LUPA/PAUL Hisse Senetleri nedir? | bozuk para hoparlörü

LUPA veya PAUL hisselerini oluşturan şirketler hakkında bilmeniz gereken her şeyi kontrol edin – önemli olaylar, son gelişmeler, finansal ayrıntılar ve daha fazlası.

“LUPA” terimi, birkaç yıl önce ortaya çıkan 4 kuruluştan oluşan bir grup için kullanılan bir kısaltmadır. Aynı zamanda “PAUL” olarak da bilinirler ve şu anda dünya çapındaki tüketici kitlesinin en büyük paydaşları arasında sayılmaktadırlar.

P, bir fotoğraf bülten panosu sosyal ağı olan Pinterest'i, A seyahat ve konaklama prosedürünü çok kolaylaştıran ünlü mini kiralama hizmeti Airbnb içindir, U, dünyaca ünlü asansör kuruluşu Uber içindir ve ilgi odağı haline gelen Lyft içindir. neredeyse 10 yıl önce, Uber için rekabet sağlıyordu.

4 kuruluşun tümü, yakın zamanda borsa piyasasında halka açık firmalar haline gelmekle bağlantılıdır. Bir kuruluşun halka açılmasının en büyük avantajlarından biri, yatırımcılar aracılığıyla fon toplamalarına olanak sağlamasıdır; bu fonlar daha sonra işi tanıtmak için kullanılır.

Pinterest

2009 yılının sonlarında İcra Kurulu Başkanı olarak görev yapan Ben Silbermann ve şu anki CPO olan Evan Sharp tarafından kuruldu. Pinterest Inc., kullanıcıların fotoğraf, GIF'ler ve video içerik paylaşımı yoluyla etkileşim kurmasına olanak tanıyan, Kaliforniya merkezli bir çevrimiçi sosyal ağdır.

Geçen yıl itibariyle, kuruluş her ay 300 milyondan fazla kullanıcıyla övünebilir. Eylül 2010 itibariyle, firma sadece kabaca 11000 aktif üyeyi yönetebiliyordu. Ertesi yıl, iPhone ve iPad'lerde bir mobil uygulama yayınladıkları popüler telefon kuruluşu Apple Inc. ile yaptığı işbirliğinin ardından şirket, çevrimiçi kullanıcılarda büyük bir artış gördü ve onları o yıl en iyi 50 web sitesi arasına yerleştirdi. Pinterest Inc. yıl sonunda her ay ortalama 40 milyon ziyaret alıyordu.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde Pinterest, çevrimiçi varlığa katılmanın ön koşulu olan “davet etme” işlevini kaldırarak, abonelerin içeriklerini kendi takdirine bağlı olarak satmalarını sağlayan politikayı ortadan kaldırarak ve kullanıcıların geçiş yapmasına izin vererek önemli ilerlemeler kaydetti. yeniden bir hesap oluşturmak zorunda kalmadan kişiselden işletmeye hesap türü.

2019'un başlarında Pinterest Inc., halka açılmak için bir teklif sundu. Nisan ayına gelindiğinde, 10 milyar dolar civarında bir net değere sahip olan Pinterest Inc.'in, kurucuları Silbermann ve Evan ile halka açık bir kuruluş haline geldiği ve mevcut net değerinin 1,5 milyar dolar ve 1 milyar dolar olduğu tahmin ediliyordu. sırasıyla.

2020'nin ilk mali çeyreğinin sonu itibariyle Pinterest Inc., bir önceki yılın ilk çeyreğine göre %33'ün üzerinde artışla 270 milyon doların üzerinde kazançta büyüme bildirdi ve abone sayısı 365 milyonu aştı. Firma için, koronavirüs, reklam yerleştirmekten elde ettikleri geliri kaybettiklerini gördü, ancak aynı zamanda çevrimiçi varlığa yönelik trafiğin iyileşmesine neden oldu. Bununla birlikte, kuruluş 140 milyon dolarlık net gelir kaybına uğradı.

Airbnb

Bu firma, hepsi ayrı ayrı 3 milyar dolar değerinde olan Brian Chesky (CEO), Joe Gebbia (Chief Product Officer) ve Nathan Blecharczyk (Chief Strategy Officer) tarafından 2008 yılında kurulmuştur. Airbnb Inc., insanlarla seyahat & amp; konaklama hizmetleri, ödeme olarak her rezervasyondan bir yüzde alarak. Airbnb Inc., AirBed & Kahvaltı ve sadece müşterileri için kısa süreli rezervasyonlarda yer almaktadır.

Kuruluş fikri, kurucuların oturma odalarına şilteler koymaya karar verdiklerinde ortaya çıktı ve onu bir Bed & Sabah kahvaltısı. Firma, ilk müşterilerinin 2008 yazında gelmesiyle bir web sitesi olarak başladı. Ertesi yıl, Paul Graham'ın kuruluşun bir yüzdesi için işletmeye yatırım yaptığı zamana kadar değildi. Kazanılan parayı kullanarak, kurucular seyahat ederek daha fazla yatırımcı ve kullanıcı topladı. Mart ayında şirketin yaklaşık 2500 kiralık kaydı vardı.

2012'nin başlarında, Airbnb Inc. erişimini ABD dışına yayarak Fransa, İngiltere, Almanya, İtalya, İspanya ve Rusya'da listeler oluşturdu. . Genişleme o kadar büyük bir başarıydı ki, Singapur'dan başlayarak yıl sonuna doğru Asya ülkelerini hedeflemeye başladılar.

Yıllar geçtikçe, Airbnb Inc. büyümeye devam etti, 2013 sonunda 10 milyonuncu konuğunu vurdu, kırsal konut koşullarını ihlal ettiği için 2016'da suçlandı ve para cezasına çarptırıldı, restoran rezervasyon uygulamasını 2017'nin başında başlattı ve 2019'un sonlarında ortalama 2 gecelik milyon misafir ağırladı.

2016'da Airbnb Inc., kazançlarında %80'lik bir artış bildirdi. Firmanın kuruluşundan bu yana kaydettiği en büyük marj artışı. 2018'e kadar 200 milyon ABD doları civarında kâr açıkladılar, ancak ertesi yıl 320 milyon ABD dolarına varan zarar yaşadılar.

Koronavirüs pandemisi ile birlikte Airbnb Inc.'in büyük bir darbe almasıyla birlikte birçok işletme darbe aldı. Evlerde zorunlu karantina göz önüne alındığında, rezervasyonlarda %40-90 arasında bir düşüş yaşanıyor. Hal böyle olunca, şirketin net değeri 5 milyar doları aşan bir düşüşle, kuruluşun 2000 işçiyi işten çıkarmak zorunda kalmasına neden oldu.

Uber

Lyft, müşteri asansörü ekonomisinde önemli bir rakip olmasına rağmen, Uber Inc. iyi bir üne sahiptir. 2009 yılında Garrett Camp ve Travis Kalanick tarafından kurulan Uber Inc., müşteri asansör hizmetinin yanı sıra 2014 yılında kurulan Uber Eats olarak bilinen yiyecek bırakma hizmetiyle tanınır. Ayrıca merkezi California'da olan Uber Inc. 2011 yılına kadar başlangıçta Ubercab olarak biliniyordu.

Ancak Uber Inc., sürücüler için araç sağlamaz, tüm şoförlerin kendi araçlarına sahip olması veya bir araç kiralaması ve ardından hizmete kaydolması beklenir. Bununla birlikte, ulaşım hizmeti, tüm potansiyel çalışanların işe alınmadan önce belirli bir dizi gereksinimi karşılamasını sağlamak için birkaç tarama önlemine sahiptir. Sistem, araç kullanmak için uygulamayı kullanan müşteriler tarafından çalıştırılır ve konuma en yakın şoför daha sonra uygulama aracılığıyla söz konusu konuma yeniden konuşlandırılır.

2020'nin ilk çeyreğinin sonunda firma, rekabetteki artış nedeniyle asansör kullanımının azalması ve yiyecek bırakma sisteminin gelişmesiyle birlikte bölgede 16 milyar dolarlık rezervasyon kazancı kaydetti. Ancak mevcut pandemi ile birlikte, yolcu taşımacılığı hizmeti, dünya çapında hareketin kısıtlanmasıyla birlikte yolculuklara ihtiyaç duyuyor. Ancak yemek dağıtım sistemi, insanların evlerinin rahatlığında sipariş vermesiyle gelişti.

Geçen yıl itibariyle, Uber Inc.'in dünya çapında 10 milyondan fazla abonesi vardı. Uber Inc., diğer ulaşım tabanlı kuruluşlar gibi, çalışanlarına nasıl davrandıklarına ve bazı sürücülerin yolcularla ilgili asi davranışlarına ilişkin eleştirilerle ilgili birçok raporda yer aldı ve hizmetin eyaletteki bazı şehirlerde yasaklanmasına neden oldu. . Şu an itibariyle halka açık bir firmadır ve 2019'dan beridir.

Lyft

Muhtemelen Uber Inc.'in en büyük rakibi olan Lyft Inc., Logan Green (İcra Kurulu Başkanı) ve John Zimmer (Başkan) tarafından 2012'de başlatılan ve genel merkezi Kaliforniya, ABD'de bulunan halka açık bir kuruluştur. Organizasyon, araba, scooter ve hatta bisiklet kullanımı ile ulaşım tabanlı bir sistemle ilgilenir. Uber Inc.'e az da olsa yenilen firma, Amerika'nın 2. En büyük araç paylaşım kuruluşu olarak kabul ediliyor. Uber Inc.'den farklı olarak, erişimleri şu anda yalnızca ABD ve Kanada'da. Ancak şirket, ilk adı “Zimride” olan 2013 yılına kadar Lyft Inc. olarak anılmıyordu

Hizmet, başlangıçta, mobil uygulamayı geliştirene kadar sürücüleri ve yolcuları birbirine bağlamak için Facebook kullanımını kullandı. Lyft Inc. ulaşım sisteminin farklı varyantları vardır ve potansiyel yolcular, ihtiyaç duyduklarına bağlı olarak istedikleri araç türünü, yani renk ve koltuk sayısını seçme lüksüne sahiptir. Ancak scooterlar farklı duraklarda bulunuyor ve yolculuğun her dakikası 1 ila 15 sente mal oluyor.

Araba taşıma ve yiyecek dağıtım sisteminin çalışma şekli, Uber Inc.'inkine oldukça benzer. , Lyft Inc., 2019'da seks suçlarıyla ilgili suçlarla ilgili yaklaşık 35 dava aldıktan sonra, işe alınan sürücülerin temiz sicile sahip olmasını sağlamak için daha aşırı önlemler alıyor. Bu tartışmadan bağımsız olarak, hizmet her gün ortalama 1 milyon sürüş gerçekleştiriyor.

2018'de firma, 911 milyon dolarlık bölgede zarar açıkladı ve ertesi yıl yaklaşık 460 milyon dolarlık bir kayıp daha kaydetti. Mevcut pandemi döneminde, ulaşım sistemlerine ihtiyaç duyulmadığı için kârları yalnızca düştü, Lyft Inc., Nisan 2020'de piyasaya sürülen gıda dağıtım sistemlerindeki yeniliğe dayanarak hayatta kalıyor.

Lyft Inc.'in kurucuları Green ve Zimmer şu anda sırasıyla yaklaşık 11.5 milyar dolar ve 550 milyon dolar değerinde.

Sonuç

Bu yeni nesil firmaların yükselişi, ilk dönemlerinde tahmin edilemezdi. girişimler ve o zamandan beri olasılıklara meydan okudular ve yıldızlığa yükseldiler. Parti arasında, en yakın gelecekte halka arz için başvuruda bulunmaları beklenmesine rağmen, şu anda yalnızca Airbnb Inc. halka açık olmayan tek kuruluştur. “PAUL” firmalarının tümü mevcut koronavirüs pandemisinden ciddi şekilde etkilenerek milyonlarca kar kaybetti. Bununla birlikte, her şey normale döner dönmez hepsinin mevcut durumdan geri dönmesi bekleniyor.

Share