CANSLİM Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Kılavuz, CANSLIM stratejisinin temellerini açıklar. Yatırımcılar, yüksek büyüme potansiyeline sahip hisse senetlerini doğru bir şekilde belirlemek için bunu kullanabilirler. Strateji, hem kısa vadede hem de uzun vadede kıyaslama ortalamalarından daha iyi performans göstermeyi başardı.

CANSLIM, yüksek büyüme potansiyeline sahip hisse senetlerini belirlemeye yönelik bir boğa piyasası ticaret stratejisidir. Bu sistem, hisse senetlerini seçmek için yedi farklı ölçüt kullanır. Her kıstas, stratejinin adındaki harflerden biri ile temsil edilir. CANSLIM, aynı zamanda kayıpları azaltırken büyük bir artıştan önce hisse senedi satın almaya çalışmak için ticaret kurallarını da hesaba katar.

CANSLIM'in amacı, yatırımcıların sektördeki diğer hisse senetlerinin yanı sıra genel piyasadan daha iyi performans gösterme potansiyeline sahip hisse senetlerini aramalarına yardımcı olmaktır. Uygulama açısından, strateji hızlı hareket eden pazarlarda en iyisidir. Piyasanın yukarı doğru büyümesi durumunda hisse senetlerinde para kazanmayı sağlar. Bu, hisse senedi fiyatlarının sonunda düşeceğine inanan diğer hisse senedi tüccarları tarafından benimsenen düşüş yaklaşımının aksine.

CANSLIM'in Tarihçesi ve Yaratıcıları

CANSLIM stratejisi, 1933 doğumlu William J. O'Neil tarafından geliştirildi. Hayden, Stone & Güney Metodist Üniversitesi'nden işletme derecesi ile mezun olduktan sonra bir borsacı olarak. O'Neil, hisse senedi almak için ticaret stratejisi olan CANSLIM'i kullanmaya başladı. Özellikle tanıtıldığından beri temelde aynı kalmıştır.

Hayden'de beş yıl geçirdikten sonra Stone & Co., William J. O'Neil, diğer girişimlere çeşitlenmeye başladı ve William O'Neil & A.Ş.'de 1963 yılında kurulmuştur. Faaliyetlerini CANSLİM'in yaklaşımına dayandıran firma, kuruluşundan bu yana başarılı olmuştur.

Buna ek olarak, O'Neil'in firması, dünya çapında yaklaşık 7.000 firmayı izleyen günlük güvenlik bilgilerinin bilgisayarlı bir veritabanını oluşturan ilk şirket oldu. William O'Neil, veri tabanından topladığı araştırmayı çeşitli kurumsal yatırımcılara sattı.

CANSLIM Dağılımı

Stratejinin bileşenlerine daha yakından bakalım.

<

 • C – Mevcut Kazançlar
 • Bir dizi araştırmadan William O'Neil, güçlü hisse senedi fiyatı artışı yaşayan birçok şirketin, fiyat artışından önce yüzde 70'i aşan üç aylık kazanç artışına sahip olduğunu keşfetti. Bu genellikle çok az sayıda çok başarılı şirket için geçerlidir. O'Neil, bir hisse senedi portföyü oluşturmak veya en azından aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli seçeneklere sahip olmak için, en az yüzde 18-20'lik daha yakın tarihli bir üç aylık (MRQ) hisse başına kazanç (EPS) artışı önerdi. Ayrıca en az yüzde 25'lik bir satış artışı önerdi. Satış büyümesi gereklidir, çünkü tutarlı satış büyümesi olmadan büyüme kazançlarını sürdürmek zor bir iş olacaktır.

  • A – Yıllık Büyüme

  Bu bağlamda, William O'Neil, kazançlarda en az yüzde 25'lik bir yıllık büyüme oranı önermektedir. Ayrıca, firmanın sermayesini verimli bir şekilde yatırdığının bir göstergesi olduğu için yüzde 17'nin üzerinde bir özkaynak kârlılığı (ROE) kontrol edilmelidir. Birçok hisse senedi tarayıcısı, 1,3 ve 5 yıllık yıllık kazanç büyümesinin filtrelenmesine izin verecektir. 5 yıllık bir yıllık büyüme kazancı seçmek, kısa vadeli büyüme yaşayan veya hesaplarını belirli bir çeyrekte daha yüksek kazanç göstermek için manipüle eden firmaları filtrelemenize yardımcı olacaktır.

  • N – Yeni Ürünler, Yönetimler veya Yüksek Fiyatlar

  Belirli bir şirketin yenilikçi olduğu veya kalite, fiyat veya her ikisi açısından pazardakilerden daha üstün ürünler geliştirdiği biliniyorsa, bu, gelecekteki hisse senedi fiyatı artışı için iyi bir göstergedir. Yeni insanların kuruluşun liderliğine dahil edilmesinin bir sonucu olarak yönetim veya yönetim kurulu değişikliği olumlu bir göstergedir çünkü yeni insanlar yeni fikirler anlamına gelir. Ancak, bunun her zaman işe yaramadığına dikkat edilmelidir. Ancak bilinen şey, yeni fiyat artışlarının hisse senedi talebini teşvik edebileceğidir. Sonuç olarak, fiyat daha da artacaktır.

  • S – Arz ve Talep

  Bir satıcının arzı, alıcının talebini aşarsa, hisse senedi fiyatlarında bir düşüş olacaktır. Bunun tersi olursa fiyat yükselmeye başlar. Herhangi bir günde hisse senedi fiyatlarının yükseleceği veya düşeceği durumlar olabilir. Ancak bu tür günler çoğunlukla önemli değildir. Haftalar veya aylarca hacim artışı yaşadığınız ve hisse senedi fiyatlarının arttığı durumlarda, talebin arzdan daha yüksek olduğunu bilmelisiniz. Bu gibi durumlarda William O'Neil, günlük işlem hacminin önceki aylardaki ortalama hisse senedi hacminden daha yüksek olması gerektiğini tavsiye etti.

  • L – Liderler

  Belirli bir sektörde lider olan bir şirket için ürün veya hizmet kalitesi veya fiyatlandırma açısından rekabet avantajı vardır. Ancak, fiyat listelerini gözden geçirerek farklı şirketleri incelemek ve rekabetçi bir pazar analizi yapmak zor bir iştir. Bu ikilemi çözmek için CANSLIM, hisse senedi fiyat gücü rakiplerinden daha yüksek veya borsadakilerden yüzde 80 daha yüksek olan şirketleri aramanın en ideal seçim olduğunu öne sürüyor. Bunun anlamı, zaten pazarın önünde olan şirketleri seçmeniz gerektiğidir.

  • I – Kurumsal Sahiplik

  Tüm hisselerin yüzde 70'i veya daha fazlası, çoğunlukla yatırımcılar adına kurumlara aittir. Bir emekli maaşına sahip olduğunuz bir durumda, gerçekte hisse senedine sahip değilsiniz. Bunun yerine, şirketin bu hisse senetlerini elinde tutan kısmına sahipsiniz. Bu durumda, en az yüzde 30 kurumsal sahiplik görmek istemeniz idealdir. Firmanın kurumsal alıcıların radarında olduğunu size iletecektir. Yatırım şirketleri, satın alma güçleri nedeniyle hisse senedi fiyatları üzerinde en önemli etkiyi yapacak şekilde daha iyi konumlanmıştır. Şirket, yatırım yapan firmalar için yeterince çekici değilse, hisse senedi fiyatının artma olasılığı ihmal edilebilir.

  • M – Pazar Yönü

  Piyasa yönünü iyi bir şekilde anlayarak, hisse senedi alımınızı zamanlayabileceksiniz. Piyasa bir yükseliş trendi, düşüş trendi veya konsolidasyon (yanlara doğru) yönlerde hareket eder. Çok yıllı bir ayı piyasasında hisse satın alıyorsanız, minimum para kazanma şansınız olacaktır. Piyasa korkusu döneminde çoğu şirketin hissesinin fiyatında düşüş olur.

  O`Neil'e göre 4 hisseden 3'ü piyasa ile benzer yönde hareket eder. . Bunun anlamı, piyasa tüm hisse senedi fiyatlarının tek yansıması olduğu için piyasadaki 4 hisse senedinden 3'ünün yukarı doğru hareket etme eğiliminde olmasıdır. Dolayısıyla, boğa piyasasında hisse satın aldığınızda kâr etme olasılığınız yüksektir.

  CANSLIM Ticaret Kuralları

  CANSLIM stratejisinin en büyük avantajı, diğer birçok ticaret stratejisine kıyasla çok daha erişilebilir olmasıdır. Bir hisse senedinin yatırım yapmaya değer olup olmadığına karar vermek için, bir tüccarın yalnızca hisse senedinin yedi CANSLIM kriterini karşılayıp karşılamadığını kontrol etmesi ve ayrıca güvenliğin her birini karşıladığından emin olması gerekir.

  Özet olarak. CANSLIM ticaret kuralları şunları içerir:

  • Tüm kayıpların yüzde 8'e düşürülmesi;
  • Kârınızı yavaş almak;
  • Ortalama yukarı ve aşağı değil;
  • Üslerde satın alma.

  CANSLIM Nasıl Kullanılır

  Yedi CANSLIM kriterine bakıldığında, stratejiyi yalnızca yükseliş piyasasında kullanmanız gerektiği açıktır. Ayrıca, deneyimli yatırımcılar bunu kullanmalıdır, çünkü CANSLIM kriterlerini karşılayan hisse senetleri genellikle piyasa yönü değiştiğinde ve duyarlılık düşüşe geçtiğinde en hızlı olanlardır.

  Yatırıma değer bir hisse senedi seçerken yatırımcılar için en büyük endişe fiyatıdır. Düşük fiyat-kazanç (PE) oranı ile tanımlanan ucuz hisse senetlerine, yüksek PE'ye sahip olanlara göre öncelik verme eğilimindedirler. Hisse senedi satın almak isteyen yatırımcılar, yalnızca hisse senetlerinin PE'lerine güvenmemelidir. Stokları ucuz olmasa bile sürdürülebilir rekabet avantajına sahip yüksek kaliteli işletmeleri de göz önünde bulundurmalılar. CANSLIM bu tür işletmelerin belirlenmesinde etkilidir.

  Bu strateji sayesinde, yatırımcılar yalnızca daha yüksek değer kazanma şansı olan hisse senetlerini seçmek için ihtiyaç duydukları desteğe sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda şirketin daha da kötüye gittiği durumlarda kayıpları sınırlamalarına yardımcı olabilecek bir stratejiye sahip oluyorlar.

  CANSLIM ayrıca yatırımcıların kâr elde etmek için hisselerini ne zaman satacakları konusunda bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olabilir. Hissenin hala kurumsal yatırımcılar tarafından satın alındığı durumlarda, yukarı yönlü bir dönüş yapma şansı var. Ardından, yatırımcılar onu en az sekiz hafta tutmalıdır. Ancak, ani bir yükseliş yaşamayan hisse senetleri için satış işareti, 50 günlük hareketli ortalamanın altına düşen ticaret hacimlerini içerecek. Bir şirketin gelecekteki büyümesini etkileyebilecek olumsuz bir işaret olan kurumsal bir elden çıkarma anlamına gelir.

  Sonuç

  CANSLIM stratejisi önemli bir stratejidir. Yatırımcılar, yüksek büyüme potansiyeline sahip hisse senetlerini doğru bir şekilde belirlemek için bunu kullanabilirler. Strateji, hem kısa hem de uzun vadede karşılaştırmalı ortalamalardan daha iyi performans göstermeyi başardı.

  Share