Menkul Kıymet Yatırımcı Koruma Kurumu (SIPC) Nedir?

Birçoğu, Securities Investor Protection Corporation'ın (SIPC) veya onun ne başardığının farkında değil. Bu kılavuz, SIPC'nin kimi koruduğunu, nasıl çalıştığını ve yatırım portföyünüz için neden önemli olduğunu açıklayacaktır.

Menkul kıymetlere yatırım yapmak tüm dünyada popüler hale geliyor. Dikkatli olmalısınız çünkü bazen bir şirket iflas edebilir veya korkunç bir şey yapabilir. Bir Üye Aracı Kuruma yatırım yaparsanız, yatırımınızın Menkul Kıymetler Yatırımcı Koruma Kurumu'na (SIPC) karşı korumaya tabi olduğunu bilmek önemlidir. SIPC ayrıca saygın bir finans kuruluşu olarak da çalışır.

Securities Investor Protection Corporation, bir komisyoncu/bayi başarısız olursa, hissedarların ve menkul kıymet müşterilerinin güvenliğini sağlar.

Şirket ilk olarak 1970 yılında “Pierce Komisyonu” olarak bilinen Menkul Kıymetler Borsası Uygulamaları Komisyonu reformlarının bir parçası olarak ortaya çıktı. Başkan Lyndon B. Johnson, 1969-1970 yılları arasındaki değişken hisse senedi fiyatlarının Amerikalıların yatırımcıların korunması konusunda daha fazla endişe duymasına neden olduktan sonra Pierce Komisyonunu topladı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsası'na kayıtlı hisse senetleri, tahviller veya yatırım fonları satın aldığınızda Komisyon (SEC), menkul kıymetlerinizin nerede saklandığını gösteren bir işlem beyanı alacaksınız. Bu, pazar üreticisinin ortadan kaybolması veya bir nedenle işi bırakması gibi bir zorluk ortaya çıktığında başkasının devralabilmesi için yapılır. Sonuç olarak, bir yatırımcı olarak bu konuda endişelenmenize gerek yok.

Menkul Kıymetler Yatırımcı Koruma Kurumu'nun Tarihçesi ve Liderliği

1970 yılında Kongre, hisse senetleri ve diğer menkul kıymetlerdeki yatırımcıları korumak için bir ajans oluşturan federal menkul kıymetler yasalarını yürürlüğe koydu. Yeni kurum SIPC idi. 1970 tarihli Wall Street Reform Yasası'nın II. Başlığı tarafından oluşturulan Kongre, yeni bir koruma biçiminin mevcut olması gerektiğine karar vermişti. Komisyoncuları ihmallerinden yalıtmayacak, ancak Komisyon'a kayıtlı aracı kurumlar tarafından ihraç edilen adi hisse senetlerini satın alan yatırımcılara doğrudan yardım sağlayacaktır. Bu da farklı bir yaklaşımı beraberinde getirdi. Eyalet yasalarına ve komisyoncu davranışı üzerindeki kısıtlamalara güvenmek yerine, üye firmaların özel sigorta satın almalarını ve bu firmaların ödediği değerlendirmeleri zorunlu kıldı.

SIPC, dünyanın en büyük aracılık teminat grubudur. Müşterileri için sektöre özel çözümler ve benzersiz müşteri hizmetleri sunar. Josephine Wang, 2019'dan beri başkan ve CEO'dur, Kenneth J Caputo ise genel danışman ve sekreter olarak yardımcı olmaktadır. Charles Glover Finans Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

SIPC Insurance

SIPC sigortası, bir aracı kurum veya bunları elinde tutan takas komisyoncusunun iflas etmesi durumunda nakit ve menkul kıymetlerinizi korur. Ayrıca, iflas etmeleri durumunda diğer finans kurumlarında sakladığınız nakit para ve menkul kıymetlerin çoğunu da kapsar.

Ağustos 2021 itibariyle, SIPC'nin kayıtlı olduğu yaklaşık 4200 broker-dealer firması bulunmaktadır. Bunlara menkul kıymetler, emtia vadeli işlemleri, opsiyon komisyoncuları, banka ve tasarruf dernekleri, tröst şirketleri, kredi birlikleri, yatırım bankacıları ve ayrıca varlığa dayalı menkul kıymet ihraççıları dahildir.

SIPC yalnızca emaneti korur. Bu nedenle SIPC, müşterilerin aracılık hesaplarındaki hisse senetlerini ve nakit parayı geri almalarına yardımcı olmaya çalışacaktır.

SIPC, menkul kıymet satın almak için yatırılan para veya satılmış hisselerden olsun, bir aracılık hesabındaki parayı korur. Koruma, emtia işlemleriyle bağlantılı nakit parayı kapsamaz. Bir müşterinin nakit mevduatı, fonlar başka bir ülkeden gelse bile, bir yatırım fonu şirketine yatırıldığında ABD dolarına çevrildiği ve daha sonra, para birimine bakılmaksızın, para birimine bakılmaksızın bir aracı kuruma aktarıldığı sürece güvenlidir. onları ABD dolarına çevir.

SIPC Sigorta Limitleri

SIPC sigorta limitleri esnek olmasına rağmen, yine de bir aracı kurumun elinde bulunan nakit ve menkul kıymetlerin değerine dayanır. Bu nedenle, piyasanın hızla düştüğü dönemlerde, bir müşteri poliçe sınırlarının tüm kayıpları kapsamayacağını keşfedebilir.

Securities Investor Protection Corporation'a (SIPC) dahil olan aracı kurumlar, en azından belirli limitlere kadar sigorta yapmalıdır. nakit ve menkul kıymetler toplamı. Özellikle, nakit öz sermaye talepleri her müşteri için 500.000 ABD Dolarına kadardır ve her bir kişi veya kuruluş için 250.000 ABD Doları sınırı vardır. Gelecekteki güvenlik talepleri, herhangi bir tek hesaptan maksimum 500.000 ABD Doları olmak üzere, müşteri başına 500.000 ABD Dolarına kadardır.

Göz önünde bulundurulması gereken birkaç sınırlama daha vardır:

  • Piyasa riski kapsanmaz. SIPC bir piyasa riski güvenlik ağı değildir. Yatırım veya ticaret hesabınızda para kaybederseniz, piyasalar değiştiğinde SIPC sizin için telafi edemeyebilir. Ancak SIPC'de, komisyoncunuz iflas ederse veya paranızı geri ödeyemez duruma gelirse, bir mütevelli görevi sırasında tahsil edilemeyen tüm parayı kontrol eder.
  • Dolar sınırlamaları. Üyeler, maksimum 500.000 ABD Doları korumaya tabidir. Örneğin, kabaca 400.000 ABD Doları veya daha az değerinde 2.000 ABC hisseniz ve hesaba aktarılan 100.000 ABD Doları nakit varsa, bu sınıra kadar korunursunuz. Adınız altında bir aracı hesabınız varsa ve aynı işletmede aynı hesabınız varsa, SIPC sizi toplam 500.000 ABD Doları tutarında karşılayacaktır. Bu, birçok potansiyel yatırımcının anlayamadığı bir durumdur.
  • Korumalı yatırımlar SIPC yalnızca belirli sayıda yatırım türünü kapsar. Kapsadığı yatırımlar arasında banknotlar, hisse senetleri ve tahviller bulunur. Ortaklıklar veya yıllık gelir sözleşmeleri gibi kapsanmayan varlıklara yatırım yapmadan önce hangi türlerin kayıtlı olduğunu görmek için önce çıktıyı kontrol etmelisiniz.

SIPC Üyeliği

SIPC üyeliği çeşitli gereksinimlere dayanır. İlk olarak, ödenmiş sermayesi 1.000.000$'dan az olmayan bir finans kuruluşu üyelik için başvurabilir. Bu bir banka, sigorta şirketi, tasarruf ve kredi derneği veya yalnızca tröst veya güvene dayalı hizmetler sunan ve yalnızca bu tür kurumlar için geçerli yasalar uyarınca izin verilen faaliyetlerde bulunan bir tröst şirketi olabilir.

Bir banka holding şirketi, şu şekilde olabilir: Federal Mevduat Sigortası Yasası Bölüm 3(h)(2)'de tanımlandığı gibi, bir devlet üyesi bankanın %100'üne sahip olan Banka Holding Şirketler Yasası'nın 2(a) Bölümünde tanımlanan, devlet üyesi bankası. Holding şirketi ayrı bir üyelik başvurusu yapmalıdır.

SIPC ve FDIC

Hem Securities Investor Protection Corporation (SIPC) hem de Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC), yatırımcıları koruyan devlet kurumlarıdır. SIPC ve FDIC, yatırımcıları korur. Aradaki fark, benzer amaçlar için farklı şekilde çalışmalarıdır.

Geniş anlamda, FDIC mevduat hesaplarındaki kayıpları koruyan bağımsız bir federal kuruluştur, SIPC ise komisyoncu müşterilerini koruyan kar amacı gütmeyen bir üyelik kuruluşudur. SIPC üyesi olan bayiler. Ayrıca, SIPC hisse senetleri, tahviller, CD'ler, hazine menkul kıymetleri, yatırım fonları ve para piyasası yatırım fonlarını korurken FDIC, çek ve tasarruf, CD'ler ve para piyasası hesapları gibi mevduat hesaplarını kapsar. Ayrıca, hem FDIC hem de SIPC farklı kapsama sınırlarına da uyar. SIPC, müşteri başına 500.000 ABD Dolarına kadar teminat verirken, FDIC 250.000 ABD Dolarına kadar koruma sağlar.

Sonuç

Komisyoncu-bayiler, yatırımlar için güvenlik sağlamak için güvenlik miktarını SIPC ile karşılamalıdır. Bu şirketler finansal zorluk tehdidiyle karşı karşıyaysa ve sigortayı ödemek için yeterli paraya sahip değilse, 500.000 ABD doları değerinde güvenlik sağlanacaktır.

Share