GAFAM Hisse Senetleri Nelerdir?

Bu kılavuz size GAFAM hisse senetlerine kısa bir genel bakış sunacak ve ne oldukları hakkında biraz bilgi verecektir. Bu şirketlere yatırım yapmadan önce bu şirketler hakkında bilgi edinmek isteyen yatırımcılar için harika bir başlangıç ​​noktasıdır.

GAFAM hisseleri, teknoloji devlerine atıfta bulunan bir kısaltmadır: Google LLC (NYSE: GOOGL), Apple Inc (NYSE: AAPL), Facebook Inc (NYSE: FB), Amazon.com Inc (NYSE: AMZN) ve Microsoft Corporation (NYSE : MSFT). GAFAM, bu beş şirketin birbirine karşı performansını ölçmeye çalışırken, içeriden öğrenenler ve analistler tarafından yıllardır finans sektöründe kullanılan bir terimdi. Kısaltma, bilgi teknolojisi sektöründeki artan varlığından kaynaklandı. GAFAM grubu, kuruluşundan bu yana son derece başarılı olmuştur. Ancak, farklı iş modelleri ve yapıları da var ve bu da onları geleneksel yöntemlerle karşılaştırmayı zorlaştırıyor.

GAFAM karşılaştırması, şirkete özel haberlere veya her ikisinin de kontrolü dışında olan makroekonomik faktörlere dayalı yatırımla ilgili birçok riski ortadan kaldırdığı için, hem portföy yöneticileri hem de hedge fon yöneticileri arasında popülerlik kazanıyor.

GAFAM'a Nasıl Yatırım Yapılır? Hisse senetleri

GAFAM hisse senetlerine maruz kalmak isteyen yatırımcılar, GAFAM ETF'lerini, GAFAM yatırım fonlarını ve GAFAM endeks fonlarını değerlendirebilir. GAFAM ETF'leri, GAFAM Hisse Senedi endeksini takip eder. GAFAM yatırım fonları ve GAFAM endeks fonları aktif olarak yönetilir, bu nedenle portföyleri, takip etmeyi amaçladıkları GAFAM hisse senedi endekslerinden farklı olacaktır. Diğer seçenekler arasında, doğrudan veya borsada işlem gören tahviller (ETN'ler) aracılığıyla bireysel GAFAM hisse senetlerine yatırım yapmak yer alır. Birden fazla GAFAM şirketine yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, beş şirkete de yatırım yapan bir fon satın alarak bir hisse senedi sepeti oluşturabilir.

Google

Google, insanların İnternet'te bilgi bulmak için teknolojisini kullanmalarına izin veren bir web arama motorudur. Ayda 1 milyardan fazla benzersiz kullanıcıya hizmet veren ve milyarlarca web sayfasını dizine ekleyen Google, dünya çapında web'deki en önemli veri kaynaklarından biri olmaya devam ediyor. Kurucu ortakları Larry Page ve Sergey Brin başlangıçta adını “googol” (bu, bir ve ardından 100 sıfır anlamına gelir) inanılmaz miktarda dijital bilgiyle eş anlamlı hale geldi.

Google, dünyadaki en baskın arama motorlarından biridir ve nedenini anlamak zor değil. %90'ın üzerinde bir pazar payına sahip olan Google, gelirini sitesinde yayınlanan reklamlardan elde etmektedir. Ayrıca normal sonuçların yanında görünen sponsorlu bağlantılardan da para kazanır. Google ayrıca sürücüsüz arabalar ve sanal gerçeklik gibi geleceğin teknolojilerine büyük yatırım yaptı. Google'ın önümüzdeki yıllarda gelirini buradan elde edeceği yer burası olabilir.

Google'ın borsadaki performansı, 600 doların üzerine çıktığı için son yirmi yılda mükemmeldi. Ağustos 2021 itibarıyla milyar.

Apple

Apple Inc., dizüstü bilgisayarlar, iPhone'lar, iPod'lar ve iPad'ler de dahil olmak üzere çeşitli ürünlerle dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biridir.

Şirket, Steve Jobs tarafından 3 Ocak 1977'de resmi olarak kurulmuştur. , Steve Wozniak ve Ronald Wayne. İlk ürünü 1985'te Apple I anakartıydı. Otuz yıldan fazla bir süredir Apple Computer, ağırlıklı olarak Apple II, Macintosh ve Power Mac serileri dahil olmak üzere kişisel bilgisayarların üreticisiydi. Ancak 1990'larda sert satışlar ve düşük pazar payı ile karşı karşıya kaldı.

2021 itibariyle Apple, dünyanın en iyi teknoloji şirketlerinden biridir. Perakende mağazaları, çevrimiçi mağazaları, doğrudan satış gücü ve üçüncü taraf hücresel ağ taşıyıcıları, toptancıları, perakendecileri ve katma değerli bayileri aracılığıyla ürünlerini dünya çapında tüketicilere satar ve ayrıca üçüncü taraf iPhone, iPad, Mac ve iPod satar. çevrimiçi ve perakende mağazaları aracılığıyla uygulama yazılımı ve aksesuarlar dahil uyumlu ürünler.

Facebook

Son birkaç yılda artan sosyal ağlarla, Facebook Inc. muazzam bir şekilde büyüdü. İnsanların ilgi alanlarına göre bağlantı kurmasına veya gruplar oluşturmasına olanak tanır. İnsanlar bu günlerde kişisel bilgisayarlar, cep telefonları ve hatta telefonlar aracılığıyla kullanıyor.

Facebook, geleneksel modların yerini alan reklamlarla hedeflenecek önemli bir kitleye sahip. Geniş kullanıcı tabanı ve oldukça büyük bir izleyici kitlesi, platformda iş yapmak için geniş fırsatlar sunar.

Facebook'un hisse senedi fiyatı, son birkaç yılda büyük ölçüde tırmanıyor ve bu süre zarfında piyasa değeri önemli ölçüde artıyor. Şirket, 2021'deki ikinci mali çeyreği için 985,92 milyar $'lık bir Piyasa Kapitalizasyonu bildirdi. Yükseliş trendinin devam etmesi bekleniyor. Facebook hisseleri, Ağustos 2021 itibarıyla yükselişte olduğundan, yatırımcının bu yatırım yoluyla önemli kârlar elde etme olasılığı bulunduğundan, Facebook'u yatırım yapmak için iyi bir varlık haline getiriyor.

Amazon

Amazon, 1994 yılında web tabanlı bir kalite güvence aracı olarak ortaya çıktı. Şirket artık tüketicilere, satıcılara, geliştiricilere, film ve kitap içerik oluşturucuları gibi kuruluşlara hizmet veriyor. Amazon, telefon şarj cihazları, kitaplar vb. ürünlerin yayıncıları için reklam hizmetleri sağlar.

Amazon Prime üyeliği, müşterilere daha düşük fiyatlardan kendi ürünlerine kadar çeşitli avantajlar sağlar. Amazon web hizmetleri, isteğe bağlı veri depolama ve hizmet olarak yazılım sunar.

Şirket, RTGS (gerçek zamanlı brüt takas), FTSE Emtia Borsası ve diğer finansal kuruluşlar gibi satış kanalları aracılığıyla küresel olarak ürün ve dijitalleştirilmiş ürün tedarik ediyor. döviz alım satım odaları, menkul kıymetler şirketleri, kişisel bilgisayar ve video oyun mağazaları, Zappos.com, satıcılar veya belirli müziğin yalnızca CD biçiminde satıldığı yetkili distribütörleri.

Microsoft

Microsoft Corporation, merkezi Redmond, Washington'da bulunan çok uluslu bir Amerikan teknoloji şirketidir. Bilgisayar yazılımı, video oyunları, internet arama motorları Bing, akıllı telefonlar Surface PC dahil olmak üzere çok çeşitli ürünler geliştirir ve üretir.

Microsoft'un platformları ve araçları, yapay zeka, eğitim teknolojisi ve siber güvenlik gibi hızla büyüyen sektörlerdeki birçok işletmeye fayda sağlıyor. Microsoft ayrıca üretkenlik, iş analizi ve akıllı avantaj araçlarıyla müşterilerin rekabet gücünü artırmalarına yardımcı olur.

Şirket artık yeni bilişim yeniliklerini tanıtacağı noktada. Microsoft, eski işletim sistemine ek olarak bulut tabanlı çözümler, hizmetler, yazılımlar, platformlar ve içerik sunar. Şirket ayrıca sunucu uygulamaları ve masaüstü yönetim araçları sağlar. Ayrıca yazılım geliştirme araçları da sağlarlar.

Microsoft çeşitli iş kollarında yer alır. Kişisel bilgisayarlar, oyun konsolları, tabletler, telefonlar ve ilgili aksesuarları geliştirir ve üretir.

2020'de 143 milyar dolar gelir kaydetti. Ayrıca, o yıl 53 milyar dolarlık işletme geliri ve 44,3 milyar dolarlık net gelir elde etti.

FAANG ve GAFAM Hisse Senetleri Arasındaki Fark Nedir?

GAFAM ve FAANG terimlerini karşılaştırırken, Netflix Inc (NYSE: NFLX), GAFAM'da Microsoft ile değiştirilir. FAANG'daki firmaların sadece dördü teknoloji endüstrisinde. Bu arada Netflix, müşterilerine çok çeşitli programlar, web dizileri ve filmler sağlayan bir eğlence şirketidir. BT'den tamamen farklı bir endüstridir ve esas olarak medya ile ilişkilidir. Fark etmediyseniz, GAFAM kısaltması, daha önce FAANG'de bulunan tüm firmaları içerir (istisna Netflix'tir).

Bunu göz önünde bulundurarak Amazon'un neden listeye dahil edildiğini merak ediyor olabilirsiniz. bir tüketici hizmetleri şirketi olur. Amazon, şirketler için bulut barındırma hizmeti sağlıyor, bu nedenle teknoloji sektörüne bunu akılda tutarak katkıda bulunuyorlar. Örneğin, AWS (Amazon Web Services), çevrimiçi yayınlama araçlarına ve web sitesi sağlayıcılarına izin veren bir barındırma hizmeti sağlar.

COVID-19 Pandemisi'nde GAFAM Hisse Senetleri

Koronavirüs pandemisi sadece çok sayıda ölüme neden olmakla kalmadı, aynı zamanda dünya ekonomisinin gerilemesine de neden oldu. Ölümcül hastalık nedeniyle birçok işletme de büyük kayıplar kaydetti.

Ancak teknoloji devleri (GAFAM) için işler farklı. Pandemi kötüleştikçe insanlar evden çalışmaya başladı. Bunun gerçekleşmesi için insanlar teknolojiyi kullanmak zorunda kaldılar. Özellikle, insanlar görüşmelere katılmak için ve ayrıca müşterilerle iletişim kurma ihtiyacı olduğunda Google hizmetlerini kullandı. İnsanlar ayrıca Amazon gibi çevrimiçi platformlar aracılığıyla mal satın almayı seçti. Aynı zamanda, pek çok boşta kalan insan, Facebook gibi sosyal medya platformlarını sular altında bıraktı. Tüm bunlar teknoloji şirketlerinin gelirlerini artırdı.

Sonuç

Google, Apple, Facebook, Amazon ve Microsoft (GAFAM) gibi şirketlerin hisseleri önemli değerlerle büyüyor. Piyasa analistleri, bu yüksek fiyatlı teknoloji devleri olmadan dijital dünyanın mümkün olmayacağına inanıyor. Her şirketin, 2021 itibarıyla 500 milyar ABD Doları ile 1 ABD Doları arasında değişen bir piyasa değeri vardır.

Share