Pazar Trendleri Nasıl Belirlenir? | bozuk para hoparlörü

Bu kılavuzda, pazar eğilimlerine ve türlerine göz atıyor ve iyi bir satın alma veya satış fırsatı bulmak için bunları nasıl doğru bir şekilde tanımlayacağımızı açıklıyoruz.

< p>Yeni başlayanlar, acemiler ve hatta profesyonel tüccarlar, bir varlığı satın almak/satmak veya arka koltukta oturmak arasında karar vermek için genellikle mevcut trendi ararlar. Bu da teknik analizde pazar eğilimlerinin incelenmesinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Piyasa trendleri her yatırımcının dostudur. Trendde bir zayıflık işareti olana kadar yükseliş trendi sürerken pozisyonlarını koruyan bir yatırımcı hayal edin. Pazar işaretlerini veya eğilimlerini doğru belirlemek, bilinçli bir karar vermelerine, kâr elde etmelerine ve kazançlarının tadını çıkarmalarına yardımcı olur.

Öyleyse bu eğilimlerin ne olduğuna ve nasıl belirleneceğine daha yakından bakalım. .

Birincil Piyasaların Anlaşılması

Birincil piyasalar, boğa ve ayı piyasalarından oluşur. Bu pazarlardan herhangi biri bir ila üç yıl arasında sürebilir. Boğa piyasası, bir varlığın, varlık grubunun veya bir bütün olarak piyasanın fiyatında kademeli bir artışın olduğu bir yükseliş dönemidir. Buna karşılık, ayı piyasası, fiyatlarda düşüş veya düşüş eğilimi dönemidir.

Genel olarak, her iki terim de “boğa” veya “ayı” belirli bir zamanda piyasa duyarlılığını ifade eder. Mevcut zirve veya dipten en az yüzde 20'lik bir artış, ayı veya boğa piyasasına işaret ediyor. Öte yandan, bu terimlerin boğaların ve ayıların gerçek hayattaki davranışlarından türetildiğine inanılmaktadır. Boğalar boynuzlarını yukarı doğru hareket ettirerek saldırma eğilimi gösterirken, ayılar pençelerini aşağı doğru hareket ettirerek saldırır.

Piyasa Trendleri Türleri

Seküler Trendler: Bu tür bir eğilim, bir ila otuz yıl arasında belirgin olabilir. Ve birkaç ana eğilimden oluşur. Bu eğilimin, uzun sürmesi nedeniyle fark edilmesi de kolaydır.

Orta Trendler:birincil eğilimler birkaç ara eğilimden oluşur. Bu eğilim, genellikle önceki gün veya haftanın performansına kıyasla ters yönde bir piyasa ticaretinin eşlik ettiği için farkedilmeden gitmez. Bu durumda, ani artışlar veya yönlerdeki değişiklikler ara eğilimleri ifade eder. Ani yükseliş veya ani hareketler, büyük ölçüde piyasayı etkileyen siyasi veya ekonomik haberlere bağlanabilir.

Geçmiş performansa dayanarak, tepki zayıf olsa da boğa piyasalarında meydana gelen ralliler güçlü. Buna karşılık, bir ayı piyasasındaki ralliler kısadır, oysa böyle bir piyasada tepkiler güçlüdür.

Söylemeye gerek yok, araştırmalar, ister boğa ister ayı piyasası olsun, en az üç ara döngünün düşüş eğiliminde olacağını ortaya koyuyor. meydana gelmek. Aynı notta, iki ila sekiz hafta arasında bir ara döngü görülebilir.

Pazar Trendlerini Belirlemeye İlişkin İpuçları

Hisse senetleri, kripto para birimleri vb. dahil varlıklardaki yatırımcılar, bir varlığın uzun vadeli eğilimini tespit etmek için stokastik göstergelere güvenirler. Bununla birlikte, değişim hızı (ROC), ROC ölçümü için standart zaman çerçevesi olarak genellikle on gün kullanılan bir momentum göstergesi olarak temel alınır.

Değişim Oranı = 100 (Y/Yx) ) ROC göstergesini oluşturmak için oranı belirtmek için kullanılır. Denklemde Y, varlığın en son kapanış fiyatını, Yx ise belirli sayıda gün için kapanış fiyatını ifade eder.

Bu nedenle, fiyatı on gün önce işlem gördüğü fiyatın üzerinde kapanan hisse senedinin, dengenin üzerinde bir ROC değer noktasına sahip olacağı sonucu çıkar. Hisse senedi fiyatı on gün önceki kapanış fiyatının altında kapanırsa bunun tersi geçerlidir. Burada, ROC değer noktası, düşen fiyatların bir göstergesi olarak dengenin altında olacaktır. Sonuç olarak, ROC'nin yükseldiği durumlar, kısa vadede yükseliş sinyali olarak tercüme edilir. Alternatif olarak, ROC düştüğünde düşüş sinyali verir.

ROC hesaplanırken döneme de dikkat edilir. Bu durumda, uzun vadeli analiz için 26 ila 52 hafta arası bir süre kullanılabilirken, kısa vadeli bir analiz için on gün ila altı ay arası bir süre kullanılabilir. Dönemdeki değişiklikler, analistin trendin yönünü ve süresini daha iyi anlamasına da yardımcı olur.

Sonuç

Piyasa trendlerinin nasıl belirleneceğine dair iyi bir bilgi, yatırımcıların bunları tespit etmesine yardımcı olabilir. iyi bir alım veya satım fırsatı. Bir yatırımcının bu eğilimleri belirleme yeteneği de muazzam kazançlarla sonuçlanabilir. Sonuç olarak, mevcut pazar trendini keşfetmek için yukarıda özetlenen stratejilere başvurabilirsiniz.

Share