Borsaları Tanımak

Borsalar en dikkate değer pazaryerleri arasındadır ve küresel ekonomi üzerinde yüksek etkiye sahiptir. İşte kripto meraklılarının borsaları daha iyi anlamaları ve aşina olmaları için bir rehber.

Hisse senedi piyasası, şirketlere dünyanın her yerindeki yatırımcılara erişilebilir olma olanakları sağladığı için küresel pazarın daha büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Ancak kripto borsaları kripto pazarını oluşturduğu gibi borsalar da borsayı oluşturan temel araçlardır. Bu nedenle, bir borsanın neyle ilgili olduğunu anlamak önemlidir.

Bu arada, borsaların tam olarak ne olduğunu anlamadan önce, okuyucularımız henüz bilmiyorlarsa daha kafa karıştırıcı olacaktır. hisse senetlerinin kendileri ne anlama geliyor. Hisse senetleri, halka açık bir şirketin bir kısmının sahipliğini temsil eden değerli varlıklardır. Dolayısıyla, bir şirketin hisselerinin bir kısmına sahip olmak, yatırımcıyı otomatik olarak ilgili şirkette hissedar yapar.

Menkul Kıymetler Borsası nedir?

Borsa, dünyanın herhangi bir yerinden hisse senedi tacirlerinin finansal araç alıp satma amacıyla bağlantı kurmaları için bir yol sağlayan merkezi bir platformdur.

Borsada işlem yapmak için sağlanan finansal araçlar, sadece stokları içermez. Hisse senetlerine, emtialara ve tahvillere kadar uzanırlar. Hisseler, borsalar aracılığıyla halka açık hale getirilir.

Bir borsanın dikkate değer bir temel özelliği, açık artırmaya dayalı borsalar veya elektronik borsalar olabilmesidir. Borsalar bir şekilde kripto borsalarıyla karşılaştırılabilir ancak aynı zamanda bazı önemli yönlerden kripto borsalarından farklıdırlar.

Kripto borsalarından farklı olarak borsalar, hisse senedi alıcılarının ve satıcılarının buluşup sözlü olarak iletişim kurmaları için fiziksel bir araç sağlar. ticaret. Bu nedenle borsalar, yatırımcılara ve aracılara halka açık hisse senetlerinin hisselerini alıp satmaları için sağlanan fiziksel veya çevrimiçi platformlar olabilir.

Borsalar Nasıl İşler?

Menkul Kıymetler Borsaları, hisselerini ticaret için kote ettirmek isteyen şirketlerin, hisse senetlerini istedikleri borsalarda işlem görmek üzere kote ettirebilecekleri bir pazaryeri şeklinde faaliyet göstermektedir.

Borsalar, ayrıcalıklı işlevleriyle verimli bir borsa işlemi gerçekleştirmeye yardımcı olur. ve hisse senedi alıcıları ve satıcıları için kolay ticaret deneyimi. Bunun nedeni, borsaların halka açık hisse senetleri için yeterli sayıda satıcı ve alıcı sağlanmasını artırarak piyasada likidite sağlamasıdır.

Borsalar, yatırımcıların ve ilgili şirketlerin çıkarlarını koruyacak şekilde çalışır. Düzenlenmiş olarak, yatırımcılara ve finans uzmanlarına yeterli finansal bilgileri iletmek için ticaretin düzenli ve doğru bir şekilde gerçekleşmesini sağlarlar. Borsa üyelerini finansal kayıp riskiyle karşı karşıya bırakabilecek manipülasyon veya dolandırıcılık faaliyetleri riskini azalttığından, hisse senetleri bile bu borsalarla daha güvenli hale gelir.

Bir borsanın tüm faaliyet ve işlemleri, hisse senetlerini ticarete koymak isteyen şirketin zorunlu olarak halka arzını (IPO) gerçekleştirmesi ile başlar. Bu gereklilik, şirketin hisselerinin bir borsada işlem görmesine olanak tanır.

İlk aşamada, şirketin birincil piyasada (IPO) ilk halka açık hissedarlara hisse sattığı görülecektir. Daha sonra halka arz, hisseleri ikincil piyasa olan bir borsada işlem yapmak üzere kamu hissedarlarının erişimine sunacaktır.

Borsa Türleri

Daha önce de belirtildiği gibi, çeşitli borsa türleri vardır. Bu değiş tokuşlar genellikle onları diğerlerinden ayıran farklı çalışma biçimlerine sahiptir. Farklı borsa türlerini tartışalım.

  • Açık artırma borsaları.Açık artırma değiş tokuşları veya “açık haykırış sistemleri”, eşleştirme mekanizmasını benimseyen tür değiş tokuşlarıdır. Satıcının teklif ettiği en düşük fiyata ve alıcının ilgili hisse senetleri için ödemeye hazır olduğu en yüksek fiyata bağlı olarak, istekli alıcıları ve hisse senedi satıcılarını eşleştirirler. Eşleşen fiyat tekliflerine sahip çiftler daha sonra emirlerini gerçekleştirmeye devam edebilir. Aracıların ve tüccarların işlem işlemleri hakkında fiziksel ve sözlü olarak iletişim kurmalarını sağlayan geleneksel bir borsa sistemidir. Müzayede borsasının mükemmel bir örneği New York Menkul Kıymetler Borsasıdır (NYSE).
  • Elektronik borsalar. Yatırımcıları ve komisyoncuları çevrimiçi olarak birleştirirler. Hisse senedi alım satımı yapmadan önce tarafların fiziksel olarak buluşmasını gerektirmezler. Potansiyel yatırımcıların internet üzerinden borsalarla bağlantı kurmasını sağlar. Bu değişim, uzak bölgelerden gelen yatırımcıların mesafe engeli olmayan bir şirketten hisse satın almalarını sağlar. Elektronik değişimlerin daha uygun ve daha hızlı olduğu kanıtlanmıştır. Elektronik alışverişe örnek olarak NASDAQ verilebilir.
  • Elektronik iletişim ağları.Bu borsalar aynı zamanda alternatif ticaret sistemleri (ATS) olarak da adlandırılır. Elektronik borsalara benzer şekilde çalışırlar. Ancak, alıcıları ve hisse senedi satıcılarını doğrudan birbirine bağlarlar. Bu nedenle, yatırımcıların normal işlem dönemleri dışında bile borsada işlem gören hisse senetleri ve diğer borsada işlem gören ürünlerle işlem yapmalarına izin verir. Bu borsalara örnek olarak Nasdaq'ın Bankalararası Ağ Elektronik Transferi (INET) ve E*Trade's Instinet
  • Over-the-Counter (OTC) Piyasaları verilebilir. Bunlar, ucuz hisse senetleri sunan küçük şirketlerin bulunduğu yerel pazarlardır. Hisse senetlerini büyük ve tanınmış borsaların dışında işlem görürler. Bu şirketler genellikle listelenmemiş hisse senetleri olarak kabul edilir. Hisse senetlerinin büyük borsalarda listelenmesi için gereken ücretleri ödemeyi göze alamazlar. Tezgah üstü piyasalara örnek olarak Tezgah Üstü Bülten Tahtası (OTCBB) ve Pembe Sayfalar verilebilir.

Dijital Borsalar

Dijital borsalar, insanların dijital varlıkları internet üzerinden ticaret yapmasına izin veren borsa platformlarından oluşur. Bu, insanların dijital varlıkların, özellikle de dünyanın herhangi bir yerinden kripto para birimlerinin ticaretini yapmasını kolaylaştıran bir yeniliktir.

Dünyanın önde gelen kripto para borsası Coinbase Inc'dir (NASDAQ: COIN). Borsada listelenen birçok kripto para birimi var. Borsa, dünyanın neredeyse tüm kripto eğilimli ülkelerinde popülerlik kazandı ve dünyanın farklı bölgelerinden çok sayıda kullanıcı gördü.

En yüksek puanlara ulaşan ve büyük kripto kullanıcıları tarafından oldukça benimsenen başka kripto para borsaları da var. Bu değiş tokuşlar bazen operasyon tarzları ve işlem vergileri bakımından farklılık gösterir. Dünyanın dört bir yanından önde gelen kripto para borsalarından bazıları Binance, Kraken, HuobiGlobal ve çok daha fazlasıdır.

Diğer Borsalar

Dünyanın her yerinde bulunan birçok başka borsa vardır. tıpkı dünyanın her yerinde çok sayıda ve çeşitte dijital borsa bulunması gibi.

Bu arada, dünyanın her yerindeki hisse senedi ticaretini denetleyen sadece birkaç önemli ve tanınmış borsa var. Asya'da, Tokyo Menkul Kıymetler Borsası (TSE), hisse senetleri üzerinde işlem gören şirketlerin hacmine göre bölgedeki en büyük borsa olarak derecelendirildi.

Moreso, Euronext aynı zamanda en büyük borsa olarak derecelendirildi. Avrupa'nın en büyük borsası. Euronext'in, Avrupa bölgesindeki diğer borsalar arasında en çok şirkete ev sahipliği yaptığı kabul edilmektedir.

Son Söz

Borsanın varlığı, hisse senedi olmadan tamamlanmaz. değiş tokuş. Hisse senedi tüccarları için bir yol sağlar, hisse senedi alıcılarını ve satıcılarını birbirine bağlar ve işlem süreçlerini yürütür. Dolayısıyla küresel finans işlerinde borsalara duyulan ihtiyacın kaçınılmaz olduğunu söylemek doğru olur.

Ayrıca, şirketlerini daha iyi büyütmek ve geliştirmek isteyen şirketler, hisse senetlerini borsalara kote ettirmelidir. . Bu, onları dış dünyaya maruz bırakır, daha fazla popülerlik kazanmalarına yardımcı olur ve ayrıca onları genişleyen mali sınırlara sokar.

Share