Noel Baba Rallisi Nedir?

Bu olgunun arkasındaki ortak açıklama yatırımcılardır’ Her yeni yılın başında kazanılan yatırımlardan kar elde ederken vergi beyannamelerinde sermaye kaybı talep edebilmeleri için yıl sonundan önce hisse senedi satma eğilimleri. Bu kılavuz, Noel Baba rallisi hakkında bilmeniz gereken her şeyi içerir.

Noel Baba rallisi, Noel alışveriş trendlerinden sezonluk bir artış elde etmek için belirli stokları seçmeyi içeren bir olgudur. Bu şirketlerin, tüketicilerin hediyelere ve yılbaşı alışverişi etkinliklerine para harcaması sayesinde ekstra bir destek alacağı umut ediliyor.

Noel Baba rallisinin arkasındaki teori, yatırımcıların bu süre zarfında karmaşık algoritmalara veya geriye dönük test edilmiş çalışmalara güvenmek yerine gerçek dünya verilerini kullanarak bazı hızlı getiriler elde edebilmeleridir. Ayrıca, çocuklara yönelik ürünler satan şirketlerin Aralık ayında fiyatlarının artması gerektiği fikri de dahil olmak üzere belirli varsayımlara bağlıdır. Ne yazık ki, her zaman bu şekilde çalışmaz.

Noel alışverişi trendlerine dayalı yatırım yapma stratejisi yeni bir şey değil, ancak bu çok tutuldu ve önceden hisse senedi bilgisi olmayan kişilerin yeni bir hisse senedine atlamasının neden bu kadar kolay olduğunu anlamak zor değil. pazar. Noel Baba rallisinin arkasındaki felsefe basittir ve her şeyden çok sağduyuya dayanır. Bu nedenle, bazı insanlar buna dolandırıcılık veya aldatmaca dese de, diğer binlerce insanın yaptığı gibi yanmadığınızı varsayarsak, tatillerde fazladan para kazanmayı düşünmenin olumsuz bir tarafı yoktur.

Noel Baba mitingi fikri ilginçtir, ancak öncülün kendisi herhangi bir gerçek veri veya gerçek tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle, para kaybetmek istemiyorsanız ciddiye almanız gereken bir şey değil.

Noel Baba Rallisini Anlamak

Birçok insan Noel Baba rallisinin ilk kez yatırımcılar ve tüccarlar için mükemmel bir strateji olduğunu düşünüyor. Ve bunun birkaç nedeni var. İlk olarak, Noel alışveriş trendleri etrafındaki finansal sistem, karmaşık algoritmalar ve geriye dönük test edilmiş çalışmalar yerine gerçek verileri kullanabileceğimiz anlamına geliyor. Her şeyden çok sağduyuya dayanır. Çocuklar hediyeleri severler ve Aralık ayı boyunca oyuncaklara ve oyunlara para harcarlar. Mark Fisher, “Santa Rally: Noel Baba ile Nasıl Para Kazanılır” adlı kitabında bu fenomeni popüler hale getirdi. Bu nedenle, arkasındaki fikir, onu destekleyen gerçek bir deneyime sahiptir.

Noel Baba rallisinden yararlanmanın sayısız yolu var, ancak bu stratejinin herkes için olmasının hiçbir yolu yok. İşte Aralık tatil sezonundan nasıl yararlanabileceğinize dair birkaç kısa örnek.

  • Noel Baba rallisinde oyuncak stokları. Çocuklar hediyeleri sevdikleri ve ebeveynlerini mutlu etmek istedikleri için, oyuncak üreticileri Aralık ayı boyunca son derece başarılı olma eğilimindedir. Hasbro Inc (NASDAQ: HAS), Mattel Inc (NASDAQ: MAT), Jakks Pacific Inc (NASDAQ: AKK) ve Spin Master Corp (TORONTO: TOY), gelirlerinde ve kazançlarında önemli artışlar gören şirketlere sadece birkaç örnektir. tatil sezonu.
  • Noel yarışı. Yiyecek, içecek ve banyo malzemeleri gibi paketlenmiş tüketim malları Aralık ayında, yılın diğer zamanlarına göre daha iyi satma eğilimindedir. Ancak, bu özellikle alkollü ürünler için geçerlidir. Molson Coors Beverage Company (NYSE: TAP), Brown-Forman Corp (NYSE: BF.B) ve Constellation Brands Inc (NYSE: STZ) gibi birçok yatırımcı, bu kesinlik nedeniyle her yıl dördüncü çeyrekte en yüksek satış rakamlarını ve EPS büyümesini rapor ediyor. gerçek.

En basit ticaret stratejisi, bu mevsimsel eğilimleri sergileyen şirketlerde uzun süre devam etmek olacaktır. Bundan daha kolay olmaz, değil mi? Bu strateji daha önce herhangi bir yatırım veya ticaret deneyimi gerektirmese de yine de dikkatli olmalısınız. Sonuçta, Noel Baba rallisi yalnızca kısa bir süre içinde gerçekleşir. Bu nedenle, Aralık ayı boyunca bu trendden tam olarak yararlanmamak için hiçbir neden yok.

The History of Santa Rally

Santa Rallying'den ilk kaydedilen söz, 1866'da Danimarka'nın Aalborg kentinde, St. Nick'in Noel arifesinde evinden mal çalan bazı soyguncuları kovalamak zorunda kaldığı yerdi. Tabii ki, çok geç olmadan tüm nesneleri kurtarmayı başaran elfler tarafından takip ediliyorlardı.

Yedi yıl sonra Danimarka'da, yaşlı St. “Yule Goat” adlı başka bir eski İskandinav geleneği.

Noel Baba rallisinin kökenleri Finlandiya'da olsa da. Aziz Nick her Noel Arifesinde Finli çocukları ziyaret ederken, Yule Keçisi yıl boyunca davranıp davranmadıklarını görmek için oturma odalarında dolaşıyordu. O keçi evin içinde başka bir hayvanı görebiliyorsa, bu, o çocukların yeterince iyi davranmadıkları ve yıl boyunca daha çok çabalamaları gerektiği anlamına geliyordu çünkü şimdi Noel Baba'dan (Nisse) bir hediye olarak kömür alacaklardı.

Piskopos Mikael Agricola, Yule Keçileri geleneğini başlattı. Eski pagan geleneklerine o kadar değer verdi ki, kendi “Hıristiyanlaştırılmış” Elflerin çocuklara hediyeler getirdiğine dair İzlanda masallarını kullanan bir versiyonu. Bu yüzden evlerin çatılarında gerçek keçiler gezdirmek yerine saman keçileri kullanmaya başladılar.

Daha sonra çeşitli nedenlerle (büyük olasılıkla artan kürk fiyatları nedeniyle) samandan keçi yapmayı bıraktılar ve onları tahtadan veya kilden oymaya başladılar. Hatta 1866'da ekmekten yapılmış bir tanesi bile pişirildi. Gerçek ilk Noel Baba toplanma yarışması, iki yıl sonra, tüm yıl boyunca yaramazlık yapan çocukları yakalayan tüm Finlandiya'daki tüm kötü Yule Keçilerini yok ettiklerinde gerçekleşti. Noel Baba, onları bu kötü keçiden kurtarmak için onu tehlikede yakarak geldi! O zamandan beri Finlandiya'da “Tonttu” (Noel Baba'nın elfleri) 23 Aralık'ta.

Santa Rallisi Nedenleri

Noel Baba rallisini, tatil ruhunun körüklediği iyimserlik, artan tatil alışverişi ve katılımcıların “put” seçenekler.

Bir açıklama, piyasadaki katılımcıların “put” opsiyonlar (hisse senedi fiyatları düştüğünde değeri artan), yıl sonuna doğru büyük miktarlarda satım opsiyonu satın alırlar çünkü stokların yıl sonunda şimdi olduğundan daha yüksek olmasını beklerler. Bu, satım opsiyonlarına olan talebi artıracak ve dolayısıyla fiyatlarını düşürecektir. Hisse senedi fiyatları düştüğünde değer arttığından, bu hisse senedi alımlarını opsiyon açık satışlarıyla birleştiren arbitraj tüccarları için bir fırsat yaratacaktır. Diğer açıklamalar arasında Noel nedeniyle artan perakende faaliyeti ve yatırımcıların portföylerini yıl sonundan önce yeniden dengelemeleri yer alıyor.

Noel Baba mitingi, varsayılan ampirik ilişkinin zayıf olması ve tutarlı bir şekilde gözlemlenmemesi nedeniyle veri madenciliğine bir örnek olarak eleştirilmiştir. Yıl sonu civarında vergi kaybı satışları gibi başka faktörler bu fenomeni açıklayabilir.

Noel Baba rallisi, dönem boyunca oynaklığın artması nedeniyle taban tüccarlarının artan etkinliği nedeniyle de gerçekleşiyor. Bununla birlikte, birçok çalışma, bu dönemde işlem gören opsiyon sayısının azaldığını ve satım opsiyonu yazarlarının bu zamanlarda artan işlem hacmi yaşadığını göstermektedir. Araştırmalar ayrıca, kısa vadeli fiyat hareketinin miktarı ile belirli bir gündeki işlem veya teklif sayısı arasında bir ilişki olmadığını göstermiştir.

Santa Rallisi'nin Artıları ve Eksileri

Noel Baba rallisi, Aralık ayının son beş gününde (veya Ocak ayının ilk üç gününde) güçlü ve üç günlük bir hisse senedi fiyatı artışıdır. Veriler, 1928 ile 2008 arasında 66 kez gerçekleştiğini gösteriyor. Ticaret kararları vermek için bu fenomeni kullanmanın artıları ve eksileri aşağıdadır.

Artıları:

p>

  • Noel Baba rallisi, birçok yatırımcının yılın başlarında elde edilen kazançları kilitlemek istediği yıl sonuna doğru piyasa momentumunun düştüğü zaman meydana gelir. Bu mal sahipleri, artık istemedikleri varlıkları satarak, pazarlık avcılarından veya fiyatların yeni yılda artmaya devam edeceğine inananlardan alım ilgisi yaratabilir. Bu senaryo, bazı yatırımcılar için ay sonunda vergi konuları da devreye giriyorsa özellikle doğru olabilir.
  • Yatırımcılar, sermayelerini telafi etmek için daha uzun zamanları olduğu için ayın sonuna doğru daha fazla risk alma eğilimindedir.
  • Noel Baba Claus performansları, ay sonuna doğru yatırımcılardan gelen güçlü satış baskısı ile ortaya çıkma eğilimindedir. Bu senaryoda, fiyatlar ralli döneminde keskin bir şekilde yükselme eğilimindedir, bu nedenle bu fiyat seviyelerinde yukarı yönlü ivme ile hisse satın alarak büyük getiriler elde edersiniz.
  • Büyük tüccarlar yıl boyunca net hisse senedi satıcısı olmuşlarsa, yıl sonuna doğru yükseliş eğilimi gösterebilirler ve 52 haftanın en yüksek veya en düşük seviyelerinde işlem gören az sayıda menkul kıymet için önemli bir destek sağlayabilirler. Ekonomi kötüyse ve GSYİH tahminleri yıl sonundan hemen önce düşürülürse bu doğru olabilir.

Eksileri:

  • Son zamanlardaki düşük hacim tipik olarak Noel Baba mitinglerine eşlik ediyor ve bu da yıl sonuna doğru açığa satış yapmayı veya ödünç alınan fonlarla hisse senedi satın almayı zorlaştırıyor. Buna ek olarak, bu dönemlerde büyük puan dalgalanmalarına rastlamak daha zor olabilir.
  • Tarih, Noel Baba rallilerinin bu dönemlerde daha zayıf olduğunu gösteriyor. Noel'in Cuma günü olması nedeniyle daha düşük piyasa oynaklığı ve daha kısa işlem günleri nedeniyle son yıllarda. Sonuç olarak, şimdi Noel Baba kalıplarını başarılı bir şekilde oynamak, piyasanın daha oynak olduğu ve yıl sonuna kadar daha uzun işlem seanslarının olduğu 20 yıl öncesine göre daha zor olabilir.

Sonuç

Noel Baba rallisi için çok sayıda açıklama olsa da, en olası sebep vergi mülahazalarının bir kombinasyonudur. tatil ve perakende yatırımcılar daha iyimser. Sebebi ne olursa olsun, bu fenomen dünya çapındaki piyasalarda uzun yıllardır gözlenmektedir ve tipik olarak hisse senedi fiyatlarında sürekli bir artışa neden olmaktadır. Bu nedenle, yeni yıl için yatırımlarınızda bir sıçrama elde etmek istiyorsanız Noel Baba ile iletişime geçmenin zamanı gelmiş olabilir.

Share