McDonald's İş Modeli: Şirket Nasıl Para Kazanıyor?

120'den fazla ülkede 38.000'den fazla lokasyondan oluşan bir ağa dönüşen McDonald's, etkili bir iş modelinin önde gelen örneği haline geldi.

1940 yılında ABD'de kurulan çok uluslu bir firma olan McDonald's Corp. (NYSE: MCD), Manchester, İngiltere'de doğan ve sırasıyla 1971 ve 1998'de ölen McDonald kardeşler Maurice ve Richard tarafından kuruldu. Ebeveynleri ve kardeşleriyle birlikte çok küçük yaşlarda Amerika'ya yerleştiler.

İlk restoran, fikrini White Castle Co'dan ödünç alarak 8 yıl sonra bir fast-food zinciri olarak tanınmaya başlamadı. “M” harfinin karşısında McDonald's yazıyor. 1963 yılında, elektronik ve kağıt reklam hizmetlerinde yer alan markayı temsil eden bir maskot piyasaya sürüldü.

Maskot 'Ronald McDonald' olarak bilinir ve çeşitli dönemlerde 12'den fazla farklı erkek tarafından canlandırılmıştır. Firma bir barbekü restoranı olarak başladı, ancak şimdi Hamburger, Patates Kızartması ve Çizburger ile ünlüdür. Bunun dışında restoran zinciri, sağlıklı beslenme bölümü için meşrubatlar, milkshakeler, tatlılar, salatalar, meyveler ve smoothie'leri de tüketime sunuyor.

Ortaklıklar ve Satın Almalar

McDonald's gıda zinciri ana marka olmasına rağmen, firma yıllar içinde başka birçok kuruluşta da hisse satın aldı. Firma, Donatos Pizza'ya sahipti ve her iki hissenin de satıldığı 2001 yılına kadar Aroma Café'de hisseye sahipti. Amerika'da, tüm satışların %65'inden fazlası doğrudan geçişlerden kaynaklanmaktadır. 2015 yılına kadar McDonald's Corp., ABD genelinde 125 yeni restoran sitesi açmayı planlamıştı, ancak bunun yerine, şirketin bir önceki yıl kaydettiği kazançlardaki düşüş nedeniyle 184 mevcut restoranını kapattı.

İki yıl sonra, teslimat hizmeti başlatıldı ve UberEats ile ve geçen yıl DoorDash Inc. ile bir ortaklıkla sonuçlandı. restoranlar ama şimdi tüm işletme üzerinde Başkan ve CEO. Şu anda değeri 15 milyon dolar civarında.

McDonald's Franchise

Şirketin iş modeline göre, kuruluşun kendisi dünya çapında kurulmuş restoran mağazalarının çoğuna sahip değil. Bireylere veya diğer şirketlere, kârlarının belirli bir yüzdesi için firma adı altında faaliyet gösterme izni verirler.

McDonald's Corp., yaklaşık 38.000 lokasyonda 200.000'den fazla çalışanı ile Walmart Inc.'den sonra dünyanın en büyük ikinci özel istihdam şirketidir. Firmanın kendisi, bu lokasyonlardan en az 3.000'ine sahipken, diğer 35.000 lokasyon bir franchise'a aittir. Ancak, franchise işi 1955'e kadar başlamadı, daha sonra kardeşleri birkaç anlaşmazlıktan sonra neredeyse 3 milyon dolara satın alan Ray Kroc ile ortaklık kurdu.

Tüm franchise sahipleri, aylık satışlar kullanılarak hesaplanacak kâr komisyonu yüzdesi ve kira ücreti hariç, yaklaşık 50.000 $ ücretin yanı sıra 1 milyon ile 2 milyon dolar arasında değişen bir peşinat ödemesi yapar. Bu, potansiyel franchise sahibinin başvurmadan önce sahip olması gereken ilk restoran hariçtir.

Ne olursa olsun, McDonald's Corp.'un sahip olduğu büyük tüketici tabanı göz önüne alındığında, franchise sahipleri bir restorandan yılda 100.000 ABD Dolarına kadar kazanabilirler. Franchise sistemi firma için daha istikrarlı ve verimli bir gelir sağlarken düşük yönetim ücretlerine maruz kalır.

McDonald's Corp.'un en büyük franchise sahibi, 20 ülkede restoran zincirine sahip olan ve restoranların satış ve komisyonlarından dolayı firmaya en yüksek geliri sağlayan Arcos Dorados Holdings Inc.'dir.

Ana İş Bölümleri

İşletme üç farklı pazar sektöründe faaliyet göstermektedir: Uluslararası Gelişim Lisanslı Pazarlar & Amerika Birleşik Devletleri'nde Kurumsal ve Uluslararası İşletilen Pazarlar.

Uluslararası Gelişimsel Lisanslı Pazarlar & Kurumsal

Bu, McDonald's'ın Kurumsal ve bağlı kuruluş pazarlarından oluşan en küçük Pazarıdır. Bu sektör, toplam McDonald's işinin yalnızca %9'una sahiptir ve 2019 pazar yılında yaklaşık 2 milyar dolar gelir elde etmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri

McDonald's Corp.'un en büyük şirketi olmasına rağmen sektör, IOM kadar kâr sağlamaz. Bu sektör, işletmenin kazancının üçte birinden fazlasını sağlayarak geçen yıl yaklaşık 8 milyar ABD doları gelir elde etti.

Ne olursa olsun, McDonald's Corp. genişleyebileceğine ve bol gelir getireceğine inandığı pazarları gözlemlemeye başladı, Çin, Kore ve Rusya gibi pazarlar franchising için potansiyel pazarlar arasında.

Uluslararası İşletilen Pazarlar

Bu, Avustralya, Avrupa ve Asya'daki Amerika sınırı dışındaki tüm pazarları ve İngiltere, Avustralya, Fransa, Kanada ve Almanya'yı içeren pazarları kapsar. Bu sektör, McDonald's Corp.'un yıllık gelirinin yarısından fazlasını oluşturuyor ve 2019 mali döngüsü boyunca 11 milyar doları aştı.

McDonald'ın Mali Ayrıntıları

Firma ilk hisse satışlarına 22,5 dolardan başladı. Bugün, hisse senedi fiyatları hisse başına 170 $ 'a kadar yükseldi. Şirket, gelirinin büyük bir kısmını dünyanın her yerindeki franchise'lar aracılığıyla sağlıyor, ancak franchise'ın şirkete ait restoranlara oranı 95:5 hedefinde olmasa da, McDonald's Corp, son derece iyi gidiyor ve dünyanın en büyük özel fast-food kuruluşu. Dünya. İşletme, günlük olarak 65 milyondan fazla tüketiciye hizmet vermektedir. Şu anda McDonald's Corp.'un değeri 130 milyar doların üzerinde.

Tutarlılıktan bahsetmişken, McDonald's Corp., yıllık gelirdeki büyüme oranı açısından dünyanın en tutarlı firmalarından biriydi. 2013 yılına kadar şirket, yıllık gelirde büyümeye devam etti, ancak KFC, Burger King, Domino's ve Wendy's gibi büyük rakiplerin gelişinden bu yana çalışan sayısında ve gelirde bir düşüş gördü; McDonald's gibi yiyecek seçeneklerinin çoğunu sunan ve bu da düzenli tüketici sayısında düşüşe neden oldu.

Müşterilerdeki bu düşüş, bu firmanın 2014'ten bu yana her yıl ortalama 1,5 milyar dolarlık bir gelir düşüşü rapor ettiğini gördü. 2018 itibariyle, firma toplam yıllık kazancında 21 milyar doların biraz üzerinde olduğunu bildirdi ve sadece neredeyse 6 milyar dolar kar elde etti. bir önceki 2017 yılına göre 5,1 milyar ABD dolarına göre bir artıştır.

2019 itibariyle, kuruluş 5 yılda ilk kez toplam gelirde 500 milyon ile toplam 21,5 milyar ABD doları artış elde etti. yıl için toplam gelir.

Şirketin Karşılaştığı Temel Zorluklar

80 milyar doları aşan değer farkıyla açık ara en değerli fast-food kuruluşu olmasına rağmen, McDonald's Corp. bazı yönlerden sıkıntı çekmeye başladı. İnsanların daha sağlıklı yiyecekler tüketme isteğinin artmasıyla birlikte, hızlı tepki süreleri ile sağlıklı yemekler sunan Fast-casual yemek hizmetleri ortaya çıkmaya başladı; McDonald's gibi hizmetlerin birkaç müşterisini kaybetmesine neden oluyor.

McDonald's bu duruma, burger menüsünden tüm yapay baharatları ve koruyucuları çıkararak yanıt verdi. Et salataları ve bazı öğünlerin yanında tüketilebilecek meyve ve sebzelerin garnitürleri dahildir.

Her ne kadar yılın başında işler şirketin yolunda gidiyor gibi görünse de, koronavirüs satışlarda ve gelirde düşüşe neden oldu. ABD'deki neredeyse tüm restoranlar açık kalsa da, yalnızca arabaya servis ve teslimat hizmetleri mevcut olsa da, İngiltere, Fransa ve İspanya'daki uluslararası restoranların hepsi kapanmak zorunda kaldı. Karantinanın iş zincirine ne kadar zarar verdiğini ve vereceğini tam olarak bilmek mümkün olmasa da, kuruluş işlerin yakında normale dönmesini umuyor.

Gelecek için Planlar

The Hayat boyu franchise olarak tüm restoranların %95'i hedefinin, şu anda %93'te olduğu göz önüne alındığında, yakında gerçekleşmesi umulmaktadır. Yine de kuruluş, “Hız Büyüme Planı” olarak bilinen bir planda çok uluslu iş çerçevesinde birkaç düzenleme yaptı.

Bu plan, bazı paketlerde indirim sağlarken, menüye daha iyi yemek seçenekleri eklemeyi ve iyileştirmeyi; tüketicilerle daha sık gelmelerini sağlamak için iletişim kurarak müşteri-garson (garson) ilişkisini geliştirmek; müşteri hizmetlerinin iyileştirilmesi, hızlı sipariş ve ödemelerin sağlanması ve masa siparişlerinin sağlanmasında teknoloji ve teknolojik hizmetlerin kullanılması; hizmet veriyor.

Sırasıyla 2018 ve 2019'da UberEats ve DoorDash Inc. ile ortaklıkların ardından McDonald's Inc., yemeklerini restorana gitmek yerine getirmeyi tercih eden Y kuşağına ayak uydurmak için daha fazla restoranda teslimat seçeneğini sunmaya devam ediyor. kendi başlarına almak için konum.

Sonuç

Yemek servisi işi, en temel insan ihtiyacını sağladığı ve iş istikrarıyla sonuçlandığı gerçeği göz önüne alındığında, çok kazançlı bir girişimdir; hizmet sürekli olarak fiyat, hız ve kalite alanında diğer markalarla rekabet etmenin veya diğer markalarla rekabet etmenin yeni yollarını bulduğu sürece.

McDonald's fast food hizmetlerinde dünya lideri bir markadır ve bunu sürdürmeyi umuyor. en üst nokta. 4 yıllık düşüşe rağmen, kuruluş her yıl kâr kaydederek, yönetim kurulunun üzerinde kalmayı başardı; ve teknolojik ilerlemeyle, bu karantina döneminde eve teslimat yoluyla yapılan hizmetin ne kadar büyük olduğunu göz önünde bulundurursak, böylesine büyük bir organizasyonun uyum sağlaması bekleniyor.

Kuruluşun gelir artışına geri dönmeye başladığını düşünürsek. yılın başında, firmanın önümüzdeki birkaç yıl içinde daha fazla gelir elde etmeye devam etmesi bekleniyor.

Share