Gri Tonlamalı Bitcoin Güveni Nedir? | bozuk para hoparlörü

Gri Tonlamalı Bitcoin Trust'ın ne olduğunu ve sizin için nasıl faydalı olabileceğini öğrenmek istiyorsanız bu kılavuzu okuyun.

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), sermayelerini bu kripto para birimine yatırmak isteyen ana akım yatırımcılar için tasarlanmış bir platformdur. GBTC, dijital para birimlerine yatırım yapmanızı sağlayan bir finansal üründür. Platform, tezgah üstü piyasalarda değeri 18 milyar doları aşan yönetim altındaki varlıklarda (AUM) 13,1 milyardan fazla varlık elde etti.

Güvenlik ve Borsa Komisyonu (SEC), Trust'ı 2013 yılında onayladı. O zamandan beri, güven, düzenlemeye tabi olmayan piyasalara veya varlıklara yatırım yapamayan yatırımcılara bile BTC piyasasına erişim imkanı sunuyor.

GBTC, 25 Eylül 2013'te Bitcoin Investment Trust adı altında giriş yaptı. Barry Silbert onu kurdu ve akredite yatırımcılar için özel bir yerleşim olarak tasarladı. Daha sonra, Tröst, halka açık ticarete uygun menkul kıymetler için FINRA (Finansal Endüstri Düzenleme Kurumu) onayını aldı.

Ancak, şirket emtia yatırım ürünlerine benzer şekilde modellendiğini iddia etse de, Trust'ı bir ETF ile karıştırmayın. , SPDR Gold Trust gibi – fiziksel temeli olan bir ETF gibi.

Gri Tonlamalı Bitcoin Güveni Nasıl Çalışır?

Yatırımcılar aslında BTC'yi satın almaz, satmaz veya elinde tutmazlar, ancak hibe veren hisseler. Şirket, yatırımcıları olası kötü niyetli aktörlerden korumak için bu hisseleri yüksek güvenlikli bir sistemde saklar. Ardından, Grayscale birçok zengin kişinin portföyünü bu fona para enjekte etmeye çağırıyor. Buna “özel havuz” denir.

GBTC, yatırımcılarını yatırımlarının mevcut durumu hakkında bilgilendirmek için tezgah üstü (OTC) piyasalar tarafından sağlanan Alternatif Raporlama Standardını kullanır. GBTC, BTC fiyatını izlemek ve performansını yansıtmak için TradeBlock XBX endeksine güveniyor. Ancak, mevcut piyasa duyarlılığına bağlı olarak hisse senedi fiyatı genellikle performansı abartabilir veya düşürebilir.

Mevcut durumda bekleyen çok sayıda hisse var. Grayscale, bir Bitcoin miktarını temsil eden bu hisseleri Borsa'da piyasaya sürüyor.

Fotoğraf: Gri Tonlama

Gri Tonlama, Bitcoin hakkında hiçbir şey bilmeyen ya da vakti olmayan yatırımcılardan zaman ve enerji tasarrufu sağlar. sunduğu avantajlar nedeniyle bu kriptoya yatırım yapmak istiyor. Bu nedenle şirket, fiyattaki son hareketleri takip ederek GBTC'yi borsada listeler.

GBTC ve Bitcoin ETF

Grayscale, daha önce temel modelinin Borsa Yatırım Fonu'na (ETF) benzediğini belirtmişti. Ancak Bitcoin ETF'leri henüz ABD'de yasal değil. SEC, kripto para piyasası geleneksel olandan farklı olma eğiliminde olduğu için, bir Bitcoin ETF'nin ülkede temel atmayacağını birçok kez belirtti. Bu nedenle, SEC'e göre manipülasyona ve aşırı fiyat dalgalanmasına tabidir.

Bir Bitcoin ETF ile, bir ETF ile aynı şeyi yapıyor olacaksınız: borsalar yerine geleneksel pazarda kriptonun değerini takip ediyor olacaksınız. Bitcoin ETF'leri, vergi dostu yatırımlar, kolaylık ve varlık çeşitlendirmesi gibi bir ETF'den elde edilen aynı faydaları sunabildikleri için çeşitli avantajlar sunabilir.

ETF'ler ile Gri Tonlamanın yanı sıra bir yatırım aracınız da olur. Her iki politika da, sabit gelir, hisse senetleri, para birimleri veya emtialar veya diğer finansal varlıklar olsun, bir hisse senedi endeksi oluşturan varlıkların davranışını kopyalamaya çalışır.

Geleneksel yatırım fonları ile kendi içlerinde olduğu kadar hisse senetleri ile de benzerlikler taşıdıkları için onları hibrit bir finansal varlık olarak tanımlayabiliriz. Fonları çeşitlendirme ve hisse senetlerinin likiditesini sağlama yeteneğine sahiptir. Apple Hisse Senetlerini ve BTC'yi aynı fonda veya borsada işlem gören diğer herhangi bir varlığı tutabilirsiniz. Başka bir deyişle, bunlar toplu yatırım kuruluşlarıdır (CII).

Her iki yöntem de orijinal kripto para birimi kavramını değiştirme eğiliminde olsa da. SEC'ye tabi olarak, bir GBTC ve bir Bitcoin ETF, düzenleyici kurumlar için merkezi hale gelir, orijinal Bitcoin konseptine tamamen zıt bir şey. GBTC, sonu kapalı bir fondur ve Bitcoin ETF'nin mülkiyeti yoktur.

GBTC'nin Avantajları ve Dezavantajları

GBTC, yatırımcıların Bitcoin'i gerçekten yönetmek zorunda kalmadan, endişe etmek gibi, Bitcoin'e maruz kalmalarını sağlar. depolama, güvenlik, düzenlemeler, cüzdan anahtarları vb. Grayscale, SEC'in onayı sayesinde bu sorunları yönetir.

Şu anda, GBTC fonunun yaklaşık 27.800.000.000 $'lık bir piyasa değeri vardır. Ancak perakende yatırımcılar, minimum 50.000 ABD doları tutarında yatırım yapabilen akredite yatırımcılara yönelik olduğu için genellikle Gri Tonlama aramaz.

Çoğu insan, en çok tercih edilen yatırımlardan biri olan premium yatırımlara yönelir. başarılı gri tonlama türleri, ancak bunlar günlük birikimin %2,0'lik yıllık ücretleri ile birlikte gelir. Bunlarla ilişkili başka bir sorun daha var, kripto para piyasası aşırı oynaklık dönemleri yaşayabilir.

Bu güven, piyasanın mevcut duyarlılığına bağlı olduğundan, Bitcoin'in tam altında yatan değeriyle eşleşmiyor. Buna rağmen, GBTC güveni, kendi başınıza yapmanın getirdiği olağan sorunlar hakkında endişelenmeden, şu anda kripto pazarına girmenin en kolay yoludur.

2020'de Gri Tonlamalı Bitcoin Trust

2020'de Bitcoin ve kripto para birimleri, onları kucaklamaya hazır önemli bir kurumsal yatırımcı dalgası gördü. İtibari para kullanımının azalması, enflasyon, ABD'deki siyasi istikrarsızlık vb. gibi birden çok faktör bu kararı ikincil olarak tetikledi.

Böylece, Grayscale ve diğer büyük kurumlar, 2020 ortalarında BTC ve birkaç kriptoyu biriktirmeye başladı. Geçen yıl, Grayscale'in Bitcoin portföyü sadece altı ayda %90 arttı. SEC tarafından hazırlanan bir rapora göre, Haziran sonunda GBTC güveni 3,5 milyar dolara ulaştı.

2020'nin sonunda Grayscale, şirketin ürünlerine ve Yönetim Altındaki Varlıklarında önemli bir artış AUM. Geçen Aralık ayının sonunda, şirketin AUM'de 13,1 milyar doları vardı.

Büyük büyümeye rağmen, kripto para birimlerinin kurumsal olarak istiflenmesi Bitcoin likiditesizliği korkusunu ateşledi. BTC arzının yalnızca %20'si kullanılabilir, hatta 2020'de çıkarılan toplam BTC miktarını bile aşıyor.

Paket Servis

Gri Tonlama, güven yatırımı söz konusu olduğunda lider bir otorite haline geldi. GBTC şu anda yatırımcıların kripto pazarının avantajlarını keşfetmesine izin veren tek fon. Şirket, kripto para birimlerini benimsemeye başladığından beri rekor kârlar elde etti ve diğer kurumsal yatırımcıları dijital varlıklara atlamaya çağırdı.

Share