OTCQX'e Giriş: OTC Piyasalarının En Yüksek Kalite Katmanı

OTCQX pazarı, nitelikli küçük şirketlerin yatırımcılara sunulan üstün bilgilerle değişim kalitesinde ticaret deneyimi sunmasını mümkün kılar. Burada, OTCQX hakkında daha fazlasını bulacaksınız.

OTCQX, şirketleri Amerika Birleşik Devletleri ve genel olarak tüm dünyaya odaklanan yatırımcılar için şeffaf ve verimli bir ticaret yolu sunan bir platformdur. Ancak OTCQX pazarına katılmak için potansiyel şirketlerin karşılaması gereken belirli kriterler var. Bunlar arasında yüksek finansal standartlar, en iyi kurumsal yönetim uygulaması, Amerika Birleşik Devletleri menkul kıymetler yasalarına uygunluk ve profesyonel bir üçüncü taraf sponsor tanıtımı yer alır. Dolayısıyla bu kriterler, kuruş hisse senetleri, kabuklar ve iflas halindeki şirketlerin OTCQX pazarına katılmasını dışlar.

OTCQX Nedir ve Kimin İçindir?

OTCQX, hisse senetlerinin tezgah üstü ticaretine odaklanan üç pazaryerinden biridir. OTCQX platformu, OTC Pazar Grupları tarafından sağlanır ve çalıştırılır. Bu platformda ticaretin yerine getirmesi gereken belirli kriterler vardır. Diğer katmanlarla, özellikle de OTCQB/OTCBB ve Pembe Levhalarla karşılaştırıldığında, OTCQX, hisse senedi oluşturmak için en katı koşullara sahiptir.

OTCQX, özellikle ABD şirketlerini ve uluslararası şirketleri hedef almıştır. Katılabilmek için şirketlerin raporlamalarında güncel olması gerekir. Ayrıca, yıllık doğrulama ve yönetim sertifikasyon sürecinden geçmeleri gerekir. Firmaların ayrıca 0,01$'lık teklif testini karşılaması ve iflas etmesi beklenmiyor.

OTCQX International

OTCQX, nitelikli bir uluslararası borsada kote olan firmalar için bir Amerika Birleşik Devletleri pazarıdır. Dünya çapındaki şirketlerin, Amerika Birleşik Devletleri borsa listelerinin maliyetine ve karmaşıklığına başvurmadan Amerika Birleşik Devletleri kamu pazarında bilgi dağıtmanın yanı sıra desteğe daha iyi erişime sahip olmalarını sağlar.

OTCQX piyasası, uluslararası borsalarda işlem gören küresel şirketlerin karşılaştığı bir sorunu özellikle ele almaktadır. Bu şirketler, yatırımcılara menkul kıymetlerini analiz etmeleri, değerlemeleri ve bunların ticaretini yapmaları için bir Amerika Birleşik Devletleri pazarı sağlamanın ne kadar hayati olduğunun farkındalar, ancak bu, NASDAQ veya NYSE'de listelenmedikçe mümkün değildi.

OTCQX ile Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yatırımcıları bilgilendirmek ve onlara ulaşmak isteyen şirketler artık uygun ve verimli bir alternatife sahipler. OTCQX şirketleri SEC'e rapor vermek zorunda değildir ve kendi ülkelerinin açıklamasını İngilizce olarak sunarak pahalı uyum süreçlerinden kaçınabilirler. Ancak OTCQX, küresel IRO'ların, Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir medya ve ortaklar ağı aracılığıyla yatırımcılara geniş çapta bilgi dağıtmasına yardımcı olacak gerekli araçlara sahiptir.

Amerika Birleşik Devletleri Şirketleri için OTCQX

OTCQX piyasası, nitelikli küçük şirketlerin yatırımcılara sunulan üstün bilgilerle değişim kalitesinde bir ticaret deneyimi sunmasını mümkün kılar. OTCQX şirketleri, tümü uygun bir düzenleyici ortamda halka açık olarak işlem görmenin avantajlarından yararlanabilir. Bu, yönetimin büyüyen işlere odaklanmasını mümkün kılacaktır. Bu arada, görünürlüğü artırmaya, likiditeyi iyileştirmeye, daha iyi değerlemeyle daha fazla sermaye artırmaya ve güven oluşturmaya da yardımcı olur. Bunun faydaları şunlardır:

 • Fiyatları görme ve piyasa verilerine erişme yeteneği. OTCQX, piyasa verilerini Bloomberg, Thomson Reuters vb. gibi birden çok kanal aracılığıyla geniş çapta dağıtarak en iyi fiyat standardını belirler.
 • Şirket bilgilerine erişilebilirlik. OTC Markets Group'un katmanlı pazarlar sistemi, yatırımların bir grup arasından en kaliteli şirketleri seçmesini mümkün kılar. Bir Kurumsal Hizmetler paketiyle birlikte, halka açık şirketlerin bilgilerinin kullanılabilirliğini ve görünürlüğünü artırmalarını sağlar.
 • Seçtiğiniz komisyoncu aracılığıyla işlem yapma seçeneği. Yatırımcılar, tercih ettikleri kurumsal, perakende veya çevrimiçi aracı kurum aracılığıyla OTCQX menkul kıymetlerini alıp satabilirler. Bu nedenle, alım satım deneyimleri NYSE veya NASDAQ menkul kıymetleri alım satımıyla neredeyse aynıdır.

OTCQX Yönetmeliği

OTCQX platformunda işlem yapan şirketlerin, şeffaflığın artmasını garanti etmek için karşılaması gereken belirli standartlar vardır. Platform, hisse senedi destekçileri ve diğer yasa dışı işlemlerle ilişki kurma olasılığı en yüksek olan şirketleri hariç tutar. Bu standartlar, açıklamalarında güncel olan, profesyonel bir üçüncü taraf danışmanın sponsorluğuna sahip olan yüksek finansal standartları içerir. Borsaya kayıtlı şirketler bir düzenleyiciye rapor vermelidir. Bu, Güvenlik ve Borsa Komisyonu (SEC) veya Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) olabilir.

Elektronik bir satıcılar arası fiyat teklifi ve OTC Markets Group'un ticaret sistemi – OTC Link – OTCQX pazar yeri. Bir komisyoncu-satıcı ve alternatif bir ticaret sistemi (ATS) olarak SEC'e kayıt olmaya tabidir. OTC Bağlantısı, komisyoncu-bayilerin tekliflerini göndermelerini ve yaymalarını mümkün kılar. Ayrıca, sistemin elektronik mesajlaşma özelliği aracılığıyla alım satım görüşmelerine olanak tanır.

OTCQX Pazar Yeri, üstün şirketleri mali açıdan yetersiz olan, şüpheli faaliyetlerde bulunan veya her ikisini birden yapan OTC şirketlerinden ayırır. Ayrıca yatırımcıların yabancı mavi çiplerin büyümesinde yer almalarını sağlar. OTCQX ve diğer katmanlarda işlem yapan aracı-bayilerin Finans Sektörü Düzenleme Kurumu (FINRA) üyesi olması gerekir. Bu, OTC menkul kıymetleri ticareti yapan yatırımcıları, aracı satıcıların etik olmayan ve yasa dışı uygulamalarından korur.

Liste Gereksinimleri

OTCQX, ABD merkezli şirketler için iki kademeli teklife sahiptir. Bunlar OTCQX International Premier ve OTCQX International'dır. OTCQX International Premier'den alıntı yapmaya hak kazanabilmek için şirketlerin:

 • OTCQX International için tüm uygunluk gereksinimlerini karşılaması gerekir. Bunlar arasında yüksek finansal standartlar, en iyi kurumsal yönetim uygulamaları, Amerika Birleşik Devletleri menkul kıymetler yasalarına uygunluk yer alır. Ayrıca, profesyonel bir üçüncü taraf sponsorluk tanıtımı olmalıdır;
 • en son mali yıl sonu itibarıyla 100 milyon ABD doları küresel gelire sahiptir. Ayrıca, 500 milyon dolarlık küresel bir piyasa değerine, önceki üç yıl için 100 milyon dolarlık toplam nakit akışına, önceki iki yılın her birinde minimum 25 milyon dolarlık nakit akışına veya 75 milyon dolarlık bir gelire ve küresel bir piyasa değerine sahip olmalıdırlar. 750 milyon ABD Doları.

OTCQX International'da kote olabilmek için şirketler:

 • en son yıllık veya çeyrek sonu itibariyle toplam 2 milyon ABD Doları varlığı olan;
 • 2 milyon ABD Doları geliri, 1 milyon ABD Doları maddi duran varlığı, 500.000 ABD Doları geliri olan veya 5 milyon dolarlık küresel piyasa değeri;
 • Borsa Yasasının 3a51-1 Kuralı kapsamındaki kuruş hisse senedi muafiyetlerinden birini karşılayın. 5 $ veya daha fazla teklif fiyatı, şirketin en az 3 yıldır sürekli faaliyette olması durumunda yaklaşık 2 milyon $'lık net maddi varlıklardır. Veya şirket bundan daha az bir süre için sürekli faaliyette olsaydı 500.000 dolar. Ayrıca, muafiyetler arasında son üç yıl için en az 6 milyon ABD doları ortalama gelir;
 • iflas veya yeniden yapılanma işlemlerinde bulunmamak;
 • Tanınmış bir Menkul Kıymetler Kılavuzunun parçası olmak veya Borsa Yasası'nın raporlama gereksinimlerine tabi olmak;
 • menkul kıymetlerini en az önceki 40 takvim günü boyunca Nitelikli Döviz'de listelemelidir. Şirketin hisse senetlerinin Nitelikli Döviz olmayan ABD merkezli bir borsada kote olmaması durumunda, şirketin bir sınıfının yüzde 10 veya daha fazlasının bir icra memuru, direktörü ve intifa hakkı sahibi’ OTC Markets Group gibi menkul kıymetler ve uygunluğun bilinçli bir şekilde belirlenmesi için uygun gördüğü diğer materyaller;
 • Aşağıdaki koşullardan birini yerine getirmek: Borsa Yasası Kural 12g-2(b)'de bulunan kayıt muafiyetine bağlı olmak ve güncel olmak ve bu tür gereksinimlerden şikayette bulunmak veya Bölüm 12(g) kapsamında kayıtlı bir menkul kıymet sınıfına sahip olmak. Değişim Yasası ve SEC raporlama gereksinimlerinde güncel olun. Aksi takdirde, böyle bir şirket, (I) 'yabancı özel ihraççı' tanımını karşılamadığı için Borsa Kanunu Kural 12g3-2(b) tarafından sağlanan kayıttan muafiyete dayanma hakkına sahip değilse. 8221; veya (II) Borsa Yasası Kural 12g3-2(b)(ii)'de belirtildiği şekilde yabancı bir yargı bölgesinde birincil ticaret piyasasını sürdürmek ve bölüm 12(g) kapsamında kaydolması gerekmemek, aksi takdirde güncel ve mevzuatla tamamen uyumlu olmak Borsa Yasası Kural 12g3-2(b) tarafından sağlanan kayıt muafiyetine dayanan bir şirketin yükümlülükleri.

Sonuç

OTCQX'te hisse senedi ticaretinin daha yerleşik ve daha büyük hisse senetleri ile aynı korumalar, hala spekülatif. Bu nedenle, üzerinde işlem gören herhangi bir öğenin, diğer OTC katmanlarında işlem gören hisse senetlerinden daha kaliteli olacağına dair bir garanti yoktur.

Share