Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) Nedir?

Otomatik bir piyasa yapıcı (AMM), gerçek zamanlı verilere ve piyasa koşullarına dayalı olarak sipariş vermek için bir ticaret platformu çalıştıran bilgisayar yazılımıdır. Bir AMM, birçok finansal araç için likidite sağlar. Bu kılavuzda AMM hakkında bilmeniz gereken her şey var.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), otomatik bir ticaret sistemini, genellikle herhangi bir insan müdahalesi olmaksızın emirleri oluşturan veya bir piyasa merkezine yönlendiren bir bilgisayar programı olarak tanımlamıştır. Bir Otomatik Piyasa Yapıcının birincil amacı, yatırımcıların neredeyse 7/24 işlem yapabilmeleri için mevcut en iyi fiyatlarla iki taraflı teklifler sunarak tüm piyasa ortamlarında sürekli sipariş akışı sağlamaktır.

Piyasa Yapıcılığı

Piyasa Yapıcı

Piyasa yapıcılığı yeni bir kavramdır ve piyasa yapıcıların etkin bir hizmet sağlayıp sağlamadığı konusu biraz tartışmalıdır. Esasen, ticaretin her iki tarafını da alma niyeti olmadan ticaret faaliyeti yaratmayı içerir. Piyasa yapıcılar, müşterilerine sıkı alış/satış marjları vererek, işlem gören hisse başına sabit bir ücret alır.

Ticaretin her iki tarafındaki piyasa yapıcılar sayesinde, tüccarların artık alım satımları başlatırken piyasa yönü ile ilgilenmeleri gerekmez, bu da piyasa yapıcıların bireysel tüccar için işlem maliyetlerini azalttığı anlamına gelir. Ek olarak, eğer piyasa yapıcılar olmasaydı, tüccarlar “kotaları” çünkü kimse olmayacaktı.

Piyasa yapıcılar, herhangi bir finansal piyasa için hayati öneme sahiptir. Hem teklifleri hem de teklifleri her zaman fiyatlandırarak likidite sağlarken, aynı zamanda tüccarların ve yatırımcıların teklif edilen fiyatlara güvenmelerini sağlayan temel fiyat sürekliliğini korurlar.

Otomatik Pazar Yapıcı nedir?

Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM), menkul kıymete sahip olmak veya emtiayı teslim etmek zorunda kalmadan hisse senetleri, opsiyonlar ve vadeli işlem piyasalarında likidite sağlamak için tasarlanmış bir ticaret sistemidir. Bir sahibinin, çok az fiyat değişikliği ile veya hiç fiyat değişikliği olmaksızın kote fiyatlarla hisse senedi alıp satmayı teklif ettiği elektronik bir ticaret sistemidir. AMM'nin bilgisayarı, bir dizi borsadaki hisse senedi fiyatlarını sürekli olarak izler ve her bir hisse senedi güvenliği için ne kadar adil bir teklif/istenen fiyatı belirler. Bu bilgi, tüccarların internet üzerinden erişebilecekleri görünür bir fiyat panosunda yayınlanır.

AMM'nin İşleyişi

Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM), piyasaya sürülen en son otomatik ticaret ürünüdür. CMC Markets tarafından. AMM, yatırımcılara insani duygu veya hata olmadan kar elde etmek için tam otomatik bir ticaret aracı sağlar. AMM'nin arkasındaki teknoloji, algoritmik ticaretin temelinde çalışır.

AMM, tek bir kurulumda manuel ve otomatik sinyaller sağlayarak, yatırımcıların ilk yatırım yatırımlarından kâr etmeye başlamalarını kolaylaştırır. Yatırımcılar, anında işlem yapmaya başlayacak olan otomatik bir sinyali takip etmeyi seçebilir veya istedikleri zaman manuel moda geçip kontrolü ele alabilirler. Bu işlev, yatırımcılara daha hızlı tepki vermelerini sağlayan daha fazla güç verir.

Likidite Havuzları ve Likidite Sağlayıcıları

Likidite Havuzları, Merkezi Olmayan Borsaların temel yapı taşlarıdır. Tüccarları, zıt ticaret çıkarlarına sahip likidite sağlayıcıları ile birleştirmeye hizmet ederler. Likidite havuzları, küçük sermayeli olanlar da dahil olmak üzere tüm yatırımcıların kaybetmeden veya gereksiz riskler almadan DEX'lerde işlem yapmalarına olanak tanır. ZeroEx'in merkezi olmayan borsasının mevcut yinelemesi, bireysel üyelerin fonlarını bu gruplarda bir araya getirdiği ve belirli bir grubun sunduğu her token için piyasa yapıcı olarak hareket ettiği likidite havuzlarına (veya piyasa yapıcı gruplara) odaklanıyor.

< p>DEX, otomatikleştirilmiş bir piyasa yapıcıdır. İnsan temelli bir yaklaşımda, bir tüccar, fonlarını borsadan çekmeden önce ziyaret edecek ve değiş tokuş yapacak, alım satım emirleri oluşturacak ve siparişin doldurulmasını ve takas edilmesini bekleyecektir. Buna karşılık, satın alma siparişinizi AMM'lerle doldurmak için hiçbir insan müdahalesi yoktur. Bunun yerine, algoritmalar siparişinizi diğer kullanıcılara karşı doldurur’ fiyat/zaman önceliğine dayalı siparişler. Bu, bir alım veya satım emri verdiğinizde, emrinizi diğer kullanıcılarla eşleştirmenin onlar için faydalı olup olmadığına algoritmanın karar vermesine izin veriyorsunuz demektir’ sizin siparişlerinizin üzerine kârlı bir şekilde doldurabilecekleri siparişler.

En Popüler AMM Platformları

En popüler Otomatik Pazar Yapıcı platformlarına göz atalım.

Uniswap

AMM konsepti geçen yıl ivme kazandı ve şimdi aralarından seçim yapabileceğiniz birçok platform sunuyor. Bazı AMM platformları, sistemlerini belirli kullanıcı ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak tasarlamıştır. Tüccarlar, tüccarlar için Uniswap'ı (UNI) kurarak, onu bugün internetteki en popüler AMM Platformlarından biri haline getirdi. Gerçekten de, pazarlar özdeş değildir ve herkese uyan tek bir çözüm yoktur. Bu arada Uniswap, bir AMM platformu olarak veya istediğiniz herhangi bir borsada ana ticaret arayüzünüz olarak hizmet verebilir.

Kyber Network

Kyber Network (KNC), Ethereum (ETH) Blockchain üzerinde çalışan, merkezi olmayan, güvenilir bir borsadır. AMM, Kyber aracılığıyla varlık ticareti yapmak isteyen iki taraf arasında aracı olarak çalışır. Örneğin, Alice 10 KNC'sini, AMMC3 arzında X AMMC3'ü olan Bob'un AMM'si ile takas etmek istiyor. AMM platformları otonom olarak çalışır ve katılımcıların işlem taleplerini yalnızca AMMC3 Al/Sat gibi istedikleri parametrelerle hangi fiyat veya büyüklük sıralarında göndermeleri gerekir. Kyber, AMMC3 likiditesine ilişkin verileri toplamak için Akıllı Sözleşmeler kullanarak tüm AMM pazarını izliyor.

AMM'leri Kullanmanın Yararları

Bir borsada işlem yaptığınız her zaman, merkezi piyasa yapıcılar işleminizi kolaylaştırıyor. AMM, bir tüccarın sipariş vermesi için listelenen teklifin arkasında durur. Fiyatı, AMM'nin doğrudan kendisi için yapabileceğinden daha iyi olduğu sürece, birbirlerine karşı yürütülecekler ve AMM bir noktada kar yapacak. AMM'ler modern pazarlarda temel hizmetleri sağlar. Özellikle, marjları dar tutarak işlem hızını artırır, likidite sağlar, fiyatlandırma ve ticaret uygulamalarında adaleti sağlarlar. Ayrıca, likidite havuzlarının veya her ay maaşlarının ödenmesine ihtiyaç duyan insan tüccarların kullanımıyla ilişkili maliyetleri de azaltırlar. AMM'ler, mevcut en iyi kaynaklardan (diğer AMM'ler) bilgi toplayarak ve bunların ortalamasını alarak fiyatların oynaklığını azaltır.

AMM'lerin olumsuz yönleri

Otomatik Piyasa Yapıcılar, onları bir yatırımcının bakış açısından istenmeyen hale getiren çeşitli dezavantajlara sahiptir. AMM'ler bir hisse senedi için en iyi teklifi ve teklifi korur. Ancak çoğu zaman AMM'niz doğru teklifi veya talep fiyatını belirleyemez. Sonuç olarak, AMM'ler önemli kayıplara yol açabilir ve piyasa verimliliğini etkileyebilir. AMM'ler mutlaka piyasaya likidite eklemez, yani AMM'ler genellikle büyük hisse bloklarıyla işlem yaptığı için ticaretin yalnızca bir tarafında hareket edebilirler. AMM bunu, sizi daha iyi bir konuma getirmeye çalışmak yerine herhangi bir anda mevcut olan en yüksek teklifi veya en düşük satış fiyatlarını arayarak yapar. Ayrıca, AMM'ler, diğer tüm mevcut hisseleri satın aldıkları için bazen yırtıcı tüccarlar olarak anılır.

AMM'ler’ fiyatların şeffaf olmaması, piyasa üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesini ve izlenmesini imkansız hale getiriyor. Birçok AMM algoritması, insan müdahalesi veya gözetimi için çok karmaşık olan çok sayıda karmaşık matematiksel formül içerir. AMM'ler genellikle likit olmayan hisse senetlerine likidite sağlar. Ancak AMM'ler, düzenleyicilerin kriz zamanlarında kapatamayacağı flaş çökmelere neden olabilir. AMM siparişleri spreadleri azaltıp likiditeyi artırabilirken, AMM hacim oranları yıllar içinde artmaktadır. AMM'ler, yeterince daha iyi hizmet sunmadan ticaret başına daha fazla para ister ve diğer tüccarları daha kötü durumda bırakır. Bazı eleştirmenler, AMM etkinliğinin hisse senedi fiyat seviyelerini çok bozduğuna inanıyor.

Sonuç

Otomatik piyasa yapıcılar, DeFi alanının ayrılmaz bir parçasıdır. Bazı sınırlamaları olsa da, hayata geçirilme yetenekleri paha biçilmezdir.

Piyasa yapıcıların otomatikleştirilmiş versiyonu olan AMM'ler hâlâ emekleme aşamasındadır. Zarif tasarım ve özellikler sunarlar. Ancak daha düşük ücretler, yatırımlar için daha az sürtüşme ve pazarlama stratejilerini teşvik etme gibi gelecekteki sürümlerin üstesinden gelebileceği sınırlamalarla karşı karşıyalar.

Share