Dow Jones Endüstriyel Ortalama Endeksi (DJIA) Nedir?

DJIA, en eski ve en ünlü tahvil endekslerinden biridir. İlk olarak 1896'da yayınlandı ve o zamandan beri çeşitli firmalardan stoklar hakkında önemli miktarda önemli bilgi sağlanmaya devam etti. Bu kılavuz, bu güçlü dizinle ilgili her şeyi araştırıyor.

Dow Jones Endüstriyel Ortalama Endeksi (DJIA) tüm bir piyasanın herhangi bir zamanda ne kadar iyi performans gösterdiğini ölçmek için kullanılan birçok endeksten biridir. Endeks yararlı olabilir, çünkü belirli pazarların günler, haftalar veya aylar boyunca değer olarak nerede ve ne kadar dalgalandığını gösterir. Ayrıca, yatırımcıların yatırım performanslarını takip etmelerine ve kendilerini farklı portföylere sahip diğerleriyle karşılaştırmalarına olanak tanır.

DJIA'nın Tarihi

DJIA, Amerika'daki en eski ve en iyi bilinen borsa endekslerinden biridir. Wall Street Journal'ın kurucu ortağı Charles Dow, endeksi 1884'te oluşturdu. Charles Dow, Müşteri'nin Öğleden Sonra Mektubu'nda yer alan ilk hisse senedi ortalamasını dokuz demiryolu ve iki sanayi şirketinden oluşturdu. The Wall Street Journal'dan önceki sayfa finans haberleri bülteni. 1900'e gelindiğinde, endeksinin adı Dow Jones Endüstriyel Ortalama olarak değiştirildi ve iki gruba ayrılan 30 hisse senedini içeriyordu: sanayiler (19 üyeden oluşuyor) ve demiryolları (11) .

DJIA, 1901'de General Electric'in (NYSE: GE) eklenmesiyle nakliye stoklarının ötesine geçti. Önemli genişlemeden kaynaklanan, bir seferde hisse başına kazançlara dayalı algılanan büyüme beklentileri nedeniyle, o yıl eklenen 11 sanayi sektörü şirketinden biri olarak katıldı. 1890'lar – 1910'lar sırasında USUS imalat işletmeleri arasındaki konsolidasyon/birleşme dalgasını takiben.

20. yüzyıl boyunca birçok önemli düzenleme gerçekleşti. bileşenler birleştirildi, ayrıldı veya yeri değiştirildi.

DJIA'dan alınan geçmiş verileri kullanarak, genel olarak hisse senetlerini etkileyen faktörler hakkında iyi bir fikir edinebilirsiniz. Örneğin, bir yerlerde kötü hava koşulları olduğunda petrol fiyatlarının yükselme eğiliminde olduğunu gördüyseniz, portföyünüzde alternatif enerji araştırmaları olabilir mi?

DJIA tarihi, performansları borsa yatırımcıları için iş koşullarındaki ve yatırım beklentilerindeki değişikliklerin göstergesi olan önde gelen ABD sanayi şirketleri tarafından ölçüldüğü üzere, üst düzey ekonomik faaliyetin genel yönünün önemli bir göstergesidir. DJIA değeri, finansal uzmanların yeni bilgileri kamuya açıklanmadan önce izleyebilmeleri için önceden yayınlanan Federal Rezerv oranı karar duyuruları gibi küresel piyasaları etkileyen para politikasıyla ilgili önemli kararlara dahil edilmiştir.

Şartları anlama Dow Jones Endüstriyel Ortalama

Dow Jones Endüstriyel Ortalaması (DJIA), bazen “Dow,” Amerika Birleşik Devletleri merkezli 30 büyük kamuya ait şirketin borsada standart bir işlem seansı sırasında nasıl işlem yaptığını gösteren bir borsa endeksidir.

DJIA'nın bileşenleri, belirli endüstriler ve genel olarak ulusal pazarlar içindeki önemlerini yansıtmak için farklı endüstri gruplarındaki önde gelen ABD şirketlerinden seçilmiştir.

Bir şirketin hisse senetlerinin bu ortalamaya eklenmesi veya bu ortalamadan çıkarılması için, yönetim bütünlüğü ve likidite dahil olmak üzere belirli gereksinimleri karşılaması ve zaman içinde yalnızca yerleşik şirketlerin dahil edilmesini sağlamaya yardımcı olan hissedar özkaynakları gerekir.

Dow Jones Endüstriyel Ortalama Bileşenleri

DJIA, sistemin ne kadar iyi veya kötü olduğu hakkında sağladığı bilgiler için çok önemli olan çok sayıda bileşen içerir. borsa bir bütün olarak herhangi bir günde performans göstermiştir.  

2021 itibariyle, Dow Jones Ortalama Endeksi şu şirketleri içerir: Apple Inc (NYSE: AAPL), Salesforce.com Inc (NYSE: CRM), Procter & Kumar (NYSE: PG), The Walt Disney Company (NYSE: DIS), Microsoft Corp (NASDAQ: MSFT), Visa Inc (NYSE: V), The Coca-Cola Company (NYSE: KO), The Goldman Sachs Group, Inc (NYSE: GS), Nike Inc (NYSE: NKE), J.P. Morgan Chase & Co. (NYSE: JPM), The Boeing Company (NYSE: BA), The American Express Company (NYSE: AXP), Intel Corporation (NASDAQ: INTC), Cisco Systems Inc (NASDAQ: CSCO), Honeywell International Inc (NYSE: HON), Verizon Communications Inc (NYSE: VZ), Johnson & Johnson (NYSE: JNJ), The Travellers Companies (NYSE: TRV), Walmart Inc (NYSE: WMT), McDonald's Corporation (NYSE: MCD), Merck & Co., Inc (NYSE: MRK), UnitedHealth Group (NYSE: UNH), IBM (NYSE: IBM), 3M Company (NYSE: MMM), Chevron Corporation (NYSE: CVX), The Home Depot, Inc (NYSE: HD ), Amgen Inc (NASDAQ: AMGN), Caterpillar Inc (NYSE: CAT), Walgreens Boots Alliance (NASDAQ: WBA).

DJIA ve S&P 500 ve Nasdaq Composite

DJIA, S&P 500 ve Nasdaq Composite'in temel misyonu benzer olsa da, bu görevi gerçekleştirme biçimleri çok farklıdır.

Seçim metodolojileri farklılık gösterir. Dow, hane halkı isimleri olan mavi çipli firmalar olma eğiliminde olan 30 büyük şirketin değerini takip ediyor. S&P 500, çeşitli sektörlerden ve endüstri gruplarından şirketlerin daha büyük bir temsiline sahip olmayı umarak daha geniş olma eğilimindedir. Nasdaq bileşimi ise yalnızca Nasdaq piyasasında işlem gören hisse senetlerini içerir.

Sonuç

DJIA, yatırımcıların hisse senedi performanslarını değerlendirirken akıllarında tutmaları gereken tarihi bir kriter olmuştur. piyasadaki diğer en iyi şirketler. Ancak, bugünlerde pek çok farklı endeks var ve her yatırımcının bir finansal danışmanla yatırım yapmadan önce kapsamlı bir araştırma yapması gerekiyor.

Share