İçeriden Öğrenenlerin Ticareti Nedir?

Kılavuz, içeriden öğrenenlerin ticaretinin ne olduğunu ve bundan nasıl kaçınılacağını anlatır. İçeriden öğrenenlerin ticareti, şirketler için büyük bir sorun olabilir, ancak aşağıda verilen bilgilerle içeriden öğrenenlerin ticaretine karşı güvende kalma bilgisine sahip olacaksınız.

İçeriden öğrenenlerin ticareti, bir şirketin hisselerinin, şirket hakkında kamuya açık olmayan bilgilere sahip kişiler tarafından satın alınması veya satılmasıdır. Kamuya açık olmayan bilgiler, genel olarak halka iletilmeyen haberleri içerir. İçeriden birinin (örneğin bir şirket yetkilisinin) bu tür bilgileri, ilk olarak kamuya açıklanmadıkça bir envanteri satın alırken veya satarken kullanması yasalara aykırıdır. Varsayım, tüm yatırımcıların halka açık bilgilere eşit erişime sahip olması durumunda, finansal piyasanın daha verimli olacağı ve dolayısıyla düz bir alanda rekabet edeceğidir.

Gizli bilgilere erişimi olan şirket çalışanları içeriden öğrenenlerin ticaretini yapabilir. İçeriden bilgiyle ticaret yapmak çoğu ülkede yasa dışıdır ve hem medeni hem de cezai olarak cezalandırılabilir. Ancak bazı durumlarda ABD içeriden öğrenenlerin ticaretine izin verir. Kamuya ifşa edilmeden önce meydana gelen bir olayla ilgili bilgilerle hisse senedi ticareti yapan kişiler, söz konusu kişi işlem yapmadığı sürece İçeriden Öğrenenlerin Ticareti mevzuatı uyarınca cezaya tabi tutulamaz.

İçeriden Bilgi Alım Satım Geçmişi

İçeriden öğrenenlerin ticareti yirminci yüzyılın başlarında yasadışıydı. Ayrıca, Yüksek Mahkeme bunun anayasaya aykırı olduğuna karar verdi. Eylemi yapan herkese ağır cezalar verildi.

1934'te Kongre tarafından çıkarılan Menkul Kıymetler Borsası Yasası'nın ardından, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ilk kez içeriden öğrenenlerin ticaretini izlemeye dahil oldu. Ancak, içeriden bilgi ticaretinin suç teşkil ettiği konusu o sırada kararsız kaldı.

İçeriden öğrenenlerin ticareti yasaldır ancak tipik bir yatırımcı için etik değildir. Bir şirketin uzmanlığına erişimi olan veya bu uzmanlığa sahip bir kişi, bu bilgiyi hisse senedi işlemleri şeklinde ondan yararlanmak için kullandığında ortaya çıkar. İçeriden öğrenenlerin ticareti yasaktır. Bu nedenle, faaliyete dahil olursanız kendinizi hapse atabilirsiniz. İçeriden öğrenenlerin ticareti, bilgilerinizi kâr amacıyla kullanmanıza izin vermez. Bunun yerine, şirketin sonraki çeyrek sonuçlarında nasıl performans gösterebileceği hakkında küçük bilgiler veren geçmiş kazanç raporlarını ve diğer ölçümleri kullanır. İçeriden öğrenenlerin ticareti, kendinizi mahkemeye çıkmaktan korumak kadar önemli bir yatırım riski olabilir. Samuel Insull'un yasa dışı yollardan 400 milyon dolar değerinde hisse senedi sattığı 1929'dan (Büyük Buhran) bu yana olmuştur.

En Önemli İçeriden Bilgi İşlem Vakaları

Örneklere bir göz atalım. içeriden öğrenenlerin ticaretiyle ilgili en ünlü vakalar.

  • Jeffrey Skilling

İçeriden öğrenenlerin ticareti, Jeffrey Skilling'in Enron'un finans direktörü olarak görev yaptığı sırada yaptığı sayısız kabahatten en çok zarar vereniydi. Bu davranışıyla Enron'un ciddi mali sorunlarını gizleyerek yatırımcı kamuoyunu aldattı. Skilling, hisselerini satmaya başladığında onu yasal işlemden korumak için bir panelin yardımını istedi. CFO ve planı tasarlayan kişilerden biri olarak Enron'un başına gelenlerin yanlış olduğunu anladı ama yatırımcılar bunu anlamadı. 2006'da 19 kadar mahkeme Skilling'i federal bir jüri tarafından suçlu buldu.

  • Ivan Boesky/Michael Milken

Michael Milken &#8220″ olarak kabul edildi. ;önemsiz tahvil kralı” 1980'lerde yatırımcıların kaldıraçlı satın almalar veya şirket birleşmeleri ve satın almaları düzenlemek için kullandıkları yüksek getirili şirket tahvilleri sektörünün kurulmasına katılımından dolayı. Ancak, hisse senedi toplama bilgilerini başarılı hisse senedi seçici Ivan Boesky'ye teslim ettiği ortaya çıkınca zor duruma düştü.

Boesky, kısa vadeli işlemlerden yararlanmak için menkul kıymetlere ve emtialara yatırım yapan bir yatırım bankacısı olarak çalıştı. Bunu, birleşmeye giden işletmelerde (Milken'e vermeden) hisse senedi alıp satarak başardı. Bir suçtan mahkum edildikten sonra Boesky, menkul kıymet manipülasyonu için suçlu bir savunmayı kabul etti. SEC, işbirliği yapması halinde ona hoşgörü sözü verdi.

  • R. Kazananları Destekleyin

Bir gazete köşe yazarı olan R. Foster Winans, “Heard on the Street” başlıklı haftalık bir mali makale yazdı. Sektörün dışından biri olmasına rağmen, New York'taki finans medyası ile şehirlerindeki tüccarlar arasındaki bağlantılardan kaçınmak zordur.

Winans bir plana kapıldı ve sonunda öğrendiği bilgilerle ticaret yaptığını itiraf etti. onun sütunu için. Winans, 30.000 dolarlık bir teklif aldı, çünkü komisyoncu, hisse senetleri hakkında finansal olarak kendisine fayda sağlayacak ancak başkalarına zarar verecek içeriden bilgiye sahip olduğu için kabul etti

  • Martha Stewart ve Samuel Waskal

Reddedilmenin erken bildirimini aldıktan sonra, Martha Stewart, ImClone hissesindeki paylarını hisse başına yaklaşık 50$'dan işlem yaparak tasfiye etti. Bu olayın ardından, içeriden öğrenenlerin ticareti şüphelerini takiben firmasının CEO'su olarak istifa etti. ImClone'un hisseleri, FDA'nın yeni kanser ilacını reddettiği ortaya çıktığında keskin bir dalış yaptı. 2003 yılında, Samuel Waskal, ImClone'un yasa dışı Vioxx faaliyetleriyle bağlantılı dolandırıcılık suçlamalarındaki rolü nedeniyle yedi yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldı ve 4 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

  • Goldman Sachs/Business Week

Eugene Plotkin'in ve David Pajcin'in davaları, yasadışı içeriden öğrenenlerin ticaretinden hüküm giymiş diğerlerinin çalışmalarını yansıtıyor gibi görünüyor. En dikkate değer örnek, birkaç farklı yatırım aracında içeriden öğrenenlerin ticareti operasyonlarına katıldıkları zamandır.

Plotkin, Goldman Sachs Group Inc'de (NYSE: GS) hisse senedi araştırma analisti olarak çalıştı ve Pajcin yatırım bankacılığında çalıştı. Merrill Lynch ekibinden, Reebok ve Adidas'a katılmak gibi şirketin yürüttüğü önemli anlaşmalar hakkında onlara bilgi verebilecek birini bulmak için işbirliği yaptılar. Plotkin ve Pajcin, daha önceki anlaşmalarda neredeyse satın alınan veya yeni gelişmeleri duyduktan hemen sonra başka şirketleri satın alabilecek firmaların hisselerini satın alacaktı. Daha sonra, tüm gerçekler ortaya çıktıktan sonra, tıpkı Ivan Boesky gibi, hızlı bir kâr için hisselerini satarlardı.

R. Foster Winansan senaryosunu andıran manevralarından birinde, Business Week'in basım tesislerinden birinde iş bulması için birine para ödediler ve dergi daha gazete bayilerine ulaşmadan önce bir kopyasını çaldılar.

İçeriden Bilgi Alım Satım Cezaları

Tespit edilirse, bir kişi hapis, para cezası veya her ikisi ile karşı karşıya kalır. SEC'e göre, mahkumiyet 5 milyon dolar para cezası ve 20 yıl hapisle sonuçlanabilir. Hindistan'ın SEBI'sine göre, içeriden öğrenenlerin ticareti mahkumiyetinin cezası 250.000.000 INR (yaklaşık 3 milyon dolar) veya kamuya açık olmayan önemli bilgileri içeren herhangi bir işlemden elde edilen kârın üç katıdır.

Şuna karşı koruma önlemleri İçeriden Öğrenenlerin Ticareti

İçeriden öğrenenlerin ticaretini önleyebilecek veya bunun gerçekleştiğini gösterebilecek ve halledebilecek birkaç ipucu vardır.

  • Ticaret etkinliğini izleme

< p>Şirketler sürekli olarak borsada rekabet avantajı elde etmek için çabalıyor, ancak içeridekilerin üstünlüğü var. SEC, alım satım faaliyetlerini analiz eder ve önemli olay duyuruları, satın almalar vb. gibi olağandışı alım satımları arar. Bir şirketin hissedarları için değerini değiştirebilir veya içeriden öğrenenlerin ticareti araştırmalarına yol açabilecek şekilde değiştirebilirler.

  • Tüccarlardan gelen şikayetler

Şirketten önemli şikayetler Büyük işlemlerde büyük miktarda para kaybeden tüccarlar, yetkililerin içeriden öğrenenlerin ticaretini ortaya çıkarması ve soruşturma başlatması için bir yaklaşım olabilir. İçeriden tüccarlar, içeriden edindikleri bilgilerin değerini en üst düzeye çıkarmaya çalışırken kazançlarından yararlanmak ve büyütmek için sıklıkla opsiyon piyasasını kullanır.

İçeriden bilgiye sahip bir tüccar, alım veya satım opsiyonları satın alarak bundan faydalanabilir. Birisi bunu yaparsa ve düzenleyiciler ticareti halka açarsa, içeriden bilgi ticareti yapan birilerini arayan müfettişler için tehlike işaretleri oluşturabilir.

  • Karartma dönemleri

Çoğu şirketler, şirket düzeyinde içeriden öğrenenlerin ticaretini önlemek için bir dizi adım atmaktadır. Memurların ve yönetim kurulu üyelerinin menkul kıymet satın alma haklarının olmadığı karartma dönemlerini içerir.

  • Bir hukuk görevlisinden izin istemek

Bir şirketin baş hukuk görevlisinin (CLO) ayrıca görevlileri onaylaması gerekebilir’ veya yönetmenler’ şirketteki menkul kıymetlerin alım ve satımı. Bu, herhangi bir çıkar çatışmasını veya menkul kıymetler yasasının ihlal edilmesini önlemek için tipik bir durumdur.

  • Eğitim programları

Şirketler, genellikle personeli için ek olarak bir eğitim programı oluşturur. bu önlemler. Genel olarak, bu programlar çalışanları içeriden öğrenenlerin ticareti konusunda eğitmeyi amaçlar. Sonuç olarak, bunu kendileri yapmaktan veya başkalarını yapacak bir duruma sokmaktan kaçınabilirler. Bu seminerler genellikle çalışanlara kazançlar, devralmalar, menkul kıymet teklifleri veya davalar hakkındaki bilgileri üçüncü taraflarla tartışmamaları talimatını verir.

Sonuç

İçeriden bilgi ticareti, hükümetler tarafından cezaya tabidir ve cezai yaptırımlara tabidir. etkinliği yürütenler için. Yatırımcının sermaye piyasasına olan güvenini tehdit eder. Bu nedenle, sadece bireysel yatırımcılar için değil, şirketler için de neyin ne olduğunu anlamak önemlidir.

Share