İşte New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) Nasıl Para Kazanıyor?

New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE), dünyanın en popüler borsalarından biridir. İşte şirket ve işi hakkında bilmeniz gereken her şey.

New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE), menkul kıymetlerinin genel piyasa değeri dikkate alındığında dünya çapında en iyi borsalar arasındadır. Yaklaşık 28,5 trilyon dolarlık bir piyasa değeri var ve bu değer 2018'in ortalarında belirlendi.

Bir borsa olarak, yatırımcılar platformda menkul kıymet ticareti yapabilirler. Bu nedenle NYSE, yatırımcıların bu varlıklara erişmesi için bir pazar yeri görevi görür. Yatırımcıların yanı sıra şirketler de hisse senetlerini listeleyerek platformdan faydalanabiliyor.

Platforma kayıt olan şirketler, halka açık olarak işlem görecek hisselerini listeleyebilirler. New York Menkul Kıymetler Borsası şirket ücretlerini alırken, ikincisinin para toplamasına yardımcı olur. Hisse senetlerine yatırım yapmayı uman yatırımcılar ise bunları platformda alıp satmak zorunda kalacaklar.

NYSE, New York'ta Wall Street'te yer almaktadır. 2005 yılında bir çevrimiçi ticaret borsası olan Archipelago ile yapılan bir anlaşmanın sonucu olarak bir kamu kuruluşu haline geldi. Bu, bu zamandan önce borsanın özel bir kuruluş olarak işletildiği anlamına gelir. New York Menkul Kıymetler Borsası'nın popülaritesi ve genişlemesi, geçirdiği çok sayıda birleşmeye bağlanabilir. Başlangıçta sadece NYSE idi, ancak Amerikan Menkul Kıymetler Borsası'nı dahil ederek ilerledi.

Ayrıca, NYSE Euronext, Euronext arasındaki bir işbirliğine atfedilebilecek şekilde 2007'de satın alındı. Bununla birlikte, NYSE'nin sahibi olan Intercontinental Exchange, 2013 yılında NYSE Euronext'i satın aldı ve platform için yaklaşık 11 milyar dolar ödendi. 2014 yılında Euronext, ICE'nin New York Menkul Kıymetler Borsası'na sahip olmasına rağmen bir halka arz yoluyla ICE'den çıktı.

Bazı Tarihler

NYSE'nin tarihi 1792'ye kadar izlenebilir. O zamanlar , yirmi dört borsacı Buttonwood Anlaşması'na imza attı. İmzacılar New York'tan geldi. Buna göre, platform anlaşmadan sonra faaliyete geçti ve üzerinde sadece beş menkul kıymet vardı.

1886'da NYSE'nin 24 saat içinde bir milyon hisse alıp satması da bir dönüm noktası oldu. Rekor 1987 yılında platformda bir günde beş yüz milyon hissenin değiş tokuş edilmesiyle kırıldı. Platformda bir milyar hisse satıldığı göz önüne alındığında 1997'de daha da iyi oldu.

NYSE için Önemli Tarihler

New York Menkul Kıymetler Borsası'nın harika bir geçmişi var, bu nedenle, işte burada. 8217; başlangıcından bu yana meydana gelen en dikkate değer olayların bir özeti:

24 Ekim 1929

Bu, ABD borsasının en rahatsız edici çöküşünün olduğu gün. Çarpışma, Kara Perşembe günü 29 Ekim Kara Salı günü başladı. Bu nedenle, bu günler arasında panik bir hisse satışı oldu.

Çöküş, bir ay önce meydana gelen bir başka kayda değer kazadan sonra geldi. Bu durumda, Londra Menkul Kıymetler Borsası Eylül ayında çöktü ve Büyük Buhran'ın başlangıcı oldu. Bu çöküş, Batı'da çok sayıda sanayileşmiş ülkeyi etkiledi.

1 Ekim 1934

Bu gün, NYSE SEC'e kayıt yaptırdı ve kuruluşun, ulusal bir menkul kıymetler borsası olun.

19 Ekim 1987

Dow Jones Industrial Average'ın (DJIA) 24 saat içinde %22,6 düştüğü bir dönemdi. Fiyattaki düşüş 508 puana ulaştı.

11 Eylül 2001

11 Eylül saldırıları gerçekleştikten sonra, NYSE'de ticaretin durmasına neden oldu. Kapatma dört gün sürdü ve 17 Eylül'de işlemlere devam edildi. Ancak, geçici kapatma büyük bir etki yarattı. İşlemlerin devam etmesinden sonraki günlerde yaklaşık 1,4 trilyon dolar kayıp yaşandı. Ayrıca, bu, NYSE'nin kuruluşundan bu yana hala en büyük kaybıdır.

Ekim 2008

NYSE Euronext, Amerikan Menkul Kıymetler Borsası'nı satın aldı ve işlem bu gün tamamlandı. 260 milyon dolarlık işlem yapıldı ve ödeme stokta yapıldı.

6 Mayıs 2010

Dow Jones'un düşmesiyle piyasada da büyük bir etki oldu. Bu durumda, gün içi bir düşüş oldu ve 19 Ekim 1987'deki son düşüşten bu yana en büyük düşüş olarak kabul edildi. Burada, Dow Jones 998 puana kadar düştü ve buna 2010 Flash Crash adı verildi.

Aralık 2012

ICE, NYSE Euronext'i satın almak için bir teklifte bulundu ve bu satın alma stok takası olarak yapıldı. İşlem 8 milyar dolar değerindeydi.

1 Mayıs 2014

SEC, piyasa kuralı ihlallerinden kaynaklanan suçlamaları karşılamak için NYSE'yi 4,5 milyon dolar para cezasına çarptırdı.

25 Mayıs 2018

Borsanın ilk kadın başkanının seçildiği NYSE'de unutulmaz bir gün daha oldu. Kendisi Stacey Cunningham.

Komisyon Gelirlerinin Türleri

NYSE çeşitli yollarla para kazanıyor ve bunlardan bazıları aşağıda özetlenmiştir:

İşlem Ücretleri

Platformlarının tüm katılımcılarından alınan ücretler, NYSE'nin gelir elde etmesini sağlar. Genellikle platform kullanıcıları, işlem gerçekleşmeden önce fiyatı üzerinde anlaşabilecekleri hisse senetleri ile takas alırlar. NYSE ayrıca her seferinde yeterli likidite olmasını sağlamalıdır.

Bununla birlikte, katılımcılardan borsaya kayıt olduklarında bir kerelik ücret alınır. NYSE'ye yıllık olarak ödenmesi gereken bir üyelik ücreti de vardır. Bu işlemlerin lisanslı piyasa katılımcıları aracılığıyla gerçekleştiğini de belirtmekte fayda var.

Listeleme Ücreti Geliri

Şirketler, borsadaki yatırımcılardan para toplamak amacıyla NYSE'de hisse senetleri listeliyor. Ancak öncelikle NYSE'nin listeleme kriterlerini karşılamaları, ticaret lisansına sahip olmaları ve ardından talep edilen listeleme ücretini bir kez ödemeleri gerekmektedir. Tek seferlik ücret, kote edilmesi gereken toplam hisse miktarı kullanılarak belirlenir. Ücretlere ayrıca belirli kurumsal eylemler kullanılarak karar verilir.

Ancak, şirketin listeleme ve alım satım için aldığı yıllık bir ücret vardır. Dahası, firmanın Özkaynak dışında kalan varlıklarını listeleme yeteneği vardır. Diğer menkul kıymetler arasında tercih edilen hisse senetleri, opsiyonlar ve yapılandırılmış ürünler yer alabilir.

Veri Ücreti

NYSE platformundan toplanabilecek farklı veriler var ve bu verilere ihtiyaç duyan platform kullanıcılarından ücret alıyor. Verilerinden bazıları, gerçek zamanlı verilerini, geçmiş performansını, özet verilerini ve çok daha fazlasını içerir. Veriler, gerçek zamanlı verilerde olduğu gibi, yatırımlarda katılımcılara yardımcı olabilir. Tarihsel veriler, analizin yürütülmesine yardımcı olur. Bununla birlikte denetim ve raporlamaya uygun veriler vardır ve bu durumda özet veriler kullanılır.

Buna göre, NYSE bu farklı verileri bir dizi veri akışı, yazılım ürünü vb. kullanarak sağlar. Bir örnek, oluşturmuş oldukları yüksek frekanslı ticaret algoritmasını değerlendirmek isteyen bir tüccardır, NYSE verilerini gerektirir. Buna karşılık, geçmiş veriler, bir varlığın temettü açıklandığı tarih itibariyle NYSE'deki geçmiş performansını araştıran bir araştırmacının ilgisini çekecektir.

NYSE'nin Diğer Temel Gelir Kaynakları

NYSE, yüksek gelirini oluşturan diğer kaynakları kullanarak da gelir elde eder. Buna göre, aşağıdaki şekillerde de fon toplar:

Yazılım Geliri

NYSE'nin para toplamasını sağlayan bir dizi ürün ve hizmeti vardır. Örneğin, yatırım fonları da dahil olmak üzere varlıklı yatırımcılara sağlanan ticaret yazılımı var.

Burada ortak yerleşim olabilir ve bu durumda, ticaret firması bilgisayarları NYSE tarafından konuşlandırılır ve kontrol edilir. Bilgisayarlar ayrıca NYSE'nin bulunduğu yerde tutulmakta ve pazara yakın olmakla birlikte özel hizmetler sunmaktadır. İşlemlerin daha hızlı yürütülmesini sağlar.

Kayıt Geliri

NYSE katılımcıları için bir üyelik ücreti vardır. Bu nedenle, katılımcıların, brokerlerin vb. borsada işlem yapmadan önce kayıt ücretini ödemeleri gerekmektedir. Ayrıca ticaret lisansları için bir ücret alınır.

Ayrıca, bir yatırımcının yatırım yapabilmesi için NYSE'nin bir parçası olması gerektiği bir taş üzerine işlenmemiştir. Bunun nedeni, NYSE'ye kayıtlı bir aracı kuruma başvurabilmeleridir. NYSE'nin bir üyesi olarak, aracı kurum, bu yatırımcıların NYSE'den aracı kuruma sunulan kotasyonlardan varlık alıp satmalarını sağlayacaktır.

Yönetim Hizmetleri Geliri

ayrıca belirli bir müşteri tabanına kurumsal hizmetlerin sunulması. Bu hizmetler, risk ve uyumluluk hizmetlerini içerebilir. Ayrıca, ICE'nin 2013'ün sonlarında NYSE'yi satın almasının ardından çok fazla verinin halka açıklanmadığını belirtmekte fayda var. Bunun yerine, yıllık raporları ICE grubunun farklı borsaları için birleştirilmiştir.

Sonuç

NYSE, kurumsal ve perakende yatırımcılar tarafından uzun süredir devam etmesi nedeniyle güvenilirdir. sektörde ün kazanmıştır. Bir ticaret platformu olarak hizmet ederken, aynı zamanda bir tüccarın kar etme şansını artırmak için bir dizi araç ve veri sunar. Gelirine, hizmetlerine ve ürünlerine dayanarak, bu borsanın birkaç tane ile zorlu bir rakip olduğu söylenebilir. Aynı rekabet düzeyi bundan sonraki yıllarda da kendini gösterebilir.

Share