MAANG Hisseleri Nelerdir?

Sektördeki yeni gelişmelerden haberdar olamayan borsa meraklıları, “MAANG” “FAANG” ama tanıdık değil. İşte FAANG'ın neleri kapsadığını ve nasıl ortaya çıktığını öğrenmek için bir kılavuz.

FAANG'ın ne hakkında olduğu hakkında bilgisi olan herkes, görünüşe göre MAANG'ın ne anlama geldiğini de biliyor. Bunun nedeni, MAANG'in yeni bir hisse senedi veya yeni bir gelişme değil, FAANG hisseleri için yeniden markalanmış bir isim olmasıdır.

Tıpkı hisse senedindeki beş popüler ve çok işlem gören teknoloji şirketinin ilk harflerinden türetilen FAANG gibi. MAANG da aynı şirketler grubundan türetilmiştir. İlk harfteki değişiklik, temsil ettiği şirketin adındaki bir değişiklikten kaynaklanmıştır. Bununla ilgili daha fazla ayrıntı, daha derine indikçe bize açıklanacak.

“FAANG” 2017 yılında isimlendirilen şirketler arasında Facebook Inc (NASDAQ: FB), Amazon.com Inc (NASDAQ: AMZN), Apple Inc (NASDAQ: AAPL), Netflix Inc (NASDAQ: NFLX) ve Google LLC (NASDAQ: GOOGL) yer alıyor.

Büyük teknoloji şirketi FAANG'ın daha önce bahsedilen şirketler tarafından formüle edilmesinden birkaç yıl sonra, Facebook'un adı bazı düzenleyici baskıların ardından Meta Platforms olarak değiştirildi.

Facebook'un adındaki değişikliğin, çok işlem gören teknoloji şirketi FAANG'ın adı üzerinde de benzer bir etkisi oldu. “F” kısaltmada Facebook'u temsil ediyor, “M” Meta'yı temsil etmek için. Bu nedenle, FAANG'ın adı MAANG olarak değiştirildi.

Facebook'tan Meta Platformlarına

Büyük bir marka değişikliğinin parçası olarak, Facebook adını Meta olarak değiştirdi. Şirket, erişimini sosyal medyanın ötesine, sanal gerçeklik (VR) gibi alanlara genişlettiği için, yeni adın markanın yaptığı işten farklı ayrıntıları kapsayacağını iddia etti.

Yeni etkilenen değişiklik, WhatsApp, Instagram ve Facebook gibi bireysel bir platform olarak değil, ana şirket olarak ilan edildi. Şirketin adını yeniden markalama kararı, şirketin eski bir çalışanı tarafından sızdırılan belgelere dayanan Facebook hakkında bir dizi olumsuz hikayeyi beraberinde getirdi.

Ünlü bir şahsiyet olan Frances Haugen, şirketi kârını güvenliğinin önüne koymakla suçladı. Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, tüm yanlış suçlamaların ve görüşlerin havasını temizlemek için yeni ismin, insanların sanal bir ortamda oyun oynayabileceği, çalışabileceği ve iletişim kurabileceği çevrimiçi bir dünyayı tanımlayan bir metaverse oluşturmayı hedeflediğini açıkladı. .

Mark Zuckerberg, yeni Meta adının, zamanla kullanıcıların şirket tarafından sunulan diğer hizmetleri kullanmak için Facebook'u kullanmaya gerek kalmayacağını yansıttığını da kaydetti.

Merak ederken. ismin arkasındaki ilhamın, adın “ötesi”

anlamına gelen Yunanca kelimeden türetildiği keşfedildi.“metaverse” Bir yabancı için sanal gerçekliğin bir versiyonu gibi görünebilir, ancak bazı insanlar bunun internetin geleceği olabileceği görüşünde.

Bir meta veri tabanındaki insanlar, bir kulaklık kullanma fırsatına sahip olacaklar. bir bilgisayarda olmak yerine her türlü dijital ortamı birbirine bağlayacak bir sanal dünyaya girin.

Sanal dünyanın iş, oyun ve konserlere kadar neredeyse her şey için kullanılabileceğine dair büyük bir umut var. arkadaşlarınızla ve ailenizle sosyalleşmeye gelince.

Ayrıca, yeniden markalanan isim, şirketin meta veri tabanı olarak önerilen bir sonraki dijital sınırı inşa etmede ilerlemesine yardımcı olmayı amaçlıyor. Facebook yönetimi, bunun şirketin sosyal ağ platformlarına yönelik eleştiri düzeyinin ötesine geçmesine yardımcı olacağını umuyor.

Meta çatısı altında Facebook'un Instagram, WhatsApp ve diğer Facebook ürünlerinin yanında bir yan kuruluş olması öneriliyor. meta veri deposu özellikleri aracılığıyla yeni bir çevrimiçi dünya yaratmak için sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojilerini bir araya getirirken.

Metaverse ile birlikte gelen yeniden markalanmış özellikler, şirketin yalnızca insanları birbirine bağlamak ve karşılıklılığı geliştirmek için bir sosyal medya platformu olarak hizmet etmekle kalmayıp, işlevlerini büyük ölçüde artırma şeklindeki yeniden yapılandırılmış misyonuna ulaştığını görecek.

Şirket, uygun bir yönelimin olduğuna inanıyor. metaverse hakkında bilgi edinmek, Meta'nın Facebook'tan ayrılan ve şimdiden Instagram'a ilgi kaybettiğini gösteren daha genç tüketicileri yeniden yakalamasına yardımcı olabilir.

Tüm düzenleyici incelemelerden ve kamuoyundan gelen baskılardan sonra şirket, Ekim 2021'de Facebook'tan Meta Platforms'a başarılı bir şekilde yeniden markalaştı. Sosyal medya şirketi, paylaşılan bir sanal ortam olarak iddialı metaverse oluşturmaya karar verdi. Platformun arkasındaki ekip, meta verinin mobil internetin halefi olacağına inanıyor.

MAANG Hisse Senetleri Nedir?

Daha önce de belirtildiği gibi, Facebook adındaki değişiklik, ABD'nin en büyük beş teknoloji şirketinin kısaltmasının yerine geçen kelime.

Facebook'un yeniden markalaşmasının etkisiyle MAANG'ın tam anlamı Meta, Amazon, Apple, Netflix ve Google'dır.

Önceden Facebook olarak bilinen meta platform, popüler bir sosyal medya platformudur. dünyanın herhangi bir yerinden arkadaşlarla bağlantı kurmanıza ve iletişim kurmanıza yardımcı olur. Markası değiştirilen özellikler sayesinde şirket, kullanıcılarını genişletilmiş bir sanal dünyaya sokmak için meta veri deposunun işlevlerini sisteme entegre etmişti.

Amazon.com, MAANG'de listelenen bir sonraki teknoloji şirketidir ve şirketler arasında en pahalı hisse senedi ihraç etmektedir. Tahminler, Amazon'un Apple, Microsoft ve Google'ın ana Alfabesi arasında yerini alarak tekrar trilyon dolarlık bir kulübe dönüşeceğini gösteriyor.

Öte yandan Apple, elektronik ve gadget'larda uzmanlaşmış bir Amerikan çok uluslu teknoloji şirketidir. Şirket, kendi türündeki tüm şirketler arasında yüksek tanınırlık kazanmıştır. Yatırımcıların şaşırtıcı performansının ardından hisseye artan ilgi göstermesiyle şirket, 2020'de hisse senetlerini tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkardı.

Netflix, MAANG'de işlem gören dördüncü şirket, son derece itibarlı teknoloji şirketlerinden biridir. temel olarak TV'lere odaklanarak. Netflix, Inc., hisselerinin performansı göz önüne alındığında MAANG şirketleri arasında en değişken hisse senedi olduğunu kanıtlıyor.

Google, dünyanın her yerinden çok sayıda kullanıcıya sahip lider ve en tanınmış arama motorudur. Teknoloji alanındaki büyük itibarının ardından şirket, 2020'de 1 trilyon dolarlık bir piyasa değerine ulaştı. Dünyanın en büyük arama motoru olan ve gelirini esas olarak çevrimiçi reklamcılıktan elde eden Google'ın ayrıca Google gibi birçok ek hizmeti var. Cloud, Google Play, Google Alışveriş ve teknolojik gelişmeye büyük önem veriyor.

MAANG Hisse Senetleri 2021'de

Terim ilk olarak 2013'te FANG olarak ortaya çıktı. Birkaç yıl sonra Apple şirketler grubuna katıldı ve 2017'de FAANG olarak değiştirildi. Böylece Facebook'un yeniden adlandırılmasının etkisi kısaltmada başka bir değişikliğe neden oldu. 2021'de MAANG oldu.

Nasdaq borsasında MAANG ticaretini oluşturan ve S&P 500 ve Fortune 500'e dahil edilen tüm büyük teknoloji şirketlerinin hisse senetleri.

Endeks, piyasanın çok büyük bir bölgesel temsili olduğundan, MAANG'deki bu işletmelerin hisse senedi fiyatlarındaki herhangi bir dalgalanma, genel piyasayı büyük ölçüde etkileyebilir. MAANG hisseleri, bir önceki yıl olan 2020'ye göre yaklaşık 5,8 trilyon ABD dolarından 2021'de yaklaşık 7,416 trilyon ABD dolarına yükselen birleşik piyasa değeri kazandı.

MAMATA Hisse Senetleri

MAMATA kısaltması Microsoft'tan oluşur, Apple, Meta, Amazon, Tesla ve Alfabe. Bu terim, Facebook'un Netflix'i bırakmaya yönelik çeşitli görüşlerin ardından yeniden markalaşması döneminde tanıtıldı.

Bu şirketlerin toplam piyasa değeri yaklaşık 10 trilyon dolardı. FAANG'ın grubunun yaklaşık %20'lik rekoru ile karşılaştırıldığında, hepsi S&P 500'ün ağırlığının dörtte birini oluşturuyor.

Sonuç

Birleştirdiği büyük ve saygın firmalar grubu göz önüne alındığında MAANG'ın çok ağır olduğuna şüphe yok. Bu durum borsayı o kadar etkiledi ki, bu hisse senetlerinin fiyatlarındaki dalgalanmalar bir şekilde genel borsanın performansına yansıyacaktır.

MAANG ile FAANG'ı karşılaştırırken, şu sonuca varılabilir: Facebook'un adındaki değişiklikten kaynaklanan kısaltmaların ilk harfindeki değişiklik dışında her iki terimde de birçok ayırt edici özellik.

Share