MEME Hisse Senetleri Nelerdir?

MEME hisse senetleri, borsada popülerlik kazanan yeni bir yatırım türüdür. S#038;P 500 ve NASDAQ'dan daha iyi performans gösteriyorlar ve hatta bazıları ana akım yatırımlar olma yolunda olabileceklerini düşünüyorlar. Bu kılavuzda, portföyünüz için doğru olup olmadıkları konusunda bilinçli bir karar verebilmeniz için MEME hisse senetleri hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri tartışıyoruz.

MEME hisse senetleri, hisse başına fiyatı düşük ve hisse sayısı yüksek olan hisse senetleridir. Ucuz bir şirketin çok fazla “kuruş stoku” veya “ucuz hisse senetleri,” genellikle hissedarlara düzenli temettü ödemesi yapılmaz. Bu şirketler çoğu zaman hala işlerini kuruyorlar, ancak daha önce Facebook olarak bilinen Meta Platforms Inc (NASDAQ: FB) gibi potansiyele sahip bir şirket bulursanız yatırım yapmaya değer olabilirler. 2012'de ilk halka arz edildiğinde bir kuruşluk bir hisseydi.

Hisse başına 5 doların altında işlem gören hisse senetleri bu kategoriye girer. Ayrıca, piyasa değerleri genellikle 50 milyon ila 300 milyon ABD doları arasında düştüğünden, bunlara kuruşluk hisse senetleri veya mikro sermayeli hisse senetleri olarak da değinildiğini göreceksiniz.

MEME hisseleri genellikle kuruş hisse senetleri kadar riskli değildir, ancak yine de kendileriyle ilişkili birçok riski vardır. Bu nedenle, MEME hisselerine asla kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla yatırım yapmamalısınız.

MEME hisse senetlerinin çekici yanı, şirket çıkarsa önemli kazançlar elde etme şansı sunmasıdır. Ancak, şirket batarsa ​​hisse senedinin sıfıra gitmesi için iyi bir şans da var. Bu nedenle MEME hisse senetlerine yatırım yapmadan önce araştırma yapmanız önemlidir.

MEME hisselerini araştırmak için üç ipucu:

  1. Şuna bakın. iş modeli: Şirket ne yapıyor ve nasıl para kazanıyor?
  2. Mali duruma bakın: Şirketin borç-özsermaye oranı nedir? Elinde ne kadar nakit var?
  3. Yönetim ekibine bakın: Şirketi kim yönetiyor ve sahip oldukları deneyimler neler?

Ne zaman 8217;bir MEME hissesi araştırmasını tamamladığınızda kendinize şu soruları sorun:

  1. İş modeli sağlam mı?
  2. Şirketin mali durumu istikrarlı mı?
  3. Yönetim ekibinin iyi bir sicili var mı?

“evet” üç soruya da yanıt verirseniz, MEME hissesinin yatırım yapmaya değer olma ihtimali yüksektir. Ancak, herhangi bir yatırım kararı vermeden önce daima deneyim durum tespiti yapmayı unutmayın.

MEME Hisse Senedi Tanımı

< p>MEME hisse senetleri, borsaya yeni eklenenlerdir ve bu nedenle onlar için sağlam bir tanım yoktur. Genel olarak konuşursak, MEME hisse senetleri çok para kazanabilir. Ancak tüm MEME hisseleri bu hedefe ulaşamayacak. Bir şirket yeni bir ürün yapmayı veya yeni bir teknoloji uygulamayı planlıyorsa, değeri artabilir ve bir MEME hissesi haline gelebilir. Ancak işletme kapanırsa veya batarsa ​​hisse düşer ve değersizleşir.

MEME hisse senetlerinin net bir tanımı olmamakla birlikte genel olarak büyüme potansiyeli yüksek şirketler olarak nitelendirilebilir. Bu, iş planlarını başarıyla uygularlarsa hisse senedi fiyatlarının potansiyel olarak önemli ölçüde artabileceği anlamına gelir. Ancak, MEME hisse senetlerinin riskli yatırımlar olduğunu ve hafife alınmaması gerektiğini de belirtmekte fayda var. MEME hisse senetlerine yatırım yapmak istiyorsanız, bir finansal danışmana veya lisanslı bir aracı-satıcı temsilcisine danışmak her zaman en iyisidir.

MEME Hisse Senetlerini Anlamak

Mem bir fikirdir veya genellikle bir resim, video veya kısa bir ifadeyle internette dolaşan popüler kültürün bir unsuru. Terim aynı zamanda viral hale gelen bir görüntü veya videodan ortaya çıkan popüler bir konsepti de tanımlayabilir: planking, Harlem Shake ve Nyan Cat'i düşünün.

Peki bunun hisse senetleriyle ne ilgisi var? MEME hisse senetleri, hisse senedi sembollerinin “memes” Bu genellikle şirketin adı ile bir internet memesi arasında bir bağlantı olduğu anlamına gelir.

2020, r/wallstreetbets forumu aracılığıyla Reddit'te meme stoklarının ilk görünümünü gördü. Önceki enkarnasyonların ve diğer yatırım mesaj panolarının aksine, WallStreetBets saygısız ve genellikle komik tonuyla tanındı. Kullanıcılar, potansiyel hisse senetlerini belirlemek için bu ve diğer yeni topluluklarda işbirliği yapar ve daha sonra kendi paralarını yatırırken onları teşvik eder. Şüphelenmeyen yatırımcıları hedefleyen hileli pompalama planlarının aksine, mem hisse senetlerinin hisse promosyonu büyük ölçüde 'güçlü eller' edinmeyi ve elde tutmayı içerir; bir meme firmasının fiyatı yükseldikten sonra bile.

MEME hisseleri, hisse senetlerini alıp satan kişiler tarafından çalışır. Hisse senedi fiyatı, memenin ne kadar popüler olduğuna bağlı olarak yükselir ve düşer. Örneğin, birçok kişi belirli bir mem yayınlıyorsa, o memin stoğunun fiyatı artacaktır. Daha az kişi memi gönderirse, hisse senedi fiyatı düşecektir. MEME'ler normal hisse senetleri gibi alınıp satılabilir.

Bazı insanlar MEME'lerin zaman kaybı olduğunu düşünürken, diğerleri para kazanmanın harika bir yolu olduğuna inanır. Her şey memlerin ne kadar popüler olduğuna ve gelecekte hangi memlerin popüler olacağını ne kadar iyi tahmin ettiğinize bağlıdır.

MEME hisse senetleri riskli bir yatırım olabilir. Bu nedenle, yatırım yapmadan önce araştırma yapmanız önemlidir. Hangi memlerin popüler olduğunu ve hangilerinin olmadığını bildiğinizden emin olun. Ayrıca, hisse senedi fiyatlarının yükselip yükselmediğini görmek için bir göz atın. Belirli bir memenin popüler olacağını düşünüyorsanız, hisse fiyatı hala düşükken hisse senedine yatırım yapın. Haklıysan o memeden çok para kazanacaksın. Ancak yanlış tahmin ederseniz tüm paranızı kaybedebilirsiniz.

Herhangi bir meme yatırım stratejisini kullanmadan önce, bunların yasal olduğundan emin olmak için araştırma yapmalısınız. Bazı internet dolandırıcıları, sahte memler veya yanlış sözler vererek yeni meme yatırımcılarını tüm paralarını onlara vermeleri için kandırır. Bu tür dolandırıcılıklara kanmamak önemlidir. MEME hisse senetleri ile çok para kazanmanın mümkün olduğunu, ancak çok para kaybetmenin de mümkün olduğunu unutmayın. Bu nedenle, yatırım yapmadan önce dikkatli olun ve araştırmanızı yapın.

MEME Hisse Senedi Tarihi

MEME'ler yatırım sahnesinde yenidir, ancak popülaritesi artmaktadır. Yeni bir ürün veya şirketten komik bir resim veya videoya kadar her şey olabilirler. Bir MEME hisse senedini neyin oluşturduğuna dair kesin bir tanım yoktur, ancak çoğu uzman, bir hisse senedinin kalifiye olabilmesi için bir miktar viralite unsuruna sahip olması gerektiği konusunda hemfikirdir.

İlk MEME hissesinin GameStop (NYSE: GME) olduğuna inanılıyor. Şirket, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Yeni Zelanda, Avrupa ve Kanada'da 7152 mağaza işletmektedir. GameStop ayrıca kendi markası altında donanım ve aksesuarları da pazarlamaktadır. Genel merkezi Teksas, Grapevine'de bulunan GameStop, dünya çapında 26.000'den fazla kişiyi istihdam etmektedir. 2021'de, İnternet forumu r/wallstreetbets tarafından düzenlenen kısa bir sıkışma nedeniyle şirketin hisse senedi fiyatı fırladı.

Diğer bir MEME hissesi AMC Entertainment Holdings'tir (NYSE: AMC). Şirket, hisse senedi fiyatlarının iki katından fazla değerini gördü ve Aralık 2021 itibariyle borsadaki en değerli altıncı şirket. AMC'nin başarısı kısmen, “ Yürüyen Ölü” ve “Breaking Bad” Bu programlar, AMC'nin yeni izleyiciler çekmesine ve onların sadakatini oluşturmasına yardımcı oldu. AMC'nin başarısı aynı zamanda güçlü yönetim ekibinden ve kaliteli içerik oluşturmaya odaklanmasından kaynaklanmaktadır. Şirket, gelecekte büyümesini sürdürmek için iyi bir konumdadır ve yatırımcılar AMC hissesine yatırım yapmayı düşünmelidir.

Birçok yatırımcı, büyüme potansiyelleri nedeniyle MEME'lere çekilmektedir. MEME'ler çok değişken olabilir ve hızla aşırı değerli veya düşük değerli hale gelebilir. Ancak, MEME borsasında bazı harika fırsatlar olabilir.

MEME Hisse Senedi Ticareti Nasıl Yapılır

MEME'ler borsada işlem yapmanın eğlenceli bir yoludur. Ancak MEME ticareti yapmaya başlamadan önce nasıl çalıştıklarını bilmeniz gerekir.

MEME hisseleri genellikle bir şirket popüler bir internet memesiyle ilişkili yeni bir ürün veya hizmet piyasaya sürdüğünde oluşturulur. Örneğin, Unilever NV (AMS: UNA), popüler bir internet mem'i olan “doge” kullandıkları bir reklam yayınladı. Borsayı ve meme topluluğunu olumlu etkiledi.

MEME hisseleri olabilecek memlerin çoğunluğunun oldukça yeni olması gerekir, çünkü bunlar değilse, insanların memleri Reddit veya 4chan gibi hisse senedi alım satım sitelerinde yayınlamasının bir yolu yoktur.

MEME ticaretinde bir sonraki adım, yeni meme stokları ararken hangi web sitelerinin en iyi kontrol edeceğini bilmektir. Bakılacak yerler için Stock Twits, Meme Insider ve Google Trends'i deneyin.

Profesyoneller ve amp; MEME'lerin Eksileri

MEME'lerin avantajları, şirket başarılı olursa yüksek kar potansiyelini içerir. Ayrıca, hızla büyüyen ve çok fazla potansiyele sahip bir şirkete yatırım yapma fırsatı var.

Bu arada, şirketin batması durumunda para kaybetme riski ve yatırım yapmanın getirdiği ek karmaşıklık dezavantajları da var. henüz tanınmayan bir şirket.

Genel olarak, MEME hisse senetleri yüksek riskli, yüksek getirisi olan bir yatırım fırsatı sunar. Ekstra risk alma konusunda rahatsanız ve yeni şirketler araştırma yeteneğinize güveniyorsanız, MEME hisse senetleri sizin için doğru olabilir. Ancak, riskten rahatsızsanız veya yeterli araştırma yapacak vaktiniz yoksa MEME'lerden uzak durmak en iyisidir.

Sonuç

Yatırım yapmanın en basit yolu borsada bireysel hisse satın almaktır, ancak bu zaman alıcı olabilir. Bir alternatif, belirli görevler üzerinde birlikte çalışan farklı şirketlerin koleksiyonları olan MEME'lere yatırım yapmaktır. Bu gruplara yatırım yaparak başarı şansınızı artırır ve riskinizi azaltırsınız.

Share