Finansal Piyasaların Tanımı ve Türleri

Bir ekonominin başarısı ve gücünde finansal piyasaların oynadığı rol ölçülemez. Burada finansal piyasaların ne olduğunu öğrenecek ve türlerine daha yakından ineceksiniz.

Finansal piyasalar, menkul kıymetler, hisse senetleri, tahviller ve türevlerin alım satımının yapıldığı bir pazar yerleri topluluğudur. Finansal piyasalar, her kapitalist ekonominin sorunsuz çalışması için kritik öneme sahiptir. Bu, girişimciler ve işletmeler için kaynakların tahsis edilmesinin yanı sıra likidite yaratılmasıyla sağlanır.

Finansal piyasalar, alıcıların ve satıcıların finansal varlıklarını takas etmelerini kolaylaştırır. Ayrıca fon fazlası olan bireylere (yatırımcılar) kâr sağlayan menkul kıymet ürünleri de yaratırlar ve bu fonu ek paraya ihtiyacı olanlara (genellikle borç alanlar olarak adlandırılır) sunarlar.

Finansal Piyasanın Temel Özellikleri

Bir finans piyasası aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Bağlantı işlevi görür. Bir finans piyasası, borçluları potansiyel yatırımcılara bağlayabilir ve ayrıca karşılıklı faydaları kolaylaştırmak için ikisi arasındaki boşluğu doldurabilir.
 • Kolay erişilebilirlik. Finansal piyasalara hem yatırımcılar hem de borç alanlar için her zaman kolayca erişilebilir.
 • Pazarlanabilir ve pazarlanamaz ticaret seçeneklerine sahiptir. Bir finansal piyasanın katılımcıları, pazarlanabilir emtiaların alım veya satımını başlatabilir. Postane mevduatları, banka mevduatları ve krediler gibi pazarlanamayan menkul kıymetlere sahip hisse senetleri, tahviller ve tahviller bunlara örnek olarak verilebilir.
 • Hükümet düzenlemeleri. Bir finansal piyasanın operasyonları ve faaliyetleri hükümet tarafından kontrol edilir ve düzenlenir. Her ülke kendi kurallarını ve kurallarını koyuyor.
 • Kısa ve uzun vadeli yatırım fırsatları. Bir finans piyasası, yatırımcılara kısa veya uzun vadeli faydalar için paralarını farklı planlara veya menkul kıymetlere yatırma fırsatı sunma kapasitesine sahiptir.
 • Finansal üçüncü tarafları içerir. Bir finans piyasası, bankalar, borsalar, bankacılık dışı finans şirketleri, yatırım fonu şirketleri, brokerler, sigorta şirketleri vb. gibi finansal aracıların hizmetine ihtiyaç duyar.

Finansal Piyasa Türleri

Farklı türde finansal piyasalar vardır ve her biri belirli bir işleve hizmet etmek için vardır. Ayrıca yatırımcıların zihnindeki güveni güçlendirmek için birbirlerine bağımlıdırlar. Bunlar şunları içerir:

 • Borsa Piyasası

Borsa, başarılı şirketlerin genişleme amacıyla büyük miktarlarda para toplamak için başvurduğu bir dizi borsadır. Hisse senetleri, broker-dealer adı verilen bir aracı aracılığıyla yatırımcılara satılan bir kamu kuruluşunun sahiplik paylarını ifade eder. Yatırımcılar, şirketin kazançlarında bir artış olduğunda kar elde edebilirler. Bu da ABD ekonomisinin ayakta kalmasını sağlıyor. Hisse senedi satın almak kolay olsa da, hangi hisse senedini ve hangi şirketten alacağınızı bilmek çok fazla bilgi gerektirir. Yatırım fonları gibi bir seçenek var. Size aynı anda çok sayıda hisse senedi satın alma özgürlüğü sağlarlar. Bu, bireysel hisse senetlerine kıyasla yatırım yapmayı daha kolay bir araç haline getirir.

 • Tahvil Piyasası

Tahvil piyasası, çok büyük krediler gerektiren kuruluşlar içindir. Hisse senedi fiyatlarındaki artış, tahvil fiyatlarında düşüşe neden olur. Mevcut tahvillere örnek olarak hazine tahvilleri, belediye tahvilleri ve şirket tahvilleri dahildir. Tahvillerle, ABD ekonomisinin sorunsuz çalışmasına katkıda bulunan bir likidite güvencesi de vardır. Hazine bonosu ve hazine bonosu getirisi, bir hazine bonosu değerindeki bir düşüşün, tazminat olması için hazine bonosu getirilerinde artışa yol açacağı şekilde işlev görür. Hazine bonosu getirilerindeki artış, ipotek faiz oranlarında da artışa yol açacaktır. Hazine değerinde bir düşüş olduğunda ABD Doları'nın değeri de düşer. Bu, ithalat fiyatında bir artışa yol açar ve enflasyona da yol açabilir.

 • Emtia Piyasası

Emtia piyasası, şirketlerin doğal kaynakları satın alırken veya satarken gelecekteki risklerini dengeleyebilecekleri bir yerdir. Altın, mısır ve petrol gibi emtia fiyatlarının dalgalı doğası nedeniyle şirketler, tanınabilir bir fiyatı kilitleyebilirler. Borsaların halka açık olması nedeniyle birçok yatırımcı kâr amaçlı işlem yapma fırsatına sahiptir.

 • Türev Piyasası

Türev ürünler, değerleri dayanak varlıklara bağlı olan karmaşık finansal ürünlerdir. Hedge fonları ve sofistike yatırımcılar, potansiyel kazançlarını artırmak için türevleri kullanır. Hedge fonlar, üst düzey yatırımcılar için daha yüksek getiri varsayımları nedeniyle 2007'de geniş çapta popüler hale geldi. Birçoğu, hedge fonlarının vadeli işlemlere yoğun bir şekilde yatırım yaptığı için hisse senedi piyasasının ve ABD ekonomisinin oynaklığını da azalttığı görüşünde. 2008 küresel mali krizi, yüksek faizli ipotek ve diğer türev ürünlere yönelik riskten korunma fonu yatırımlarından kaynaklandı.

 • Döviz Piyasası

Forex ticareti, para birimlerinin alım satımını kolaylaştıran merkezi olmayan bir küresel pazardır. Nisan 2019'da günlük yaklaşık 6,6 trilyon dolar işlem gördü ve yaklaşık yüzde 88'i ABD Dolarını içeriyordu. Yurtdışında iş yapmanın volatilitesini azaltmak için ticaretin neredeyse dörtte biri müşterileri adına bankalar tarafından gerçekleştiriliyor. Riskten korunma fonları yüzde 11'lik bir paya sahip ve bazıları spekülatif. Döviz piyasaları, döviz kurlarını ve ayrıca doların ve diğer para birimlerinin değerini etkiler.

Finansal Piyasaların İşlevleri

Bir ekonominin başarısında ve gücünde finansal piyasaların oynadığı rol ölçülemez.

Birincisi, finansal piyasalar tasarrufları verimli bir şekilde kullanır. Bankalar gibi finansal piyasalar, öğrenci kredileri, işletme kredileri, konut kredileri vb. kredilere ihtiyaç duyan bireyler ve şirketler için tasarruf hesabı açar.

İkincisi, finansal piyasalar menkul kıymetlerin fiyatını belirler. Fiyatları arz ve talep kanunundan etkilenen mal ve hizmetlerin aksine finansal piyasalar, menkul kıymetlerin fiyatlarını belirler ve böylece yatırımcıların menkul kıymetlerinden kar elde etmelerine yardımcı olur.

Üçüncü olarak, finansal piyasalar finansal varlıkları tasfiye eder. Alıcılar ve satıcılar, menkul kıymetlerini satmak veya istedikleri gibi yatırım yapmak için finansal piyasalardan yararlanabilmektedir. Bu, alıcı ve satıcılara istedikleri zaman menkul kıymet ticareti yapma özgürlüğü verir.

Son olarak, finansal piyasalar işlem maliyetlerini düşürür. Finansal piyasalar ile katılımcılar, menkul kıymetler hakkında belirli bilgileri ücretsiz olarak elde edebilirler.

Finansal Piyasaların Artıları ve Eksileri

Finansal piyasaların faydaları aşağıdakileri içerir:

 • Kurumların kısa ve uzun vadede para biriktirebilecekleri bir platform sağlanması.
 • Finans piyasaları ile şirketler kredi almaya kıyasla daha düşük değerde sermaye artırabilmektedir. Bankalardan ve daha iyi faiz oranlarıyla. Finansal piyasalar, bankaların yapmadığı bir şey olarak, çok sayıda kredi de verebilir.
 • Şirketlere, yetkili sermayesini tüketene kadar zaman zaman piyasadan sermaye çıkarabilmeleri için finansal piyasalarda esneklik sağlanır.
 • Finansal piyasalardaki aracılar, firmalara ve yatırımcılara finansal stratejik uygulamalar sağlar. Aracılar ayrıca, başka türlü kullanılamayacak rehberlik, veri ve nitelikli hizmetler de sağlar.
 • Uluslararası, para birimleri arası borç verme ve borç alma için bir platform sağlar.

Ancak, dikkate alınması gereken birkaç eksi var. İlk olarak, tüm sistemi zaman alıcı ve zahmetli hale getirebilecek düzenleyici kurumların yardımıyla çok fazla formalite vardır. Daha sonra finansal piyasalarda yatırımcılar, veri olmaması veya farkındalık eksikliği nedeniyle paralarını kaybedebilirler. Ayrıca, bazen katı politikalar ve düzenlemeler nedeniyle şirketler finansal piyasalara girmeyi göze alamazlar. Şirketlerin tümü, sürekli izleme ve uygunluk denetimi prosedürü gerektiren kaynakları oluşturamazlar.

Sonuç

Finansal piyasalar, piyasaların normal olmayan fiyatlar belirlemesini sağlamak için büyük ölçüde bilgi şeffaflığına güvenir. sadece verimli ama aynı zamanda uygun. Menkul kıymetlerin piyasa fiyatları, vergiler gibi makroekonomik güçler nedeniyle temel değer veya değerlerinin göstergesi olmayabilir. New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) gibi bazı finansal piyasalar, günlük olarak trilyonlarca dolar değerinde menkul kıymet ticareti yapmaktadır.

Share