BAT Hisse Senetleri Nelerdir?

Aşağıda, en büyük üç Çinli şirketi tanımlayan kısaltma olan BAT ile ilgili ayrıntıları bulacaksınız. Bunlar arasında Baidu Inc (BIDU), Alibaba Group Holding Limited (BABA) ve Tencent Holdings Limited (0700.Hong Kong, TCHEY) bulunur.

BAT, yerleşik üç şirkete ait hisse senetlerini temsil etmek için kullanılan bir kısaltmadır. Asya kıtasında. Bu şirketler arasında Baidu Inc (BIDU), Alibaba Group Holding Limited (BABA) ve Tencent Holdings Limited (0700.Hong Kong, TCHEY) bulunmaktadır. Toplu olarak Çin BAT hisse senetleri olarak adlandırılırlar ve Çin pazarındaki en büyük internet hisse senetleridir.

BAT Hisse Senetlerini Anlamak

Doğal olarak finans piyasasında olduğu gibi BAT hisse senetlerinin değerine ilişkin çelişkili tutumlar vardır. BAT tarafından sunulan yatırım fırsatı, Çin'in hızlı ekonomik büyümesine ve tüketici tabanındaki büyümeye borçludur. Diğer yatırımcılar, Çinli firmaların daha büyük bir iç pazar potansiyeline sahip olduğunu ve mobil ödemeler gibi yenilikler açısından Amerika Birleşik Devletleri merkezli birçok firmadan daha gelişmiş olduklarını belirttiler.

Bazıları, spekülatif olarak sallanma eğilimleri nedeniyle Çin hisse senetleri hakkında hala belirsiz. Bu nedenle, şüpheciler birçok kişinin BAT'a aşırı değer verdiğine inanıyor. Şirket listesinden şirketler ve bu hisselerin performansı aşağıdadır.

Baidu

Robin Li ve Eric Xu, 2000 yılında Baidu Inc'i (NASDAQ: BIDU) kurdu ve o zamandan beri Çin'deki en popüler arama motoru haline geldi. Arama motoru devi tarafından yayınlanan verilere göre, Baidu'nun ürün ve hizmet portföyü ayda bir milyardan fazla cihaza ulaşıyor. Ağustos 2005'ten beri NASDAQ'da listelenmiştir ve Mart 2021'de Hong Kong Limited Borsası'nda (SEHK) çift listelenmiştir.

Baidu, kullanıcılarına Wikipedia'dakine benzer bir ansiklopedi sunmaktadır. Ancak, Wikipedia'nın aksine, düzenleme özelliği katı düzenlemelere tabidir. Arama motoru ayrıca platformunda müzik, haritalar ve medya sunar. Baidu, yapay zeka ve sürücüsüz arabalar konusunda araştırmalar yürütüyor.

Baidu, Haziran 2021 itibariyle arama motoru alanındaki yerel pazar paylarının yüzde 79'unu kontrol ediyor. 2020 mali yılında yaklaşık 16,4 milyar dolar gelir elde etti, bu da 2019'da elde ettiği 16,5 milyar dolardan hafif bir düşüş oldu. Robin Li, 2000 yılından beri Baidu'nun CEO'su olarak görev yapıyor.

Alibaba

“Çin'in Amazon'u” veya Alibaba Holding Group Ltd (NYSE: BABA), temel ticaret, dijital medya, bulut bilişim, eğlence ve inovasyon girişimlerinden oluşan çok yönlü bir şirkettir. E-ticaret platformu iki çevrimiçi kanal üzerinden işletiliyor: Taobao, özellikle tüketiciden tüketiciye ticaret için ve Tmall, işletmeden tüketiciye.

Alibaba, tüketicilere ve tüccarlara finansal hizmetler sağlamak için bir ödeme platformu olan Alipay ile geldi. Tarihsel kayıtlar, 1999 yılında 18 kişinin Alibaba'yı kurduğunu gösteriyor. Ekibin başında eski bir öğretmen olan Jack Ma bulunuyordu. Alibaba Ekosistemi için yıllık aktif tüketiciler, Mart 2021'de bir milyarı aştı. Bu rakam, Çin'deki perakende pazarındaki 891 milyon tüketiciyi, yerel tüketici hizmetlerini, eğlence platformlarını, dijital platformları ve Çin dışındaki yaklaşık 240 milyon tüketiciyi içeriyordu.

Alibaba, Temmuz 2021 itibarıyla 572,9 milyar ABD doları piyasa değerine sahiptir ve 2020 mali yılı için yaklaşık 78,6 milyar ABD doları gelir bildirdi; bu, 2019'daki 58,1 milyar ABD dolarından önemli bir artıştır. Daniel Zhang, 2015'ten beri şirketin CEO'su.

Tencent

1998 yılında Shenzen, Çin'de kurulan Tencent Holdings Limited, bir dizi ürün ve hizmet sunan çok uluslu bir yatırım holding şirketidir. Hattı sosyal medya, web portalları, müzik, mobil oyunlar, e-ticaret, ödeme sistemleri, akıllı telefonlar ve çok oyunculu çevrimiçi oyunları içerir. Tencent ayrıca, aylık 1,2 milyardan fazla kullanıcısı olan bir mesajlaşma hizmeti olan WeChat'in de sahibidir.

Tencent'in sahip olduğu kayda değer bir çok oyunculu çevrimiçi oyun, Clash of Clans. On milyonlarca oyuncuya hizmet ediyor. Uygulama ayrıca “Çin'in her şey için uygulaması” FastCompany, popüler ödeme hizmeti desteği ve bir dizi başka özellik sayesinde. 2020 mali yılında Tencent, 74,3 milyar dolar gelir bildirdi. Tencent'in 2019'da bildirdiği 58,2 milyar dolardan %27 arttı. Şirketin kurucu ortaklarından biri olan Pony Ma, CEO olarak görev yapıyor.

BAT Stocks in the Pandemic

Covid-19 pandemisi yatırımcıların duygularını olumsuz etkiledi ve bu özellikle sosyal medyada fark edildi. Virüsün yayılması, hisse senedi işlem hacimleri üzerinde olumsuz bir etkiye dönüştü. BAT hisseleri de zarar gördü. Pandemi, yatırımcıların kafasında karamsarlığı artırmada çok şey yaptı. Yeni vaka sayısı artmaya devam ederken, Asya'da 2020'de ve 2021'in başında büyük hisse senetlerinin endeksleri düşüyordu. Pandemi, hisse senedi getirilerini azalttı ve oynaklıklarını artırdı. Covid-19 salgınının Çin borsasında işlem gören şirketlerin getirileri üzerindeki etkisinin analiz edilmesinde kullanılan bir panel veri, koronavirüsün yayılmasının farklı sektörlerde yerli hisselerin performansı üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu gösterdi. Bu nedenle, BAT hisse senetleri covid-19 pandemisinin olumsuz etkilerinden muaf tutulamadı.

ABD-Çin Ticaret Savaşı ve BAT Hisse Senetleri

Çin pazarının bu dönemde yaşadığı gerileme 2021 esas olarak ABD-Çin ticaret savaşının bir sonucudur. Savaş, BAT hisse senetlerinin fiyatında önemli bir düşüşe yol açtı. Bu güçlü ülkelerin ekonomik savaşının etkisi, bu ekonomik açmazın sonu görünmediğinden BAT stokları üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. ABD ticaretinin BAT hisse senetlerini etkilemediğini belirtmekte fayda var.

Sonuç

BAT hisse senetleri gibi Çin internet hisse senetlerinin esası, hisse senetlerine kadar 15 yıllık canlı bir büyüme penceresi sağlamalarıdır. Amerika Birleşik Devletleri'nin doygunluk seviyesine ulaşın. Bu genellikle büyümelerinin bir sonucudur. Ancak, tüm bunlarda bir sorumluluk reddi vardır. Çin hisse senetlerine yatırım yapmak herkes için değildir, ancak bazı ek riskleri üstlenmeye istekliyseniz BAT size fırsatlar sunar.

Share