Stokastik Osilatör nedir? | bozuk para hoparlörü

Stokastik osilatörün neleri içerdiğini, nasıl kullanılacağını ve tüccarları gelecekteki fiyat hareketlerine nasıl hazırladığını öğrenmek için bu kılavuza göz atın.

Stokastik osilatör bir momentum göstergesi olarak tanımlanır. Bir varlığın fiyatını, belirli bir dönemdeki fiyat aralığına yakın bir şekilde kullanır. Ayrıca, bu ticaret göstergesinin fiyat hareketlerine tepkisi, süreyi artırarak veya azaltarak ayarlanabilir. Sonucun hareketli ortalaması belirlenerek de ayarlamalar yapılabilir.

Öte yandan, stokastik bir osilatör belirli değerler (0-100) arasında hareket eder. Bu osilatörün düştüğü aralık, aşırı fiyatlı veya düşük fiyatlı bir bölgede olduğunu gösterir. Ayrıca, bir varlığın geçmiş performansının kullanılması nedeniyle bu gösterge belirli bir ortalama fiyatta değişebilir.

Formüller ve Örnekler

Stokastik Osilatör'ün formülü şu şekildedir: verilen:

%K=(C−L14​/H14−L14)×100

burada: C = Bir varlık&#8217 ; en son kapanış fiyatı; L14 = Önceki 14 işlem seansında işlem gören varlığın en düşük fiyatı; H14 = 14 günlük dönemde işlem gören en yüksek fiyat; %K = stokastik göstergenin mevcut değeri.

Açıklama

Bazen %K, yavaş stokastik gösterge olarak bilinir. Bir de “hızlı” stokastik göstergedir ve %D = %K'lık 3 dönem MA ile gösterilir.

Osilatör ayrıca, yükseliş trendi olan bir piyasada fiyatların yüksek seviyelerde kapanma eğiliminde olabileceği teorisiyle de desteklenmektedir. . Buna karşılık, düşüş trendindeki bir piyasada fiyatlar düşük seviyelerde kapanma eğiliminde olacaktır. Tüccarlar ayrıca, %K, %D'yi geçerse, giriş veya çıkış için bir sinyal olarak bu göstergeye güvenirler. İkincisi, periyodu üç olan hareketli bir ortalamadır.

Yukarıdaki formülü kullanan bir örnek, 14 günün en yüksek değeri 90$ ve en düşük değeri 75$ iken mevcut kapanış 85$'dır. Veriler 85-75/(90-75) * 100 veya 67 olarak gösterilecektir. Bu aralıkta, göstergenin aşırı alım bölgesine yaklaştığı anlamına gelir.

Öte yandan, bir tüccarın, kullandıkları ticaret aracındaki stokastik osilatörü etkinleştirmesi veya açması gerekir. Ve bu bir kez yerine getirildiğinde, göstergeyi varsayılan süresi olan 14 gün ile kullanabilirler. Ancak, bu dönemi değiştirmeyi seçebilirler.

Stokastik Osilatör Neyi Gösterir

Stokastik gösterge aşırı alım ve aşırı satım bölgelerini yansıtır. Burada gösterge 0 ile 100 arasında gezinir. 80'in üzerindeki seviyeler aşırı alım bölgesi olarak bilinirken, 20'nin altı aşırı satım olarak kabul edilir. Gösterge, trendin gücüne bağlı olarak bu bölgelerden herhangi birinde uzun veya kısa süre kalabilir. Bu nedenle, osilatörün okuması, her zaman yaklaşan bir tersine çevirme işlemine dönüşmeyebilir. Ancak, tüccarları gelecekteki fiyat hareketlerine hazırlar.

Bununla birlikte stokastik osilatör grafiğinde iki çizgi vardır. Bu satırlardan biri osilatörün her seanstaki değerini, diğer satır ise 3 günlük SMA değerini gösterir. Bu çizgiler kesiştiğinde, çizgilerin yönüne bağlı olarak fiyatın yukarı veya aşağı yönde dönebileceğinin sinyalini verir. Fiyat hareketi ile osilatör arasında meydana gelen farklılık da dikkate alınır.

Share