Snapchat İş Modeli: İşte Şirket Nasıl Para Kazanıyor?

Bir zamanlar popüler sosyal ağ Snapchat'i kullanmış olabilirsiniz. Eğer durum buysa, şirketin nasıl para kazandığını hiç merak ettiniz mi? O zaman Snapchat'in nasıl çalıştığını ve gelirini nasıl elde ettiğini size gösterelim.

Snap Inc. (NYSE: SNAP), Snapchat adlı akıllı telefon kamera uygulamasıyla tanınan bir sosyal ağ şirketidir. İkincisi, platform kullanıcılarının diğerlerinin yanı sıra kısa videolar oluşturması, sohbet etmesi, görüntülü arama yapması, fotoğraf alışverişi yapması için kusursuz bir yol sunar. Bu nedenle, kullanıcılar aileleri ve arkadaşlarıyla ücretsiz olarak içerik paylaşabilir.

Snapchat işletmesinin lansmanı Bobby Murphy, Evan Spiegel ve Reggie Brown'ın çabalarıyla ilişkilendirilebilir. Mart 2020'de şirket, her gün 229 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğunu ve günlük ortalama 4 milyardan fazla Snap gönderildiğini bildirdi. 2010 yılında lansmanı yapıldığından bu yıl aynı zamanda onuncu yıl dönümü oldu.

Snapchat Gelir Kaynakları

Snap'in Facebook, Alphabet vb. şirketlerden farklı olarak iş segmentleri yoktur. Bununla birlikte, Snap'in ana gelir kaynağı reklam alanı satmaktır.

Snapchat kullanmak için her gün milyarlarca insanın bir araya geldiği düşünülürse, reklamcılar her zaman ürünlerinin reklamını orada yapmak isterler. Böylece, bu reklamcılardan sağlanan para, uygulamanın çalışır durumda kalmasına yardımcı olurken aynı zamanda işi karlı hale getirir. Fonlar, Anlık Reklamlardan veya Sponsorlu Yaratıcı Araçlardan olabilir.

Bu arada, reklamverenler daha uzun videolar oluşturabiliyor ve kullanıcılar reklamverenin web sitesini ziyaret edip tanıtımcının uygulamasını yükleyebilir.

2019'da reklam satışından elde edilen gelir 1,7 milyar dolara ulaştı ve bu itibarla, o yıl için gelirin %98'ini oluşturdu. Ve 2018'de, yıl için oluşturulan fonların %99'unu reklam gelirleri oluşturdu.

Reklam alanı satmanın yanı sıra, Snap ayrıca Gözlüklerden gelir elde ettiğini de ortaya koydu. Ancak bu gelir, reklamın getirdiğinden çok daha küçüktür. Ayrıca, Spectacles, şirketin ilk fiziksel ürünü ve kullanıcıların sorunsuz bir şekilde videolar oluşturmasına olanak tanıyor.

Snapchat'ın 2019-2020'deki Performansı

Snap, ürününü duyurdu. 2019'un dördüncü çeyreğine ve 2020'nin ilk çeyreğine ilişkin kazançlar. 2019'un sonlarından 2020'nin başlarına kadar olan performansını size gösterecek olan kazançlarının bir dökümü burada.

2019'un 4. Çeyreği Performansı

2019'un 4. çeyreğinde Snapchat'teki günlük aktif kullanıcılar (DAU'lar) 218 ​​milyondu ve bu, yıllık %17'lik bir artışa işaret etti. Çeyrek için gelir 561 milyon dolardı ve yıllık %44'lük bir artış oldu. Bununla birlikte, işletme nakit akışı 67 milyon dolardı ve %47'lik bir artışa işaret etti.

Snap ayrıca, sürdürülebilir bir içerik paylaşım platformu oluşturmak amacıyla Discover platformuna hala yatırım yaptığını açıkladı. artan katılım. Buna göre, kullanıcıların günlük olarak Keşfet'i izlemek için harcadıkları toplam süre, bir önceki yıla göre %35 arttı. Benzer şekilde, 25 yaşın üzerindeki kullanıcılar, Keşfet'i günlük olarak izleyenlerde bir önceki yıla göre %60 artış sağladı.

Bununla birleştiğinde, yaklaşık 50 şov 10'dan fazla mullyon izleyici kazanmayı başardı. Ve 2019'un 3. çeyreğinde 53'ten önemli bir artış olan 78 uluslararası Discover kanalı kullanıma sunuldu.

Ayrıca, Snap, kamera platformuna ve artırılmış gerçekliğe artan yatırımının ana hatlarını verdi. Topluluk üyelerinin %70'i her gün AR ile etkileşime giriyor ve 735.000 lens Snap topluluğu tarafından tasarlandı.

2020'nin 1. Çeyreği Performansı

2020'nin ilk çeyreğinde Snap, yıllık bazda %20'lik bir artışa işaret eden 229 milyon DAU bildirdi. Geliri 462 milyon $ ile yıllık %44'e karşılık gelirken, işletme nakit akışı %109 arttı. Gerçek değer 6 milyon dolardı.

DAU bu çeyrekte %20 arttı ve platformda 229 milyon DAU vardı. Ayrıca, bu kullanıcılar daha çok Kuzey Amerika ve Avrupa'daydı. Aynı şey iOS ve Android cihazlardan gelen yüksek kullanıcı sayısı için de söylenebilir. İlginç bir şekilde, kullanıcılar 2020'nin ilk çeyreğinde günde yaklaşık 4 milyar Snap oluşturdu.

Ayrıca, kullanıcıların anlık sohbet geçirdiği sayısında da %35'lik bir artış oldu. Gösterileri izlemek için harcanan süre de 2019'un ilk çeyreğine kıyasla iki katına çıktı. 2019'un 4. çeyreğinde aynı görüntülemelere sahip 50 programın aksine, yaklaşık 60 şovun 10 milyondan fazla izlendiği büyüme de belirgindi.

Ve 2019'un 4. çeyreği gibi, Snap hala AR ve kamera platformlarına yatırım yapıyor. Snap topluluğundaki kullanıcıların %70'i her gün AR kullanıyor. Ve Lens Studios kullanılarak yaklaşık 900.000 Lens geliştirildi. Lens Web Builder ayrıca, reklamverenlerin AR Lenslerini kolayca kurmasını sağlamak için başlatılan bir AR aracıdır. Dahası, Snap, ön ödemeler yoluyla yatırılan parayı artırdığını söylüyor. Ve doğrudan yanıt reklamcılığı, gelirinin neredeyse payı kadardır.

Son gelişmeler

Snap, Snapchat için yeni tasarımlar için bir pilot aşama yürütüyor. Daha sezgisel ve gezinmesi kolay bir uygulamanın, şirketin kârlılığını potansiyel olarak artırması bekleniyor. Örneğin, büyük bir yeniden tasarım, kullanıcının Snap Map kullanırken deneyimini geliştirmeyi hedefliyor.

Snap'a göre, kamera uygulaması boyunca kolay gezinme sağlamanın yollarını araştırıyor. Ayrıca, uygulamanın daha yeni sürümlerinin tasarımını belirlemede yardımcı olacak müşterisinden geri bildirim talep ettiğini de kaydetti.

Trend Olan Haber Manşetlerinde Güncellemeler

Snap Map'in yanı sıra şirket, uygulama kullanıcılarına sunulan trend haber başlıklarını da yenilemeyi düşünüyor. Şirketin sözleriyle, Snapchat'teki Haber tekliflerinin nasıl geliştirilebileceğini incelemenin ilk aşamalarında.

Bununla birlikte yönetimde önemli değişiklikler oldu. Mayıs 2019'da Derek Andersen, şirketin Finans Direktörü oldu. CFO, şirketin İnsan Kaynakları Direktörü olma yolunda ilerleyen Lara Sweet'i devraldı.

Snap bir Sertifikasyon Programı Başlattı

Öte yandan Snap, Haziran 2020'de bir reklam sertifikasyon programı başlattı. Programın adı Snap Focus ve reklamverenlere yönelik. Focus, sosyal medya platformundaki yeni ve mevcut reklamverenlere sunduğu reklamlar hakkında bilmeleri gereken her şeyi öğretir. Ayrıca sunduğu çeşitli seçeneklerden en iyi şekilde yararlanmaya yönelik ipuçları da sağlar.

Buna göre, Snap Focus'ta verilen bazı kurslar “Intro to Snapchat,” “Snapchat Kuşağı,” “Snapchat'te reklam,” “Reklam Yöneticisi'ne Başlarken,” vb. Alternatif olarak, Snap Focus, sırasıyla Facebook ve Twitter'da bulunan Blueprint ve Flight School gibi özelliklere benzetilebilir.

Snap to Launch App Store

Snap ayrıca planlarını açıkladı. Facebook, Apple Inc. ve diğer en iyi teknoloji şirketleri için daha büyük bir rekabet oluşturmasına yardımcı olabilir. Şirket, bir uygulama mağazası açacağını ve oyun platformunu geliştireceğini açıkladı. Ayrıca geliştiricilere artırılmış gerçeklik modelleri oluşturma olanağı da sunacak.

İlginç bir şekilde, şirketin bir diğer büyük planı, diğer uygulamaların Snapchat ile entegre olmasına izin vermektir. Ve bu yetenek ilk kez sunulacak. İşletmeler de Snap haritalarına eklenecek.

Platform Kullanıcılarındaki Dalgalanma

2018'de Snapchat kullanıcı sayısındaki artışta düşüş olsa da 2019'da durum aynı değildi. O dönemde platformdaki günlük kullanıcı sayısı 229 milyona çıkmış, böylece 166 milyon günlük kullanıcıyı ele geçirmişti. Twitter'dan. Yine de bu sayı, Facebook’un 300 milyon günlük kullanıcısının çok gerisinde.

Snap, Snapchat içinde daha fazla oyun oluşturmak amacıyla Zynga ile de işbirliği yaptı. Ortaklık sonucunda oluşturulan ilk oyun Bumped out oldu. İkincisi çok oyunculu bir oyundur ve Haziran 2020'de Snap Partner Summit'te başlatılmıştır. Zyna, Bumped dışında, Snap Games platformunda çeşitli oyunlar da başlattı. Bu oyunlar arasında dikkat çeken, Snapchat kullanıcılarına özel olarak tasarlanmış bir savaş oyunu olan Tiny Royale'dir.

Sonuç

Snapchat, piyasadaki en popüler mesajlaşma uygulamaları arasındadır ve ana gelir kaynağı reklamcılıktır. . Uygulama, gelir, katılım ve günlük aktif kullanıcı sayısında bir artış kaydetti. Snap ayrıca kullanıcı deneyimini geliştirmek ve Facebook, Twitter ve diğer en iyi sosyal ağlara karşı zorlu bir rakip olmak amacıyla artırılmış gerçekliğe odaklanıyor. SNAP'e yatırım yapmayı düşünüyorsanız, sahip olmanız gereken ayrıntılar bunlardır.

Share