İlk Dava Teklifi (ILO) Nedir? | bozuk para hoparlörü

Yeni bir İlk Dava Teklifi (ILO) konseptinin yatırımcılara neler sunabileceğini öğrenmek için bu kılavuzu okuyun.

Kripto para dünyası, her yıl gelen yeni teknoloji ve yenilikler. Bunu göz önünde bulundurarak, yakın zamanda Ava Labs tarafından duyurulan “Initial Litigation Offer” (ILO) adlı yeni bir bağış toplama biçimini duymuş olabilirsiniz – açık- DeFI (Merkezi Olmayan Finans) uygulamaları için kaynak platform. Bu kılavuz, bu yeni finansal modeli ve halka ne getirmesi gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

İlk Dava Tekliflerini Anlamak

Ava Labs, yasal taleplerden tokenize edilmiş hisseleri finanse etmenin bir yolu olarak Avalanche blok zinciri kapsamında perakende yatırımcılara sunulan ilk ILO'yu duyurdu. Bu şekilde, yasal maliyetlerini karşılayacak sermayesi olmayan (ki bu genellikle oldukça pahalı olabilir) kişiler, davayı finanse ederek davanın mali sonuçlarından yararlanın.

Ancak geleneksel olarak ILO'ların dezavantajları vardır. Yasal maliyetin ne kadar pahalı olması nedeniyle varlıklı yatırımcılar ve yüksek net değerli kurumlar için ayrılmıştır. Bu, perakende yatırımcıların davalara herhangi bir sermaye yatırmasını zorlaştırıyor. Dahası, ILO'lar birkaç yıllık sermaye taahhüdü talep etmektedir. Bu nedenle kısa sürede kâr elde etmek isteyen yatırımcıların cesareti kırılıyor.

Dava hisselerinin tokenizasyonu, California, Kern County'den bir Şerif'in, kenevir bitkilerinden elde edilen 500 dönümlük yasal bir CBD çiftliğini kasten yok etmesinden sonra geldi – çiftliğin sahibi Apothio LLC adlı bir Kuruma aitti.

Ava Labs, Roche Cyrulnik Freedman LLP ve Republic Advisory Services ile güçlerini birleştirerek Apothio için bağış topladı. Bunu yaparak, ILO'ları Avalanche blok zincirine başarıyla entegre ettiler. Kripto pazarında tahmini 10 milyar dolarlık bir sonuç ve küresel olarak yatırımcılar için daha iyi, daha erişilebilir bir finansal fırsat var ve bu da onu dünyanın blok zinciri teknolojisi altında başlatılan ilk ILO'su yapıyor.

Artık davaların paylarını tokenize ederek iki büyük fırsatı görebiliriz:

  1. aksi takdirde harçları ve genel yasal masrafları ödeyemeyen kişiler için adalet sistemi.
  2. Bu, pazarı halka açarak büyük bir yatırım fırsatı haline getiriyor.

Peki, ILO'lar Nasıl Çalışır?

Basitçe söylemek gerekirse, İlk Dava Tekliflerini davalara yatırım yapmak olarak düşünün. Kâr karşılığında sermayenizi yatırdığınız yeni bir finansal strateji. Yasal masraflarını karşılayacak parası olmayan kişiler için üçüncü taraf fon sağlayıcısı olursunuz. Sürecin nasıl gittiğine bağlı olarak, İlk Halka Arzlara (IPO) benzer şekilde finansal sonuçtan bir pay alırsınız.

Şimdi temel konsepte inmenize yardımcı olacak bir örnek verelim.

Davacı olduğu varsayılan A Kişisi, davalı B Kişisine 300 milyon dolara kadar tazminat davası açmaktadır. Bu tür bir dava oldukça pahalıdır ve başarısızlık riski taşır. Yatırımcının devreye girdiği yer burasıdır: C Kişisi, davacıya, ödemelerin belirli bir yüzdesi karşılığında, diyelim ki, masrafları karşılaması için bir miktar para verir.

Bu davada davacı Apothio ve Kern County Şerif Ofisi davalı. ILO, 2021'in ilk çeyreğinde başlayacak. 

Bunun, davaları finanse etmek için blok zinciri tabanlı bir token olduğunu söyleyebilirsiniz. Ancak, herhangi bir yatırımda olduğu gibi, sermayeniz bir risktir – davacı yasal talebi kaybederse, yatırılan sermayenizi kaybedersiniz.

ILO ve IEO/ICO/STO Arasındaki Fark

Ancak ILO'lar kendilerini İlk Değişim Teklifi, İlk Madeni Para Teklifleri ve Güvenlik Simgesi Tekliflerinden nasıl ayırt edebilir?

İlk olarak, bir IEO (İlk Para Teklifi) Borsa Teklifi), 2018-2019 yıllarında kripto piyasası çöküşü nedeniyle ortaya çıkan bir finansal modalitedir. Kripto şirketleri, kârlılıklarını artırırken yeni jetonların piyasaya sürülmesi için bir platform olarak hizmet etmeye çalışır.

Bir borsa şirketi bunları başlatır ve yönetir, ve ICO'lardan farklı olarak halka sunulmaz. Bu teklifler, geliştiriciler ve bir veya daha fazla kripto borsası arasındaki bir anlaşmadan (Akıllı Sözleşme olarak adlandırılır) yürütülür. ihraççıların, jeton satışı gerçekleştirilirken, satılan jeton sayısına dayalı kâr yüzdesi ile birlikte değişim kurumuna bir ücret ödemesi gerekir.

İlk Para Teklifleri (ICO) benzer şekilde çalışır, fark, fintech girişimlerinin hizmetlerini finanse etmek için ürünlerini halka sunmasıdır. Bu nedenle, fintech şirketleri para toplamak için dijital paralarını piyasaya sürüyor. Bu, kripto piyasası için bir İlk Halka Arzın eşdeğeridir.

Öte yandan, bir menkul kıymet token teklifi (STO) veya tokenleştirilmiş halka arz, güvenlik belirteçleri olarak bilinen, tokenleştirilmiş dijital menkul kıymetler için halka arzdır. Bunlar kripto para borsalarında veya menkul kıymet token borsalarında satılır.

Ancak bu eski bağış toplama modelinin tokenleştirilmesi, gidişatı değiştiriyor. ILO'larda, her bir token, davanın mali sonucunun bir kısmına ilişkin bir talebi temsil eder. Önemli bir fark, bu modeli token haline getirerek, perakende yatırımcıların bu pazara, dava boyunca ticaret pozisyonlarına erişebilmeleridir.

Halka arzlar, sermayeyi artırmak için özel bir firma veya şirketin hisselerini halka arz eder. Benzer şekilde, ILO'lar hisseleri token haline getirerek davaların küresel pazarlara açılmasını sağlar.

ILO için Sırada Ne Var?

Bu ilk ILO, 2021'in başlarında, tahmini 10 milyar dolarlık bir değerle başlayabilir. Bu, likidite arayan ve dava pazarına giren birçok yatırımcının dikkatini çekebilir. Ayrıca, genel olarak yasal süreçleri finanse etmek isteyen diğer şirketler ve bireyler için de kazançlı bir fırsat sunuyor.

Örneğin, kurulduğu 2014 yılından bu yana 100'den fazla davaya yatırım yapan lider bir finans davaları şirketi olan LexShares'i ele alalım. Finanse edilen tüm davalardan, 43 davadan %70'lik bir kazanma oranı elde ettiler – yıllık %8,7'lik getiriyi aştılar Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük hisse senedi endekslerinden biri olan S&P 500'den.

Sonuç

Bu yeni finansal stratejiyi özetleyen yeni şirketlerle zaman içinde daha fazla ILO görmeye başlayabiliriz. ILO'lar, hem bir davanın yasal maliyetlerini karşılayacak sermayeye sahip olmayan kişiler için hem de halka daha erişilebilir, ticareti kolay ve küresel pazarlara açık bir pazar için harika bir fırsat sağlayabilir.

Artık yatırımcılar küresel piyasalarda ILO tokenlerini alıp satabilirler. Fiyat spekülasyonları, davaları finanse etmek için gereken başlangıç ​​bütçesini aşabilir. Bu, bir karar verilmeden önce bile büyük kârlar elde ederek yatırımcılar için cazip fırsatlar yaratır.

Share