Doğrudan Halka Arz (DPO) Nedir?

Kılavuz, bir şirketin sermaye artırmak için menkul kıymetlerini doğrudan halka sunduğu bir teklif türü olan Doğrudan Halka Arz (DPO) hakkında bilgi sağlar.

Doğrudan Halka Arz (DPO) veya doğrudan listeleme, bir şirketin halka açık pazarda doğrudan bir yerleşim satın aldığı bir süreçtir. Çoğu özel şirket bu yöntemi kullanarak halka açılmaya karar verdi ve hisselerini bir borsada piyasa fiyatından doğrudan halka sattı.

DPO Nasıl Çalışır?

Bir DPO ile bir şirket, sermayesini artırmak için menkul kıymetlerini doğrudan halka sunar. Genellikle çok daha yüksek bir maliyeti olan ve sigortacılar ve bankalar gibi üçüncü tarafların katılımını gerektiren bir İlk Halka Arzın (IPO) aksine, aracıları ortadan kaldıran bir DPO, teklifin sermaye maliyetini düşürür.

< p>Doğrudan listeleme, ihraççının halka arzın şartlarını belirlemesine olanak tanır. Diğer bir deyişle, arz fiyatına, yatırımcı başına düşen hisse senedi sayısına, takas tarihine ve hisse senedi alım satım süresine karar vermek ihraççıya aittir.

Doğrudan Halka Arz gerçekleştirme süreci. aşağıda açıklanmıştır.

  • Bir Mali Müşavir İşe Almak

İlk olarak, çoğu şirket bir finansal danışman tutar. Örneğin, arz sürecini üstlenen bir yatırım firması olabilir. Ayrıca düzenleyici dosyalamalar, yatırımcı duyarlılığı ve hisse değerlemesi ile ilgilenir. En iyi örnek, Goldman Sachs Group Inc (NYSE: GS), Morgan Stanley (NYSE: MS) ve Allen & Co LLC, halka açık sunumu hazırlamalarına yardımcı olmak için.

DPO'ya hazırlanan bir şirket bir finansal danışman tutar. İkincisi, yöneticilere veya diğer bağlı kuruluşlara ait olmayan hisselerinin fiyatlandırılmasında ona yardımcı olur.

  • Hazırlık

Bir şirketin danışmanları olduğunda, yatırımcılarını toplamalı ve onları işi ve hisse teklifi hakkında eğitmelidir. Bir ihraççı olarak, bir şirket, şirket ve menkul kıymetler hakkında spesifik ve oldukça ayrıntılı bilgiler veren bir belge olan bir teklif zaptı hazırlamalıdır. Hisse senetleri, borç senetleri, imtiyazlı hisse senetleri veya diğerleri olabilirler. Bu mutabakat, şirketin dış yatırımcıları çekmesine yardımcı olacak.

  • DPO Düzenlemeleri

Ardından, şirketin bulunduğu ülkenin düzenleyici kurumuyla konuşması gerekir. Çoğu özel şirket ABD'de yerleşik olduğundan, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) düzenleyici yasalarına uymaları gerekir.

Bu gerekliliklerden bazıları, teklif zaptını, ana sözleşmeyi (bir şirketin Kuzey Amerika'da varlığını kanıtlayan belgeler), üç aylık mali raporları ve diğer önemli bilgileri içerir.

  • SEC Muafiyetleri

ABD merkezli şirketlerin çoğu, belirli muafiyetlere hak kazandıkları için SEC'e kayıtlı olmaları gerekmemektedir. İki muafiyet vardır, Kural 147 ve Kural 504 (veya Kural D). İlki, şirketlerin menkul kıymetlerini faaliyet gösterdikleri eyalette halka açık olarak satmalarına olanak tanıyan bir eyalet içi muafiyettir. İkincisi, menkul kıymet satışı yoluyla 12 aylık bir dönemde 1 milyon dolar veya daha az kazanan şirketleri muaf tutar.

Şirketler İçin Doğrudan Halka Arzın Yararları

Birçok şirket, aşağıdaki avantajlara sahip olduğu için doğrudan listelemeyi seçer:

  • Yüksek ücretlerin olmaması sigortacılar ve bankacılar gibi üçüncü taraflardan gelen ve hisse senetlerini indirimli satmayan.
  • Kilitlenme süresi yok, yani hissedarlar hisselerini hemen satabilir ve piyasaya likidite katabilir.
  • Bankalar yalnızca danışman olarak çalışır ve şirketin halka arz için her şeyi hazırlamasına yardımcı olur.
  • Başlangıç ​​tarihi, değer teklifi ve yatırımcı başına stok limiti konusunda şirketin kendi seçimi.

Bir DPO, birçok şirket için bir halka arzdan daha kazançlı görünüyor. Halka arzları kullananlar sermaye artırmaya çalışırken, DPO'ları seçen şirketler bunu yapmak istemiyor. Artan likiditeden ve kendi hisse senetlerini satma özgürlüğünden yararlanmak isteyebilirler.

DPO'ların Bireysel Yatırımcılara Getirdiği Fırsatlar

DPO ile, hisse senetleri, ister tüm yatırımcıların kullanımına sunulur. bireysel veya kurumsaldırlar. Perakende yatırımcılar genellikle halka arzların hisse senedi olarak kullanıldığı büyük yatırımlara kapılırlar. Böylece DPO'lar büyük projelere yatırım yapmak isteyen bireyler için bir alternatif haline geldi.

Bir DPO ayrıca bir şirketin her türlü yatırımcıyı çekmesini sağlayarak piyasayı herkese açık hale getirir. Ayrıca, bir DPO, kurumlar ve diğer hissedarlar kadar perakendecilerin de şirket hakkında bilgi edinmesine yardımcı olur.

DPO ve IPO'ya karşı

Her ikisi de şirketlerin fon toplamasının ana yollarıdır, DPO'lar ve IPO'lar birkaç önemli fark.

İlk olarak, doğrudan bir listeleme ile, hiçbir sigortacı dahil olmadan yalnızca ödenmemiş hisseler satılır. Buna karşılık, bir halka arz, yeni hisseler oluşturur ve birkaç üçüncü taraf içerir.

İkincisi, doğrudan bir teklifin, kamuya hazırlık sürecini üstlenen bir dizi mali danışmanı vardır. Bu arada, bir halka arzı seçen şirketler, halka arz sürecini kolaylaştıran ve işleri için komisyon talep eden sigortacılar veya üçüncü şahısları işe alır.

Üçüncü olarak, bir halka arz ile bir şirketin hisse senetleri bir kilitlenme süresi altındadır ve bu da halka arz sürecini kolaylaştırır. akredite yatırımcıların, hissedarların ve yöneticilerin hisselerini hemen satamayacakları anlamına gelir.

Son olarak, bir DPO, yöneticilerin ve diğer hissedarların hisselerini kilitlenme süresi olmadan piyasa fiyatından satmalarına izin verir. DPO ile, ihraç eden şirket, yerleştirme tarihini, yatırımcı başına hisse senedi limitlerini veya teklif fiyatını belirleyerek lansmanını hazırlar. Bunun için sigortacı kiralaması gerekmez.

DPO örnekleri

Bir DPO aracılığıyla halka açılan çok sayıda şirket örneği vardır. En ünlü vakalardan biri Spotify Technology S.A.'dır (NYSE: SPOT). Müzik platformu Latham & Watkinz ve kiralık yatırım firmaları Morgan Stanley (NYSE: MS) ve Goldman Sachs Group Inc.'i 2017'de işe aldı.

Bir halka arzda olacağından farklı olarak, bu firmalar süreci üstlenmek yerine danışman olarak hareket ettiler. İlk rolleri Spotify'a hisselerini değerleme konusunda yardımcı olmaktı.

Bir başka örnek de, New York Menkul Kıymetler Borsası'nda (NYSE) doğrudan halka arz yoluyla halka açılan Amerikan yazılım şirketi Slack Technologies Inc (NYSE: WORK). .

Bununla birlikte, bir DPO yeni bir strateji değildir. Coinbase ve Spotify gibi seçkin şirketler sayesinde şirketler ve bireysel yatırımcılar için popüler bir seçenek haline geldi. 1984 yılında, dondurma işletmelerine sahip olan Jerry Greenfield ve Ben Cohen, yerel gazeteleri kullanarak 10,50 ABD Doları karşılığında mülkiyet hisselerinin reklamını yaptı. Tek bir yılda, Ben & Jerry's Ice Cream 750.000 $ topladı.

Coinbase DPO

2021'in en büyük doğrudan listelerinden biri Coinbase'inkidir. Şirket, halka arz ile gitmek yerine, Nasdaq Menkul Kıymetler Borsası'nda doğrudan bir listeleme yoluyla halka açılmaya karar verdi.

14 Nisan'da Coinbase, COIN koduyla halka açık bir şirket haline geldi. Bu, Coinbase'i borsada işlem gören ilk kripto borsası yaptı. Etkinlik medyanın inanılmaz ilgisini çekti.

Sonuç

Birçok şirket geleneksel halka arzdan daha geniş seçenekler sunduğu için artık DPO'ları seçiyor. Bu yöntemin popülaritesi son yıllarda giderek artmakta ve küçük ve orta ölçekli şirketlerin aracılara, yüksek ücretlere olan ihtiyacı ortadan kaldırmasına ve halka arzları için kendi şartlarını belirlemelerine yardımcı olmaktadır.

Share