Russell Endekslerine Giriş

Russell Endeksleri hisse senetlerini takip ediyor’ Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avrupa, Avustralya ve Asya'da fiyatlar. Bu kılavuz, bu dizinleri daha iyi anlayabilmeniz için size bu dizinlere ilişkin bir genel bakış sunar.

Russell Endeksleri, dünya çapında farklı ülkelerdeki çeşitli segmentlerin ABD hisse senedi piyasasına göre performansını ölçen bir borsa endeksleri ailesidir. Endeksler, isimlerini geliştiricileri, Amerikalı ekonomist ve New York Menkul Kıymetler Borsası'nın (NYSE) kurucu ortağı Charles Henry Dow'dan (1851-1902) alır. “küreselleşme”

diye bir şeyin olmadığı zamanlar.Russell Endeksleri, ekonominin farklı sektörlerindeki menkul kıymetlerin performansını ölçmek için kullanılır. Grup, 1969 yılına dayanan bir geçmişi olan Hindistan'ın en eski ve en çok takip edilen endekslerinden biridir. Hindistan Menkul Kıymetler Borsası'nda (BSE ve NSE) işlem gören tüm şirketler, on geniş sektöre bölünmüştür ve ayrıca bunlara bağlı olarak alt sektörlere ayrılmıştır. temsil ettikleri sektör.

Halka açık piyasa değerine göre ilk 300 hisse senedi, Ulusal Menkul Kıymetler Borsası veya Bombay Menkul Kıymetler Borsası'ndaki toplam piyasa değerinin tipik olarak %85'ini temsil eden çekirdek endeksi oluşturur. 1991 yılında tanıtılan Russell 3000 Endeksi, tüm ABD borsasını ölçmek için Amerika'da yerleşik halka açık en büyük 3.000 şirketi izleyen ABD merkezli bir hisse senedi kıyaslamasıdır. Başka bir değişken olan Russell 2000 Endeksi, Amerikan hisse senedi piyasasını oluşturan 2.000 daha küçük hisse senedini takip ediyor. Bu endeksler için ortak yaklaşım, tüm bileşenleri eşit olarak tartmak ve getirilerinin basit bir ortalamasını almaktır. Başka bir deyişle, bir şirketin bir endekste yüzde on ağırlığı varsa, bir endekste yüzde beş ağırlığa sahip bir şirket olarak endeks performansı üzerinde iki kat daha fazla etkiye sahip olacaktır.

Russell Indexes

Russell endeksleri hemen hemen her yatırımcı tarafından bilinir. Piyasayı takip etmenin mükemmel bir yolu olarak kabul edildikleri için popülerdirler. Ancak birçok yatırımcı, bu endekslerin arkasındaki metodolojiyi ve piyasa hareketini ölçmek için neden bu kadar güvenilir olduklarını anlamıyor. Bu makalenin amacı, Russell Endekslerinin nasıl çalıştığına ve neden gerekli olduklarına dair kısa bir genel bakış sağlamaktır.

1937'de endeks, Seattle, Washington'daki Russell Investments'ın bir yan kuruluşu olan Tacoma, Washington'daki Frank Russell Company tarafından kuruldu. Endekslerin amacı, çeşitli endüstriyel sektörlerden yaklaşık 90 hisse ile temsil edilen Amerika Birleşik Devletleri borsasının büyümesini izlemekti. 1973 yılında yatırımcılara risk toleranslarına ve istenilen hedeflere göre farklı çeşitlendirme seçenekleri sunacak yeni endeksler ile bu sayı katlanarak artmıştır. Örneğin, önemli kazanımlar elde etme potansiyeli olan küçük şirketler isteyenler için küçük ölçekli bir endeks, daha fazla istikrar ancak daha az risk isteyenler için bir değer endeksi ve daha birçokları vardır.

Formül hesaplama metodolojisinde, bu aile içindeki her bir endeks, serbest dolaşımda olan büyük harf ağırlıklı bir metodolojiye dayanmaktadır. Bu, şirketlerin hisse senetlerinin mükerrer sayılması sorununu ortadan kaldırdığı için diğer büyük harf ağırlıklı endekslerden daha doğru olmalarını sağlar’ hisselere ilişkin geri satın alma politikaları, pazar paylarını ve serbest piyasada mevcut piyasa kapitalizasyonlarını azaltma.

Russell Endeksleri Nasıl Hesaplanır?

Her bir şirketin bir endekste ağırlıklandırılması, tek bir hisse senedinin fiyatının toplam hisse senedi sayısı ile çarpılmasıyla yapılır (halka açık dolaşım yöntemi). Tüm ağırlıklar belirlendikten sonra, bu bilgi, herhangi bir belirli endeksin her bir düzeyi için dolar değerini belirlemek için toplam dolar değeri hesaplamaları ile birlikte kullanılır. Herhangi bir düzeyde tahsis edilen yüzde daha sonra, endekse bağlı olarak son iş günü veya haftasında toplanan toplu veriler kullanılarak yeniden hesaplanır. Bu işlem, tüm dizinler 0 ile 1 arasında değerlerle %100 temsil gösterene kadar tekrarlanır.

Russell 3000

1991 yılında tanıtılan Russell 3000 Endeksi, tüm ABD borsasını ölçmek için Amerika'da yerleşik halka açık en büyük 3.000 şirketi izleyen ABD merkezli bir hisse senedi kıyaslamasıdır. Başka bir değişken olan Russell 2000 Endeksi, Amerikan hisse senedi piyasasını oluşturan 2.000 daha küçük hisse senedini takip ediyor. Bu endeksler için ortak yaklaşım, tüm bileşenleri eşit olarak tartmak ve getirilerinin basit bir ortalamasını almaktır. Başka bir deyişle, bir şirketin bir endekste yüzde on ağırlığı varsa, bir endekste yüzde beş ağırlığa sahip bir şirket olarak endeks performansı üzerinde iki kat daha fazla etkiye sahip olacaktır.

Russell 2000

Russell 2000 Endeksi, esas olarak New York Menkul Kıymetler Borsası, Amerikan Menkul Kıymetler Borsası (Amex) ve NASDAQ'da işlem gören 2.000 ABD merkezli adi hisse senedini içerir. Küçük sermayeli hisse senedi yatırımında uzmanlaşmış yatırım fonları için bir ölçüttür.

Endeks 1 Haziran 1979'da oluşturulmuştur. Russell 2000 Endeksinin üyeleri Russell Microcap Endeksinde yer alır.

Endeks, 1 Haziran 1979'da oluşturulmuştur. p>

Russell 2000 Değer Endeksi, fiyatları temellerine göre daha yüksek olan Russell 2000 şirketlerinin performansını ölçer. Bu stil, “değer” Diğerlerinin yanı sıra kazanç momentumu ve sürpriz geçmişi gibi metrikleri içeren Morningstar Inc. tarafından tanımlanan stil.

Bu nedenle, bu endeks bazen “fiyat ağırlıklı” olarak anılır. Başka bir deyişle, her menkul kıymet, fiyatıyla orantılı olarak, endeksteki tüm hisselerin toplam değerine bölünen bir ağırlık alır.

Russell 1000

Russell 1000 Endeksi, Exxon Mobil Corporation (NYSE: XOM), Apple Inc (NYSE: AAPL), Microsoft Corp (NASDAQ: MSFT) gibi büyük ve orta ölçekli şirketler için kapsamlı bir piyasa değeri ağırlıklı endekstir. En büyük 1.000 menkul kıymeti dahil ederek geniş ABD borsasını takip eder. Bunlara, alım ve satımı piyasadaki tüm yatırım yapılabilir menkul kıymetler için güvenilir bir vekil sunan yerli şirketlerin ve gayrimenkul yatırım ortaklıklarının (GYO'lar) adi hisse senetleri dahildir.

Russell 1000 endeksi, ABD hisse senedi piyasalarının yaklaşık %92'sini kapsıyor ve çoğu küçük ölçekli şirketin büyük şirketlerden daha az likiditeye ve daha oynaklığa sahip olmasını sağlıyor’ hisse senetleri. 1000. şirket, overstock.com'un halka açıldığı 23 Aralık 2010'da katıldı ve ABD'deki en büyük 1000. şirket oldu.

Russell ve S&P 500

Hem Russell hem de S&P 500, köklerini 100 yıldan fazla geriye götürebilir ve Wall Street'te güvenilir kurumlar haline gelmiştir. Ancak, iki dizin aynı değildir. Her yatırımcının anlaması gereken temel bilgiler olan dizine ekleme konusunda çok farklı yaklaşımları vardır.

İki şirkete bir bakış’ Son beş yıldaki performans, yarışma olmadığını anında açıkça ortaya koyuyor. S&P 500 kazandı, eller aşağı. 2010'dan bu yana, S&P 500 Ekim 2021 itibarıyla %46 büyürken, Russell sadece %11 ile çok geride kaldı.

Değer bazlı endekslerin popülaritesi artmaya devam ederken, Russell yakın zamanda S&P 500'ü geçebilir. S&P 500'ü oluşturan şirketler, yıllardır Russell'ın endeksinden daha iyi performans gösteriyor ve liderlikleri yakın zamanda azalacak gibi görünmüyor.

Sonuç

Russell Endeksleri, farklı yatırım stillerini temsil eden bir dizi endekstir. Russel Investments Company, belirli hisse senedi gruplarının performansını izlemek ve yatırımcıların yatırımlarının endekste temsil edilen şirketlere kıyasla nasıl performans gösterdiğini ölçmelerine yardımcı olmak için bu endeksleri yayınlar. Yatırımcılar bu gibi endeksleri kullanarak kendi seçimlerini büyük bir yatırım grubuyla karşılaştırabilir ve standart performans gösterip göstermediklerini görebilirler.

Share