Temettü Yeniden Yatırım Planı (DRIP) Nedir?

Yatırımlarınız var mı? Eğer öyleyse, DRIP yeniden yatırım planını bilmelisiniz. Bu, birçok yatırımcı tarafından varlıklarını büyütmek için kullanılan popüler bir yatırım stratejisidir. Bu kılavuzda, DRIP'in nasıl çalıştığını ve DRIP hesabınızı nasıl kuracağınızı tartışacağız.

DRIP, yatırımcıların bir şirkette hisse satın almak için kullanabilecekleri bir yatırım hesabı türüdür. Temettü Yeniden Yatırım Planı anlamına gelir. Bu bir “otomatik yatırım” yöntemi sadece banka bilgilerinizi sağladığınızdan, şirkete her ay/hafta/yıl ne kadar para yatırmak istediğinizi söyleyin. Sizin adınıza otomatik olarak ek hisse satın alacaklar. DRIP yeniden yatırım planı, yatırımlarını kontrol etmek isteyen ancak borsayı her gün takip etmeye vakti olmayanlar için harika.

DRIP'lerde, temettülerinizi şirketin hisselerine yeniden yatırmayı seçebilirsiniz. DRIP'ler diğer yatırım planlarından farklıdır, çünkü hisseleri kısa vadeli kazançlar için sık sık alıp satmak yerine uzun vadeli büyüme için satın almaya ve elde tutmaya odaklanırlar.

DRIP'i anlamak

Bir temettü genellikle bir çek veya doğrudan mevduat şeklindedir. Bir temettü yeniden yatırım planı, sahiplerin şirketten daha fazla hisse satın almak için temettülerini kullanmalarını sağlar. Bu yöntemle edinilen hisseler genellikle likit değildir ve yalnızca doğrudan işletme ile itfa edilebilir.

En yaygın temettü yeniden yatırım programlarından biri, hisseleri önemli bir indirimle sağlar. Ancak toplam fiyatından ziyade cüzi bir ücret karşılığında satın almanız ve minimum 10$ yatırım yapmanız şartıyla. Bu programlar genellikle şirkette zaten hissesi olan yatırımcıları hedefler. Ancak bazıları, yatırımları daha önemliyse yeni yatırımcıları kabul eder.

Temettü Yeniden Yatırım Planlarının Türleri

Yatırım hedeflerinize bağlı olarak temettüleri yeniden yatırmanın birçok yolu vardır. Bazı DRIP'ler ilk yıl için herhangi bir temettü sağlamaz. Diğerleri, ihraç eden şirketin genel olarak hissedarlara ödediğinden biraz daha azını teklif eder. Ayrıca, bazıları belirli bir zaman aralığından sonra sahip olunan her hisse için indirim olarak bir veya iki ek hisse verecektir. Bu şekilde bazı şirketler “ödül” sadık, uzun vadeli hissedarlarına arada sırada fazladan pay vererek veya temettü ödenmek yerine doğrudan yeniden yatırıldığı için toplamda sahip oldukları hisse sayısını artırarak.

Çeşitli türleri vardır. DRIP'lerin sayısı:

  • Şirket Tarafından Yönetilen DRIP Programları. Bazı büyük sermayeli şirketler, kendi doğrudan hisse senedi satın alma planlarını ve temettü yeniden yatırım programlarını (DRIP'ler) sunar; bu programlar, bir aracı kurum kullanmak yerine doğrudan kendilerinden hisse satın almanıza olanak tanır ve ayrıca halka açık piyasada satın alınabilen geleneksel DRIP'ler sunar.
  • Önerilen Değişiklikler DJIA'nın birkaç büyük sermayeli şirket üyesi, şirketlerinin doğrudan bilgi satın alma planına kayıtlı olan ve kayıt yoluyla edinilen cazip indirimli hisseler sağlayarak ABD'de ikamet eden yatırımcılara hisse senedi temettü ödemelerinin bir kısmını veya tamamını tahsis etmiştir. Bu firmalar arasında Coca-Cola Co. (NYSE: KO), Johnson & Johnson (NYSE: JNJ), Procter & Kumar (NYSE: PG), United States Steel Corp.
  • Üçüncü taraf DRIP'ler. Yatırım yapmaya başlamanın en iyi yolu, genellikle transfer acenteleri tarafından sunulan üçüncü taraf DRIP'lerdir. Computershare, önde gelen transfer acentelerinden biridir ve DRIP'leri olan şirketleri araştırıp kaydolabilmeniz için bir arama portalı sunar. Genellikle, yatırım yapmak istediğiniz hisse senedi miktarı ile ilgili ücretler vardır. Bazı durumlarda, bireysel alımlarda da ücretler vardır. Seçeneklerinize bakarken karşılaştırma önemlidir. Bazı aracı kurumlar, birden fazla şirketin hisse senetlerine ve yatırım fonlarına veya ETF'lere yatırım yapma fırsatı sunar.
  • DIY DRIP'ler. Temettü yeniden yatırımı sunmayan bir şirket arıyorsanız veya aracı kurumunuz izin vermiyorsa, bunu kendi başınıza yapmanız mümkündür. Kesirli paylar mevcut olmayabilir. Ancak yine de manuel olarak yatırım yapabilir ve bileşik getiri veya dolar maliyeti ortalamasının avantajlarından yararlanmaya devam edebilirsiniz.

DRIP Nasıl Çalışır?

Bir DRIP yeniden yatırım planı basit bir kavramdır: yeni hisse satın alırken hisse senetlerinden ve endeks fonlarından elde edilen tüm temettüleri yatırın. Durulayın ve istediğiniz sıklıkta tekrarlayın.

Ancak bütün hisse senetleri ile sınırlı olmayıp, kesirli hisse senetleri için de geçerlidir. Kesirli hisseler, bir şirket, bir yatırımcının sahip olduğu hisse sayısını aşan temettü dağıttığında ortaya çıkar. Kesirli paylar genellikle bir tam paydan daha az değerdedir ve finansal değeri yoktur. Ancak bir şirkette hisse sahibi olduğunuzun kanıtı olarak hizmet edebilirler. Kesirli hisseleri nakit ödeme için kullanmak için, borsada ilk satın alımınızı yaptığınızda satın alma işleminizi gerçekleştiren transfer acentesi veya komisyoncu ile iletişime geçmelisiniz. Kesirler, herhangi bir borsada bağımsız olarak işlem yapamaz. Bu nedenle, bazı güvenlik depoları kesirlere belirli haklar veren sertifikalar verecek olsa da, piyasa değeri yoktur. Kısmi mülkiyet, bu tür holdinglerin bölünmemiş çıkarlar olarak daha iyi bilindiği yatırım fonlarında düzenli olarak meydana gelir.

Bir Temettü Yeniden Yatırım Planının Avantajları

DRIP'lerin yatırımcılara sağladığı faydalar çoktur. İlk olarak, vergi avantajları içerirler. Bu, esas olarak, her yıl vergi tatilleri olduğu ve genellikle temettü ödemeleriyle bir araya geldikleri için bir ABD şirketinden hisseleriniz varsa geçerlidir. İkinci olarak, bir DRIP, yatırımcının herhangi bir komisyon veya aracılık ücreti ödemeden doğrudan şirketten hisse satın almasına olanak tanır.

Ayrıca, bir DRIP, yatırımcının işlem başına yalnızca 25 ABD Doları karşılığında hisse satın almasına olanak tanır, bu tutar şirkete göre değişir. Ayrıca yatırımcı, temettü ödemesinden elde ettiği parayla daha fazla hisse satın alabilir.

Şirketler de DRIP'lerden yararlanabilir. DRIP'leri kullanarak şirketler, daha düşük ücretler gibi teşvikler sunarak ihtiyaç duydukları parayı elde etmek için yatırımcıları hisse senetlerini satmak yerine doğrudan şirkete yatırım yapmaya teşvik ederek işlerini büyütmek veya zorlu ekonomik zamanlarda açıkları kapatmak için nakit toplayabilirler. Ayrıca, şirketin halka açık olmadığı dönemde tahakkuk eden temettü ödemeleri şirkette kalır ve tüm hissedarlara orantılı olarak ödenmez.

Şirketler için bir diğer avantaj da ücretlerin tahsil edilmesidir. Özellikle, şirket ücretleri doğrudan kendisi almaktadır. Ancak, genellikle kendi aracı-satıcısını kullanır. Bu nedenle, işlemlerden veya müşteriler için gerçekleştirilen diğer hizmetlerden elde edilen gelir gibi diğer kaynakların kapsadığı komisyonlar, takas ücretleri vb. nedeniyle bazı maliyetler olacaktır.

DRIP Kullanmanın Sakıncaları

Sayısız avantajlara rağmen, DRIP'lerin sahip olduğu bazı dezavantajlar vardır.

Birincisi, temettü yeniden yatırım planları ile satın alınan hisse senetlerine yatırım yaparken komisyon yoktur. Buna karşılık, bir komisyoncu genellikle her işlemde %1 ila %2 komisyon alır.

Ayrıca, işlem maliyetlerinin dezavantajı zamanla artar. Bir yatırımcı, DRIP planı yerine geleneksel bir aracılık hesabı üzerinden yatırım yaparak işlem maliyetlerinde binlerce dolar tasarruf edebilir.

Son olarak, bazı şirketlerin hisse fiyatı, hisse senedini satın aldığınız zamanki seviyenin altına düşebilir. Böyle bir durumda, piyasa fiyatları ne olursa olsun hisselerinizi daha yüksek bir oranda satın almaya devam edeceksiniz.

DRIP Yatırımına Nasıl Başlanır?

DRIP, bir şirketin hisselerini satın almak için bir temettü yeniden yatırım planıdır. şirketin hisse senedi otomatik olarak. DRIP planları, hissedarların ek ücret ödemeden ve çok az çaba sarf ederek daha fazla hisse satın almalarının alternatif bir yolu olarak temettü ödeyen şirketler için yaygındır.

Şirketler DRIP programları sunabilir çünkü uzun vadeli yatırımcıların çeşitli piyasa döngüleri boyunca hisse senetlerini elinde tutmasını isterler. Bu programlar, sınırlı likidite olduğunda veya bir hissedarın diğer yöntemlerle yeterli menkul kıymeti elde etmesinin maliyet veya zaman alıcı olacağı durumlarda da faydalı olabilir.

Yatırım yapmak için hisse senedi ararken, inceleyin şirketin temettü ödeme geçmişi. Tarihsel olarak temettü ödemelerini artırmamış olsalar bile, tutarlı bir şekilde güvenilir bir kayıt hayati önem taşır.

Hangi şirketlere yatırım yapacağınıza karar verdikten sonra, yeniden yatırım türüne bağlı olarak DRIP'ler için birkaç seçenek vardır. . Bunlar, şirket tarafından yürütülen DRIP Programları, önerilen değişiklikler, üçüncü taraf DRIP'ler ve DIY DRIP'leri içerir.

Sonuç

Aşağıdaki güvenlik ipuçlarının üzerinde ve ötesinde, bir DRIP yeniden yatırım planında vergi de vardır. etkileri. Bu yatırım programından yararlanmayı planlıyorsanız, bu yatırımların vergi durumunuzla nasıl bir ilişkisi olduğuna dair özel bilgiler için bir vergi uzmanına danışın.

Share