MANTA Hisseleri Nedir ve FAANG'ı Nasıl Devralırlar?

MANTA, Microsoft, Amazon, Nvidia, Tesla ve Alfabenin (Google) kısaltmasıdır. FAANG'ı devralıyorlar ve bu kılavuzda nasıl olduğunu öğreneceksiniz.

FAANG hisselerinin son yıllarda düşüşte olduğuna şüphe yok. Ancak onlara paralarının karşılığını veren yeni bir hisse senedi grubu var ve bunlara MANTA hisseleri deniyor.

MANTA, Microsoft, Apple, Nvidia, Tesla ve Alphabet (Google'ın ana şirketi) anlamına gelir. Ve bu hisseler, kısaltma tanıtıldığından beri kesinlikle zirvede. 2021'de Microsoft Corporation (NASDAQ: MSFT) hisseleri yaklaşık %50, Apple Inc (NASDAQ: AAPL) %60'ın üzerinde, Nvidia (NASDAQ: NVDA) hisseleri şaşırtıcı bir şekilde %120, Tesla Inc (NASDAQ: TSLA) ) hissesi %400 gibi büyük bir artış gösterdi ve Alphabet Inc (NASDAQ: GOOGL) hisseleri neredeyse %30 arttı.

Kıdemli fon yöneticisi Mark Hawtin'e göre, FAANG ticareti öldü. 2022'de MANTA'nın zamanı geldi.

MANTA Hisse Senedi Nedir?

MANTA, Microsoft, Amazon, Nvidia, Tesla ve Alfabenin (Google) kısaltmasıdır. Bu hisse senetleri son yıllarda mutlak bir düşüş yaşadı ve herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermiyor.

Microsoft, dünyanın en büyük yazılım şirketidir ve 2022 itibariyle 1 trilyon doların üzerinde bir piyasa değerine sahiptir. Bilgisayar yazılımı, tüketici elektroniği, kişisel bilgisayarlar ve ilgili hizmetler geliştirir, üretir, lisanslar, destekler ve satar. En iyi bilinen yazılım ürünleri, Microsoft Windows işletim sistemleri serisi, Microsoft Office paketi ve Internet Explorer ve Edge web tarayıcılarıdır. Donanım ürünleri, Xbox oyun konsollarını ve Microsoft Surface dokunmatik ekranlı kişisel bilgisayar serisini içerir. Şirket ayrıca masaüstü bilgisayarlar ve sunucular için çok çeşitli başka yazılımlar üretir ve İnternet araması (Bing ile), video oyunu endüstrisi (Xbox platformu ile), karma gerçeklik (HoloLens), bulut bilişim (Azure), paralel bilgi işlem (Bing Aurora).

Amazon.com Inc (NYSE: AMZN), dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisi, dünyanın en etkili ekonomik ve kültürel güçlerinden biri ve aynı zamanda en değerli markalardan biridir. Teknoloji devi, toplam satış ve piyasa değeri açısından dünyanın en büyük İnternet tabanlı perakendecisidir. Amazon.com çevrimiçi bir kitapçı olarak başladı, ancak kısa sürede DVD, CD, sesli kitap, e-kitap, yazılım, video oyunları, giyim, mobilya, yiyecek, oyuncak ve mücevher satarak çeşitlendi. Şirket ayrıca tüketici elektroniği ürünleri (özellikle Amazon Kindle e-kitap okuyucusu) üretiyor ve büyük bir bulut bilişim hizmetleri sağlayıcısı.

Nvidia Corporation, Santa Clara, California merkezli bir Amerikan teknoloji şirketidir. Oyun ve profesyonel pazarlar için grafik işleme birimleri (GPU'lar) ve mobil bilgi işlem ve otomotiv pazarı için çip üzerindeki sistemler (SoC'ler) tasarlar. “GeForce” etiketli birincil GPU ürün serisi, Advanced Micro Devices (AMD) “Radeon” Ürün:% s. Nvidia, taşınabilir Shield Portable, Shield Tablet ve Shield Android TV ile oyun endüstrisindeki varlığını genişletti.

Tesla, Inc. (eski adıyla Tesla Motors, Inc.), Palo Alto, California merkezli bir Amerikan elektrikli araç ve temiz enerji şirketidir. Şirket, elektrikli araç üretimi, evden şebeke ölçeğine kadar pil enerjisi depolaması ve SolarCity, güneş paneli ve güneş kiremit imalatını satın alarak uzmanlaşmıştır. Tesla, Model S, Model X, Model 3, Powerwall, Powerpack ve Solar Roof üretmektedir. Tesla, kendi markası altında ve SolarCity yan kuruluşu aracılığıyla araç satıyor.

Apple Inc., tüketici elektroniği, bilgisayar yazılımı ve çevrimiçi hizmetler tasarlayan, geliştiren ve satan California, Cupertino merkezli bir Amerikan çok uluslu teknoloji şirketidir. Şirketin donanım ürünleri arasında iPhone akıllı telefon, iPad tablet bilgisayar, Mac kişisel bilgisayar, iPod taşınabilir medya oynatıcı, Apple Watch akıllı saat, Apple TV dijital medya oynatıcı ve HomePod akıllı hoparlör yer alıyor. Apple'ın yazılımı, macOS ve iOS işletim sistemlerini, iTunes medya oynatıcısını, Safari web tarayıcısını ve iLife ve iWork yaratıcılık ve üretkenlik paketlerini içerir. Çevrimiçi hizmetleri iTunes Store, iOS App Store, Mac App Store, Apple Music ve iCloud'u içerir.

2017'den 2022'ye kadar olan süre boyunca, bu beş hisse senedi piyasayı kesinlikle ezdi. Ve bu hisse senetlerinin daha iyi performans göstermesinin birkaç nedeni var. İlk olarak, hepsi büyük büyüme potansiyeline sahip son teknoloji endüstrilerde liderdir. İkincisi, hepsi bulut bilişime geçiş, yapay zekanın yükselişi ve küresel otomotiv filosunun elektrifikasyonu gibi seküler trendlerden yararlanıyor.

Bu hisse senetleri de piyasadaki yapısal bir değişiklikten faydalanıyor. Endeks fonlarının ve borsada işlem gören fonların (ETF'ler) yükselişi, az sayıda çok büyük şirketin piyasaya hakim olduğu bir duruma yol açmıştır. Bu durum, beğenseler de beğenmeseler de genellikle bu büyük şirketlere sahip olmaya zorlandıklarından, aktif yöneticilerin piyasadan daha iyi performans göstermelerini zorlaştırdı.

Sonuç olarak, yatırımcılar giderek daha fazla & amp; #8220;pasif” Endeks fonları ve ETF'ler gibi yatırımlar. Ancak bu yatırım araçlarının bile sınırlamaları vardır.

FAANG Hisse Senetleri

FAANG hisseleri, Meta Platforms Inc (NYSE: META) veya eski Facebook Inc, Amazon, Apple, Netflix ve Google (Alphabet) gibi ABD'deki en popüler ve en iyi performans gösteren beş teknoloji şirketinin hisse senetleridir.

2013'te “Mad Money” sunucu Jim Cramer “FAANG” geleceği temsil eden ve ait oldukları sektörlere hakim olan şirketleri tanımlamak için kullanılır. FAANG hisseleri, dünyanın en başarılı ve yenilikçi şirketlerinden bazılarının hisse senetleri oldukları için uzun süredir popüler olmuştur. Bu şirketler yaşama ve çalışma şeklimizi değiştirdi ve ürünleri dünya çapında milyarlarca insan tarafından kullanılıyor.

Ancak şimdi, 2022'de bazı analistler, FAANG kulübünün hala talep görüp görmediğinden şüphe ediyor. GAM yatırım direktörü Mark Hawtin'e göre, bu hisse senetleri sorunlarla karşı karşıya. Yenilikçi ve yaratıcıydılar, ancak dönemleri bitmiş gibi görünüyor. Belirli bir annelik seviyesine ulaştılar ve daha önce elde ettikleri karı getiremeyecekler. Sonuç olarak, MANTA hisseleri devralıyor.

MANTA Hisse Senetlerini Bu Kadar Özel Olan Ne?

MANTA hisse senetlerini yatırımcılar için özellikle çekici kılan birkaç şey vardır. Her şeyden önce, son birkaç yılda en iyi performans gösteren hisse senetlerinden bazıları oldular. Ayrıca gelecekte hızlı bir şekilde büyümeye devam etmeleri bekleniyor. Bunun nedeni, bu şirketlerin her birinin kendi sektörlerinde hakim olması ve yeni girenlerin onlarla rekabet etmesini zorlaştıran güçlü rekabet avantajlarına sahip olmalarıdır.

İkincisi, en yenilikçi ve Dünyada çığır açan teknolojiler.

Yukarıda belirtildiği gibi MANTA, Netflix, Alfabe ve Meta'yı kaldırır. Mark Hawtin'in açıkladığı gibi Netflix, Covid-19 salgını sırasında mücadele etmeye başladı ve o zamandan beri zorlu bir rekabetle karşı karşıya. Ayrıca, Alphabet ve Meta, dünyanın 2022'de gördüğü genel ekonomik gerilemenin arka planında düşen reklam talebine karşı korunmuyor.

Hawtin'e göre, FAANG hisseleri yine de iyi performans gösterecek, ancak en yüksek seviyeleri pozisyon MANTA ile değiştirilecektir.

Sonuç

FAANG hisseleri son yıllarda en popüler ve karlı yatırımlardan bazıları olmuştur. Ancak, borsada dalgalar yaratmaya başlayan blokta yeni bir çocuk var. MANTA hisseleri, popülerlik ve kârlılık açısından FAANG hisselerini devralmaya başlayan bir grup teknoloji şirketidir.

Share