Yeni Başlayanlar İçin Seçenekler ve Sınıflandırma Kılavuzu

Seçenekler, temsil ettikleri zaman çerçevesine, hangi dayanak varlığın alınıp satıldığına ve her bir seçenek türünün ne kadar risk içerdiğine göre sınıflandırılır. Bu kılavuz, bu üç kategorinin ardındaki ayrıntıları daha derinlemesine açıklamaya odaklanacaktır.

Seçenekler en karmaşık finansal araçlardan biridir, ancak aynı zamanda son derece önemlidirler. Yatırımda kullanımlarını tam olarak anlamadan önce anlamanız gereken birkaç temel özelliği vardır. Seçenek sınıflandırması, temsil ettikleri zaman çerçevesine, hangi dayanak varlığın alınıp satıldığına ve her bir seçenek türüyle ne kadar risk içerdiğine bağlıdır. Bu üç kategoriyi anlamak, herhangi bir durum için bir opsiyon sözleşmesi satın almanın ne zaman uygun olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Seçenek Tanımı

Opsiyon, bir tarafın (alıcı) belirli bir zamanda belirli bir fiyattan diğer taraftan (satıcı) bir varlık alma veya satma yükümlülüğünün değil hakkının olduğu iki taraf arasındaki bir sözleşmedir. Bu düzenleme, değeri dayanak enstrümanın değerine bağlı olan bir türev formu yaratır. Seçenekler, her bir sözleşmenin ömrü boyunca fiyatları dayanak menkul kıymetinkinden daha az değişirse, salt riskten korunma araçları olarak kullanılabilir. Yatırımcıların uzun pozisyonları tutarken garantili gelecek satış fiyatlarını kilitlemelerine izin vererek olumsuz hareketleri korurlar.

Seçenekleri kullanmanın birçok farklı nedeni vardır. Bunun en yaygın nedenlerinden biri, bir seferde veya toplamda yeterli paraya sahip olmamalarıdır, bu nedenle en iyi seçenekleri, belirli bir süre içinde azar azar yatırım yapmaktır. Bu şekilde onlar için daha kolay olacak ve bir yatırım hedefine yönelik her ödemede daha fazla tasarruf edebilecekler. Seçeneklerin kullanılmasıyla ilişkili diğer bir ana fayda da risk yönetimidir. Ticaretinizden kaynaklanan herhangi bir beklenmedik sonuç varsa, kayıplarınızı küçük tutma yeteneği verir. En azından tek bir kötü kararla her şeyi kaybetmeyeceğinizi biliyorsunuz.

Bir seçeneğin temel bir örneği aşağıdaki gibidir. Biriyle vadeli işlem sözleşmeniz varsa, sözleşmenin sona erme tarihinde satın alma veya satma yükümlülüğü vardır. Bu, teslimat zamanı geldiğinde fiyatlar lehinize hareket ederse, söz konusu vadeli işlem sözleşmesini teslim etmeye söz verdiğiniz için onları bırakamazsınız demektir. Seçenekler, iki taraf arasında sözleşmeden doğan yükümlülükler olmaksızın riske maruz kalmalarını sınırlayarak yatırımcıları bu duruma karşı korur. Bu sözleşmeler, belirtilenler dışında hiçbir tarafa hiçbir hak vermez.

Seçeneklerin Özellikleri

Seçeneklerin belirli ortak özellikleri vardır. İlk olarak, her seçeneğin kendisiyle ilişkili bir değeri vardır. Bu, süresi dolmadan başka bir seçenek sunulmazsa, her birinin farklı miktarlarda paraya değebileceği veya hiçbir değeri olmayacağı anlamına gelir. Bu son iki türe “parada” ve “paradan”. Bazı seçenekler, siz seçeneklerinizi uygulayana kadar söz konusu şirkette çalışmaya devam etmek veya önce bir süre geçene kadar beklemek gibi ek gereksinimlerle gelebilir.

İkincisi, sözleşme yazıldığında hiçbir para, mal veya hisse değiş tokuş edilmez. Genellikle bu opsiyon sözleşmesi, opsiyon sahibinin opsiyonu kullandığı anda veya vadesinden hangisi daha erken ise o tarihte sona erer. Dolayısıyla uzlaşma ancak opsiyon sahibi opsiyonunu kullandığında yapılır.

Ayrıca opsiyonlar oldukça esnektir. Opsiyon sözleşmelerinde yatırımcının dayanak varlığı sona erme tarihine kadar alma veya satma opsiyonu vardır. Ancak satın alma veya satma zorunluluğu yoktur.

Seçenek Sınıflandırması

Seçenekler farklı kriterlere göre sınıflandırılabilir. En yaygın seçenek türlerine bir göz atalım

 • Çağrı ve Satma Seçenekleri

Standart opsiyon sınıflandırması, alım ve satım opsiyonlarını içerir. Dayanak varlıkla satın alabileceğiniz iki tür seçenek vardır. Alım seçeneği, alıcıya sınırlı bir süre için belirli bir fiyattan kararlaştırılan miktarda hisse satın alma hakkı verir. Bu arada, satım opsiyonları alıcılara benzer haklar verir, ancak bunun tersi olur. Bunlar, sahiplerine, süresi dolduğunda hisse senetlerini geri satma hakkı verir. Yatırımcılar döviz çiftleri, endeksler, emtialar vb. finansal araçları almak veya satmak istediklerinde, vanilya (veya düz) takaslar ve vadeli işlem sözleşmeleri gibi türevleri kullanırlar. Nakit erişiminin izin verdiğinden daha fazla kaldıraca ihtiyaç duyduklarında, OTC (tezgah üstü) türev sözleşmeleri satın almaya başvururlar.

 • Borsada işlem gören ve OTC seçenekleri
 • < /ul>

  Borsada işlem gören seçenekler, listelenen seçenekler olarak da bilinir. İlgili tüm yatırımcıların güvenliğini sağlamak için katı düzenleyici yönergelerle yüksek düzeyde düzenlenmiş resmi bir değişim platformunda işlem yaparlar, bu da bu varlıkların yüksek likiditeye ve düşük spreadlere sahip olmasını sağlar. Listelenen seçenekler gün içinde herhangi bir zamanda işlem görebilir. OTC seçenekleri, yalnızca alım satım işlemlerinin gerçekleştiği önceden belirlenmiş belirli saatlerde kullanılabilir, bu nedenle herhangi bir zamanda bir varlık satın almak veya satmak mümkün olmayabilir. Bunun yerine, muhtemelen bu işlemle ilişkili başka bir ücretin olacağı bir sonraki işlem penceresi açılana kadar beklemelisiniz. Borsa alım satım opsiyonu sözleşmeleri, gerçek hisse senedi hisselerini temsil etmez, bunun yerine sadece o temel menkul kıymet veya endekse özel olarak bağlanmış sözleşmeleri temsil eder.

  OTC opsiyonlarında, opsiyon sahipleri belirli bir komisyoncu ile işlem yapmak zorunda değildir. OTC seçenekleri, kullanıcıların anlaşma şartlarını yazmasına olanak tanır; bu, sözleşmelerde standartlaşma ve minimum ticaret gereksinimleri olmadığı anlamına gelir.

  • Amerikan Tarzı ve Avrupa Tarzı Seçenekleri

  < p>Amerikan tipi opsiyonlar, opsiyon sahibine vade sonuna kadar dilediği zaman kullanma hakkı verir. Her iki taraf da süresi dolmadan Amerikan tarzı seçenekleri kullanabilir. Buna karşılık, Avrupa opsiyonları yalnızca son kullanma tarihlerinde kullanılabilir. Amerikan tarzı seçeneklerin, Avrupa seçeneklerinden daha yüksek primleri vardır, çünkü bunlar, emrinizi ne zaman veya ne zaman gerçekleştirmek isteyip istemediğinizi seçtikleri için tüccarlar için daha risklidir.

  • Temel Güvenlik Türlerine Dayalı Seçenekler
  • < /ul>

   Seçenekler, belirli bir süre içinde belirli bir fiyattan bir varlığı satın alma veya satma zorunluluğu getirmez, ancak hakkı sağlar. Hisse senetleri, tahviller, emtialar ve para birimleri dahil olmak üzere diğer temel menkul kıymetlerden değer elde ederler. Seçenek sınıflandırması, farklı dayanak menkul kıymet türlerine dayalı olabilir.

   Hisse senedi opsiyonları, sahiplerine bir şirketteki hisseleri son kullanma tarihine kadar sabit bir fiyattan satın alma (arama) veya satma (put) hakkı verir. En yaygın örnek, işvereninizin size şirketindeki hisse senedi birimleri için bir arama seçeneği sunmasıdır.

   Endeks opsiyonları, sahibine S&P 500 gibi bir veya daha fazla endeksteki hareketlere katılma hakkı verir. Bu özel hisse senedi opsiyonları formu, iyi bilinen ve yaygın olarak kullanılan endekslere dayanmaktadır.

   Emtia opsiyonları, sahipleri, bir malı, son kullanma tarihine kadar sabit bir fiyattan satın alma veya satma hakkına sahiptir. Bu kategorideki opsiyon sözleşmeleri tarım, yumuşak, enerji ve metal emtialarını içerir.

   Para birimi seçenekleri, mal sahiplerinin Euro gibi yabancı para birimlerini satın almalarına (aramalarına) veya satmalarına (koymalarına) olanak tanır.

   Sepet seçenekleri, sahibine bir endeks, sepet veya portföyden oluşan birden fazla dayanak varlıkta performans hareketlerine katılma hakkı verir.

   • Vade Döngüsüne Göre Seçenekler

   Normal seçenekler, yaklaşık üç aylık standart bir sona erme döngüsüne sahiptir. Bu haftalarda oynaklığın önemli ölçüde artması beklenen şirketler için kazanç duyuruları etrafında haftalık seçenekler oluşturulur. Bu seçenekler, o zamana kadar satılmamışlarsa, her hafta belirli bir günde sona erer. LEAPS opsiyonları, normal opsiyonlardan daha uzun bir zaman çerçevesine sahiptir ve yatırımcıların sınırlı sermaye maruziyeti ile uzun vadeli pozisyonlar almalarına izin verir, çünkü bu opsiyonlar, haftalık olarak yapmaları gerektiği gibi yeni sözleşmelere devretmek zorunda kalmadan son kullanma tarihlerine kadar tutulabilirler. veya aylık seçenekler.

   • Diğer Türler

   Nakit olarak ödenen opsiyonlar, her bir hisse senedi opsiyonu sözleşmesinin değerinin belirli bir nakit tutarına eşit olduğu sözleşmelerdir. Alıcı, hisselerini sattığında bu ödemeyi geri alır ve diğer herhangi bir para birimi gibi kullanılabilir. Bu tür türevler, şirketlerin yetenekli çalışanları şirket hissesi ile ödeme yapmalarına veya opsiyonlarını kullanmalarına gerek kalmadan çekmelerine olanak tanır.

   Egzotik türevler, yaygın olarak kullanılan sözleşmeler değildir ve hisse senedi dışında başka varlıkları da içerebilir. emtialar, para birimleri veya tahviller. Bu tür türevler avantajlı olabilir çünkü bu tür hisse senetlerine sahip çalışanlar için yapılandırılmış ödeme paketleri ile şirketlere daha fazla esneklik sağlar. Örneğin, bir şirket, bir çalışana nakit yerine egzotik seçenekler şeklinde potansiyel bir hisse senedi bonusu sunabilir.

   Sonuç

   Seçenekler, türev sözleşmelerin bir türüdür. Her sözleşmenin belirli özelliklerine bağlı olarak, birkaç kategoriye ayrılabilirler.

   Share