüsü Joey Logano ve golfçü Michelle Wie dahil olmak üzere dünya çapında profesyonel sporculara sponsorluk yapıyor. Chevron Corp hisseleri New York Menkul Kıymetler Borsası'nda (NYSE) işlem görmektedir.

Eylül 2021'in sonu itibarıyla Chevron hissesi, 2020'nin aynı dönemine göre %43,21 arttı.

Devon Enerji Şirketi

Devon Energy Corp (NYSE: DVN), merkezi Oklahoma City'de bulunan ve altıncı en büyük doğal gaz üreticisi olan büyük bir Amerikan enerji şirketidir. 2010'dan bu yana Devon'un günlük üretiminin %75'inden fazlası ham petrol, NGL'ler ve propan gibi doğal gaz sıvıları gibi kaynaklarla sağlanıyor. Daha karlı enerji kaynaklarına yönelik bu değişiklik, şirketin son birkaç yılda büyümesini sağladı.

Şirketin satışları, 2021'de birçok alanda düşük fiyatlar nedeniyle kısmen düşmüş olsa da, bu görünüm dikkate alındığında borç yükü de son derece yüksek.

Devon hissesi, 20.91 milyar dolarlık piyasa değeri ve ortalama 2.767.517 hisse işlem hacmi ile büyük bir hisse senedidir. Temettü verimi %5,4, ödeme oranı (temettü olarak ödenen kazanç yüzdesi) %86,2'dir. Devon'un mali tablolarından, son on yılda gelirlerini ortalama %10 oranında artırdıklarını ve sabit net gelir artışını %8,7'de tuttuklarını görebiliyoruz.

Eylül 2021 itibarıyla, Devron hissesi& #8217;nin bir yıllık büyümesi %265.73'e kadar ulaştı.

ConocoPhillips

Forbes'a göre, ConocoPhillips (NYSE: COP) küresel olarak en büyük enerji şirketlerinden biridir ve bu onlara yaklaşık 12 milyar dolarlık net gelir getirmiştir.

Bu başarı, iki ayrı petrol şirketinin bir araya gelmesiyle Birinci Dünya Savaşı'ndan önce başladı. Oklahoma'da kuruldu. Bunlar Continental Oil Company ve Phillips Petroleum Company idi. 2002 yılında, her iki şirket de 75 yıl boyunca ayrı varlıklar olarak kaldıktan sonra ConocoPhillips olarak birleşti.

ConocoPhillips’ varlıklar arasında Cook Inlet Bölgesi,  Alaska, Fort Berthold Indian Reservation, Kuzey Dakota, Kaybob Duvernay Shale play, Alberta, ShaMaran Petroleum Corp., Apache Canada Ltd., Blackrod petrol kumları projesi, Fort McMurray, Alberta ve ayrıca işletilen alanlardaki hisseler yer alıyor Exxon Mobil Corp., Royal Dutch Shell PLC ve diğer petrol şirketleri tarafından.

ConocoPhillips’ 2012 ve 2021 yılları arasında EPS büyümesinin %9 olduğu tahmin edilirken, büyük entegre petrol şirketleri için bu ortalama %13'tür.

Şirketin piyasa değeri 75 milyar ABD Doları (USD), geliri 36 milyar ABD Doları (USD) ve Eylül 2021 itibariyle dünya çapında 10.000'den fazla çalışanı var. Yapısını, kârını artırmak için daha az ama daha önemli projeye odaklanmak üzere değiştiriyor. 2022'ye kadar.

Yeşil Ovalar

Green Plains Inc (NASDAQ: GPRE), ülkenin en büyük etanol üreticisi ve Amerika'nın önde gelen biyoyakıt şirketi 20'den fazla eyalette faaliyet gösteriyor. GP, 11 etanol tesisini çalıştırmanın yanı sıra Dakota Gold, Inviz, Voila ve Yella markalı damıtıcı tahıllar üretmektedir. GP ayrıca, tahıl ticareti ve risk yönetimiyle uğraşan ülkenin önde gelen tarım tüccarlarından biri olan Gavilon, LLC'nin çoğunluk hissesine sahiptir.

Green Plains, 1,6 $ piyasa değerine sahip özel bir kimyasallar firmasıdır. Eylül 2021 itibarıyla milyar. Green Plains (GPRE), Omaha merkezli türünün tek örneği bir kimya firmasıdır. Bu listedeki daha iyi bilinen enerji işletmelerinden ayrılmak istiyorsanız, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki önemli etanol üreticilerinden biridir.

NASDAQ analistlerine göre, Green Plains Inc hisselerinin 2021'deki önümüzdeki on yılda yeni zirvelere çıkması bekleniyor. 2021 NASDAQ borsası, Green Plains Inc hisse senetlerinin 2026 yılına kadar hisse başına 60$'a kadar tırmanacağını tahmin ediyor. Bu, hisse fiyatının neredeyse iki katı.

Eylül 2021 itibarıyla, hissesi Eylül 2020'ye göre %114,18 arttı .

Cheniere Enerji

Cheniere Energy Inc (NYSE: LNG), esas olarak LNG ile ilgili işlerle uğraşan Teksas merkezli bir enerji altyapı şirketidir. Enerji altyapısı, enerjinin geleceğine 38 milyar dolardan fazla bir yatırımı temsil ediyor ve şirketin yürütme kabiliyetinin bir göstergesi. Cheniere, yeni sıvılaştırma birimlerini planlanandan önce çevrimiçi hale getirme konusunda endüstri rekorları kırdı ve 1.000 kargo LNG'yi üretip ihraç eden en hızlı şirkettir.

Eylül 2021 itibarıyla, Cheniere'nin piyasa değeri 24,36 milyar ABD dolarıdır. Hisse bu yıl %99,69 arttı.

NRG Energy

NRG Energy Inc. (NYSE: NRG), NRG Retail, NRG Business Services ve NRG Home Services aracılığıyla dokuz eyalette 3 milyondan fazla müşteriye perakende elektrik ve doğal gaz hizmetleri sunan bir Amerikan elektrik üretim şirketidir. NRG, Teksas'taki en büyük elektrik kuruluşudur.

NRG, Reliant Energy'nin yan ürünü olarak kuruldu. NRG, ENRON skandalından sonra ortaya çıkan işletmelerden biri olarak RRI Energy'yi (Green Mountain Energy'nin ana şirketi) ENRON'dan satın aldı. Temmuz 2005'te NRG, NorAm Energy'yi National Grid plc'den 4.230 milyar dolara satın alarak New York ve New England'da 5'ten fazla hidroelektrik santrali kazandı ve bu eyaletlere erişim sağladı’ elektrik şebekeleri.

2021'de NRG hissesi umut verici ve yatırım yapmaya değer. Eylül 2021 itibariyle piyasa değeri 10,35 milyar dolar. 2020 ile karşılaştırıldığında, NRG hissesi %39,36 arttı.

Sonuç

Enerji hisseleri, son birkaç yıldır piyasadaki en karlı sektörlerden biri oldu ve performans göstermeye devam ediyor. son zamanlardaki oynaklığın bir sonucu olarak bile. Yüksek büyüme oranına sahip bir yatırım arayan yatırımcılar, enerji stoklarını göz önünde bulundurmalıdır.

Share