Özel Amaçlı Satın Alma Şirketi (SPAC) Nedir? | bozuk para hoparlörü

SPAC IPO'larının karşı çıkanları ve destekçileri vardır. SPAC'lerin bir yatırımcı olarak size neler sunabileceğini daha iyi anlamak için bu kılavuzu okuyun.

Özel amaçlı bir satın alma şirketi, risk sermayesi ve öz sermaye yatırımlarının birleştirilmesinin sonucudur. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki piyasalar bu aracı 2003'te piyasaya sürdü. SPAC'lerin oluşturulması, orta ölçekli yatırımcıların deneyimli yöneticileri desteklemelerine olanak sağladı, böylece girişimcilere sermayeyi ve elbette özel sermayeyle birlikte finansal gelişmeyi güvence altına almak için alternatif yollar sunabildiler.

< p>Aynı zamanda, hedge fonlarının hızlı büyümesi, yönetilen varlıklar ve geleneksel varlık sınıflarında mevcut olan zorlayıcı getirilerin olmaması, kurumsal yatırımcıları, nispeten çekici risk-ödül profilleri göz önüne alındığında, SPAC'lerin yapısını popülerleştirmeye yöneltti. 2007 yılına gelindiğinde, SPAC'ler ABD borsalarındaki Başlangıç ​​Puanı Arzlarının %27'sini oluşturuyordu ve artan popülariteleri sayesinde kısa sürede Avrupa pazarlarına ulaştı.

Başlangıçta, SPAC'ler hisse senedi piyasalarında yalnızca küçük bir segment oluşturuyordu. Şimdi halka açılmak isteyen şirketler için popüler alternatif yollar haline geldiler. Bu finansal araçlar, nihayetinde ABD Menkul Kıymetler Borsası'nda listelenmemiş bir şirketi satın almak için özel yatırımcılardan para toplar.

Bir SPAC Nasıl Çalışır?

Bir SPAC temsilcisi, birkaç yatırımcıdan sermaye toplar ve satın almak için belirli bir iş kolundaki şirketleri araştırmaya başlar. SPAC'a atanan değer, yatırımcının satın almayla ilgili beklentilerine yanıt verir. Tipik olarak, satın alma işlemi, yatırımcılardan toplanan fonlar kullanılarak yapılır, satın alma tamamlanana ve ödeme önceki işletme sahiplerine yapılana kadar özel çıkarlar yaratan bir fona yerleştirilir.

SPAC destekçilerinin satın almayı başarıyla tamamlamak için en az iki yılı var. Bu arada, toplanan sermaye miktarı hazine bonolarında saklanır ve bir saklama bankasına yatırılır. İşletme sermayesi ihtiyaçları için sadece küçük bir miktar tutulur. Ancak, satın alma başarısız olursa yalnızca aracılar parayı hissedarlara iade etmek zorunda kalmayacak – yatırımcılar memnun kalmazsa ve işleme katılmazsa, kalan para da iade edilir. SPAC destekçilerinin doğru bir satın alma yapmak ve sonunda başarılı olmak için ihtiyaç duydukları tüm bilgileri toplamaları çok önemlidir.

Belirtildiği gibi, özel amaçlı satın alma şirketi, şirketi borsada listeleyemezse, tüm para yatırımcılara iade edilir. SPAC'lerin yükselişi, sigortacılar için çok fazla komisyon geliri sağladı ve birçok yatırım bankasının, trende katılmak için hisse senedi ekiplerini yeniden düzenlemesine yol açtı.

Özünde, temel amaç, hissedarlara fayda sağlayabilecek sözleşmeleri takip etmektir. şirket gibi, birkaç yatırımcıdan özel sermaye toplayan bir aracı aracılığıyla. SPAC'ler, genellikle ilk halka arz sırasında kapsamlı bilgi yaymaktan kaçındıkları için “boş çek şirketleri” olarak adlandırılır. SPAC aracıları bunu, hedeflenen edinimi ilk başta belirlemekten kaçınarak yapar.

Bu yaklaşım, tipik olarak, SPAC'ın destekçisinin, fonu yapılandırmak ve ilgili yatırımcılara projeye katılma fırsatı sağlamak için bir yatırım bankasıyla çalışmasını gerektirir.

Bir SPAC (Özel Amaçlı Satın Alma Şirketi) örnekleri

Bir grup yatırımcı, belirli bir tür yapay tatlandırıcı kullanarak ürünler yapan bir şirketi satın almak için bir SPAC oluşturmak üzere toplanır. SPAC kurulduğunda hangi şirketi satın almak istediklerini bilmiyorlar, ancak pazara girip satın alma yaparlarsa önemli potansiyel karlar görüyorlar.

Bir ekip kurarlar. yatırım bankacısı ve çekirdek yatırımcı grubu, yeni kurumsal varlığın yöneticileri olarak işlev görür ve genellikle satın alınan şirketin hissedarı olacakları vaadiyle diğer yatırımcıların katılımını sağlama görevini belirler.

Uygun bir şirketin satın alınamaması durumunda, SPAC toplanan fonları katılımcıların her birine iade eder. Satın alma iyi giderse, özel amaçlı satın alma şirketini organize eden yöneticiler gelirin bir kısmını alan ve kör güvene katkıda bulunan yatırımcıların yeni satın alınan şirkette hisse aldığı anlaşmadan tüm katılımcılar yararlanacak.

Bir SPAC'ın Artıları/Eksileri

SPAC'lerin de artıları ve eksileri vardır. Küçük bir şirketin, genellikle özel hisse senedi fonlarının sahibiyseniz, SPAC işiniz için çekici bir yol olabilir. Bir SPAC'a gitmek, şirketinizin satış fiyatını klasik özel sermaye anlaşmalarına kıyasla %20'ye kadar artırabilir. Tipik olarak, aracılar, halka arz süreci boyunca kendilerine rehberlik edecek, denenmiş bir panel toplayacaktır. Genellikle size bir ortak atanır, bu nedenle yatırımcılara bağlı olarak piyasanın dalgalanması konusunda endişelenmenize gerek yok’ duygu.

Ancak SPAC'lerin de dezavantajları var:

  • Kurucular şirketin sadece %20'sini elinde tutabildiğinden, satın alınan şirket için önemli bir seyrelme var. öz sermaye.
  • Sözleşme sona ererse İki yıllık dönemde, SPAC destekçisi yatırımın yalnızca %20'sini elinde tutar veya sermayeyi yatırımcılara iade eder.
  • SPAC'lerin sayısı, özellikle Kasım ayında, SPAC halka arzlarının 62,5 milyar dolardan fazla toplandığı bir ayda, 2020 boyunca katlanarak arttı. Bu nedenle, piyasadaki mevcut SPAC miktarı, popüler özel şirketlerin kendi SPAC taliplerine sahip olduğu ölçüde ezicidir. İlk başta bu, hedeflenen şirket için iyi gibi görünse de, SPAC yatırımcıları için zararlıdır: Satın alma artarsa, yatırımcılar sonunda daha düşük bir getiri elde eder.

Yüksek Profilli SPAC Anlaşmaları

2020'nin başlarında, bir uzay uçuşu şirketi olan Virgin Galactic Holdings Inc (NYSE: SPCE) ve Social Capital'in kurucusu Chamath Palihapitiya ile bir SPAC içeren yüksek profilli bir satın alma gerçekleşti. Ünlü bir risk sermayedarı olan Palihapitiya, Richard Branson'a ait Virgin Galactic'e 800 milyon dolar yatırım yaptı.

Bir SPAC ile yürütülen bir diğer popüler halka arz, genellikle “Tesla'nın rakibi” olarak anılan Nikola Corporation (NASDAQ: NKLA) idi. VectoIQ Acquisition, şirketi 2020'nin ortalarında hedefleyerek Nikola'nın Nasdaq'taki hisselerini NKLA olarak listeledi.

SPAC'lere Nasıl Yatırım Yapılır?

Bir SPAC'a yatırım yapmaya karar verirseniz, kişisel menkul kıymetler veya SPAC Borsasında işlem gören Fonlara yatırım arasında seçim yapabilirsiniz. Şu anda tek SPAC ETF, SPXC'dir (NASDAQ: SPXC). Bu sermaye piyasalarına doğrudan maruz kalma imkanı sunan Borsa'da aktif olan tek SPAC ETF'dir.

Space IPO'larına girmenin iyi bir yolu, aracı şirketi tamamen satın aldığında ve en az iki çeyrek yayınladığında yatırım yapmaktır. denetlenmiş mali tabloların Yeni bir şirketin heyecanı bitene kadar SPAC'lere yatırım yapmak tavsiye edilmez. Bu, içerdiği geniş bilgi miktarı nedeniyle potansiyel yatırımcıları bunaltabilir.

Kişisel SPAC hisseleri ile, bu tür bir pazarda çok çeşitli fırsatlara maruz kalırken, sahip olduğu aşağı yönlü korumaya sahip olursunuz. yapı. Genellikle, bir SPAC hedefini açıkladığında, yatırımcılar bir hafta içinde elindeki varlıklarını satarak önemli getiriler elde ederler.

Sonuç

SPAC halka arzlarının aleyhte olan ve destekçileri vardır. SPAC aracılığıyla listelenen şirketlerin geleneksel halka arzlarla aynı incelemeden geçmediğinden ve yatırımcılar için risk oluşturduğundan korkan çok sayıda artan eleştirmen var.

Ancak, SPAC tipik olarak zaman içinde daha hızlı ve daha hızlı olmak gibi çeşitli avantajlar sunar. klasik halka arzlardan daha ucuz süreç.

Share