Twitter İş Modeli: Firma Nasıl Para Kazanıyor | bozuk para hoparlörü

Twitter iş yapma şekli hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu kılavuzu okuyun – önemli gelir kaynaklarını, yeni finansal verileri ve şirketin son gelişmelerini kontrol edin.

Twitter, Inc. (NYSE: TWTR) Amerika merkezli bir sosyal medya platformudur & kullanıcıların mevcut trendlere göre mesaj gönderdiği, aldığı ve yüklediği blog sitesi. Bu mesajlar genellikle ”tweetler” ve yalnızca çevrimiçi platformda hesap oluşturan kullanıcılar tweet göndererek, beğenerek, okuyarak ve retweetleyerek aktif olarak yer alabilir; diğerlerinin sadece onları okumasına izin verilir. Kayıtlı Twitter kullanıcıları, sosyal medya platformuna online web sayfaları, iOS ve Android cihazlardaki mobil uygulama yazılımı ve Kısa Mesaj Servisi (SMS) aracılığıyla erişmektedir.

Twitter işletmesi, Evan Williams ve Biz Stone ile birlikte CEO olarak görev yapan Jack Dorsey tarafından 2006 yılında kuruldu. Twitter, Inc.'in merkezi California'dadır ve dünyanın çeşitli yerlerinde 25'ten fazla şubesi vardır. Mesajlar ilk başta 140 karakteri geçemezken, Kasım 2017'de Asya dışındaki dillere hizmet vermek için 280 karaktere çıkarıldı.

Twitter Inc., kuruluşundan bu yana son zamanlarda büyük ilerleme ve küresel tanınırlık elde etti; sosyal medya ağ platformu, her gün yaklaşık 150 milyon insanın platformu kullandığı ayda 300 milyondan fazla kullanıcı toplamaya devam etti. 2012 itibariyle, Twitter 1,5 milyardan fazla insan tarafından ortalama bir günlük arama ve sorgulama kaydetti. Bir yıl sonra, daha sık kullanılan platformlarla kategorize edildi ve ünlü olarak “İnternetin SMS'i” olarak hitap edildi. Twitter Inc. aboneleri 2018 yılına kadar hızla yaklaşık 321 milyon kişiye ulaştı.

Twitter'ın 2015-2019 için Performansı

2015 ve 2017 yılları arasında Twitter işletmesi, her yıl 2 milyar doların üzerinde gelir elde etmesine rağmen, yaklaşık 362 milyon dolarlık ortalama negatif net gelir kaydetti. Ancak Twitter, on yıl içinde yaklaşık 1.206 milyar dolarlık ilk pozitif net gelirini kaydetti.

2017 mali yılında Twitter, bölgede 108 milyon ABD Doları zarar ve bir önceki mali yıl döngüsüne göre %3,9 düşüşle yaklaşık 2.443 milyar ABD Doları yıllık kazanç kaydetti. Twitter Inc., hisselerini hisse başına 17 dolardan işlem gördü ve ödenmemiş hisselerinin değeri Ekim 2018 itibariyle 25,6 milyar ABD dolarının üzerindeydi. Twitter geliri yıllık olarak arttıkça, toplam varlıkları 2015'te yaklaşık 6, 442 milyar ABD dolarından yaklaşık 10'a yükseldi. 2019'da milyar dolar.

Ekim 2017'de Twitter Inc., ABD ulusal istihbaratının hem RT & Sputnik, Rusya'nın 2016'da yapılan ABD başkanlık seçimlerine müdahalesinde rol oynamıştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Direktörü Maria Zarkharova, Amerika'nın yasağının ifade özgürlüğü yasasının ihlali olduğunu iddia etti. 2019'un sonlarında Twitter Inc., siyasi reklamların yaptığı çeşitli asılsız iddialar için başlatılan bir eylem olan platformda siyasi reklamların yayınlanmasını resmen durdurdu. Twitter Inc. CEO'su Dorsey, internet reklamının güçlü bir araç olduğunu ve reklam için çok verimli olduğunu belirterek; milyarlarca insanı etkileyen kayda değer riskler ortaya çıkıyor.

Twitter, Inc, sosyal medya varlıklarında sürekli olarak kayda değer iyileştirmeler yaptı. Söz konusu iyileştirmeler, esas olarak kullanıcılarının gizliliğinin korunmasına odaklanmıştır. 2016 yılında Twitter Inc. Trust& Güvenlik Konseyi, insanların kendilerini twitter'da meşgul ederken kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak için. Aynı yıl, firma, bilgisayar korsanlarının kullanıcının çevrimiçi varlığına erişmesine ve bu varlığı kontrol etmesine olanak tanıyan Android cihazlara sahip kullanıcılar üzerindeki bilgisayar korsanları tehdidini belirledi ve etkisiz hale getirdi.

2020'de Twitter Business Financials

İlk çeyreğin sonunda, Twitter'ın ticari geliri beklenenden daha azdı ve bu da onları sahte kazanç beyan etmelerine neden oldu. Bu eylem, firma Nisan ayı sonuna kadar hisse senedi fiyatlarında yaklaşık %8'lik bir düşüş yaşadığı için yatırımcıları memnun etti. Kötü sonuçlar yeni ayın erken saatlerinde açıklandı ve twitter Inc.'in ikinci çeyrek kılavuzunu yayınlamaması olağandışı bir şekilde rahatsız ediciydi.

Son birkaç çeyrekte, firma ne yazık ki net karda bir düşüş kaydederek net negatif yıllık gelir sağladı. Dünya işletmelerini etkileyen koronavirüs pandemisi ile Twitter Inc. de kurtulamadı. Milyonlarca insanın evlerinde karantinaya alınması ve çoğunun onları meşgul etmek için sosyal medyaya başvurmak zorunda kalması nedeniyle çevrimiçi varlığın trafikte büyük bir artış yaşamasına rağmen.

Artan trafikten bağımsız olarak, kuruluşun en büyük gelirinin önemli bir bölümünü oluşturan reklam, birçok işletmenin geçici olarak kapanması nedeniyle ciddi şekilde etkilendi ve bu nedenle Twitter'a reklam yerleştirmeye gerek kalmadı.

Twitter'ın günlük aktif kullanıcıları, para kazanılabilir ve yatırımcıların dikkatini verme eğiliminde olan önemli bir ölçümdür, çünkü bu ölçüm, reklamları gösteren çevrimiçi varlığı kullanan tüm kullanıcıların sayımını alır. Çoğu uzman metrikte bir artış öngörmüş olsa da, yönetim firmanın genel finansmanında belirsizliği ilan etti.

İlk çeyreğe ilişkin daha önce yayınlanan kılavuz geri çekilmiş olmasına ve kuruluş bir GAAO faaliyet zararı beklemesine ve gelirde düşüş. Ayrıca firma, pandeminin şekli ve öngörülemezliği nedeniyle finansal kayıp etkisini tahmin etmenin imkansız olduğunu belirtti.

Twitter işletmesi, 2019'un ilk çeyreğinden daha düşük bir kazanç olan yaklaşık 160 milyon dolarlık para kazanılabilir Günlük Aktif Kullanıcı (mDAU) ile 2020'nin ilk çeyreğinde 780 milyon dolar civarında kazanç elde etti ve 2019'un ilk çeyreğinde 0,37'ye 2020'nin ilk çeyreğinde 0,01'e.

“Karanlıktaki umut ışığı”, uzmanların mDAU'larda bir artış öngörmüş olmalarıdır; metrik, firmanın ana web sitesini veya reklamları gösteren uygulamasını kullanan kullanıcı sayımını günlüğe kaydeder. Bu mDAU'nun ortalaması, her gün için mDAU'ların toplanması ve eklenen toplamın o dönemde dikkate alınan günlere bölünmesiyle alınır. Bu metrik, potansiyel pazarlamacıların hedef kitlelerini belirlemelerini sağlar.

Ancak 2019'un son çeyreği, kuruluş 0,1 ABD doları açıkladığı için önceki mali dönemin son çeyreğine kıyasla net gelirde bir düşüş yaşadı. bir önceki yıl 0,3 milyar ABD dolarına kıyasla milyar dolar.

Twitter İş Segmentleri

Twitter, tek işletim bölümü ve bir tanıtım sistemi ile tanınır. Ancak şirket mali gelir raporunu iki bölüme ayırıyor; Veri Lisanslama ve sunduğu Reklamcılık hizmetleri.

Reklam Hizmetleri

Twitter işletmesi, yıllık gelirin yaklaşık %86,5'i olan yaklaşık 3,0 milyar ABD doları tutarında reklam üretmektedir. Bu bölümlerin gelirleri yıllık %14 arttı. Twitter çoğunlukla, platformdaki aktif kullanıcılara ücretli ve reklamı yapılan hesaplar, sponsorlu trendler ve aktif tweet'ler dahil olmak üzere tanıtılan ürün ve hizmetleri göstermekten gelir elde eder.

Şirketin algoritması, ilgili anahtar kelimeleri arayan kullanıcılara ücretli reklamlar gösterecek şekilde tasarlanmıştır; Ayrıca, bir ülke için trend olan etkinliklere dayalı olarak kullanıcılara “popüler ünlülerin ve şu anda tartışılan konuların listeleri” sunulmaktadır. Bu, işletme tanıtımı için iyi bir strateji olduğundan, reklamverenler platformda tanıtılacak ürünler için de ödeme yapabilir.

Twitter, gelirinin büyük bir kısmını web ve mobil platformunun günlük kullanımından elde etmesine rağmen, şirket ayrıca ücretli reklamları başka web sitelerine de yaptırmaktadır. 2019'un ilk çeyreğinde, yıllık kazanç 2018'in dördüncü çeyreğinde 0,9 milyar ABD dolarından 1,0 milyar ABD dolarına yükseldi.

Veri Lisanslama ve Diğer

Veri lisanslama, oluşturulan komutlar Twitter için yıllık kazançta yaklaşık %13,5 olan yaklaşık 0,5 milyar ABD doları gelir. Twitter, 2010 yılında 20,96 milyon ABD doları ile en düşük getiriyi kaydederek yılda milyonlarca dolar gelir elde ediyor. Geçen yıl itibarıyla, Twitter işletmesi veri lisanslama ücretlerinden 465 milyon ABD dolarının üzerinde gelir elde etti.

Twitter ayrıca, sosyal ağ sitesinde kullanıcı ölçümlerini değerlendirmek ve optimize etmek isteyen kuruluşlara ve yazılım geliştiricilere abonelik şeklinde hesaplanmış ölçümler ve bilgiler satmaktadır. Bu bilgiler, kurumsal ve premium olmak üzere iki erişilebilirlik düzeyinde sınıflandırılır ve satılır. Twitter ayrıca MoPub ve mobil reklam alışverişinden aldığı idari ücretleri içerebilecek başka komisyonlar da alır.

Twitter'ın Son Gelişmeleri

2019'un dördüncü çeyreğinde Twitter, şirketin kazançları için ölçümler sağlayan yenilikçi para kazanılabilir Günlük Aktif Kullanımının (mDAU) yıllık %21 arttığını iddia etti. O dönem için katlanılan işletme maliyeti 153 milyon ABD doları civarındaydı.

Bu rakamlar, şirketinde gerçekleşen mesajlaşmanın sağlığını yönetmeye ciddi bir ihtiyaç duyulduğu bu çağda şirket için hayati önem taşıyor ve hayati önem taşıyor. platform muazzam. Twitter Inc, kuralları ve politikalarıyla bağdaşmayan tweet'leri tespit etmek ve etkili bir şekilde silmek için ABD'de ve dünyanın diğer jeopolitik bölgelerinde yazarların moderatörlüğünde yanıtlar sundu.

Twitter, kökenleri beyin fırtınasına bağlı. Mevcut kurucuların oturumları, esnekliği ve günlük ilgi çekici eğilimleri sayesinde geniş çapta aranan bir sosyal medya platformu haline geldi. Resimleri görüntüleme, beğenme ve yorum yapma kapasitesi, çevrimiçi medya varlığını çok heyecan verici kılıyor. Kuruluş şu anda 4600'den fazla çalışanı ile yaklaşık 10,16 milyar ABD doları değerindedir.

Share