Ayı Piyasasında Nasıl Yatırım Yapılır? | bozuk para hoparlörü

Portföyünüzü korumak veya artırmak istiyorsanız, ayı piyasasına nasıl yatırım yapacağınızı bilmek çok önemlidir. İşte piyasalar kırmızıyken yatırım yapmak için temel stratejiler ve ipuçları.

Ayı piyasası, piyasa fiyatlarında keskin bir düşüşün ve olumsuz bir piyasa duyarlılığının olduğu bir dönemdir. fiyatları düşürür.

Ayı piyasasının başlangıcı genellikle bir varlığın fiyatındaki %20'lik bir düşüşle işaret edilir. Bu dönem, menkul kıymet fiyatlarının en az iki ay boyunca düşmeye devam etmesi durumunda da belirtilir (bu düşüş trendi sırasında fiyatlar %80'e kadar çıkabilir).

Ayı piyasasında fiyatların düşüşün ne zaman duracağını kestirmek zordur. Ayrıca, yükseliş trendine geri dönmeden önce dibe ulaşılıp ulaşılmadığını söylemek zor olabilir.

Yatırımcılar, fiyatlar en sonunda harekete geçmeden önce dip veya dip satın alma fırsatlarını kaybedebilir. Benzer şekilde, düşüşe geçen yatırımcılar piyasa çok hızlı (fiyatlar dibe vurmadığında) daha fazla zarara uğrayabilir.

Ancak bu kayıpları azaltmak için alınabilecek çeşitli önlemler vardır. Bu önlemler aynı zamanda bir yatırımcının ayı piyasası karşısında bile kazanmasına yardımcı olacaktır.

Burada, portföyünüzün bir düşüş sırasında önemli ölçüde değer kaybetmemesini sağlayacak bazı temel stratejileri özetledik. ayı piyasası.

Ayı Piyasasına Yatırım Yapmanın Temel İlkeleri

Ayı piyasası sırasında yatırımınıza rehberlik etmesi gereken bazı temel prensipler aşağıda verilmiştir. Bunlar şunları içerir:

Doğru Yatırım Tahsisini Ayarlayın

Portföyünüzdeki doğru yatırım tahsisi, ayı piyasası sırasında sakin kalmanıza yardımcı olacaktır. Hisse senetleri, ETF'ler, tahviller vb. karışımı olabilir. Belirli bir hedefe ulaşan ve risk toleransınızı karşılayan bir karışıma sahip olmak önemlidir. Bunun nedeni, ayı piyasasından daha az rahatsız olmanızdır.

Vermiş olabileceğiniz kayıplardan rahatsız olduğunuz durumlarda, tahammül edebileceğiniz riske göre yatırım yapmadığınızın bir işareti olabilir. İkincisi, bir boğa piyasası sırasında yatırımınızda daha agresif olduğunuzda, ancak bir ayı piyasası sırasında muhafazakar olduğunuzda belirgin olabilir. Söylemeye gerek yok, mevcut pazara rağmen yatırım planınıza bağlı kalın.

Doğru yatırım tahsisini ayarlamanın bir başka yolu da tek bir varlık kullanmaktır. Örneğin, amacınız yatırım yapılan fonları bundan birkaç yıl sonra kullanmaksa ve agresif bir şekilde yatırım yapıyorsanız, hisse senetlerini tercih etmeniz daha ideal olabilir. Ancak tamamen hisse senetlerine yatırım yapmadan önce, hisse senetlerindeki büyük kazançların büyük kayıplara da yol açabileceğini bilin.

Dolar-Maliyet Ortalamasını Kullanın

Düzenli aralıklarla ve tutarlı bir şekilde yatırım yapmanın iyi bir yolu, işveren sponsorluğunda bir emeklilik planı seçmektir. Burada haftalık veya aylık gelirinizden sabit bir miktar yatırım yaparsınız. Bu para maaşınızdan kesilerek yatırım hesabınıza eklenir.

Bu nedenle, fiyatlar düşük veya yüksek olduğunda yatırımınızın yapılacağı anlamına gelir. Bu strateji, daha fazla hisse ve daha ucuz bir fiyata satın almanızı sağlar. Ve fiyatlar yükseldiğinde, daha önce satın alınan hisselerin daha yüksek değeri nedeniyle kâr elde edeceksiniz. En iyi yanı, maliyetinizin ortalama olarak düşme eğiliminde olması ve bu hisseler için daha iyi bir satın alma fiyatına sahip olmanızdır.

Sakin Olun

Karar verme sürecinizde sakin kalmak ve duygularınızı kontrol altında tutmak önemlidir. Bunun nedeni, korku gibi duyguların yanlış yatırım kararları alınmasına yol açabilmesidir. Ekonomik gerilemeye ve diğer beklenmedik durumlara rağmen pazarın hâlâ ayakta kalmanın bir yolu olduğunu unutmayın.

Küresel bir ekonomik çöküş olabilir, ancak bunun bir aşama olduğunu anlamalısınız. Ve ekonomi her zaman belirli bir durumda olmayacaktır. Bu durumda, piyasa döngüsü de düşüşten yükseliş durumuna geçme eğiliminde olacaktır. Bu nedenle, mevcut durum muhakeme duygunuzu bulandırmamalı.

İyi Değerler Arayın

Ayı piyasasında bulabileceğiniz farklı hisse senetleri vardır. Düşük fiyatlı veya açık bir şekilde dayak yiyenler var. Ve bu, büyük değerlere sahip ve çok az ya da hiçbir şey sunmayan şirketlerden hisse senedi seçmekte biraz zorluk yaratacaktır. Bunun nedeni ayı piyasasının olması ve iyi hisse senetlerinin bile kötü performans gösterebilmesidir.

Piyasadaki bu düşük performansa rağmen, iyi hisse senetlerinin devalüasyonu iyi bir alım fırsatı sağlar. Bu nedenle, piyasadan tamamen uzaklaşmak yerine, yavaş yavaş konumunuzu oluşturabilirsiniz. Ve bir boğa piyasası olduğunda, muazzam ödüller ve kâr için satış fırsatı olurdu.

Bazı Faydalı Yatırım Stratejileri

Ayı piyasasında sermayenizi korumak, kazançlarınızın tadını çıkarmak ve genel olarak kayıpları azaltmak tamamen mümkündür. İkincisi, düşüş trendindeki bir piyasadan yararlanmak için kendinizi doğru bir şekilde konumlandırarak mümkün olur. Aşağıdaki stratejileri uygulayarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Düzenli Aralıklarla Satın Alın

Ayı piyasasının sonunda size daha fazla para kazandırabilecek bir strateji var. Bu strateji, düzenli aralıklarla hisse senedi veya varlık satın almayı içerir. Bir örnek, iki yıl süren 2007 ayı piyasasıdır. O zamanlar, bazı endeks fonları yatırımcıları, 401 (k) yoluyla varlık satın almaya başvurdu. Bu yatırımcılar, ayı piyasasının ne zaman sona ereceğinden emin değillerdi ve sadece spekülasyon yapabilirlerdi.

Buna göre, kademeli olarak ve daha ucuza hisse satın almaya başvurdular. Bu nedenle, fiyatlar yükselmeye başladığında kârlı hale geldiler. Bu nedenle, düzenli aralıklarla bitlere yatırım yapmanızı gerektiren bir yatırım planı oluşturmak daha iyidir. İkincisi, potansiyel olarak tüm fonlarınızı bir kerede yatırmaktan daha fazla kâr sağlayabilir.

Bir Varlığın Geçmiş Performansını Düşünün

Bir varlığın veya hisse senedinin önceki ayı piyasalarındaki geçmiş performansı size çok şey söyleyebilir. Öncelikle, böyle bir varlığın veya piyasa sektörünün piyasadaki genel eğilime dayanıp dayanamayacağına karar vermenize yardımcı olacaktır. İkincisi, hisse senedi veya sektör incelenerek, önceki ayı piyasalarında değerinin yükselip yükselmediği veya korunup korunmadığı belirlenebilir.

Örneğin, altın ve gümüş gibi varlıklar, bir düşüş karşısında diğer varlıklardan daha iyi performans gösterebilir. düşüş trendi. Aynı şey gıda stokları gibi savunma stokları için de söylenebilir. İkincisi, genel düşüş eğilimine rağmen hala iyi bir performans sergileyebilen sağlık hizmetleri, kamu hizmetleri vb. sektörler için geçerlidir.

Öte yandan, güvenilir web sitelerinde yayınlanan finansal verilere bakmakta fayda var. Bu veriler, performansı diğerlerinden daha iyi olan sektörleri ortaya koymaktadır. Bir sonraki adım, uzun vadede iyi performans gösterebileceğinden, fonları bu sektöre kanalize etmek olacaktır.

Kısa ve Uzun Vadeli Satışlara Yatırım Yapın

Kısa ve uzun vadeli satışlar yardımcı olur ayı piyasası sırasında kayıpları azaltmak için. Bu nedenle, bir ayı piyasasının başladığını tahmin ediyorsanız ancak zaten piyasaya girdiyseniz, bu stratejiyi uygulamanız gerekir. En iyi endekslerdeki ucuz satışların satın alınmasını içerir.

Ayrıca, satım işlemi, yüz adet hisse için hak ifade eden bir opsiyon olarak sınıflandırılabilir. Putun değerini kaybetmeden önce ayrılmış bir zamanı vardır. Ayrıca belirli bir satış fiyatı vardır. Nasdaq'tan veya S&P 500'den satış payları satın alarak, düşen endeksler karşısında yükselen paylara sahip olacaksınız.

Seçeneklerin değerinin daha hızlı yükselip düştüğü göz önüne alındığında daha iyi oluyor hisse senetleri ile karşılaştırıldığında. Hal böyle olunca, ne kadar küçük olursa olsun satım sözleşmeleriniz, satın alacağınız hisse senedinde meydana gelen kayıpları azaltmaya yardımcı olabilir. Bu ürünleri piyasada satmayı veya vazgeçmeyi tercih edebilirsiniz. Buna rağmen, bu stratejinin riskli olduğunu belirtmekte fayda var.

Sonuç

Artık bir ayı piyasasına nasıl yatırım yapacağınızı bildiğinize göre, artık daha iyi bir piyasadasınız. büyük bir kaybı önlemek için portföyünüzü koruma pozisyonu. Portföyünüzü kademeli olarak aşağı yönlü fiyat hareketlerinden yararlanarak oluşturabileceksiniz. Bu nedenle, boğa piyasası geri döndüğünde yüksek getiri elde etmek için bu stratejileri kullanın.

Share