ProShares Bitcoin Stratejisi ETF Nedir?

ProShares Bitcoin Strategy ETF, yatırımcıların BTC'yi gerçekten satın almadan fiyat hareketine maruz kalmalarını sağlayan, borsada işlem gören bir fondur. Diğer birçok fonun aksine, Proshares’ ETF, bir hisse senedi gibi işlem görür ve işlem günü boyunca herhangi bir zamanda satın alınabilir veya satılabilir. Bu kılavuz, bu ETF'nin ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve sizin için doğru olup olmadığını keşfedecektir.

ProShares Bitcoin Strategy ETF, Bitcoin (BTC) vadeli işlem sözleşmelerinde aktif olarak kısa pozisyon alarak ve doğrudan Bitcoin'e yatırım yaparak toplam getiri (hem fiyat artışı hem de gelir dahil) sağlamayı amaçlayan BTC borsasında işlem gören bir fondur.

Yatırımcıların bilmesi gereken ilk şey, ProShares Short Bitcoin ETF'nin bir BTC yatırımı olmadığıdır. Bunun yerine, doğrudan Bitcoin'e yatırım yapmanın tam tersi sonuçlar elde etmek için tasarlanmıştır. Bu fon yalnızca uzun sürelidir ve bitcoin düştüğünde ve tam tersi olduğunda artması beklenir, bu da onu kripto para birimi alanına doğrudan maruz kalmak isteyen yatırımcılar için sorunlu bir araç haline getirir.

“Bitcoin Vadeli İşlemleri” nispeten yeni bir yatırım ürünüdür. Yine de, son zamanlarda çekiş kazanıyorlar ve dijital para birimleri etrafında gelecek nesil finansal ürünler için temel yapı taşlarından birini temsil ediyorlar. Yatırımcıların, Bitcoin'in gelecekteki fiyatına (“Bitcoin Referans Oranı”) ilişkin beklentilere dayalı olarak işlem yapmalarına olanak tanır. Bugün, Cboe ve CME gibi borsalar, düzenlenmiş Bitcoin vadeli işlem ticareti sunuyor.

ProShares Kısa Bitcoin Stratejisi ETF Tanımı

ProShares Bitcoin Strategy ETF, bitcoin'de kısa vadeli pozisyonlar almakla ilgilenen tüccarlara hedeflenen maruz kalma sağlamak için tasarlanmıştır. Tanınmış ETF uzmanları tarafından oluşturulan, aktif olarak yönetilir ve doğrudan Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapar. Ek olarak, toplam varlıklarının %20'sine kadar (her çeyreğin sonunda ölçülen) Bitcoin'e maruz kalma sağlayan belirli borsada işlem gören veya OTC türevlerine yatırım yapabilir. Günlük yatırım hedefi için referans noktası ile sıfır korelasyonu arar.

ProShares Bitcoin Strategy ETF (Fon), hedef kıyaslamanın fiyat ve getiri performansına yakından karşılık gelen bir toplam getiri sağlamayı amaçlar. Bitcoin Vadeli İşlem Sözleşmeleri (Fon'un kıyaslaması). Karşılaştırma, BitMEX veya OKCoin'de listelenen ve işlem gören ilk ay Bitcoin Vadeli İşlem Sözleşmelerinin performansını izlemek için tasarlanmıştır. ProShares Bitcoin Strategy ETF, diğer bitcoin türevlerinin fiyatlarıyla kıyaslanır

ProShares Short Bitcoin ETF'si Nasıl Çalışır?

ProShares Short Bitcoin ETF (NYSE Arca: SHORT), yatırımcılara Bitcoin piyasasına kısa süreli maruz kalma sağlamak için tasarlanmıştır. Hedef kıyaslama olan Bitcoin Vadeli İşlemlerinin günlük performansının tersine genellikle (ücretler ve masraflardan önce) karşılık gelen sonuçları arar.

Bu fon, piyasa değeri, finansal özellikler veya tema ile birbirine bağlı çeşitli endekslere kısa vadeli maruz kalma ile üçlü kaldıraçlı veya hisse senedi grupları sunan bir fon ailesinin parçasıdır. ProShares Bitcoin/Blockchain Stratejisi ETF (Fon), “long” Blockchain ekosisteminde yer alan aktif olarak yönetilen küresel şirketler portföyüne yatırım riski. Bu ürün, ilgili uzun strateji karşılığı ile birlikte işlem yapmayı amaçlamaktadır.

ProShares Kısa Bitcoin ETF ve BTC Fiyatı

“XBTG” senedi sembolü altında yeni bir Bitcoin ETF ticareti var ve kısa bir Bitcoin fonu olduğu göz önüne alındığında, emsallerinden daha iyi performans göstermeyi vaat ediyor. Bu fonların çoğu sadece uzun vadeli fonlardır, ancak bu fon kısa fon olarak tanıtıldı. Soru şu ki, bu yeni araçla ne olacak?

Bu fonların çoğuyla ilgili sorun, Bitcoin'in fiyat artışına ayak uyduramamalarıdır, sadece ikisi istisnadır: ProShares ve Grayscale Bitcoin Investment Trust. Bazı ETF'ler, belirli endeksleri veya emtiaları izleyen vadeli işlemlere yatırım yapar ve ProShares bunlardan biridir. Bitcoin vadeli işlemlerine yatırım yapar, ancak aynı zamanda ters vadeli işlemlere de yatırım yapar – temelde Bitcoins için kısa bir fon. Grayscale Bitcoin Investment Trust benzer bir yatırım profiline sahiptir – bu, ProShares ETF gibi sentetik ürünlere değil, gerçek bitcoinlere yatırım yapan daha geleneksel bir yatırım aracıdır.

Bu ETF'lerin her ikisi de ABD'de listelenen fonlardan sunulan diğer her şeyden oldukça büyük bir farkla daha iyi performans gösteriyor. Tabii ki, biri uzun diğeri kısa olmak üzere farklı yatırım profilleri nedeniyle doğrudan birbirleriyle rekabet etmiyorlar, ancak benzer yatırım profillerine sahip emsal fonlardan daha iyi performans gösterdikleri inkar edilemez, tıpkı bizim yapacağımız gibi. olmasını bekliyoruz.

Yeni ProShares fonu ayrıca günlük 2 kat uzun kaldıraçlı fon sunuyor, ancak henüz kısa bir Bitcoin ETF'si sunulmadı. Mevcut fonların ikisi de yalnızca uzun vadelidir.

ProShares Short Bitcoin ETF'nin Avantajları

İlk olarak, Bitcoin ETF hisse senetleri, tahviller ve emtialar gibi bir borsada işlem görüyor. Bu, yatırımcıların, borsa altyapısı dışındaki 2 taraf tarafından bireysel bir satışın tamamlanmasını beklemek yerine, istedikleri zaman fona alım yapabilmeleri nedeniyle talebin artmasına yardımcı olur. Daha fazla yatırımcı kripto para birimine akın ettikçe, daha kolay ticaret için kripto para birimlerinin borsalarda mevcut olması gerekiyor, böylece yeni basılan madeni paralar, ani arz akışı nedeniyle fiyatları aşağı çeken veya çoğu insan satın aldığından beri kimse satmak istemiyor. yatırımlarının takdir edileceğini umarak madeni paraya dönüştürdüler. ETF'den kaynaklanan talep artışı fiyatları artıracak ve bu da madeni parayı erken benimseyenlere fayda sağlayacaktır.

ProShares Short Bitcoin ETF'nin bir diğer avantajı şeffaflıktır. Borsalarda işlem gördüğü için yatırımcılar fon içinde olup bitenler hakkında bilgiye ulaşabiliyor ve bu da performansın takibini kolaylaştırıyor. Bitcoin, yatırım camiasında bilinen bir varlık olduğu için diğer varlıklara veya endekslere karşı performansını takip etmek zor değil. Bu, finansal danışmanların müşterilerine daha iyi karar vermeleri için rehberlik etmesine yardımcı olacaktır. Kullanılabilir yalnızca 21 milyon Bitcoin olduğundan, ETF'ler, yatırımcıların BTC'ye sahip olmadan erişim elde etmesinin en şeffaf yollarından biri olarak kabul edilir.

Bir Bitcoin ETF, şeffaf olmanın yanı sıra bilgisayar korsanlığı riskini azaltmaya yardımcı olur. ve borsada güvenlik ihlalleri. Bu, yatırımcıların yatırımları için sigortaya erişmeleri anlamına gelir ve bu da onları tek tek paralara yatırım yapmaktan daha güvenli kılar.

Ayrıca, bir BTC ETF aracılığıyla maruz kalmanın kolay bir yolu nedeniyle artan talep, fiyat artışına yol açar. Bu, bir BTC ETF'nin önemli bir avantajıdır. Yatırımcılar, diğer herhangi bir ETF'de olduğu gibi, ETF'yi de kolayca açığa çıkarabildikleri için, varlığı açığa satmak için daha kolay bir yoldur. Böylece alıcılar ve satıcılar arasında daha iyi bir denge oluşur.

Yatırım portföylerinin satıldığı bir ekonomik kriz durumunda, yatırımcılar bir finansal danışmandan geçmek yerine hisselerini satabilirler. Ayrıca, bir ETF, diğer hisse senetleri gibi hangi gün olursa olsun, işlemlerin 7/24 gerçekleşmesine izin veren bir borsada işlem görecektir. Kripto para fiyatları çoğu geleneksel varlıktan daha fazla dalgalanma eğilimi gösterdiğinden, bu olanak kullanışlı olabilir.

Bir ETF, yatırım fonlarından çok daha popüler olduğu için, kripto para dünyasına yeni girenler için daha kolay erişim sağlar, böylece ağ etkileri yoluyla Bitcoin'in talebini ve fiyatını artırır. Buna karşılık, talepteki artış BTC madenciliğini de artıracak ve böylece ağı daha sağlam hale getirecektir.

Son olarak, bir ETF, işlem gördüğü için yatırım fonları, vadeli işlemler veya diğer yatırım araçlarından daha sıkı bir şekilde düzenlenir. fiyat manipülasyonunu ve içeriden öğrenenlerin ticaretini önlemek için belirli gereksinimleri olan borsalarda.

ProShares Bitcoin ETF'nin Dezavantajları

ProShares Bitcoin ETF, kısa, günlük performans için bir ayı emtiasıdır. Bu amaca ulaşmak için Proshares, daha düşük bir fiyattan geri satın almak için Bitcoin'i ödünç alma ve ardından açık piyasada satma mantığını kullanır.

Bu yaklaşımın sorunu, spot piyasalarda birçok risk içermesidir. özellikle spekülatörler genel olarak finansal kararlar alma konusunda kötü bir ruh halindeyken. Bu tür piyasa koşullarında, birçok tüccar pozisyonlarını bir kerede kapatıyor ve bu da likidite üzerinde olumsuz etki yaratarak daha da oynak hareketlere neden oluyor, ör. herhangi bir dayanak veya açıklama olmaksızın fiyatlarda aşağı yönlü büyük hareketler.

< p>Ek olarak, Bitcoin fiyatları, kısa veya uzun vadeli piyasa fiyatını etkilemek isteyenler tarafından kolayca manipüle edilebilir. Bunun nedeni, BTC'nin nispeten küçük bir piyasa değerine sahip olması ve birçok varlığın genel olarak hareketlerine göre BTC ile birlikte hareket etme eğiliminde olmasıdır. Bir kuruluş BTC'de önemli bir fiyat hareketine neden olmak isterse, bunu kolayca yapabilir ve kısa ETF'ler, dayanak varlığa sahip olmadan bunu başarabilir.

Sonuç

ProShares Bitcoin Strategy ETF (NYSEARCA: BXDB), ücretler ve masraflardan önce, genellikle ilk ay Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin performansına, Fonun giderlerine orantılı bir tutardan daha az karşılık gelen yatırım sonuçları sağlamayı amaçlamaktadır. Fon, öncü aylık bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin fiyat performansını izlemek için tasarlanmış bir endeksleme yatırım yaklaşımı kullanır. Ön ay sözleşmesi veya ön ay sözleşmesi, geçerli ayda sona erer ve ticaret hacmi onu, o döngü sırasında o borsada işlem gören tüm sözleşmeler arasında sıranın önüne veya yakınına ya da sıraya yerleştirir.

Share